Babiš má recept na levná mobilní data: trh potřebuje větší regulaci

  12:52aktualizováno  12:52
Na tuzemském mobilním trhu je potřeba větší regulace. S vládním zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou se na tom shodl premiér Andrej Babiš. Vést by měla ke zvýšení konkurence a snížení cen pro koncové zákazníky. Babiš naznačil, že Český telekomunikační úřad plně nevyužívá svých kompetencí.

„Český telekomunikační úřad musí daleko víc využívat svých kompetencí a nástrojů, kterými už dnes disponuje k nápravě situace na trhu,“ uvedl ve středu Babiš na Twitteru po ranní schůzce se šéfem Asociace českých virtuálních operátorů Pavlem Humpolíkem.

27.března 2019 v 09:18, příspěvek archivován: 27.března 2019 v 11:49

Shodli jsme se i se zmocněncem @VDzurilla, že potřebujeme tohle prostředí víc regulovat a vytvořit tak daleko větší konkurenci a tím zlevnit ceny i pro spotřebitele. @CTU_cz musí daleko víc využívat svých kompetencí a nástrojů, kterými už dnes disponuje k nápravě situace na trhu.

Předmětem schůzky bylo opět téma snížení cen pro zákazníky na trhu. „Šéf Asociace českých virtuálních operátorů Pavel Humpolík mi napsal, že podniká v prostředí, kde je nepoměr velkoobchodních a maloobchodních cen. Dnes mi to přišel popsat osobně,“ uvedl Babiš.

27.března 2019 v 09:18, příspěvek archivován: 27.března 2019 v 11:51

První schůzka dnes ráno opět na téma snížení cen pro zákazníky na trhu mobilních služeb. Šéf Asociace českých virtuálních operátorů Pavel Humpolík mi napsal, že podniká v prostředí, kde je nepoměr velkoobchodních a maloobchodních cen. Dnes mi to přišel popsat osobně.

Babišův příspěvek mezi uživateli Twitteru vyvolal vlnu nevole, v reakcích se totiž vrací k téměř dva roky starému tweetu, kdy současný premiér zastával post ministra financí. Tehdy se jeho ministerstvo pochlubilo směšně levným neomezeným tarifem s obří datovou porcí (více viz Babišovo ministerstvo má od T-Mobilu neomezený tarif za polskou cenu). Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a nízkými cenami se pochlubily i jiné resorty, což zákazníky operátorů pobouřilo.

Fotogalerie

V jednom z tehdejších tweetů Babiš poděkoval všem zájemcům o „ten skvělý mobilní tarif, co jsme pro ministerstvo financí vyjednali s T-Mobilem“. Následně informoval, že se rád se zástupci operátora sejde a bude je tlačit ke snížení cen i pro lidi. 

Podotkl ovšem, že „žádný politik nemá žádnou zákonnou možnost ovlivnit teď přímo tarify“, tuto pravomoc mají Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Český telekomunikační úřad. V uplynulých dvou letech ovšem k žádnému výraznému kroku vedoucímu ke snížení spotřebitelských cen nedošlo.

19.dubna 2017 v 10:51, příspěvek archivován: 27.března 2019 v 12:02

Moc rád se s T-Mobilem sejdu a budu je tlačit, aby podobně snížili ceny i pro lidi.

Babiš v úterý kritizoval dokument o reálných cenách mobilních dat (viz galerie), který mu dodala Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Chyběly v ní podle něj základní údaje, o které žádal (více viz Babiš zkritizoval přehled cen mobilních dat od operátorů. Neuvěřitelné, uvedl). Rozhodl se proto obrátit kvůli zjišťování reálných cen mobilních dat na trhu přímo na operátory.

26.března 2019 v 16:58, příspěvek archivován: 27.března 2019 v 12:24

Pokud je TOTO maximum, co může @APMS_CZ dodat, pak další jednání s ní postrádá smysl. Nezbývá nám, než začít jednat s jednotlivými operátory a získat reálná data od nich. Pokud je nedostaneme, tak jim jejich údajné nižší ceny těžko někdo uvěří.

