Konečně dobrá zpráva pro Huawei. Klíčový dodavatel mu nedal košem

  0:09aktualizováno  0:09
Ani sousloví noční můra není pro situaci okolo Huaweie dostatečně výstižné. Čínský gigant a inovátor se potýká s problémy, které mohou firmu zcela zničit. Kromě Američanů spolupráci s ním omezí i britská firma ARM. Naopak společnost TSMC k omezení obchodního styku nevidí důvod.

Huawei P30 Pro je špičkový smartphone s nejlepším fotoaparátem | foto: oneplus.net, Lukáš Hron,  Mobil.iDNES.cz

Huawei sice čipové sady podobně jako Apple navrhuje vlastními silami, ovšem jejich samotnou produkci už svěřuje externímu dodavateli. Čipové sady Kirin tak stejně jako procesory jiných výrobců vznikají v produkčních centrech tchajwanské společnosti TSMC.

Jenže Huawei u procesorů a grafických jednotek nevyužívá vlastní architektury. Spoléhá právě na britskou společnost ARM, která stojí za stejnojmennou počítačovou architekturou, ta představuje základ drtivé většiny čipových sad. Firma sice sama procesory nevyrábí, ale za licenční poplatky architekturu nabízí ostatním.

A právě v tom je problém. Vedení ARM minulý týden s okamžitou platností zastavilo veškerý obchodní styk se značkou Huawei. Oficiální zdůvodnění zní, že výrobce při vývoji čipů údajně využívá technologie amerického původu (více v článku Další facka pro čínský Huawei. Britské firmy od něj dávají ruce pryč).

Jenže podle televizní stanice BBC, jejíž reportéři komunikují přímo se zdrojem v ARM, bude možné současné a pravděpodobně i budoucí sady Kirin i nadále vyrábět. Zákaz obchodního styku se totiž nemá vztahovat ani na mírně vylepšený Kirin 985, který by měl být poprvé použit u chystané kolekce Mate 30. Právě řada Mate bývá každoročně tím nejlepším z produkce Huaweie, jenže Američané značku zařadili na černou listinu, a tak se i z této kolekce stává velmi nejistý projekt.

Pokud se totiž Trumpova administrativa s čínskou stranou nedohodne, Huawei bez amerických součástek nebude schopen sestavit plnohodnotný smartphone. Velkým problémem je ztráta GMS (Google Mobile Services) licencí k Androidu, tedy balíčku základních, ovšem mimo Čínu zcela nezbytných aplikací (Play store, GMail, Google mapy).

Huawei sice již oznámil, že na tento případ připravuje plán B v podobě vlastního operačního systému, jenže vybudovat funkční ekosystém s alespoň základní aplikační nabídkou je běh na dlouhou trať. Představa, že by uživatelé kupovali huaweie s neznámým systémem bez dostatečné aplikační základny ve stejných objemech jako dosavadní přístroje s Androidem, je zcela nereálná. Navíc, ztráta GMS licence je sice vážnou, ale zdaleka ne jedinou překážkou, kterou americká exekutiva čínskému dravci hází pod nohy.

Produkce Kirinu 985 se už rozběhla

TSMC v minulých dnech do světa vyslalo zprávu o zahájení masová produkce čipů novým procesem s označením 7nm+. Jde o druhou generaci 7nm litografie, kterou přibližně před rokem firma začala vyrábět čipy Apple A12 nebo právě Kirin 980. Novou generací procesu teď budou vyráběny jejich přímí nástupci, tedy čipy A13 a právě Kirin 985.

Společnost TSMC sídlí na Tchaj-wanu a jelikož má s oběma ekonomickými velmocemi, mezi nimiž zuří obchodní válka, samostatné a vzájemně nesouvisející smlouvy, bude nadále spolupracovat jak s americkými, tak i čínskými obchodními společnostmi.

Firma oznámila také zkušební produkci připravovaným 5nm procesem. Pokud se nevyskytnou žádné neočekávané komplikace, pak očekává start hromadné výroby už během prvního čtvrtletí příštího roku. Čipové sady s 5nm tranzistory z produkce TSMC by se tedy mohly v prvních smartphonech objevit přibližně za rok.

Výroba bude probíhat v novém produkčním centru, které je nyní vybavováno nezbytným technickým zázemím. V prostorách původní továrny pak firma plánuje zahájit vývoj budoucího 3nm výrobního procesu. Kromě současné 7nm+ a plánované 5nm EUV litografie se do budoucna na přechodnou dobu počítá také s produkcí polovodičových součástek 6nm procesem.

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Takový displej nikdo jiný nemá. Pozná, jestli a kam na něj koukáte

Sony si nechalo patentovat flexibilní displej s integrovanými senzory.

Japonské Sony patří na mobilním poli mezi výrazné značky. Je tak s podivem, že v souvislosti s ním dlouho nepadla...

Novinka, i ve smajlících v mobilu najdete skrytou reklamu

Emotikona pick-up automobilu

V seznamu emotikonů, které příští rok dorazí do klávesnic našich smartphonů, je na čekací listině i symbol pickupu...

V Rusku chtěli prodávat smartphony jen se softwarem z vládního seznamu

Moskevský Kreml

Jen den po předložení byly v Rusku staženy návrhy zákonů o nutnosti prodávat elektroniku pouze s vládou schváleným...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz