Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rise of the Triad - nevlastní bratr Dooma

  12:00
Je to zvláštní, ale hra Doom si získala mezi hráči mnohem větší popularitu, než konkurenční Rise of the Triad. Ten přitom není omezen 2D mapami, má mnohem interaktivnější prostředí, zajímavější škálu zbraní a dnes tolik oblíbené jump-pady. Tak kde byla chyba?

Rise of the TriadJistě si všichni vzpomínáte na titul, který navždy pozměnil tvář žánru akčních her. Je jím slavný a legendární Wolfenstein 3D, který ve své době zapůsobil na hráče jako sirka v muničním skladu. Bohužel, úspěch, který se logicky dostavil, způsobil v řadách tvůrců nečekaný rozkol. Po debatách nad tím, jak by mělo vypadat pokračování, se společnosti id Software, která hru vyvíjela, a Apogee, jež měla na starosti její distribuci, rozešly. Obě pak začaly pracovat na rozdílných titulech. id Software se pustil do slavného Dooma, který neměl se základní myšlenkou Wolfensteina 3D prakticky nic společného, Apogee se rozhodla vytvořit pokračování. To se nakonec nejmenovalo Wolfenstein 3D: Part II, ale Rise of the Triad: Dark War.

Rozdíly mezi oběma tituly jsou markantní. Zatímco Doom se držel původního konceptu 2D map s trojrozměrnou simulací prostředí, Apogee vsadilo na stejný systém zobrazení zdí jako u Wolfensteina (tedy kostky, v tomto případě spíše krychle), ale zato dovedlo trojrozměrnost do konce. Takže zatímco byl Doom po grafické stránce bezpochyby líbivější, poskytoval ROTT větší možnosti, co se pohybu a hratelnosti týkalo.

Rise of the TriadPo dlouhou dobu se zdálo, že Doom v nevyřčené válce zvítězil na všech frontách. Až později se ukázalo, že výsledek byl spíše 1:1. Dnes si totiž nedovedeme představit úspěšný akční titul, který by v sobě nespojoval flexibilitu prostředí s volným pohybem po všech třech osách. Zaplať pámbů, že to již dnešní technologie umožňují.

Přejděme ale od výletu do historie k popisu ROTT. Příběh by se vám mohl zdát ohraný a neoriginální, ale je zapotřebí se na něj dívat očima hráče z roku 1995, kdy nikdo neslyšel o No One Lives Forever nebo Half-Lifu. Tak tedy, jste členy elitní vojenské skupiny HUNT (High-risk United Nations Taskforce), která dostala za úkol zastavit šíleného vůdce nebezpečného kultu, který ohrožuje životy milionů lidí. Vydali jste se na průzkum na jistý vzdálený a osamělý ostrov, a v tom, z ničeho nic, jste obklopeni nepřátelskými vojáky, kteří na vás okamžitě spustí tvrdou palbu. Vaše jediná naděje na útěk - loďka zakotvená u břehu - vyletí do povětří, výbuchem roztržena vejpůl. Nezbývá vám tedy nic jiného, než se pustit do boje a zničit všechny, kdo vám jdou po krku. A zajímalo by vás, kdo vlastně přesně jste? Jste steriody nadupaný svalovec, krásná dívčina, či prošedivělý veterán mnoha akcí? To již závisí zcela na vás. Na výběr máte celkem z pěti postav, za které Rise of the Triadmůžete hrát. Ne, že by se od sebe lišily vlastnostmi nebo třeba způsobem boje, ale i tak potěší, že nechali tvůrci výběr na nás samotných.

Na svou dobu disponoval Rise of the Triad nebývale pestrým arzenálem zbraní. Celkem jich najdete třináct, z nichž některé jsou dokonce magické. Začínáte s pouhou pistolí, ale brzy se dostanete k samopalu a dalším, například bazuce, teplem naváděným raketám či zápalným střelám. Vlastně až na ony první dvě zmíněné se jedná vždy o zbraně těžkého kalibru, ze kterých stačí jeden dobře mířený výstřel a nepřátelé se mění v hromádku ohořelých kostí či jakousi podivnou červenou kaši. Proto vám tvůrci povolují mít kromě zmíněné pistole a samopalu u sebe jen jednu jedinou zbraň navíc, protože jinak byste se změnili v neporazitelné vraždící monstrum. Protivníci by neměli ani tu nejmenší šanci a už by to nebyla taková zábava.

