Naše zařízení nemají zadní vrátka, popřel Huawei tvrzení Bloombergu

  13:07aktualizováno  13:07
Agentura Bloomberg v úterý 30. dubna informovala o bezpečnostních chybách, které u zařízení Huaweie objevila britská telekomunikační společnost Vodafone před sedmi lety. Zranitelnost prý v zařízení přetrvala i po roce 2012. Huawei tvrzení agentury odmítá, ohradil se proti němu i Vodafone.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Zadní vrátka (backdoor), která lze využít pro špionážní účely, zjistila britská telekomunikační společnost v zařízení od Huaweie z let 2009 a 2011, informoval v úterý Bloomberg (více viz Starší zařízení Huaweie obsahovala bezpečnostní chyby, odhalil Vodafone).

Tento software mohl podle agentury poskytnout neoprávněný přístup do pevné sítě operátora v Itálii, který poskytuje internetové služby milionům domácností a podniků. Další zranitelná místa byla prý objevena v zařízeních čínské společnosti v roce 2012. Oba případy byly rychle vyřešeny, uvedla agentura s tím, že nedošlo k žádnému úniku dat.

Společnost Huawei se ovšem proti úterní zprávě ohradila. Podle agentury Reuters v prohlášení důrazně odmítla, že by její zařízení obsahovala zadní vrátka. Upozornila mimo jiné i na to, že Bloomberg ve své zprávě odkazuje na běžná úskalí vývoje. Huawei dodal, že tyto potíže byly navíc opraveny hned, tedy před více než sedmi lety.

Proti tvrzení americké agentury se ohradil i Vodafone, respektive jeho česká pobočka. Rovněž podotýká, že agenturou zmiňované problémy se datují do let 2011 a 2012 s tím, že v té době byly i vyřešeny. To nicméně ve své zprávě uvedl i Bloomberg.

„Bezpečností mezery (takzvaný backdoor), na které odkazuje Bloomberg, se týkaly protokolu Telnet. Ten zcela běžně dodavatelé v oboru využívají pro provádění diagnostických funkcí, ale není dostupný z vnější sítě,“ informoval tiskový mluvčí Vodafonu Marek Steiger. Tvrzení agentury, že toto „mohlo dát společnosti Huawei neoprávněný přístup do pevné sítě operátora v Itálii“, přitom označil za chybné.

Může za to Huawei. Evropa se staví proti tlaku USA

Podle Steigera nemá Vodafone žádné důkazy o neoprávněném přístupu. „Nešlo o nic jiného než o omyl, kdy nedošlo k odstranění diagnostické funkce po vývoji,“ upřesnil.

Agenturou zmiňované problémy podle mluvčího Vodafonu identifikovalo nezávislé bezpečnostní testování iniciované právě telekomunikační společností v rámci rutinních bezpečnostních opatření. „Potíže v té době společnost Huawei odstranila,“ dodal Steiger.

Huawei je pod tlakem už od loňského roku

Od konce roku 2018 čelí Huawei tlaku zejména ze strany Spojených států. Již loni v únoru americké zpravodajské služby v čele s FBI, CIA a NSA varovaly Američany před používáním některých čínských smartphonů (více viz Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA). V listopadu pak americké úřadu k bojkotu značky Huawei vyzvaly i spojence (více viz USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže). Podle USA totiž technologie (nejen) této čínské společnosti představují riziko pro národní bezpečnost.

Loni v prosinci před používáním technologií Huaweie a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle něj vyžadují čínské zákony po soukromých společnostech součinnost při zpravodajských aktivitách, což může představovat kybernetickou hrozbu (více viz Čínské firmy Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou, varuje český úřad).

Společnost Huawei tvrzení úřadu odmítla. Odmítl jej i šéf Huaweie pro Česko a Slovensko Radoslaw Kedzia, podle něj je společnost obviňována z něčeho, co neudělala (více viz Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR).

Huawei hájil v Rozstřelu šéf firmy pro Česko a Slovensko:

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Neuvěřitelné, Xiaomi levný super mobil Mi 9 ještě vylepší a zlevní

Prototyp chystaného top modelu Xiaomi Redmi

Xiaomi vyčlenilo modely Redmi do samostatné značky. Některé se už prodávají i v Česku. Nové značce však zatím chybí...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

První fotomobil slaví překvapivé výročí. Uměl jenom selfie

Kyocera VP-210

První mobilní telefon s integrovaným fotoaparátem je hodně starý. Představen byl už před dvaceti lety. Přístroj...

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Společnost Huawei nadále odmítá, že by vůbec kdy byla čínskou vládou požádána o špionáž. Zdůrazňuje, že se na ničem...

Najdete na iDNES.cz