KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

  20:07aktualizováno  20:07
Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali za úkol i samotní politici, nikdo z nich zatím s touto situací nic neudělal. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková je další, kdo si na nich nejspíš vyláme zuby.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Její výrok o tom, že si čeští zákazníci mohou za drahá mobilní data sami, vzbudil velké pozdvižení. Aby také ne, vždyť je to nehoráznost. Za stav, který v Česku po dekády nikdo nedovedl změnit, přeci zákazníci mohou jen stěží.

Ale pojďme popořádku. „Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější. My potřebujeme změnit to klima v té společnosti také k tomu, aby ta data chtěli používat,“ uvedla Nováková pro ČT. 

Teď však Nováková couvá a tvrdí, že byl její výrok vytržený z kontextu. Jak vytržený, to už samozřejmě nevysvětlila, jen to svedla na novináře České televize.

Tak předně. Za drahá mobilní data může stát, ať už ve formě patřičných ministerstev nebo různých úřadů, včetně Českého telekomunikačního úřadu. Nikomu z nich se totiž za uplynulá desetiletí nepodařilo nastavit pravidla na českém mobilním trhu tak, aby fungovala skutečná konkurence. Trojice stávajících operátorů kontroluje trh, ten je v podstatě rozdělen a u každého z nich najdeme v ceníku téměř stejné částky za stejné služby. To jistě není v pořádku.

Je to stát, který svou nefunkční nebo dokonce neprobíhající regulací za tento stav může. Operátory lze vinit jen těžko, jejich úkolem je vydělávat a když je ke konkurenčnímu boji nic nenutí, nelze se aktuálnímu stavu divit. To, že jsou čeští spotřebitelé zvyklí hledat wi-fi připojení, aby neplýtvali svá drahocenná mobilní data, není příčinou vysokých cen, je to jejich přímý a dlouhodobý důsledek. 

Však se stačí podívat třeba na Slovensko, které se vyvíjelo podobně a ani pozdější vstup konkurence už na stavu tamního trhu moc nezměnil. I tam jsou ceny vyšší než v Evropě (ale asi lepší, než u nás) a i tam je spotřeba mobilních dat zatím nízká. Podle dat z roku 2017 nižší než v Česku.

Paní Nováková má ve svém výroku v jednom pravdu. Čím vyšší bude spotřeba dat, tím nižší vychází pro operátora cena za jeden přenesený GB a tím nižší by teoreticky mohla být i pro zákazníka. Velká část nákladů na provoz sítě je totiž fixní a nezáleží na tom, kolik dat sítí proteče. Onen „průtok“ dat zvýší náklady jen minimálně (zjednodušeně podáno jen spotřebovává elektřinu, což je zlomek nákladů operátora). Takže čím víc dat proteče, tím víc se rozmělní fixní náklady.

Jenže to má svá omezení, určitý strop. Sítě, tak jak jsou postaveny, jsou konstruovány na danou kapacitu, tedy na určité množství dat, které jimi může protéct. A operátoři podle toho i prodávají tarify. Musí jích prodat dost, aby „uživili“ fixní náklady a větší spotřeba pro ně vlastně není moc velkou motivací s tarify něco dělat. Opět tedy selhává regulace, nikoli spotřebitelé.

Kapacitu sítí operátoři průběžně zlepšují, ale i to má svá omezení daná frekvenčním pásmem, která mají od státu v rámci licencí propůjčena k využití. A tak ve stávajících sítích ani nemůže spotřeba mobilních dat růst donekonečna. To, jak moc vytížené české mobilní sítě jsou, se samozřejmě jen tak nedozvíme. Ale nedávno nám například jeden z vrcholných manažerů jednoho z českých operátorů naznačil, že nástup 5G sítí se bude hodit, protože stávající 4G se minimálně na některých místech ve špičkách dostávají už na hranice svých možností.

Ano, to se asi týká velkých měst, zatímco v menších obcích uživatelé stále sedí u wi-fi. Opět to však ukazuje, že s „línou“ spotřebou dat to v Česku nebude tak horké. Nevýhodou je, že momentálně nemáme relevantní čísla. V závěru roku 2017 studie společnosti GlobalData ukázala, že Češi spotřebovávají měsíčně asi 950 MB dat, zatímco průměr EU byl 2,4 GB a premiantem bylo Finsko se 13,3 GB na měsíc a uživatele.

Od té doby se jistě mnoho změnilo. Jako náznak mohou posloužit údaje, které uvádí server Statista.com, ovšem bez bližšího určení původu. V Německu, které na tom podle dat GlobalData bylo v roce 2017 podobně jako Česko (mohou si tam za situaci také spotřebitelé sami?), má být letošní spotřeba na uživatele a měsíc v průměru asi 2,5 GB a průměr „západní Evropy“ má činit 5,7 GB. Vedoucí pozici má mít Švédsko se 13,9 GB.

Jen těžko se mohlo stát, že by ve spotřebě mobilních dat Česko rostlo pomaleji než Německo. Ostatně, i to potvrzují naše některé neoficiální rozhovory s představiteli mobilních operátorů. Někteří potvrzovali stoprocentní nárůst přenosů dat oproti loňskému roku už na konci loňského třetího čtvrtletí.

Takže ať už myslela ministryně Nováková svůj výrok jakkoli, rozhodně byl zcela mimo.

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Další z rubriky

Vyšší střední třídu vzal útokem. Recenze Samsungu A50

Samsung Galaxy A50

Samsung se plnou silou pustil i do výroby lákavých levnějších telefonů. Jedním z výsledků je model A50, tedy vysoce...

Motorola se srdcem od Samsungu má průstřel v opravdu širokém displeji

Motorola One Vision

Motorola má nový model s čistým Androidem. Jmenuje se One Vision a na první pohled zaujme průstřelem velmi širokého...

Toto má být nástupce nejprodávanějšího nového iPhonu

Nástupce populárního iPhonu XR dostane dvojitý fotoaparát

V září Apple uvede nástupce loňského tria a cenově nejdostupnějším bude následovník aktuálního modelu XR. Server...

Najdete na iDNES.cz