Za zmínku rozhodně stojí AI vašich protivníků. Samozřejmě, že se neukrývají za stoly, neplíží se, neplánují léčky, ale jdou vždy tou nejkratší cestou k vám. To však byl ve své době zcela přijatelný standard. Zajímavé však je, že například dělají mrtvé a ve chvíli, kdy se Rise of the Triadpřiblížíte, vyskočí a začnou po vás střílet hlava nehlava. Někteří z nich také provádějí úniky do stran, kotouly a další mírně akrobatické prvky, které vám ztěžují jejich likvidaci. Něco takového v Doomu nenajdete, ať se budete snažit sebevíce. Jako třešničku na vrcholek dortu ještě přidejme informaci, že postavy nepřátel jsou vytvořeny podle skutečných předloh, které obstarali pracovníci společnosti Apogee osobně.

Mnohé hráče také dodnes fascinuje interaktivita prostředí, která v čase svého vzniku neměla obdoby. Téměř všechny objekty může rozstřílet, ať už se jedná o misky s hořícím olejem, lampy, stolky, květináče či další. Vrcholem propracovanosti byla na svou dobu také skutečnost, že po výstřelech zůstávaly ve zdi díry. Stačila tedy jen troška šikovnosti a mohli jste si tímto způsobem "nakreslit" na stěnu třeba svůj podpis.

Rise of the Triad byla také jednou z prvních her, které měly nastavitelnou míru zobrazovaného násilí. Zatímco u stupně nejmenšího neukápla na obrazovce ani kapka krve, při maximálním nastavení jste se občas nestačili divit. Po dobře mířené střele z bazuky se zasažený protivník rozletěl na stovky kousků, které se rozpleskly o zeď, a směrem na kameru Rise of the Triad(tedy na vás) letělo zakrvácené oko s kousky svalů a nervů. Ugh, pro nezletilce opravdu nevhodné.

Abychom se však příliš nerozpovídávali, shrňme si hezky zbytek toho, co na vás v ROTT čekalo. Bylo to patnáct druhů pastí, z nichž některé byly opravdu hezky rafinované. Také jste se mohli setkat s množstvím různých power-upů od plynové masky a brnění až po létání a speciální "god mode" a "dog mode". Málokdo také ví, že ony jump-pady, které proslavil až Quake, mají základy již v ROTT. A to nemluvíme o multiplayeru, který ve spojení s ničivostí zbraní dostal zcela nové rozměry.

A tímto způsobem bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Rise of the Triad je totiž bezesporu velice kvalitní hrou, která měla jen tu smůlu, že grafickým zpracováním zaostala za Doomem, jenž jinak mnohými prvky a funkcemi nesahal titulu společnosti Apogee ani po paty. Kdo ví, jak by dnešní 3D akce vypadaly, kdyby se vše odehrávalo jen trošku jinak. Asi bychom dnes nehráli doomovky, ale rottovky. A ty by byly bezpochyby ještě zábavnější :o).

Autor:
  • Nejčtenější

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

magazín 7. 6. 2024 11

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

recenze 7. 6. 2024 16

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

novinky 8. 6. 2024 13

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

novinky 9. 6. 2024 4

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

novinky 12. 6. 2024 43

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

novinky 14. 6. 2024 1

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

novinky 14. 6. 2024 7

John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

magazín 14. 6. 2024 8

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Začala úspěšně, ale po třech letech je onlinovka od Amazonu v problémech

novinky 13. 6. 2024 3

Onlinovka New World od Amazonu začala úspěšně, v průběhu tří let však zájem o ní výrazně poklesl....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...