Jak se vyhnout kolonám. Přivstaňte si, nebo počkejte, radí operátor

  13:44aktualizováno  13:44
Pracovní doba skončila, dovolená začala. Rychle domu, naložit věci a rodinu do auta a hurá třeba k moři. Podobně smýšlí řada Čechů, na cestu často vyráží už poslední školní den večer či během prvního prázdninového víkendu. Není to ovšem úplně šťastná volba, dokazuje to i statistika T-Mobilu. Operátor radí, jak se vyhnout kolonám.

Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Dopravně nejvytíženějším dnem v souvislosti s letními dovolenými bude letos poslední červnová sobota. Ve své předpovědi vychází T-Mobile z loňského měření, v němž se během prvního prázdninového víkendu detailně věnoval pohybu Čechů do zahraničí. Z anonymizovaných dat z mobilní sítě zjistil mimo jiné i to, kam vedou cesty tuzemských dovolenkářů nejčastěji. Tradičně je to Slovensko, Chorvatsko a Itálie.

Fotogalerie

O prvním loňském dni letních prázdnin se z celého víkendu přesunulo za hranice nejvíce lidí, a to konkrétně 42 %. Zhruba čtvrtina (26 %) vyrazila o den dříve, tedy v pátek. Druhým nejvytíženějším dnem tak byla neděle, pro své cestování ji zvolilo 32 % Čechů. Podle měření operátora se o prvním prázdninovém víkendu vydá na cesty o 57 % více Čechů než o běžném víkendu. V létě nicméně obecně platí, že víkendový silniční provoz je silnější.

„Konkrétně se během pátku přepraví o 23 % cestujících víc, v sobotu a v neděli se cestující musí připravit na skutečnost, že silnice sdílí o 65 % respektive 87 % více lidí, než je tyto dny obvyklé,“ uvedl manažer rozvoje ICT řešení společnosti T-Mobile Lukáš Kovárník.

Riziko, že se při cestě do cílové destinace dovolenková výprava zasekne v dopravní zácpě, je tak velmi vysoké. Operátor proto na základě loňského měření radí, kdy na cesty určitě nevyrážet. Může to ušetřit nejen čas, ale i nervy.

V pátek je kritickou dobou čas mezi pátou a šestou hodinou odpolední, tehdy nastává dopravní špička. „Je lepší v tuto dobu vůbec nevyjíždět,“ radí T-Mobile. Zvýšený provoz lze nicméně očekávat už od 15:30, kdy lidé po pracovní době vyjíždějí, přičemž klidněji by mělo být na silnicích až po desáté večerní.

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Se sobotou je to o poznání horší, silný provoz lze podle dat operátora očekávat totiž už od brzkého rána. Dopravní špička nastává sice okolo poledne, avšak silný provoz ustává až okolo šesté hodiny odpolední. A neděle? Podle T-Mobilu bude mít podobný průběh jako sobota, provoz vrcholí mezi jednou a pátou hodinou odpolední.

Operátor neopomněl poukázat i na řadu dopravních omezení, kvůli nimž se musí řidiči tradičně obrnit trpělivostí. Naplánovány jsou opravy mnoha úseků silnic prvních i nižších tříd. Tou největší strastí je ovšem pokračující rekonstrukce páteřní dálnice, v letošním roce v rekordní délce sedmdesáti kilometrů. Operátor upozornil, že na těchto úsecích se v zúžení dají očekávat dlouhé kolony. Čeští silničáři si se zvýšeným letním provozem holt starosti nedělají (více viz Cesta do Chorvatska 2019. Nejhůř bude v Česku, sezona silničáře nezajímá).

Lze se vůbec kolonám vyhnout a užít si klidnou cestu do cílové destinace? Podle T-Mobilu ano, ale za určitou daň. Jako ideální variantu považuje vzít si v pátek půl dne dovolené a na cestu vyrazit nejpozději do 14:30. Anebo až v pozdních večerních hodinách, ne však dříve než ve 21:00.

„Další variantou je v sobotu si pořádně přivstat a vyrazit kolem páté šesté ráno,“ radí operátor. A co ti, kterým nedělá brzké vstávání dobře? Ti by měli na hlavní tahy vyrazit až po sobotní šesté sedmé hodině večerní. Nebo se překonat, pro jednou si přivstat a na silnice vyrazit až v neděli ráno. Nejpozději ovšem do jedenácté dopolední.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Vodafone může v Česku převzít kabelovku UPC. Povolila to Evropská komise

Vodafone (ilustrační fotografie)

Vodafone může v Česku převzít kabelového operátora UPC. Povolení transakce, která zahrnuje převzetí poskytovatele...

Virtuál pumpuje data. V létě jich dá za stejnou cenu dvojnásobek

Ilustrační snímek

Na letní datové vlně se svezl i virtuální operátor MOBIL.CZ. V červenci a srpnu u vybraných datových balíčků...

Aukce kmitočtů pro 5G vynese minimálně 6,3 miliardy korun

Český telekomunikační úřad

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil navrhované podmínky aukce frekvencí v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz pro sítě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz