WRC 4 - rallye pro amatéry?

  12:00aktualizováno  28. října 4:18
Příznivci rallye her mají letos skutečně silný rok. Na trhu se totiž v krátkém sledu objevují hned tři kvalitní tituly. Dva z nich jsme vám již na našich stránkách představili, přičemž dnešním dnem se silná trojka stává kompletní.

WRC 4

Série WRC má oproti svým konkurentům jednu nezanedbatelnou výhodu: kompletní licence celého seriálu mistrovství světa v rallye soutěžích. Dokud soupeřila pouze s Colin McRae Rally, mělo WRCéčko pozici jedničky vcelku jasnou, byť se Colin chybějící licence snažil dohánět všemožně. Poté, co však na scénu jako velká voda vtrhl se svou rallye hrou Richard Burns, trůn rallye her se začal mocně otřásat. Dnes se tak dozvíme, zdali na něj opět zasedne starý známý král, nebo si jej přivlastní nová mladá krev.

A proč si tuto otázku nezodpovědět hned ve druhém odstavci? Věci se tedy mají asi takhle. Zatímco Richard Burns se nekompromisně vydal cestou ultra tuhého realismu, WRC si to dál šine svým osvědčeným směrem takzvané „rozumné simulace“. Tím se dostáváme k poznání, že se všeliké rallye hráčstvo letos rozdělí na dva tábory. Šílenci, kteří si s sebou pro jistotu neustále nosí příruční řadící páku a hever si ani nevšimnou, že vůbec nějaké WRC vyšlo a od obrazovek s RBR je nikdo nedostane ani oním heverem. Drtivá většina ostatních pak dá přednost WRC 4. To totiž sází v prvé řadě na příjemný herní zážitek.

Vzhledem k tomu, že zvládnout opravdové rallye bestie není žádná sranda, patrně začne dost hráčů nejprve v nižších soutěžních třídách.

WRC 4 V jistém směru je totiž tato hra podobná rallye závodům v Gran Turismu. Nemáte sice nejmenší problém udržet vaše auto na trati, a jedete si docela v pohodičce, ale na druhou stranu máte dobrý pocit z jeho jízdní fyziky. Tak nějak intuitivně tušíte, kdy a jak máte pracovat s plynem a brzdami, a chování auta vám bude připadat dosti přirozené. Na druhou stranu je ale potřeba podotknout, že ti, kdož mají už za sebou nějakou tu stovku kilometrů rychlostních zkoušek v RBR, budou si zde připadat jako v nějaké automatové arkádě. V kombinaci s velmi přívětivým ovládáním tak ale ve výsledku dostáváme hru, která je nejen díky licencím poměrně dosti věrná předloze skutečné rallye, ale zároveň i dostatečně přístupná úplně všem, dokonce i těm, kteří si k rallye hře sednou poprvé.

Je vidět, že tvůrci zastřešení velmi štědrou a bohatou rukou Sony na rozpočtu nešetřili, čemuž odpovídá rozsáhlost celé hry. Máme zde čtyři výkonnostní skupiny licencovaných vozů, všech šestnáct podniků mistrovství světa a mezi jmény nechybí ta největší esa současné rallye scény. A ano, samozřejmě, tým Škoda Motorsport je zde rovněž v plné polní a prostřednictvím ovladačů v rukou patriotistických hráčů se jistě dočká většího přísunu mistrovských bodů nežli je tomu v posledních ročnících WRC 4 světového šampionátu. Každá rallye soutěž je rozdělena do šesti rychlostních zkoušek, což v případě kompletní sezóny dává hodně slušný počet necelé stovky jízd. Tím to ale zdaleka nekončí. Vzhledem k tomu, že zvládnout opravdové rallye bestie není žádná sranda, patrně začne dost hráčů nejprve v nižších soutěžních třídách (což, mimochodem, zejména ne příliš ostříleným hráčům doporučujeme) a než se vyškrábete až ke kategorii hrubě nabušených rallye konceptů nazvané Extreme, chvilku vám to potrvá. Je zde tedy opravdu co hrát a hra vám na nějaký ten čas rozhodně vydrží.

Co se týče jízdních vlastností vozů, obecně odpovídají tomu, co by člověk od takovýchto mašin čekal, a navíc (jak již bylo řečeno) je podpořeno solidním ovládáním, takže nebudete podobně jako v RBR zejména v počátcích lovit každou chvíli auto z příkopu. Co ale právě oproti RBR postrádáme, je onen fantastický pocit při zrychlení. Zatímco v RBR při pohledu z kapoty či kokpitu téměř až cítíte, jak vás zrychlující auto tlačí do sedadla, ve WRC 4 se nic takového nekoná. Při pohledu „z vlastních očí“ je sice jízda dynamičtější a budí dojem vyšší rychlosti, ale s konkurentem z dílen švédského Warthogu se to prakticky nedá ani srovnat.

TJe na hraní jednodušší a přístupnější širokým zástupům hráčů, s čímž souvisí i menší důraz na „realismus za každou cenu“.

WRC 4 Zvláštní pozornost si zaslouží technické zpracování, které, věřte nebo ne, záleží na tom, na jakém televizoru hrajete, přičemž nerozhoduje ani tak kvalita, potažmo cena, ale spíše ten který kus. Již v prvních dojmech jsme se zmínili, že nám grafika nepřipadá nikterak zvlášť pohledná, nicméně to jsme ještě netušili, že by to mohlo být třeba vlivem našeho redakčního televizoru. Podobný výsledek se dostavil i při hraní review verze, kterou si jednoho krásného dne donesl na víkend domů. Údiv nad změnou kvality zobrazení byl skutečně hodně veliký. Některé rallye vypadají opravdu luxusně, kupříkladu Švédsko, Německo nebo Monte Carlo, jiným nepomůže ani svěcená voda (Finsko je docela zklamáním, Velká Británie rovněž neoslní). Skvěle ale vypadají všechny vozy. Samozřejmostí je naprostá věrnost reálným předlohám, co se týče i té nejmenší reklamní samolepky. Navíc jsou zobrazeny naprosto hladce a čistě a punc výjimečnosti jim dodává i povedené nasvětlení a odlesky. Poznávacím znamením série WRC byl už od druhého dílu velmi daleký dohled na otevřených prostranstvích. To samozřejmě zůstalo zachováno i nyní (samozřejmě pouze v místech, kde je to možné, v hustém waleském lese přeci jen oceán neuvidíte), a třeba taková projížďka jihoněmeckou kopcovitou krajinou je skutečně parádní. Co se týče plynulosti vykreslování, opět je zde situace dosti nejednoznačná. Avizované Monte Carlo, Německo, nebo Švédsko drží pevný obraz po celou dobu jízdy. Naproti tomu v takovém Finsku každou chvíli doskočí nějaký ten objekt, typicky třeba i kus mostu.

Sportovní hry od Sony

Co si budeme povídat, sportovní série od Sony v poslední době poněkud stagnují. A to ještě docela hezky řečeno. Formula One se potýká s nedostatkem invence (ovšem co taky inovovat na okruhových závodech formulí, že?) a omezených možností stávajícího hardwaru, čímž pádem už letošní díl vypadá prakticky stejně jako ten předchozí. This Is Football letos zatím dokonce vykazuje spíš i známky lehčího úpadku, a tak musí čest firmy zachraňovat právě WRC. Je až s podivem, že této sérii se stagnace víceméně vyhýbá, přestože se rovněž jedná stále o to samé: závody rallye speciálů v nejrůznějších koutech světa a na různých površích. Každopádně jsme rádi, že alespoň v tomto případě je proč si nový díl koupit, takže se v tom raději nebudeme moc vrtat :-).

WRC 4 Po zvukové stránce rovněž nemůžeme mít žádných námitek. Vozy bublají velmi uvěřitelně a navigátor pracuje a zní rovněž solidně. Při defaultním nastavení sice čas od času zahlásí některý z traťových prvků poněkud opožděně, ale vzhledem k celkovému pojetí hry a povětšinou dosti solidní grafice se s tím dá v pohodě žít. Zuřit tak tedy budete maximálně tehdy, když vám pozdě nahlásí, kam se má odbočovat na křižovatce, kterou již máte těsně před nosem. Závěrem tedy ještě jednou opakujeme: WRC 4 je kvalitní rallye titul, který jde ale na věc z poněkud jiného úhlu nežli masivně realistická RBR. Je na hraní jednodušší a přístupnější širokým zástupům hráčů, s čímž souvisí i menší důraz na „realismus za každou cenu“. Dobře se ovládá i na standardním DualShocku, takže není potřeba být vybaven kvalitním volantem. Odladěný fyzikální model dává hned zpočátku šanci na úspěšné jízdy takřka každému a navíc z něj budou mít příležitostní hráči naprosto skvělý pocit, že se auta chovají reálně, ale zároveň nejsou frustrováni důsledky špatného najetí na kdejaký šutr. Příznivci ultrarealitických simulátorů ovšem zcela jistě zůstanou u RBR, o tom žádná.

WRC 4
Výrobce/Vydavatel Evolution/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 324 kB
Verdikt: Velmi povedená rallye hra, nad níž rallye maniaci možná ohrnou nos, ale všichni ostatní si ji královsky užijí.
Hodnocení: 80% (info)

 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz