Život na draka. Huawei funguje v tříměsíčních cyklech naděje

  0:09aktualizováno  0:09
Huawei má smůlu v tom, že je to jedna z mála čínských značek, která je úspěšná a především všeobecně dobře známá v celém světě. V USA to ví a drží ji ve smyčce, kterou občas utáhnou a jindy povolí.

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej | foto: Profimedia.cz

Nervozita trvá už několik měsíců. USA použily Huawei jako rukojmí v obchodní válce s Čínou. Spojené státy Huawei nemusí už delší dobu a vlastně se jim podařilo firmu ze svého trhu celkem komplexně vystrnadit. Teď se o to snaží globálně. 

Američané mají jednu podstatnou výhodu, ač se v USA skoro žádná spotřební elektronika nevyrábí, tak tamní firmy stále vládnou technologiím a drží důležité patenty. V Číně se sice vyrábí velká část světové produkce spotřební elektroniky, ale tamní firmy obvykle nepatří mezi technologické lídry. 

Huawei je tak jiný, ten mezi světové technologické lídry patří. Jenže na trzích, kde působí, což jsou telekomunikace, drží standardy především americké firmy. A to si v USA dobře uvědomují, proto poslední měsíce drží Huawei zkrátka.

Američané Huaweii dlouhodobě vytýkají bezpečnostní rizika, které u jeho technologií hrozí. Podobné problémy má Huawei i v Evropě. Konkrétní hrozby nebyly zveřejněny, na Huawei má mít vliv čínská vláda či armáda a hrozí, že by přes jeho technologie mohlo docházet třeba ke špionáži. Možná ano, možná ne. V každém případě si za to Huawei může tak trochu sám, vlastnická struktura firmy je neprůhledná, možné je všechno. 

Na druhou stranu, především poslední měsíce ukázaly, že primárním důvodem útoků na Huawei je spíš obchodní válka mezi USA a Čínou. Americký prezident Trump na jaře vyhlásil embargo na používání amerických technologií čínským gigantem. Což je pro Huawei dost podstatná komplikace. Ač si mnoho hardwarových částí dokáže vyrobit sám, problém je třeba se softwarem. 

Huawei jako světová dvojka v produkci smartphonů využívá jediný otevřený operační systém Android. A ten vytvořila americká společnost Google, dnes práva řeší nadřazená organizace Alphabet. Bez Androidu jsou smartphony neprodejné (nepočítaje iPhony, které používají vlastní systém iOS).

Tři měsíce a co potom?

Android je hlavní problém Huaweie. Do června to vypadalo, že Huawei může výrobu mobilů zabalit, pak dostal od americké vlády pardon na tři měsíce. Ten skončil v srpnu, kdy byl na další tři měsíce prodloužený. Jenže mezitím obchodní válka mezi USA a Čínou eskalovala a Trump prodloužení pardonu nechtěl. Přitom v červnu se tvářil, že je problém vyřešený ke spokojenosti všech stran

Huawei tak aktuálně žije ve tříměsíčních cyklech. Co bude v listopadu, neví ani v čínské firmě a asi to neví ani americké úřady. Huawei už dávno pracuje na plánu B a připravuje vlastní univerzální operační systém Harmony. Ten jistě nebude špatný. Vybudovat k němu kompletní ekosystém služeb a aplikací však není snadné. 

Huawei proto doufá, že ještě dostane čas s Androidem. Pokud by pro něj vše dobře dopadlo a mohl u nejrozšířenějšího operačního systému zůstat, tak Harmony do koše beztak nehodí. Bude to zkoušet s oběma systémy. Ale nejistota pro nejbližší půl rok či rok je pro firmu velmi nepříjemná.

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Pozor na veřejné nabíječky. Dáváte všanc cenná data, varují experti

Ilustrační snímek

Baterie smartphonu je vybitá, ale powerbanka i nabíječka leží doma. Na jednu stranu není třeba věšet hlavu, na řadě...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové hodinky od Applu se naučily nepřetržitě ukazovat čas

Apple Watch Series 5

Apple odhalil novou generaci hodinek Apple Watch. Najdete je pod označením Series 5 a ve výbavě mají hned několik...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz