Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Zaklínač 2 je výborným a temným fantasy zážitkem

Druhý díl Zaklínače je ve všech směrech moderní hrou na hrdiny, která se ale nepodbízí za každou cenu. Vypráví poutavý příběh a dává hráčům možnost rozhodnutí.
85

Zaklínač 2: Vrahové králů

Platforma: PC
Výrobce: CD Projekt Red

  • po většinu hry vynikající příběh
  • originální, neopakující se úkoly
  • atmosférické prostředí
  • rozhodnutí mající důsledky
  • místy až moc uzavřené prostředí
  • slabší závěrečný akt a finále
  • technické problémy

Zaklínač 2 je skvělá hra, které k dokonalosti sice leccos schází, přesto jde o titul, který by fanoušci her na hrdiny neměli v žádném případě minout.

Herní karta

Zaklínač 2

Autorům z polského studia CD Projekt Red se podařil skvělý kousek. Po prvním dílu, který zejména na západě teprve oťukával terén, byl Zaklínač 2 už velice očekávanou hrou, na kterou se těšili hráči z celého světa jako na jeden z vrcholů žánru her na hrdiny. Pro nezávislé studio z východní Evropy není jednoduché takovým očekáváním dostát. Zaklínač 2 je přesto až nečekaný dobrý.

Jako jeho předchůdce se odehrává v temném (vizuálně i obsahově) fantasy světě, ve kterém se bez přestávky válčí. Elfové a trpaslíci jsou považováni za obyvatele (přinejlepším) druhé kategorie a stále častěji provádějí guerillové útoky proti svým lidským utlačovatelům.

Velkou předností Zaklínače 2 je bez debat příběh, který vzbudí zájem už na samém začátku, kdy hlavní hrdina Geralt sedí v žaláři a ve vzpomínkách (prologu) se vrací k tomu, jak se do něj dostal.

Už prolog je poutavý, ale teprve v prvním aktu, ve kterém zaklínač honí vraha králů, nabírá děj opravdu vysoké obrátky. Zde se ještě většina hry točí kolem hlavního příběhu a vedlejší úkoly jsou spíše nedůležité.

Obrázek není k dispozici

To se ale změní s příchodem robustního druhého aktu, v němž má hráč o poznání větší volnost, ale zase bude mít čas od času pocit, že trochu moc běhá z místa na místo. Vše točí na pozadí boje dvou armád duchů. Tohoto motivu se autoři zhostili na výbornou a dávají hráčům možnost například měnit role a příběh sledovat z perspektivy jiné postavy.

Druhý akt je tak povedený, že o třetím nelze mluvit jinak než jako o studené sprše. Prakticky v něm schází úkoly a vše směřuje k finále. Jenže až příliš rychle. Autorům očividně nezbýval čas na další vývoj. Zatímco každý z prvních dvou aktů zabere alespoň přes deset hodin, ten třetí je za chvíli odbytý. Samotný závěr sice odpovídá na řadu otázek, ovšem formou rozhovoru, kterému chybí ta správná katarze.

Hráč tak má pocit jakési neukončenosti toho, co si do té doby tak užíval. Tento pocit umocňují ještě neuzavřené vztahy s řadou zajímavých postav, které byly v závěru z úsporných důvodů odstaveny na vedlejší kolej.

Obrázek není k dispozici

Na neuspokojivém závěru nic nemění ani to, že konců je hned několik a vcelku podstatně se liší. Je to dáno tím, jaká rozhodnutí ve hře činíte. Ta neovlivní pouze konec, ale rovnou i cestu, která k němu směřuje. V průběhu hry se tak můžete dostat na některá místa jen tak, že se rozhodnete určitým způsobem, jenže pak se zase nepodíváte jinam. Řešením může být několikeré rozehrání celé hry nebo uložení před rozvětvením.

Rozhodnutí se v síle svých důsledků liší. Některá vypadají závažně, ale nakonec se vůbec nijak neprojeví, jiná působí normálně, ale dopady mají významné.

Rozhodovat se budete prakticky neustále ve vedlejších úkolech, které obvykle nebývají dlouhé, ale představují příjemné odbočky, umocňující autentičnost světa, ve kterém je kromě zásadních problémů třeba řešit i ty každodenní. Vedlejší úkoly však v žádné formě hlavní příběh neovlivňují a je jen na vás, zda se do nich pustíte. Na rozdíl od jiných zástupců žánru jich není příliš, aby náhodou nesvedly hráče z hlavní dějové linie a neprojevily se negativně na její dynamice.

Obrázek není k dispozici

Zaklínač 2 si drží vysoké tempo i tím, že se vzorce úkolů opakují zřídkakdy, a tak hráče čeká neustále něco nového, leckdy originálního, jindy zase nečekaně vtipného. Autoři se nebáli použít ani anachronických herních prvků, jako jsou boje s obřími bossy, které navíc do kapitol dobře integrovali.

Většinu času ale zaklínač stráví bojem s přesilou obyčejných nepřátel. Průběh boje se silně odvíjí od zvolené úrovně obtížnosti, které jsou celkem čtyři. Zatímco na první je velmi akční a v podstatě stačí jen střídat lehký a silný úder, na poslední už je třeba využít všech taktických fines, které jsou k dispozici.

