ČTÚ se brání kritice Babiše. Pracujeme podle zákona

  18:36aktualizováno  18:36
Český telekomunikační úřad podle premiéra Andreje Babiše plně nevyužívá svých kompetencí, jimiž disponuje, aby napravil situaci na tuzemském mobilním trhu. To ovšem úřad odmítá s tím, že může dělat jen to, co mu umožňují platné zákony.

Český telekomunikační úřad | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

„Pokud jde o podporu konkurence, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) využívá všech zákonných nástrojů, které má. Provádíme analýzu mobilního trhu, dokazujeme na něm existenci tacitní koluze, připravujeme aukci 5G, v níž počítáme s vyhrazením kmitočtů pro nového hráče, který by mohl zlepšit situaci na rezidentním trhu,“ uvedl pro redakci Mobil.iDNES.cz mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Premiér Andrej Babiš se totiž po středeční schůzce se šéfem Asociace českých virtuálních operátorů Pavlem Humpolíkem shodl s vládním zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou, že tuzemský mobilní trh je potřeba více regulovat. Úřad podle nich musí více využívat svých kompetencí a nástrojů (více viz Babiš má recept na levná mobilní data: trh potřebuje větší regulaci).

27.března 2019 v 09:18, příspěvek archivován: 27.března 2019 v 13:39

Shodli jsme se i se zmocněncem @VDzurilla, že potřebujeme tohle prostředí víc regulovat a vytvořit tak daleko větší konkurenci a tím zlevnit ceny i pro spotřebitele. @CTU_cz musí daleko víc využívat svých kompetencí a nástrojů, kterými už dnes disponuje k nápravě situace na trhu.

Humpolík premiéra upozornil, že virtuálové podnikají v prostředí, kde je nepoměr velkoobchodních a maloobchodních cen. ČTÚ v reakci na toto podotkl, že doposud neobdržel žádnou oficiální stížnost.

„V momentě, kdy však od nich (virtuálních operátorů – pozn. redakce) nemáme jedinou oficiální stížnost na to, že by něco bylo v nepořádku, že se cítí poškozeni a že by bylo třeba našeho zásahu pro narovnání vztahu se síťovým operátorem, je velmi těžké do jejich obchodních vztahů svévolně zasahovat,“ uvedl Drtina s tím.

V případě, že některý virtuální operátor takový spor vyvolá, je úřad nicméně připraven okamžitě se ujmout své role a situaci řešit. Drtina v této souvislosti uvedl, že regulátor byl v poslední době jedním z virtuálních operátorů pouze požádán o stanovisko k účtované ceně.

Fotogalerie

Mluvčí ČTÚ reagoval i na připomínku mluvčího Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda. Ten v reakci na Babišovu kritiku asociací dodaného dokumentu o reálných cenách mobilních dat upozornil, že data podléhající obchodnímu tajemství má k dispozici státem financovaný Český telekomunikační úřad.

„Pokud jde o data, které ČTÚ sbírá od mobilních operátorů, ta byla prezentována letos na jaře ve Zprávě o vývoji trhu,“ upřesnil Drtina. Zpráva je veřejně dostupná na webu ČTÚ, operátoři nicméně podle něj tato data zpochybnili. Právě operátoři pak Andreji Babišovi přislíbili dodat jiná a přesnější data.

„Jak je vidět, tomuto svému závazku však nedostáli,“ dodal mluvčí ČTÚ.

Na nesplnění dohody upozornil APMS i premiér. „Víte, chtěli jsme data, za kterými si budete stát a budou nezpochybnitelná. V téhle prezentaci jsme fakt žádná taková nenašli,“ posteskl si v reakci na tweet Jiřího Grunda.

26.března 2019 v 21:46, příspěvek archivován: 27.března 2019 v 14:21

@JiriGrund @ctu_cz @APMS_CZ Pokud se dobře pamatuju, tak jste dodání těch reálných cen na jednání sami nabídli. Tak zněla dohoda. Víte, chtěli jsme data, za kterými si budete stát a budou nezpochybnitelná. V téhle prezentaci jsme fakt žádná taková nenašli

Autor:
 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Šampion ve střední třídě se 48MPix foťákem. Recenze Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi

Nejnovější model Redmi Note 7 od Xiaomi je pořádně lákavým smartphonem. Nejen, že má nejjemnější fotoaparát...

Vypečený dárek ke každému xiaomi. Antivir měl zadní vrátka

Xiaomi Mi Mix 3 boduje poctivou vysouvací konstrukcí a špičkovou výbavou. I...

Malware je asi to poslední, co by uživatel ve svém smartphonu uvítal. Jenže škodlivý kód může být v zařízení hned po...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Další z rubriky

Chytrá krabička do auta od T-Mobilu je za hubičku. Ale jen v dubnu

Chytré auto

Službu Chytré auto představil T-Mobile v listopadu 2016. Primárně slouží ke sledování auta, nicméně od listopadu 2017...

První komerční 5G síť nebude ani v Číně, ani v USA

Ilustrační snímek

Na pátek 5. dubna je naplánováno spuštění světově první komerční 5G sítě. Nestane se tak ovšem ani v Číně, ani ve...

Optiku je nutné budovat rychleji. Brání tomu komplikovaná legislativa

Optický kabel

V České republice je v současnosti k pevnému internetu připojeno asi 80,5 % domácností, tedy méně než je průměr EU (87...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz