Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tony Hawk's Pro Skater 4 CZ

  12:00
Čtvrtý díl oblíbené sk8ové simulace do naší zemičky málem ani nedorazil. Nakonec se tak s pořádným zpožděním přeci jen stalo, tudíž jsme se na něj rozhodli blíže zaostřit. Zaslouží si vaši pozornost?
81

Tony Hawk's Pro Skater 4 CZ

Platforma: PC
Výrobce: Aspyr

Herní karta

THPS 4 Je to již zhruba rok, co ve světě vyšla hra Tony Hawks Pro Skater 4, ale k nám se na rozdíl od třech předchozích dílů nedostala. To se děje až nyní, kdy si i zdejší distributor, CD Projekt, uvědomil, že by se i na tomto postarším titulu daly vydělat solidní peníze. Dnešní doba prostě podobným titulům přeje. Jistě jste již po ulicích viděli roztroušené holky a kluky na prknech s kolečky, kteří se předhánějí v tvorbě rozličných triků, jež, přestože nejsou nijak výjimečné, často končí ošklivým zraněním. A přestože se pořád jedná o okrajový sport, jenž se oblibou těžko může rovnat fotbalu, basketu či hokeji, i tak se ho rozhodla firma Activision zpracovat do počítačové formy. A světe div se, jedná se o jednu z nejúspěšnějších multiplatformových her, kterých se prodalo na miliony. Nejdříve se Tony vždy objeví na konzolích a po nějaké, celkem dlouhé době, se nad námi tvůrci smilují a vytvoří konverzi i pro PC. Tentokrát to trvalo vážně dlouho a PCčka byla v „listu důležitosti“ zařazena až za mobilní telefony, kde se „nové“ pokračování také objevuje. Přesto se vše zdařilo dotáhnout do konce a my se nyní můžeme podívat na to, jak se nám hra líbila.THPS 4

Tony Hawk levně

Pokud by pro vás necelá pětistovka, kterou CD Projekt chce za Tonyho 4, byla příliš mnoho a přesto byste si rádi zajezdili na prkně, pokud možno v kvalitní formě, máme pro vás horký tip! Shodou okolností se totiž třetí díl Tonyho Hawka nachází u nejnovějšího čísla magazínu Score – číslo 128, které s DVD stojí pěkných 199 Kč, tudíž ušetříte celá tři kila a zajezdíte si takřka stejně dobře. Trojka je totiž brána za přelom v sérii a dost možná i její vrchol. Jestliže tedy nepotřebujete všechno nejnovější, víte co dělat.

Při spuštění hry vás čeká skvělé intro, kde se představí všichni základní jezdci, mezi nimiž jsou samozřejmě Tony Hawk, Bam Margera, Bob Burnquist, Chad Muska, Rodney Mullen či pohledná Ellisa Steamer. Prostě samé hvězdy s8tu. Komu by se žádný typ ze základní nabídky nelíbil, může si vytvořit vlastní identitu pomocí komplexního editoru, který vám dovolí nastavit prakticky vše. Stačí jen chvíli kombinovat a ve hře máte sebe.

Co nás jako první udeří do očí, je nabídka nejrůznějších herních módů. Pravda, od minula se takřka nic nezměnilo, ale přesto lehká rekapitulace neuškodí. Základem je dvouminutová série, v níž v časovém limitu musíte najet co nejvíce bodů. K dispozici je i volná jízda, kde si bez časového limitu můžete projíždět zpřístupněné úrovně a trénovat si techniku či rozšiřovat repertoár triků. Zde je vidět jasné zlepšeníTHPS 4 oproti předchůdcům, kteří přinášeli vždy jen časově omezenou možnost ježdění. Žel, vše se děje bez jakéhokoliv tutorialu, který by vám mohl poradit, co a jak s jednotlivými ovládacími klávesami, jichž je tentokrát sedm a jejich kombinací se dají vážně vytvářet nejroztodivnější kombinace, o nichž se může zdát i samotnému mistrovi- Tonymu. Každopádně tutorial zde chybí, a to především pro začínající hráče, protože „čtyřka“ je bezkonkurenčně nejtěžším z dílů série. Ale pokud vytrváte, dozajista se ze nějaké dva tři dny hraní dostanete na slušnou úroveň, kdy můžete začít plnit základní úkoly.

