Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

  0:18aktualizováno  0:18
Společnost Huawei nadále odmítá, že by vůbec kdy byla čínskou vládou požádána o špionáž. Zdůrazňuje, že se na ničem takovém ani podílet nebude. Proti praktikám čínského komunistického režimu se tvrdě vymezil i zakladatel a generální ředitel Huaweie Žen Čeng-fej.

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej | foto: Profimedia.cz

„Náš zakladatel pan Žen (Čeng-fej) dal jasně najevo, že nikdy nebyl požádán o to, aby předal jakékoli údaje o zákaznících,“ informoval viceprezident Huaweie pro západní Evropu Tim Watkins britský server The Guardian s tím, že případnou takovou žádost by generální ředitel společnosti odmítl. A šel by prý mnohem dále.

„A pokud by byla snaha to prosadit, tak by společnost zavřel,“ přetlumočil Watkins reakci zakladatele Huaweie.

Čínský zpravodajský zákon přijatý v roce 2017 totiž po soukromých společnostech vyžaduje součinnost při zpravodajských aktivitách. Huawei proto od loňského roku čelí obvinění ze špionáže, a to právě kvůli obavám z vlivu čínské vlády. Americké úřady dokonce koncem loňského roku vyzvaly své spojence k bojkotu technologií této společnosti (více viz USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže).

Huawei ovšem takové obvinění dlouhodobě odmítá. Stejně odmítavý postoj zaujala společnosti i k varování českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který před používáním technologií Huaweie a ZTE varoval loni v prosinci (více viz Čínské firmy Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou, varuje český úřad). Že je společnost obviňována z něčeho, co neudělala, je přesvědčen i šéf Huaweie pro Česko a Slovensko Radoslaw Kedzia (více viz Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR). 

Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky

Využití technologií Huaweie při plánovaném budování 5G sítí je zásadním tématem i ve Velké Británii. Zatímco některé státy, jako například Austrálie či Nový Zéland, tuto společnost kvůli varování amerických úřadů z podílení se na výstavbě sítí vyloučily, Britové jsou stejně jako další evropské státy benevolentnější. To se ovšem některým britským politikům nelíbí, kvůli čínské společnosti se tak vede politický spor.

Premiérka Theresa Mayová spolu s dalšími klíčovými ministry totiž v dubnu rozhodla, že se Huawei bude moci na budování britských 5G sítí účastnit, ale s určitým omezením. Nebude se moci podílet na citlivých částech systému (více viz Huawei se může účastnit budování 5G sítí v Británii. Ale s omezením). Rozhodnutí padlo navzdory možným bezpečnostním rizikům, před nimiž varovali další členové kabinetu včetně ministrů vnitra a obrany (více viz Huawei představuje riziko, tvrdí Velká Británie. Našla technické závady).

Kritici rozhodnutí britské premiérky poukazují právě na čínský zpravodajský zákon vyžadující po společnostech spolupráci s komunistickou vládou. Jsou přesvědčení, že Huawei by mohl být donucen vyhovět požadavkům čínské vlády. Watkins nicméně v rozhovoru pro stanici BBC Today poukázal na fakt, že podobný zákon má i řada jiných zemí.

Tlak na vyloučení Huaweie z výstavby britských 5G sítí tak neustává. K tomuto kroku vyzývá například i bývalý britský ministr obrany Michael Fallon. Podle něj by vláda měla vzít v úvahu americká varování a zakázat použití technologií této společnosti. „Je velmi nebezpečné nechat Huawei v infrastruktuře našich sítí nové generace,“ varoval Fallon. Taková důvěra, kterou britská vláda do této čínské společnosti vkládá, je podle něj chybou. Nevidí totiž rozdíl v tom, zda bude či nebude mít Huawei přístup k citlivým částem britských 5G sítí.

Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR

Vedení Huaweie v těchto dnech ve Velké Británii lobuje, aby se společnost stala dodavatelem technologií pro budoucí mobilní sítě. Nutno dodat, že pro ostrovní království nejde o nikterak nezajímavého obchodního partnera. Podle zprávy společnosti Oxford Economics totiž Huawei do roku 2018 do britské ekonomiky přispěl sumou v celkové výši 287 milionů liber, tedy v přepočtu více než 8,5 miliardami korun. Při zohlednění na něj navázaných dodavatelů a zaměstnanců (ve Velké Británii zaměstnává 1 600 lidí) pak od roku 2001 do britské kasy přinesl celkem 1,7 miliardy liber (téměř 50,5 miliardy korun).

Americké úřady nicméně stále trvají na svém přesvědčení, že vliv čínské vlády na Huawei nelze vyloučit. Pro znemožnění podílet se na výstavbě 5G sítí je i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten začátkem května položil řečnickou otázku směrovanou Britům: „Zeptejte se sami sebe: byla by Železná dáma (bývalá předsedkyně britské vlády Margaret Thatcherová - pozn. redakce) zticha, když Čína porušuje suverenitu národů korupcí nebo nátlakem?“

Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR v Rozstřelu:

Autor:

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

Vodafone spouští neomezená data. Má to háčky, jednotlivec si tarif nepořídí

Vodafone

Vodafone začne nabízet tarify s neomezeným datovým připojením. Ovšem jen u tarifů pro více osob a s podmínkou...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Další z rubriky

Zakázat mobily, nebo je trpět. České školy stále tápou

Ve Francii už děti mobil ve škole nepoužijí ani o přestávkách

Zatímco podle loňského průzkumu by čeští rodiče uvítali plošný zákaz používání mobilů na školách, jejich vedení se v...

Facebook zaplatí za šmírování mobilu. Chce vědět, jaké aplikace používáte

Ilustrační snímek

Facebook začal prostřednictvím speciální aplikace sledovat, jaké konkrétní aplikace lidé na smartphonech používají....

Nové iPhony dostanou víc paměti. Konečně, protože současný základ nestačí

iPhone XS Max je aktuální topmodel od Applu

Letošní kolekce iPhonů kromě nové generace čipové sady a notně vylepšených fotoaparátů povýší i co se týče uživatelské...

Najdete na iDNES.cz