Mluvčí APMS Jiří Grund v reakci na Babišovu kritiku řekl, že premiér asi zapomněl, že stát financuje ČTÚ, který má údaje o cenách, podléhajících obchodnímu tajemství, k dispozici. „Asociace mobilních operátorů může jen těžko suplovat dohledové orgány telekomunikačního trhu,“ uvedl mluvčí.

26.března 2019 v 17:19, příspěvek archivován: 27.března 2019 v 12:25

@AndrejBabis Premier @AndrejBabis mozna zapomnel, ze jeho vlada financuje regulacni urad vice jak miliardou rocne. @ctu_cz data podlehajici obchodnimu tajemstvi o realnych cenach mobilnich dat ma k dispozici. @APMS_CZ muze jen tezko suplovat dohledove organy telko trhu.

Operátoři Babiše v dokumentu s odkazem na veřejně dostupné zdroje informovali, že cena mobilních dat poklesla za poslední dva roky o 67 procent, což bylo téměř nejrychleji v EU. Za poslední rok pak data zlevnila o 42 %. Asociace zmiňuje například lednovou studii Cable UK, podle které jsou ceny dat v ČR pod průměrem EU. Nominální cena jednoho gigabytu (GB) mobilních dat je 4,9 dolaru (zhruba 110 korun), zatímco průměr EU je o dva dolary vyšší.

Podle několika mezinárodních srovnání jsou ceny mobilních služeb včetně přenosů dat v Česku jedny z nejvyšších v Evropě (více viz Ceny mobilních dat v EU klesají. Česko je ovšem stále jedno z nejdražších). Již dříve se ovšem operátoři bránili, že ceny nejsou takové, jak ukazují srovnání vycházející z jejich ceníků, protože velká část uživatelů získala individuální výhodnější nabídku (více viz Analýza Evropské komise je výkřik do tmy, stěžují si operátoři).

Zájem o dění na mobilním trhu zvýšil únorový výrok ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (ANO), podle níž si za vysokou cenu mobilních dat mohou sami Češi (více viz Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně). Češi podle ní spíš hledají připojení k bezdrátovým
wi-fi sítím. Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí.

Za stav, který v Česku po dekády nikdo nedovedl změnit, nicméně zákazníci mohou jen stěží. Je to stát, který svou nefunkční nebo dokonce neprobíhající regulací za tento stav může (více viz KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou). Ministryně později uvedla, že byl výrok vytržen z kontextu.

Podle aktuálně zveřejněného dokumentu APMS na rozdíl od tvrzení Novákové spotřeba dat roste. U mobilních tarifů pro domácnosti stoupla třeba mezi lety 2016 a 2017 o skoro dvě pětiny.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Neuvěřitelné, Xiaomi levný super mobil Mi 9 ještě vylepší a zlevní

Prototyp chystaného top modelu Xiaomi Redmi

Xiaomi vyčlenilo modely Redmi do samostatné značky. Některé se už prodávají i v Česku. Nové značce však zatím chybí...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Řidiči mohou jako odměnu za zodpovědnost získat 1 GB dat navíc

Ilustrační snímek

„Jezdi zodpovědně a získej 1 GB dat,“ nabádá slovenské O2 řidiče k ohleduplnému chování za volantem. Aby data získali,...

Virtuál slaví narozeniny, najal si výstředního režiséra

Jakub Kohák je tváří virtuálního operátora MOBIL.CZ

Známé tváře v reklamách nejsou především u síťových operátorů ničím neobvyklým, u virtuálních jde naopak spíše o...

Vodafone měl výpadek, s VoLTE se zákazníci stále nedovolají

Vodafone (ilustrační fotografie)

Od úterní třinácté hodiny se operátor Vodafone potýkal s výpadkem ve své síti. Problémy při volání hlásili uživatelé z...

Najdete na iDNES.cz