Neomezená data T-Mobilu mají nakonec jeden háček. Je v roamingu

  15:51aktualizováno  15:51
Na sociálních sítích se někteří uživatelé T-Mobilu podivovali nad tím, že jim v roamingu neomezená data běží pomaleji než bez tohoto balíčku. Rozdíl v rychlosti je výrazný.

T-Mobile omezuje přes léto rychlost dat v roamingu | foto: Profimedia.cz

Když 17. června oznámil T-Mobile neomezená data pro všechny zákazníky zdarma až do konce prázdnin, vzbudil překvapení, že nabídka není nikterak limitovaná. Během prvního dne si balíček aktivovalo 100 000 zákazníků.

Data je možné čerpat v tuzemsku i v zahraničí v rámci EU roamingu bez omezení objemu. Podle původních specifikací pak operátor neměl omezovat ani přenosovou rychlost v domácí síti ani v roamingu.

Jenže v druhém případě někteří zákazníci T-Mobilu na sociálních sítích ukazují, že s rychlostí je to poněkud jinak. U SIM s aktivovaným balíčkem neomezených dat je rychlost výrazně omezená oproti SIM bez tohoto balíčku. Což dokazují i natočená videa.

Operátor to nejprve na sociálních sítích vysvětloval zvýšeným provozem na konkrétní základnové stanici, kdy systém podle provozu datový tok omezuje. Jenže důkazní materiál zákazníků jasně ukazoval, že tato situace nenastala a datová propustnost na konkrétní základnové stanici je mnohem vyšší, než jaká je maximální rychlost pro SIM s balíčkem neomezených dat.

24.června 2019 v 22:53, příspěvek archivován: 25.června 2019 v 15:03

VIDEO: @pavelhusek @TMobile_CZE @VaclavMathauser Je?t? jsme pro jistotu nato?ili pro @TMobile_CZE video ?? https://t.co/bqlru7EDF1

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

@pavelhusek @TMobile_CZE @VaclavMathauser Ještě jsme pro jistotu natočili pro @TMobile_CZE video https://t.co/bqlru7EDF1

Po dotazu na operátora nám tisková mluvčí Martina Kemrová potvrdila, že datový provoz v roamingu po spuštění balíčků neomezených dat výrazně stoupl, a tak operátor přistoupil k omezení.

24.června 2019 v 20:50, příspěvek archivován: 25.června 2019 v 15:03

Neomezená data od @TMobile_CZE jsou skutečně neomezená i v rámci EU roamingu, ale rychlost je evidentně uměle omezována na 3/3 Mbps. https://t.co/CoJJKHbuVd

„Se začátkem dovolených a spuštěním neomezeného letního internetu se roamingový provoz zdvojnásobil, a dá se předpokládat, že k dalšímu skokovému růstu dojde s koncem školního roku. Proto jsme byli nuceni přistoupit k dočasné regulaci datových rychlostí v roamingu. Bohužel chybně se do systému opatření nenastavilo u všech našich 300 datových tarifů a 100 balíčků. Momentálně pracujeme na opravě nastavení tak, aby bylo opatření implementováno všem bez rozdílu. Zákazníky chceme ujistit, že rychlosti budeme průběžně ladit podle aktuálního provozu,“ říká Martina Kemrová.

Podle vyjádření tak operátor bude rychlost datových přenosů v roamingu v rámci zemí Evropské unie v létě omezovat nejenom těm, co mají aktivovaný balíček neomezených dat, ale všem zákazníkům. Rychlost pak bude omezená nikoliv jednotně, ale podle aktuální situace. V domácí síti pak k žádnému omezení rychlosti docházet nebude.

I nadále pak platí, že T-Mobile neomezuje objem přenesených dat v roamingu, ač by k této regulaci mohl podle regulace EU roamingu přistoupit.

Neomezená data nabízí od 20. června i Vodafone, a to v rámci nových rodinných tarifů. Neomezená data jsou k dispozici minimálně od dvou SIM s cenou od 2 500 Kč měsíčně, v balíčku je pak vždy i pevné internetové připojení. Vodafone však od začátku omezuje přenosovou rychlost na 5 Mb/s i v domácí sítí a v roamingu využívá omezení na objem přenesených dat na 45 GB měsíčně v rámci celého rodinného tarifu. Třetí síťový operátor O2 pak oznámil, že nové tarify připravuje.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Virtuál pumpuje data. V létě jich dá za stejnou cenu dvojnásobek

Ilustrační snímek

Na letní datové vlně se svezl i virtuální operátor MOBIL.CZ. V červenci a srpnu u vybraných datových balíčků...

Vodafone si v Česku vybral své laboratorní město. Testuje tam 5G

Vodafone v Karlových Varech experimentuje s 5G sítí.

Podobně jako si v O2 zvolili za „živou testovací laboratoř“ středočeský Kolín, i operátor Vodafone si vybral své město,...

Neomezená data T-Mobilu mají nakonec jeden háček. Je v roamingu

T-Mobile omezuje přes léto rychlost dat v roamingu

Na sociálních sítích se někteří uživatelé T-Mobilu podivovali nad tím, že jim v roamingu neomezená data běží pomaleji...

Najdete na iDNES.cz