Babiš chce svléknout operátory. Mají prozradit reálné ceny mobilních dat

  12:45aktualizováno  14:56
Premiér Andrej Babiš jednal s mobilními operátory kvůli cenám mobilních dat. S jejich šéfy se dohodl, že mu do týdne dodají reálné údaje o cenách, za které data Češi využívají. Česko totiž v tomto ohledu patří mezi jedny z vůbec nejdražších unijních států.
Premiér Andrej Babiš se kvůli cenám mobilních dat sešel s šéfy mobilních operátorů

Premiér Andrej Babiš se kvůli cenám mobilních dat sešel s šéfy mobilních operátorů | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Tlak na levnější data pokračuje. Dostal jsem za jeden stůl generální ředitele všech operátorů. Brání se, že ceny nejsou takové, jak ukazují srovnání. Vyzval jsem je, ať konečně řeknou, jak to s cenami je a neschovávají se za podpultové nabídky. Do týdne přinesou reálná čísla,“ informoval Babiš prostřednictvím twitterového účtu.

12.března 2019 v 11:30, příspěvek archivován: 12.března 2019 v 12:35

Tlak na levnější data pokračuje. Dostal jsem za jeden stůl generální ředitele všech operátorů. Brání se, že ceny nejsou takové, jak ukazují srovnání. Vyzval jsem je, ať konečně řeknou, jak to s cenami je a neschovávají se za podpultové nabídky. Do týdne přinesou reálná čísla.

„Pana premiéra jsme seznámili s problematikou telekomunikačního trhu. Jednotliví operátoři jsou připraveni do týdne panu premiérovi poskytnout požadované statistiky ohledně vývoje reálných cen za data,“ uvedl pro redakci Mobil.iDNES.cz výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

„Ze setkání jsme si odnesli spoustu úkolů, na kterých budeme nyní pracovat, abychom dodali, co po nás pan premiér žádá. Těší nás, že se otevřela debata na velmi důležitá témata a jsme připraveni na další spolupráci,“ uvedla pro redakci Mobil.iDNES.cz mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

„V návaznosti na ranní schůzku vítáme, že pan premiér s naším odvětvím komunikuje a jsme připraveni v diskuzi pokračovat,“ reagoval na dotaz redakce mluvčí Vodafonu Marek Steiger.

Požadavku premiéra podle vyjádření tiskové mluvčí Martiny Kemrové vyhoví i T-Mobile.

Za drahá data si prý Češi mohou sami

Diskuzi ohledně vysokých cen mobilních dat svým výrokem rozpoutala ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Podle ní si totiž Češi za drahá data mohou sami (více viz Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně).

„Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější. My potřebujeme změnit to klima v té společnosti také k tomu, aby ta data chtěli používat,“ uvedla Nováková v únoru pro ČT.

Podle Novákové je jednou z cest ke zlevnění mobilních dat častější využívání mobilních sítí. 

Babiš výrok ministryně Novákové označil již dříve za nešťastný, o jejím odvolání ovšem neuvažuje. „Každý občas máme nějaké nešťastné výroky. Určitě to není důvod, aby se teď stalo něco zásadního,“ řekl Babiš na dotaz ohledně možného odvolání Novákové. „Mě mrzí to její vyjádření, protože ona to možná myslela dobře, ale špatně to řekla,“ řekl Babiš.

Podle několika mezinárodních srovnání jsou ceny mobilních služeb včetně přenosů dat v Česku jedny z nejvyšších v Evropě (více viz Ceny mobilních dat v EU klesají. Česko je ovšem stále jedno z nejdražších). Operátoři se brání, že ceny nejsou takové, jak ukazují srovnání vycházející z jejich ceníků, protože velká část uživatelů získala individuální výhodnější nabídku.

Babiš kvůli plánované schůzce s operátory sklidil již dříve kritiku od Pirátů. Podle šéfa poslanců Pirátů Jakuba Michálka se premiér probudil až po výroku ministryně Novákové a namísto jednání s tuzemskými operátory měl jednat spíše se zahraničními investory, kteří by do Česka mohli dostat čtvrtého mobilního operátora. „Prosazujeme, aby v České republice bylo konečně konkurenční prostředí. Navrhli jsme zákon, který sníží poplatek za přechod k jinému operátorovi,“ prohlásil Michálek (více viz Piráti vytáhli do boje za levnější data, navrhli snazší změnu operátora).

Koncem února nicméně Babiš řekl, že stát bude v březnu a dubnu jednat s operátory ze Spojených států, Itálie, Francie, Velké Británie a Jižní Koreje ohledně zavedení čtvrtého operátora na český trh. O tom, že aukce kmitočtů láká také investory z USA či Koreje, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu již v únoru (více viz Aukce kmitočtů láká také investory z USA či Koreje, tvrdí ministerstvo).

Aktualizováno o vyjádření Vodafonu

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

Našli jsme pro vás nejlevnější data v mobilních tarifech

Ilustrační snímek

Jedním z témat, která se v souvislosti s českým mobilním trhem poslední dobou často zmiňují, jsou mobilní data....

Babiš chce svléknout operátory. Mají prozradit reálné ceny mobilních dat

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři před odletem do USA. (5. března 2019)

Premiér Andrej Babiš jednal s mobilními operátory kvůli cenám mobilních dat. S jejich šéfy se dohodl, že mu do týdne...

T-Mobile má datově štědrou předplacenku. Platíte, až když data čerpáte

T-Mobile představil limitovanou edici předplacené karty Twist 100 MB

T-Mobile rozšířil portfolio předplacených Twist karet o novou limitovanou edici určenou pro příležitostné dataře. Ti s...

Najdete na iDNES.cz