V obchodní válce neustoupíme. Ani kvůli zmírnění sankcí, řekl šéf Huaweie

  15:55aktualizováno  15:55
Současné politické klima ve Washingtonu podle zakladatele a šéfa Huaweie Žena Čeng-feje nenahrává tomu, že by Spojené státy zmírnily vývozní omezení namířená proti firmě. Je však přesvědčen, že díky vývoji vlastních technologií se Huaweii podaří situaci překonat.

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej | foto: Profimedia.cz

Žen rovněž uvedl, že nechce žádné zmírnění sankcí ze strany USA, pokud by to vyžadovalo, že Čína bude muset učinit ústupky v obchodní válce se Spojenými státy. A to ani pokud by to znamenalo, že jeho dcera a finanční ředitelka Meng Wan-čou bude čelit delšímu právnímu sporu. Ta je teď v domácím vězení v Kanadě kvůli obviněním z podvodů a dalších trestných činů v USA (více viz Další problém Huawei. Americké úřady obvinily firmu i její finanční šéfku).

Šéf Huaweie očekává, že omezení, která Washington uplatňuje na většinu prodeje technologických zařízení, budou pokračovat navzdory tomu, že Washington v pondělí o dalších 90 dní prodloužil příslušnou výjimku (více viz Huawei může dělat mobily další tři měsíce. Budoucnost je stále nejistá).

„Společnost Huawei je proti rozhodnutí amerického ministerstva obchodu přidat do tzv. seznamu subjektů (entity list) dalších 46 přidružených společností. Je jasné, že rozhodnutí přijaté v této konkrétní době je politicky motivované a nemá nic společného s národní bezpečností,“ uvedla společnost v oficiálním vyjádření k rozhodnutí amerického ministerstva obchodu prodloužit dočasnou všeobecnou licenci pro Huawei.

Huawei může dělat mobily další tři měsíce. Budoucnost je stále nejistá

„Tato opatření porušují základní zásady hospodářské soutěže na volném trhu a nebudou pro nikoho prospěšné, včetně amerických společností. Pokusy omezit podnikání společnosti Huawei nepomohou USA dosáhnout technologického vedení. Vyzýváme vládu USA, aby ukončila toto nespravedlivé zacházení a odstranila Huawei ze seznamu entit,“ dodala společnost s tím, že prodloužení „dočasné všeobecné licence“ nic nemění na skutečnosti, že bylo se společností Huawei nespravedlivě zacházeno.

Firma Huawei je přesvědčena, že rozhodnutí o prodloužení výjimky nebude mít na její podnikání v žádném případě podstatný dopad. „Budeme se i nadále soustředit na vývoj nejlepších možných produktů a poskytování nejlepších možných služeb našim zákazníkům po celém světě,“ uvedla v oficiálním vyjádření.

Postoj USA pocítí nejvíce americké společnosti, míní Žen

Podle Žena nebude nikdo ve Washingtonu riskovat, že by se za firmu postavil. Nicméně se domnívá, že největší dopad pocítí američtí prodejci čipů a dalších součástek pro Huawei, který je největším výrobcem vybavení pro telekomunikační sítě.

Washington umístil Huawei na seznam zahraničních společností, které musejí mít zvláštní povolení k nákupu technologií z USA. Stal se tak první čínskou technologickou firmou v centru války o obchod a technologie mezi USA a Čínou, která by mohla stáhnout globální ekonomiku do recese. Spojené státy obviňují firmu z krádeží technologií a špionáže, což Huawei odmítá.

Žen prohlásil, že to, zda Huawei dostane povolení k nákupu amerických technologií, nebo nikoliv, nebude mít na podnikání firmy významný dopad. Huawei si podle něj dokáže poradit i bez firem z USA.

Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

Nejnovější vyjádření šéfa čínské firmy se velmi liší od jeho vyjádření na tiskové konferenci 17. června, kdy srovnával svou firmu s těžce poškozeným letadlem a varoval, že americké sankce sníží odhadované tržby Huaweie v příštích dvou letech o 30 miliard dolarů (698,5 miliardy korun).

Americký prezident Donald Trump naznačil, že omezení pro Huawei by mohla být zrušena, pokud bude Peking souhlasit s obchodní dohodou a řešením sporů o technologie, kvůli kterým Washington zavedl cla na čínský dovoz. Žen to však odmítl a prohlásil, že Huawei nemůže žádat laskavosti, které by mohly v Číně poškodit zájmy chudé většiny.

Květnové oznámení Washingtonu o omezení vývozu technologií vyvolalo varování před propadem prodeje chytrých telefonů Huawei a dalších čínských produktů, které využívají čipy a další technologie z USA. Znamenají nicméně i ztrátu miliard dolarů z potenciálního prodeje pro americké prodejce.

Společnost Huawei ještě před oznámením pracovala na vývoji vlastních čipů, softwaru a dalších technologií, aby omezila závislost na amerických prodejcích. Firma na výzkum a vývoj loni vynaložila 15 miliard dolarů (zhruba 350 miliard korun), více než Apple či Microsoft.

Tento měsíc Huawei představil vlastní operační systém pro chytré telefony a uvedl, že může nahradit oblíbený Android od Googlu, který nyní používá (více viz Čínský systém bude pohánět cokoli. Huawei představil svůj HarmonyOS). Google však blokuje Huaweii podporu některých služeb. Letos také čínská firma představila vlastní čip pro příští generaci chytrých telefonů a první telefon s tímto čipem.

Autoři: ,

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Apple má Česko rád, natočil u nás další reklamu

Reklama Applu na nové hodinky ve stanici pražského metra

Neuplyne rok, kdy by Apple se svým filmovým štábem nezavítal do Česka, evidentně se zde firmě moc líbí. Aktuálně u nás...

Nokia ukázala nástupce nejlevnějšího telefonu na trhu

Nokia 110

Výrobce Nokia se stará jak o smartphony, tak o zcela základní nabídku telefonů. Dohromady na veletrhu IFA firma...

Začíná podzimní novinková smršť. Tyto mobily budou v Berlíně

Sem mají přijít tisíce lidí? Přípravy na veletrh IFA 2018

Jako každý rok se už tradičně začátkem září koná jeden z největších veletrhů spotřební techniky - IFA. A jako každý rok...

Najdete na iDNES.cz