Taktiku přitom symbolizuje především alchymie, respektive nápoje, které si s její pomocí namícháte. Ty je možné aplikovat před bojem, nikoliv již při něm a je třeba si dobře rozmyslet, jaké schopnosti budete potřebovat, protože každý vlastnoručně sestavený nápoj zaklínače trochu přiotráví. Budete se tak rozhodovat například mezi tím, zda chcete být odolnější nebo silnější, zda si dopřát zřetelnější noční vidění nebo odolnost vůči ohni apod.

Obrázek není k dispozici

Neobejdete se ani bez kouzlení. Zaklínač má k dispozici sice pouze pět zaklínadel, ale každé z nich je užitečné, zejména pak Quen, které kolem hrdiny vykouzlí ochranný štít, jenž navíc zraňuje protivníky. Ten je dokonce možná až příliš mocný.

Boje jsou každopádně velmi svižné, a to i na nejvyšší obtížnost, jen pak vyžadují větší množství aktivit prováděných naráz a trvají déle. Druhů nepřátel s odlišnými typy boje by v určitých pasážích mohlo být více, ale celkově tvoří zajímavou směs.

Většinu schopností má zaklínač už od počátku, a tak je se získanými zkušenostmi jen vylepšuje a navíc se specializuje na jednu ze tří vývojových cest: boj s mečem, alchymii a magii. Zatímco dobrý bojovník časem trefí i více nepřátel najednou, zkušený mág zase ke kouzlení nepotřebuje tolik energie.

Obrázek není k dispozici

Kromě toho je možné runami vylepšovat předměty, například meče. Hrdina už navíc nenosí jen měnitelnou vestu, ale i boty, rukavice a kalhoty. Přesto sběratelský kolotoč nedosahuje takových obrátek jako v jiných hrách na hrdiny, a to i proto, že s meči zůstává vše při starém. Ocelový je na lidi a stříbrný na monstra. Sice můžete sbírat neustále lepší a sami je vylepšovat, ale hra zkrátka není postavena na předmětech.

Zaklínač 2 se může pochlubit skvělou atmosférou, a to především díky svému prostředí. Ať už jde o rušný život na ulicích měst nebo nádherná panoramata v přírodě, na tuhle hru se zkrátka skvěle dívá, za což vděčí i mnohdy netradiční a zajímavé kombinaci barev.

Do hry jsou zakomponovány i takové libůstky, jako je milostný příběh. Zaklínač už nesbírá kartičky žen jako v minulém díle, ale užívá si pěkně inscenovaných romancí, jak se na hru pro dospělé sluší a patří.

Obrázek není k dispozici

Je třeba říci, že kovaní PC hráči si budou muset chvíli zvykat na ovládání, které evidentně počítá s konzolovými verzemi. Nejpatrnější je to na různých menu, která nejsou příliš intuitivní a vyžadují více kliků, než je v podobných případech obvyklé. Chování myši ve hře je navíc poněkud nepřesné.

Jinak je ale Zaklínač 2 mnohem odladěnější, než byl v době vydání díl první. Přesto v něm ale narazíte na řadu chyb, z nichž ta největší způsobuje poměrně pravidelné padání hry na některých sestavách. Občas pomůže pouhý restart, ale někteří hráči hlásí, že jim hra padá vždy na určitém místě, a tak nemohou postupovat dále. Tyto problémy by ale měly vyřešit následující opravy.

Obrázek není k dispozici

Celkově je Zaklínač 2 jednoznačně povedeným titulem a jednou z nejlepších her svého žánru. Snadno si lze ale představit, že by mohl být ještě lepší, v případě, že by třetí akt udržel kvalitu prvních dvou a vyústil ve skutečně ohromující finále, které by nebylo tak těžké inscenovat. I tak je to ale jasná volba pro milovníky žánru, kteří dávají přednost příběhu nad volností typu Oblivion a Gothic.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1864 čtenářů

Témata: Zaklínač
  • Nejčtenější

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

Máme se obávat? Nejočekávanější hra údajně nemusí být tak dobrá

Bývalý vývojář ze studia Rockstar odhaduje, že příští díl série Grand Theft Auto nebude zas takový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Nobody Wants to Die je kyberpunková detektivka jako řemen

Sci-fi adventura Nobody Wants to Die je poctou mnoha filmovým i herním klasikám, zároveň ale...

Roblox má problém s pedofily, přiznávají už i jeho provozovatelé

Rozsáhlý článek magazínu Bloomberg poodhalil odvrácenou stranu populární herní platformy Roblox,...

Fortnite zmizí z obchodu Samsungu, objeví se ovšem jinde na iOS i androidu

Společnost Epic, která provozuje komerční megahit Fortnite, se podělila o své plány ohledně...

Vyšla obří modifikace Falloutu 4, fanoušci na ní dělali přes pět let

Po mnoha odkladech vyšel neoficiální datadisk pro hru Fallout 4. Poprvé v historii série se v něm...

Máme se obávat? Nejočekávanější hra údajně nemusí být tak dobrá

Bývalý vývojář ze studia Rockstar odhaduje, že příští díl série Grand Theft Auto nebude zas takový...

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....