Ty se nacházejí v módu kariéry, která doznala asi největších změn oproti minulým dílům. Co vás při jeho prvním spuštění nejspíše zaskočí je, že vás při naskočení do prostředí neomezuje žádný časový limit a vy si můžete jezdit, jak se vám zamane, třeba jako ve volné jízdě. Když se vám však zachce splnit si nějaký ten úkol, není nic jednoduššího než přijet k některému z typů označených šipkou, který pro vás máTHPS 4 vždy připraven questík. Jedná se jak o klasiku spočívající v kompletování nejrůznějších slov jak SKATE či COMBO, tak se zde najdou i originální úkoly jako vysvobození vězně z Alcatrazu, tenis se s8em atd. Vtipných úkolů je spousta a s těmi klasickými jsou sice v menším poměru, ale přesto si jich užijete dosyta. Důvodem je především celkový počet 190 úkolů! Různých prostředí je dohromady sedm a v každém je 16 základních zakázek. Po splnění 90 z celkového počtu se vám otevřou tzv. Pro Challenge, které jsou pro každého skejtra jiné a váží se především k památným momentům jejich kariéry.

Co se týče těch prostředí, podíváme se např. na studentskou kolej, do ZOO, již zmíněný Alcatraz atd. Úrovně jsou to vážně rozsáhlé, především v porovnání s minulým dílem a nabízí se zde neskutečné množství trikových možností. Zpočátku budete využívat především zaoblených stěn, abyste vůbec dostali pod kůži ovládání, ale po čase projedete značnou část úrovně v jednom triku. A to jeTHPS 4 pak panečku pocit! Budete objevovat místa, o kterých jste neměli ani nejmenší potuchy, sjíždět zdánlivě nesjížditelné doplňky apod. Kdybych měl vypíchnout asi největší klad, bude to právě skvělý design prostředí. Je vidět, že autoři jsou vážně mistry ve svém oboru a přestože se to na první pohled nezdá, za pár hodin již budete s otevřenou pusou obdivovat jejich práci, kde do sebe zapadá každičký detail.

Triků je obrovské množství a dají se na sebe neuvěřitelně vázat pomocí revertů, kdy i při dopadu můžete plynule navázat a několikanásobně tak znásobit počet vydělaných bodíků. Můžete se těšit na nové kombinace ollie, grindů, grabů , flipů či lip tricků. Kdo neví, co to znamená, bude mít s Tonym ještě o něco větší potíže, ale dá se to zvládnout. Složité triky se dají opět provádět jen s plným special metrem, který si doplníte jednoduššími serepetičkami. Nově přibyla možnost zachytit se vozu a nechat se jím táhnout, čímž získáte rychlost pro krásné triky.THPS 4 Vydržet ale za vozem delší dobu je do jisté míry složité, protože, stejně jako u manuálů, musíte svoji postavičku vyvažovat.

Nechybí ani RPG prvky. Plněním úkolů získáváte bodíky, které se hodí do rozvíjení desítky vlastností jako je rychlost, rovnováha, rotace atd. Vedle toho získáváte i peníze, jež můžete zúročit v obchodě s potřebným vybavením. Doláče zpřístupní i nové postavy, prostředí a pěkná videa, v nichž se podíváme, jak vypadají triky v reálu. Rozhodně se jedná o dobrý motivační faktor.

Grafika od minula opět pokročila směrem kupředu, i když nijak výrazně a na první pohled si takřka žádných rozdílů nevšimnete. Postavy by ale pořád snesly mnohem více polygonů, i když jejich animace, především pak pádů, nejsou z nejhorších. S grafikou jako celkem ale můžeme být poměrně spokojeni, jelikož se jedná o nadprůměr. Autoři z enginu Renderware, na němž hra běží, vymáčkliTHPS 4 opravdové maximum, protože tento slouží především na zobrazování rozlehlých ploch s mnoha objekty a těmi Tony Hawks Pro Skater 4 do jisté míry disponuje, i když s takovým GTA: Vice City se rovnat nemůže.

Co se týče hudební stránky, tak zde bych použil slovo rozporuplná, přičemž pozitivní dojmy pořád převažují. Opět se zde setkáme se známými kapelami jako AC/DC či The Offspring, které jako vždy nezklamaly, ale najdou se zde i méně povedené songy, které mě i trochu rušily. Ale v tomto případě se více než kdy jindy jedná o otázku osobního vkusu. Ostatní zvukové efekty jsou na úrovni, taktéž sjížděním rozličných povrchů si vysloužíte i jiné zvuky.

Pojďme nyní zaostřit na češtinu, jíž CD Projekt vybavuje všechny své hry, přičemž zrovna v tomhle případě to by to vůbec nebylo nutné, ale když už je tady, tak si ji rozebereme. Byla by hloupost pouštět se do dabingu, který také na

Tony Hawk’s Underground

TH's Underground Autoři série Tony Hawk, dobře známá společnost Neversoft se již před časem rozhodla opustit zajeté koleje a nevydávat nové přímé pokračování, jelikož možné novinky byly již prakticky vyčerpané. Ale na druhou stranu zase zahodit tak skvěle zavedenou značku, by byla obrovská škoda a ještě větší neprozřetelnost manažerů. Tudíž přišel na řadu odklon právě prostřednictvím Underground, který si konzoloví hráči užívají od počátku minulého roku. Původně se celkem najisto počítalo i s převodem na monitory počítačů, ale tento se nakonec z neznámých důvodů nekonal, takže PC hráči ostrouhali. To už by se ale definitivně mělo změnit s pokračováním Underground 2, jež je již od samého počátku vývoje plánováno snad na všechny možné platformy. A čeho, že se vlastně dočkáme. No, v základu jde o starého dobrého Tony Hawka s ještě širším repertoárem vychytaných tríčků a vynikající grafikou, ovšem stěžejní je pro Underground jakýsi příběhový mod, který si projdete v roli začínajícího týpka. Mentory vám budou kromě dobře známých skejťáků Tonyho a Bama Margery i další borci. Underground 2 by co nevidět měl vyjít pro konzole a na PC se ho dočkáme ke sklonku roku.

řadu nepřišel. Vždyť typickou sk8tovou mluvou by divadelní herci, kteří jsou v naprosté většině případů k překladu přizváni, ani omylem nedokázali namluvit tvrdé hochy a dívky s prknem v ruce. Vůbec většina slangu se nepřekládala, tudíž v naprosté většině případů zůstávají jména triků v originále. Občas je ale i tak vidět nepřipravenost češtiny k podobnému účelu. Přesto lze být s překladem z větší části spokojen, ale nemůžeme si prostě odpustit noticku, že by tady nemusel být vůbec.

Jako celek bych nového Tony Hawka hodnotil rozhodně kladně, přestože několik chybek rozhodně má. Tou největší zřejmě je trochu přehnaná obtížnost, navíc umocněná absencí účinného tutorialu. Ovšem tento nedostatek se s nahranými hodinami ztrácí, takže nám dohromady zbude čirá zábava, od které se na dlouho neodpoutáte. V případě, že máte předchozí díl, nejsem si ale doporučením zcela jist. Vylepšení není mnoho, takže vlastníci „trojky“ si za své peníze, i když určitě ne nijak velké(499 Kč) koupí jen úrovně, které jsou však velmi povedené. Zde musíte investici zvážit. Možná se vyplatí počkat až na další díl s podtitulem Underground 2, jenž by měl přinést množství novinek.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

81 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 850 čtenářů

  • Nejčtenější

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Summer Game Show ukázal novou Civilizaci i hry ze světa Harry Pottera a Duny

Počátek června platil dlouhé roky za neoficiální svátek hráčů, právě tou dobou se konala výstava...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...