Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tribes 2 - jak dopadl souboj s Quakem?

  12:00aktualizováno  10. července 1:15
Mnoho vášnivých hráčů 3D akcí, převážně těch multiplayerových, s netrpělivostí očekávalo vydání hry Tribes 2. Hlavním důvodem byla skutečnost, že se chtěli dozvědět, zda bude tato hra opravdu lepší než věhlasný Quake, nebo zda to bude bublina, která zakrátko praskne. My již odpověď známe. Chcete ji znát i vy?

Tribes 2 O multiplayerové akci Tribes 2 od společnosti Dynamix se již dlouho před jejím uvedením na trh šuškalo, že by mohla být pokořitelem slavného Quaka. A nezdálo se to být nijak nereálné, protože podle předem dostupných informací vypadala tato hra naprosto geniálně. Rozsáhlé mapy, multiplayer pro více jak šest desítek hráčů, dopravní prostředky, množství herních módů včetně týmových, kvalitní grafika, to vše poukazovalo na to, že ostatní hry tohoto žánru budou muset rázem počítat se silnou konkurencí. Jak to nakonec všechno dopadlo? Podívejme se na všechno bod po bodu.

Jasným trumfem Tribes 2 je rozlehlost jednotlivých lokací. Nečekejte žádné stísněné chodby, žádné úzké uličky, žádná temná zákoutí. Valná většina hry se odehrává pod širou oblohou v prostředích, ze kterých by na agorafobika padla úzkost. Každá herní plocha měří přes několik kilometrů, takže spíše než klasickou multiplayerovou 3D akci připomíná Tribes 2 akce taktické, jako jsou např. Operation Flashpoint nebo Venom. S těmi má tato hra ostatně společné ještě něco. Zatímco v ostatních hrách tohoto žánru je nejdůležitější mít bystré oko, jistou ruku na myši a dobrou mušku, zde je mnohem potřebnější, abyste dokázali takticky přemýšlet a využít všech výhod, jež se vám mohou naskytnout. Hodně také závisí na tom, jak dobře vám přešlo do krve ovládání postavy a zda jste schopni využít všech Tribes 2 fines, které se vám nabízejí.

Jestli jste zvyklí na klasické ovládací schéma "šipky/myš", věřte tomu, že zde s ním nepochodíte. Tribes 2 není jen o pobíhání po lokaci sem a tam a střílení všeho, co se pohne. Chcete-li uspět, musíte se naučit skákat, létat, "lyžovat" z kopců, používat všechny typy dopravních prostředků (ať již průzkumných či bitevních), zbraní a nástrah, využívat charakteru terénu ke svému prospěchu apod. Musíte se také naučit efektivně využívat energii svého skafandru (či co to na sobě máte), protože přesně to v této hře od sebe odlišuje začátečníka a zkušeného veterána. Nemá smysl, abyste ji nevyužívali, protože právě ona vám umožňuje létat, ona je využívána všemi možnými packy (od slova pack, na packa :o)), ona v některých zbraních zastupuje munici. Dalo by se říci, že kdo nevyužívá tuto energii na maximum, připravuje se o celou spoustu výhod, manévrovatelností a rychlostí počínaje a téměř nezranitelností konče. Zároveň s ní však musíte nakládat hospodárně, protože pokud vám dojde ve chvíli, kdy byste ji potřebovali nejvíce, můžete se rovnou rozloučit se životem.

Zatím se zdá, že Tribes 2 je opravdu zajímavou hrou. Jak ale jistě tušíte, zdaleka není všem dnům konec. Nyní se podívejme na to, jak to vypadá s oním proklamovaným rozsáhlým Tribes 2 multiplayerem. Nutno uznat, že zde opravdu v takové míře je, může se do něj zapojit až 64 hráčů. Super, řekne si jistě někdo, někdo se nad tím ale pozastaví. A ono krátké zamyšlení sem vskutku patří. Lokace jsou sice velice rozsáhlé, takže by se mohlo zdát, že se na nich takové množství hráčů ztratí, ale to bohužel platí jen u některých herních módů. Například Capture and Hold (získávání checkpointů) je ve větším počtu hráčů naprosto vynikající, jisté kouzlo má i Bounty (likvidace nepřátel v určeném pořadí). To jsou však takové módy, které již svými pravidly hráče nutí být neustále v pohybu a přesouvat se z jednoho místa na druhé, takže nikde nevznikají větší skrumáže. Zato takový klasický deathmatch či jeho verze Rabbit postrádají v tak velikém množství hráčů smysl - nevyhnutelně to totiž pokaždé dopadne tak, že ačkoliv je mapa rozlehlá, všichni jsou prakticky na jednom místě a jinak dobrá hra se mění v nesmírná krvavá jatka, ve kterých není možno se zorientovat. Podobným problémem pak trpí i tolik oblíbená bitva o vlajku. Zároveň však není možné hrát tyto módy jen v několika málo lidech, protože ti by se zase na tak rozlehlé mapě nenašli... Holt, najít v takovém případě kompromis je opravdu těžké...

Opusťme nyní pole herního systému a záludností nabízeného multiplayeru a podívejme se na technickou stránku hry. Začněme grafikou. To, co na screenshotech vypadalo tak úžasně, už v Tribes 2 reálu tak nádherné není. Budovy sice vypadají přesně tak jako na obrázcích, stejně tak i např. stromy a další objekty, ale je jich pohříchu málo. To pravděpodobně vyplývá z nutnosti omezit co možná nejvíce hardwarovou náročnost, která vyplývá z rozsáhlosti lokací. Výsledek je pak ten, že na celé rozlehlé mapě máte spoustu jednoduše otexturovaných kopců, dvě tři stavby a dál nic. Je sice pravda, že Tribes 2 si asi nepořídí nikdo, jen aby se kochal okolními krásami, ale po čase vám přijde herní prostředí přeci jen jaksi fádní a nevýrazné. A to nemluvíme o tom, že více objektů by roztříštilo herní prostor, který by se stal méně přehledným a poskytoval by tak větší možnost pro skrývání, nečekané výpady, kryt před palbou či přirozené bariéry. Škoda. Ale je třeba uznat, že pokud by bylo možné přidání dalších objektů jen za cenu zvýšení hardwarové náročnosti, vybrali si tvůrci správnou cestu. Už za současného stavu má totiž hra na uváděné optimální konfiguraci při zapojení několika botů tendence nechutně se trhat, a zapnete-li si jich všech šestnáct (což je maximum), mění se Tribes 2 z akční hry na tahovou strategii.

Lépe na tom je zvuková stránka hry, zde opravdu není na co si stěžovat. Z reproduktorů se na vás řinou dobře nasamplované zvuky střelby, spuštěných trysek, spotřebovávání energie packu a umírajících nepřátel. I hudba, která tu a tam ve hře zaznívá, je kvalitní a dobře vás Tribes 2 připraví na blížící se akci.

A to by bylo o multiplayerové 3D akci Tribes 2 zhruba všechno. Jak nám tedy dopadla v porovnání se slavným Quakem? Jak se zdá, pravděpodobně jej v pomyslném souboji neporazí. Ne, že by byla tato hra špatná, ale oba tituly se od sebe natolik liší, že si vlastně nekonkurují. Oba jsou sice multiplayerovou akcí, oba si sice svou koncepcí přímo říkají o zakládání klanů, oba jsou sice adrenalinem naplněny až po okraj a mají spoustu dalších styčných bodů, ale v hodně zásadních prvcích se významně liší. Zatímco Quake se odehrává převážně v temných chodbách či jiných uzavřených prostorách, Tribes 2 si libuje v obřích otevřených lokacích. Zatímco Quake je především o rychlosti, postřehu a znalosti mapy, Tribes 2 jsou o tom, kdo lépe zvládne všechny složitosti ovládání a dokáže toho patřičně využít. Zatímco Quake je v osmi lidech už dost, řekněme, zahuštěný, Tribes 2 teprve s druhou desítkou hráčů získává ten pravý smysl (který, pravda, se čtvrtou desítkou často ztrácí). Nelze tedy prohlásit, která z těchto dvou her je lepší - jsou příliš rozdílné, určené pro jiné skupiny hráčů. V zásadě však lze prohlásit, že Tribes 2 je kvalitní multiplayerovou akcí, bezpochyby vyčnívá nad průměr, ale zdaleka ne každému hráči přiroste k srdci.

Tribes 2
Výrobce: Dynamix
Vydavatel: Sierra Studios
Distribuce v ČR: Bohemia Interactive
Oficiální homepage: www.sierrastudios.com/games/tribes2
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 531 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 500 MHz, 128 MB RAM, 531 MB HDD
3D karty: ano
Multiplayer: ano (LAN, TPC/IP)
Verdikt: Kvalitní multiplayerová akce, které by však v některých místech prospěla kvalita místo kvantity.
Hodnocení 83%

Autor:
  • Nejčtenější

IKEA otvírá pobočku v Robloxu, zaměstnancům nabízí 340 korun za hodinu

Švédská společnost IKEA chce oslovit i mladé zákazníky a tak se jim snaží přiblížit skrz populární...

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

85 %

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

VIDEO: Seriál Arcane druhou sezonou skončí. Podívejte se na první trailer

Ještě letos by měla vyjít druhá sezona skvěle hodnoceného animovaného seriálu Arcane ze světa...

Herní streamer Agraelus se stal oficiálním ambasadorem fotbalového Liberce

Populární streamer Vojtěch Fišar vystupující pod přezdívkou Agraelus bude nově kromě hraní her i...

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Vybíráme vítěze a poražené z herního svátku Summer Game Fest

Ačkoli herní akce E3 skončila, hráči o svůj maraton herních oznámení nepřišli. Pojďme se podívat,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...