Chtěl být jedničkou, teď analytici Huaweii předpovídají krušné časy

  18:03aktualizováno  18:03
Až o čtvrtinu by mohl podle analytiků oslovených agenturou Reuters klesnout společnosti Huawei odbyt smartphonů. Nevylučují, že by se produkty této značky mohly z mezinárodního trhu postupně úplně vytratit. Přitom ještě začátkem roku měl Huawei ambiciózní cíl stát se v následujících letech tržní jedničkou.

Huawei P30 Pro je další obětí obchodní války. Google jej vymazal z oficiálních stránek operačního systému Android | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Huawei je v současnosti co do objemu druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Loni předstihl americký Apple a na žebříčku světových prodejců smartphonů stanul za Samsungem (více viz Velká věc, Huawei to dokázal a předběhl v prodejích smartphonů Apple). Ještě začátkem tohoto roku si dával maximálně dva roky, než z pomyslného trůnu sesadí i jihokorejskou společnost a na trhu smartphonů zaujme nejvyšší post.

To ovšem nepočítal s restrikcí ze strany USA. Ve čtvrtek 16. května americký prezident Donald Trump označil čínský Huawei za velmi nebezpečný a americké ministerstvo obchodu se rozhodlo společnost zařadit na černou listinu (více viz Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky). Trump ovšem zároveň naznačil, že by americké výhrady vůči telekomunikačnímu gigantovi mohly být vyřešeny v rámci americko-čínské obchodní dohody. 

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Nicméně pokud zůstane v platnosti zákaz amerického ministerstva obchodu, který Huaweii brání nakupovat součásti nebo technologie u amerických dodavatelů, mohla by tato společnost podle odhadů analytiků z Fubon Research a Strategy Analytics dodat na trh o čtyři až 24 procent méně smartphonů.

Zákaz prodávat firmě Huawei své zboží a služby se týká všech firem, jejichž technologie pocházejí z více než pětadvaceti procent ze Spojených států. Postihuje tedy i neamerické společnosti jako například největšího britského výrobce čipů ARM. Ten, aby vyhověl právě americkým nařízením, s okamžitou platností pozastavil veškeré obchodní vztahy s čínským Huaweiem (více viz Další facka pro čínský Huawei. Britské firmy od něj dávají ruce pryč).

I další oslovení experti očekávají, že se dodávky Huaweie, který americká vláda podezírá ze špionáže, v příštích šesti měsících sníží. Své odhady nicméně odmítali kvantifikovat, protože americké ministerstvo obchodu vzápětí nařízení z minulého týdne dočasně na tři měsíce zmírnilo (více viz Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů). Firmě to má umožnit nakupovat americké zboží za účelem zachování nynějších komunikačních sítí a zajištění softwarových aktualizací pro už prodané telefony.

Huawei může doplatit na ztrátu přístupu ke Googlu

„Huawei by mohl být příští rok vymazán ze západoevropského trhu, pokud ztratí přístup ke Googlu,“ řekla agentuře Reuters analytička Linda Su ze společnosti Strategy Analytics. Předpovídá, že dodávky chytrých telefonů Huawei na trh se příští rok sníží o 23 procent.

Čekali jsme to. Máme totiž velký náskok před konkurencí, řekl šéf Huaweie

Společnost Fubon Research snížila svůj odhad letošního odbytu smartphonů Huawei na trh na 200 milionů, pokud nastane nejhorší možný scénář. Původně tato společnost odhadovala, že čínský výrobce letos dodá na trh 258 milionů smartphonů.

Huawei má podle průzkumu společnosti IDC téměř třicet procent světového trhu s chytrými telefony. Loni na něj firma dodala asi 208 milionů smartphonů, z čehož polovinu prodala mimo domovskou Čínu. Nejdůležitější trh přitom pro její prémiové smartphony představuje právě Evropa.

Autoři: ,

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Milion lidí má v mobilu aplikaci Záchranka. Umí přivolat pomoc

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

Milion uživatelů už používá mobilní aplikaci Záchranka, díky níž lze stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Denně přes...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz