WRC 4 - rallye pro amatéry?

  12:00
Příznivci rallye her mají letos skutečně silný rok. Na trhu se totiž v krátkém sledu objevují hned tři kvalitní tituly. Dva z nich jsme vám již na našich stránkách představili, přičemž dnešním dnem se silná trojka stává kompletní.

WRC 4

Série WRC má oproti svým konkurentům jednu nezanedbatelnou výhodu: kompletní licence celého seriálu mistrovství světa v rallye soutěžích. Dokud soupeřila pouze s Colin McRae Rally, mělo WRCéčko pozici jedničky vcelku jasnou, byť se Colin chybějící licence snažil dohánět všemožně. Poté, co však na scénu jako velká voda vtrhl se svou rallye hrou Richard Burns, trůn rallye her se začal mocně otřásat. Dnes se tak dozvíme, zdali na něj opět zasedne starý známý král, nebo si jej přivlastní nová mladá krev.

A proč si tuto otázku nezodpovědět hned ve druhém odstavci? Věci se tedy mají asi takhle. Zatímco Richard Burns se nekompromisně vydal cestou ultra tuhého realismu, WRC si to dál šine svým osvědčeným směrem takzvané „rozumné simulace“. Tím se dostáváme k poznání, že se všeliké rallye hráčstvo letos rozdělí na dva tábory. Šílenci, kteří si s sebou pro jistotu neustále nosí příruční řadící páku a hever si ani nevšimnou, že vůbec nějaké WRC vyšlo a od obrazovek s RBR je nikdo nedostane ani oním heverem. Drtivá většina ostatních pak dá přednost WRC 4. To totiž sází v prvé řadě na příjemný herní zážitek.

Vzhledem k tomu, že zvládnout opravdové rallye bestie není žádná sranda, patrně začne dost hráčů nejprve v nižších soutěžních třídách.

WRC 4 V jistém směru je totiž tato hra podobná rallye závodům v Gran Turismu. Nemáte sice nejmenší problém udržet vaše auto na trati, a jedete si docela v pohodičce, ale na druhou stranu máte dobrý pocit z jeho jízdní fyziky. Tak nějak intuitivně tušíte, kdy a jak máte pracovat s plynem a brzdami, a chování auta vám bude připadat dosti přirozené. Na druhou stranu je ale potřeba podotknout, že ti, kdož mají už za sebou nějakou tu stovku kilometrů rychlostních zkoušek v RBR, budou si zde připadat jako v nějaké automatové arkádě. V kombinaci s velmi přívětivým ovládáním tak ale ve výsledku dostáváme hru, která je nejen díky licencím poměrně dosti věrná předloze skutečné rallye, ale zároveň i dostatečně přístupná úplně všem, dokonce i těm, kteří si k rallye hře sednou poprvé.

Je vidět, že tvůrci zastřešení velmi štědrou a bohatou rukou Sony na rozpočtu nešetřili, čemuž odpovídá rozsáhlost celé hry. Máme zde čtyři výkonnostní skupiny licencovaných vozů, všech šestnáct podniků mistrovství světa a mezi jmény nechybí ta největší esa současné rallye scény. A ano, samozřejmě, tým Škoda Motorsport je zde rovněž v plné polní a prostřednictvím ovladačů v rukou patriotistických hráčů se jistě dočká většího přísunu mistrovských bodů nežli je tomu v posledních ročnících WRC 4 světového šampionátu. Každá rallye soutěž je rozdělena do šesti rychlostních zkoušek, což v případě kompletní sezóny dává hodně slušný počet necelé stovky jízd. Tím to ale zdaleka nekončí. Vzhledem k tomu, že zvládnout opravdové rallye bestie není žádná sranda, patrně začne dost hráčů nejprve v nižších soutěžních třídách (což, mimochodem, zejména ne příliš ostříleným hráčům doporučujeme) a než se vyškrábete až ke kategorii hrubě nabušených rallye konceptů nazvané Extreme, chvilku vám to potrvá. Je zde tedy opravdu co hrát a hra vám na nějaký ten čas rozhodně vydrží.

Co se týče jízdních vlastností vozů, obecně odpovídají tomu, co by člověk od takovýchto mašin čekal, a navíc (jak již bylo řečeno) je podpořeno solidním ovládáním, takže nebudete podobně jako v RBR zejména v počátcích lovit každou chvíli auto z příkopu. Co ale právě oproti RBR postrádáme, je onen fantastický pocit při zrychlení. Zatímco v RBR při pohledu z kapoty či kokpitu téměř až cítíte, jak vás zrychlující auto tlačí do sedadla, ve WRC 4 se nic takového nekoná. Při pohledu „z vlastních očí“ je sice jízda dynamičtější a budí dojem vyšší rychlosti, ale s konkurentem z dílen švédského Warthogu se to prakticky nedá ani srovnat.

TJe na hraní jednodušší a přístupnější širokým zástupům hráčů, s čímž souvisí i menší důraz na „realismus za každou cenu“.

WRC 4 Zvláštní pozornost si zaslouží technické zpracování, které, věřte nebo ne, záleží na tom, na jakém televizoru hrajete, přičemž nerozhoduje ani tak kvalita, potažmo cena, ale spíše ten který kus. Již v prvních dojmech jsme se zmínili, že nám grafika nepřipadá nikterak zvlášť pohledná, nicméně to jsme ještě netušili, že by to mohlo být třeba vlivem našeho redakčního televizoru. Podobný výsledek se dostavil i při hraní review verze, kterou si jednoho krásného dne donesl na víkend domů. Údiv nad změnou kvality zobrazení byl skutečně hodně veliký. Některé rallye vypadají opravdu luxusně, kupříkladu Švédsko, Německo nebo Monte Carlo, jiným nepomůže ani svěcená voda (Finsko je docela zklamáním, Velká Británie rovněž neoslní). Skvěle ale vypadají všechny vozy. Samozřejmostí je naprostá věrnost reálným předlohám, co se týče i té nejmenší reklamní samolepky. Navíc jsou zobrazeny naprosto hladce a čistě a punc výjimečnosti jim dodává i povedené nasvětlení a odlesky. Poznávacím znamením série WRC byl už od druhého dílu velmi daleký dohled na otevřených prostranstvích. To samozřejmě zůstalo zachováno i nyní (samozřejmě pouze v místech, kde je to možné, v hustém waleském lese přeci jen oceán neuvidíte), a třeba taková projížďka jihoněmeckou kopcovitou krajinou je skutečně parádní. Co se týče plynulosti vykreslování, opět je zde situace dosti nejednoznačná. Avizované Monte Carlo, Německo, nebo Švédsko drží pevný obraz po celou dobu jízdy. Naproti tomu v takovém Finsku každou chvíli doskočí nějaký ten objekt, typicky třeba i kus mostu.

Sportovní hry od Sony

Co si budeme povídat, sportovní série od Sony v poslední době poněkud stagnují. A to ještě docela hezky řečeno. Formula One se potýká s nedostatkem invence (ovšem co taky inovovat na okruhových závodech formulí, že?) a omezených možností stávajícího hardwaru, čímž pádem už letošní díl vypadá prakticky stejně jako ten předchozí. This Is Football letos zatím dokonce vykazuje spíš i známky lehčího úpadku, a tak musí čest firmy zachraňovat právě WRC. Je až s podivem, že této sérii se stagnace víceméně vyhýbá, přestože se rovněž jedná stále o to samé: závody rallye speciálů v nejrůznějších koutech světa a na různých površích. Každopádně jsme rádi, že alespoň v tomto případě je proč si nový díl koupit, takže se v tom raději nebudeme moc vrtat :-).

WRC 4 Po zvukové stránce rovněž nemůžeme mít žádných námitek. Vozy bublají velmi uvěřitelně a navigátor pracuje a zní rovněž solidně. Při defaultním nastavení sice čas od času zahlásí některý z traťových prvků poněkud opožděně, ale vzhledem k celkovému pojetí hry a povětšinou dosti solidní grafice se s tím dá v pohodě žít. Zuřit tak tedy budete maximálně tehdy, když vám pozdě nahlásí, kam se má odbočovat na křižovatce, kterou již máte těsně před nosem. Závěrem tedy ještě jednou opakujeme: WRC 4 je kvalitní rallye titul, který jde ale na věc z poněkud jiného úhlu nežli masivně realistická RBR. Je na hraní jednodušší a přístupnější širokým zástupům hráčů, s čímž souvisí i menší důraz na „realismus za každou cenu“. Dobře se ovládá i na standardním DualShocku, takže není potřeba být vybaven kvalitním volantem. Odladěný fyzikální model dává hned zpočátku šanci na úspěšné jízdy takřka každému a navíc z něj budou mít příležitostní hráči naprosto skvělý pocit, že se auta chovají reálně, ale zároveň nejsou frustrováni důsledky špatného najetí na kdejaký šutr. Příznivci ultrarealitických simulátorů ovšem zcela jistě zůstanou u RBR, o tom žádná.

WRC 4
Výrobce/Vydavatel Evolution/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 324 kB
Verdikt: Velmi povedená rallye hra, nad níž rallye maniaci možná ohrnou nos, ale všichni ostatní si ji královsky užijí.
Hodnocení: 80% (info)

Témata: jízdné, simulátor, Sony
  • Nejčtenější

Tři roky tvrdé práce se vyplatily. Úspěch hry překvapil i jejího vývojáře

Nejlépe hodnocenou hrou letošního roku na Steamu je zatím nenápadná skákačka Sheepy: A Short...

Nadšenec remasteruje přes 30 let starou herní Dunu z Amigy

Talentovaný fanoušek sci-fi Duna se nezištně pokouší zrestaurovat legendární herní adaptaci z roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůrci fantastického remasteru Command & Conquer vydali novou strategii

Studio Petroglyph Games, které stojí za čtyři roky starou kolekcí Command & Conquer Remastered,...

Vývoj GTA 6 jde do finále, zaměstnancům Rockstaru skončil home office

Jedna z nejočekávanějších her všech dob se pomalu blíží a zatímco fanoušci se už nemohou dočkat,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jít proti Elden Ringu by byla sebevražda, vysvětlují vývojáři odklad své hry

Vývojáři nadějné soulsovky Enotria: The Last Song jsou jedni z mála, kterým neudělalo nedávné...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

V březnu se vypravíme do Japonska konce devatenáctého století, zapleteme se do geopolitického...

Wolfenstein a ti druzí. Ukazujeme evoluci boje proti nacismu ve videohrách

Slovo „náckové“ se v posledních letech nadužívá a neustálým opakováním se jeho smysl vyprazdňuje....

VIDEO: První trailer na Terminator: Survivors ukazuje svět po Soudném dni

Připravovaná survival hra Terminator: Survivors se odehrává po událostech prvních dvou filmů....

Vývoj GTA 6 jde do finále, zaměstnancům Rockstaru skončil home office

Jedna z nejočekávanějších her všech dob se pomalu blíží a zatímco fanoušci se už nemohou dočkat,...

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...