Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

  0:18
Společnost Huawei nadále odmítá, že by vůbec kdy byla čínskou vládou požádána o špionáž. Zdůrazňuje, že se na ničem takovém ani podílet nebude. Proti praktikám čínského komunistického režimu se tvrdě vymezil i zakladatel a generální ředitel Huaweie Žen Čeng-fej.

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej | foto: Profimedia.cz

„Náš zakladatel pan Žen (Čeng-fej) dal jasně najevo, že nikdy nebyl požádán o to, aby předal jakékoli údaje o zákaznících,“ informoval viceprezident Huaweie pro západní Evropu Tim Watkins britský server The Guardian s tím, že případnou takovou žádost by generální ředitel společnosti odmítl. A šel by prý mnohem dále.

„A pokud by byla snaha to prosadit, tak by společnost zavřel,“ přetlumočil Watkins reakci zakladatele Huaweie.

Čínský zpravodajský zákon přijatý v roce 2017 totiž po soukromých společnostech vyžaduje součinnost při zpravodajských aktivitách. Huawei proto od loňského roku čelí obvinění ze špionáže, a to právě kvůli obavám z vlivu čínské vlády. Americké úřady dokonce koncem loňského roku vyzvaly své spojence k bojkotu technologií této společnosti (více viz USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže).

Huawei ovšem takové obvinění dlouhodobě odmítá. Stejně odmítavý postoj zaujala společnosti i k varování českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který před používáním technologií Huaweie a ZTE varoval loni v prosinci (více viz Čínské firmy Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou, varuje český úřad). Že je společnost obviňována z něčeho, co neudělala, je přesvědčen i šéf Huaweie pro Česko a Slovensko Radoslaw Kedzia (více viz Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR). 

Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky

Využití technologií Huaweie při plánovaném budování 5G sítí je zásadním tématem i ve Velké Británii. Zatímco některé státy, jako například Austrálie či Nový Zéland, tuto společnost kvůli varování amerických úřadů z podílení se na výstavbě sítí vyloučily, Britové jsou stejně jako další evropské státy benevolentnější. To se ovšem některým britským politikům nelíbí, kvůli čínské společnosti se tak vede politický spor.

Premiérka Theresa Mayová spolu s dalšími klíčovými ministry totiž v dubnu rozhodla, že se Huawei bude moci na budování britských 5G sítí účastnit, ale s určitým omezením. Nebude se moci podílet na citlivých částech systému (více viz Huawei se může účastnit budování 5G sítí v Británii. Ale s omezením). Rozhodnutí padlo navzdory možným bezpečnostním rizikům, před nimiž varovali další členové kabinetu včetně ministrů vnitra a obrany (více viz Huawei představuje riziko, tvrdí Velká Británie. Našla technické závady).

Kritici rozhodnutí britské premiérky poukazují právě na čínský zpravodajský zákon vyžadující po společnostech spolupráci s komunistickou vládou. Jsou přesvědčení, že Huawei by mohl být donucen vyhovět požadavkům čínské vlády. Watkins nicméně v rozhovoru pro stanici BBC Today poukázal na fakt, že podobný zákon má i řada jiných zemí.

Tlak na vyloučení Huaweie z výstavby britských 5G sítí tak neustává. K tomuto kroku vyzývá například i bývalý britský ministr obrany Michael Fallon. Podle něj by vláda měla vzít v úvahu americká varování a zakázat použití technologií této společnosti. „Je velmi nebezpečné nechat Huawei v infrastruktuře našich sítí nové generace,“ varoval Fallon. Taková důvěra, kterou britská vláda do této čínské společnosti vkládá, je podle něj chybou. Nevidí totiž rozdíl v tom, zda bude či nebude mít Huawei přístup k citlivým částem britských 5G sítí.

Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR

Vedení Huaweie v těchto dnech ve Velké Británii lobuje, aby se společnost stala dodavatelem technologií pro budoucí mobilní sítě. Nutno dodat, že pro ostrovní království nejde o nikterak nezajímavého obchodního partnera. Podle zprávy společnosti Oxford Economics totiž Huawei do roku 2018 do britské ekonomiky přispěl sumou v celkové výši 287 milionů liber, tedy v přepočtu více než 8,5 miliardami korun. Při zohlednění na něj navázaných dodavatelů a zaměstnanců (ve Velké Británii zaměstnává 1 600 lidí) pak od roku 2001 do britské kasy přinesl celkem 1,7 miliardy liber (téměř 50,5 miliardy korun).

Americké úřady nicméně stále trvají na svém přesvědčení, že vliv čínské vlády na Huawei nelze vyloučit. Pro znemožnění podílet se na výstavbě 5G sítí je i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten začátkem května položil řečnickou otázku směrovanou Britům: „Zeptejte se sami sebe: byla by Železná dáma (bývalá předsedkyně britské vlády Margaret Thatcherová - pozn. redakce) zticha, když Čína porušuje suverenitu národů korupcí nebo nátlakem?“

Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR v Rozstřelu:

8. února 2019

Autor:
  • Nejčtenější

Víte, co vše dovede umělá inteligence v mobilech Samsungu? Odborník radí

22. května 2024

Společně s odborníkem z českého zastoupení Samsungu Petrem Holým jsme prozkoumali možnosti, jaké...

Nejlevnější supersmartphone. Aktuální akční cena je nepřekonatelná

25. května 2024

Silný procesor, obrovská paměť, výborná sestava fotoaparátu, skvělý displej a v neposlední řadě...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V USA je to samý iPhone. Nabídka mobilů je mnohem menší než v Evropě

24. května 2024  7:02

V prvním čtvrtletí letošního roku měly iPhony na trhu ve Spojených státech více než poloviční tržní...

Přiblížení k elitě. Xiaomi má podle testu po letech špičkový fotomobil

27. května 2024  7:02

Byť Xiaomi už roky spolupracuje na fotoaparátech svých smartphonů se společností Leica, tak do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Budují značku na unikátním designu, teď chtějí vyrobit superlevný mobil

23. května 2024  7:02

Telefonů má značka Nothing už několik a každý z nich se chlubí především originálním designem. Nyní...

Víte, jak dlouhou podporu dávají výrobci smartphonům? Apple už není první

28. května 2024  7:02

Výrobci se v poslední době přehánějí v délce podpory systému svých smartphonů. Dříve byl premiantem...

Levná roamingová data můžete mít, i když váš mobil nemá klíčovou funkci

28. května 2024

V poslední době jsou velkým hitem levná roamingová data, která nabízí různé služby po celém světě....

Přiblížení k elitě. Xiaomi má podle testu po letech špičkový fotomobil

27. května 2024  7:02

Byť Xiaomi už roky spolupracuje na fotoaparátech svých smartphonů se společností Leica, tak do...

Tak levně extrémně velkou paměť jinde nekoupíte. Zaujme i další výbava

27. května 2024

Novinka od značky Poco, model F6 Pro, představuje dalšího následovníka série telefonů s výkonným...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...