Další facka pro čínský Huawei. Britské firmy od něj dávají ruce pryč

  13:41aktualizováno  14:55
Největší britský mobilní operátor EE oznámil, že nebude jako součást svých 5G služeb nabízet telefony Huawei. A to až do doby, než se vyjasní budoucnost této čínské společnosti. Britský výrobce čipů ARM podle informací BBC s okamžitou platností přerušil s Huaweiem veškeré obchodní vztahy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Pozastavení prodeje telefonů Huawei s podporu 5G vysvětluje ředitel britského operátora EE Mark Aller nejistotou, zda budou zařízení podporována po celou dobu své životnosti. Stažení produktů čínské společnosti z nabídky EE přichází jen pár dní před spuštěním 5G sítí. Ty chce operátor spustit již 30. května v šesti britských městech včetně Londýna.

Všeobecné obavy z budoucnosti Huaweie vzbudila restrikce z minulého týdne, kdy americké ministerstvo obchodu tuto společnost zařadilo na černou listinu. Huawei tak nemůže kupovat americké součástky bez souhlasu vlády USA (více viz Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky).

Allerovy obavy týkající se podpory zařízení pramení především z pondělního odstřižení Huaweie od aktualizací operačního systému Android (více viz Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné). Přestože americké ministerstvo obchodu tyto obchodní restrikce následně na tři měsíce zmírnilo (více viz Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů), tak nejistota ohledně Huaweie přetrvává.

Zákazníci britského operátora EE se podle agentury Reuters budou muset v případě smartphonů podporujících 5G sítě spokojit pouze s výběrem z modelů od společností Samsung, LG a OnePlus.

Přerušte veškerou spolupráci s Huaweiem, nařídilo ARM

Restrikce ze strany USA nabírají větší rozměr. Britský výrobce procesorů ARM totiž s okamžitou platností pozastavil veškeré obchodní vztahy s čínským Huaweiem. Prý aby vyhověl americkým nařízením, což odůvodňuje tím, že v návrzích čipů využívá technologie amerického původu. S odkazem na interní firemní dokumenty o tom informovalo BBC.

Mluvčí společnosti ARM, která je vedle Intelu jedním z největších světových výrobců procesorů, informoval, že „ARM dodržuje všechny nejnovější předpisy stanovené vládou USA“. Více se k situaci odmítl vyjadřovat.

Společnost, která má kanceláře v Kalifornii, Washingtonu, Texasu a Massachusetts, svým zaměstnancům nařídila, aby přerušili veškeré aktivity s Huaweiem a jeho dceřinými společnostmi. A to včetně dosud nevyřízených záležitostí. Nesmí tedy nejen poskytovat podporu nebo dodávat technologie včetně softwaru či aktualizací, ale ani se zapojovat do jakýchkoli technických diskuzí.

Podle nejmenovaného analytika by tento razantní postoj, který společnost ARM zaujala, mohl výrazně ovlivnit schopnost Huaweie vyvíjet vlastní čipy. Mnohé z nich jsou v současnosti totiž postaveny právě na základech technologie ARM, za níž čínská společnost platí licenci.

Huawei v reakci uznal, že na některé jeho obchodní partnery může být v důsledku politicky motivovaných rozhodnutí vyvíjen v současnosti tlak. Naděje se ovšem nevzdává.

„Jsme přesvědčeni, že tato politováníhodná situace může být vyřešena, a naší prioritou je i nadále dodávat našim zákazníkům po celém světě špičkové technologie a produkty,“ reagovala společnost Huawei pro BBC.

Aktualizováno o reakci společnosti Huawei

Autor:

Nejčtenější

Neomezená data T-Mobilu mají nakonec jeden háček. Je v roamingu

T-Mobile omezuje přes léto rychlost dat v roamingu

Na sociálních sítích se někteří uživatelé T-Mobilu podivovali nad tím, že jim v roamingu neomezená data běží pomaleji...

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Další z rubriky

Dramatický propad. Huawei čeká pokles prodeje smartphonů až o 60 procent

Huawei P30 Lite

Obchodní restrikce ze strany Spojených států budou mít zřejmě masivní dopad na tržby společnosti Huawei. V letošním a...

Odmítli odeslat mobil do USA. Byl to totiž Huawei

Huawei P30

Měla to být jen rutinní zásilka z britské redakce serveru PCMag do jeho americké odnože. V balíku se však skrýval model...

Note 10 dostává jasnější kontury. Poprvé bude ve dvou velikostech

Chystaný Samsung Galaxy Note 10 Pro a Note 10

Note 9 se od „osmičky“ nijak výrazně nelišil, ale o to větší změny má přinést očekávaná desátá edice nejlepšího...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz