The World Ends with You – My děti ze stanice Shibuya

„Sháním něco originálního.“ – „Tak zkuste třeba tohle. Zajímavá japonská novinka.“ – „Hm, to vypadá nějak divně.“

The World Ends with You

Conquest Entertainment 22.04.2008 DS

iDNES.cz

87%
Herní karta
  • Originalita
  • Styl
  • Živé postavy
  • Poutavý a skvěle vyprávěný příběh
  • Square Enix ožil
  • Souboje zevšední
  • Výuka za chodu skřípe
  • Jistý chaos mnohé odradí
  • Riziko pro dotykový displej

The World Ends with You | foto: pro iDNES.cz

The World Ends with YouJistý vývojář před časem prohlásil, že tvorba dnešních her je jako „vařit pro přejedeného krále“. Těžko říct, nakolik to sedí, takového Klementa Gottwalda prý nejvíc potěšil párek s bramborem. Pravda, byl to jen prezident. Faktem ale je, že všichni volají po něčem novém a když se jim naservíruje něco opravdu původního, kuchaře často stihne víc kleteb než vděku. Což zase souvisí s tím, že se tvůrci nezřídka novým nápadem tak vyšťaví, že zapomenou na poživatelnost, totiž hratelnost. Tož se pojďme mrknout, jak dopadl další pokus, tentokrát na RPG poli.

Po zasunutí cartridge a spuštění handheldu trvá poměrně dlouho, než se dostanete ke hře. Mezitím člověk několikrát vrhne kontrolní pohled na krabičku: opravdu jde o JRPG? Podle estetiky intra i dalšího by se totiž spíš dalo soudit na gamesku skejtařskou, potažmo sprejerskou. Ono se popravdě řečeno nejvíc nabízí „feťáckou“, The World Ends with Youale takový žánr, tuším, dosud prakticky neexistuje, pakliže toto není jedna z prvních vlaštovek. Čímž vůbec nechci říct, že to vypadá špatně. Naopak! Vypadá to velmi velice dobře, ba bez nadsázky sexy – varování pro hráčky: svěží vítr z displejů cuchá vlasy.

Boj se odehrává na obou displejích.

A konečně tu máme nějaké ty hrdiny. Neku Sakuraba je hoch, který ztratil paměť – zase to s tou originalitou nepřehánět – a kromě toho má asi další důvody, proč se do kontaktů s lidmi dvakrát nehrnout. Že „slyší hlasy“, je tím nejmenším, psychiatr by mrknul a věděl. Takže: obří „otíkovská“ sluchátka na uši, oči zapíchnout do vozovky a jde se courat po tokijské čtvrti Shibuya.

Navzdory tomu, co známe z reálu, se na podivného introvertního týpka záhy přilepí The World Ends with Youfešná lolitka v sukni kratší než žádné a projevuje mu svou přízeň vřeleji a neochvějněji než český politik lukrativnímu křeslu. Navíc to jméno – Shiki Misak, no není k nakousnutí? Ne pro Otíka Sakurabu. Čím víc se chudák holka snaží, tím hůř s ní chlapec zachází, až dokonce – ne, to bych prozradil moc.

Raději zpět k tomu důležitějšímu. Neku a Shiki mají problém. Záhadným řízením halucinogenního osudu se propadli do jakési alternativní, temné dimenze současného Tokia, kde jsou mysteriózními zlotřilci pod rockově znějící hlavičkou The Reapers, Sekáči, nuceni hrát bojovku o svůj nedospělý krk.

The World Ends with YouKdo prošel pár letních táborů v Česku, ví, že na toho, kdo vymýšlí bojovky pro děti, je třeba dávat extrémní pozor – a asi nejen v Česku, protože ani Neku a Shiki se nezdají nějak zvlášť vyvedeni z míry, ba zkušenější Shiki si to místy snad až užívá. Zřejmě jezdila pod stan pravidelně. Totéž pak platí o dalších, kteří se postupně přidají: jsou v bizarním démonickém světě rovněž jako doma, je pro ně normální asi jako pro partičky kolem pražského Hlavního nádraží.

Hra je rozložena do tří kapitol, týdnů, které je třeba přežít, plus každý den splnit jeden hlavní úkol, jenž přijde esemeskou. Úkoly odpovídají výše zmíněné táborové praxi, tedy dojdi tam a tam, udělej to a to, a zpravidla máš na to tolik a tolik času. Protože jsme v Japonsku, navíc v magickém Japonsku, počítadlo času se hrdinům zobrazuje přímo na ruku, aby po splnění úkolu na nějakou dobu zmizelo – až do nového časově limitovaného zadání. Naštěstí pro reálného hráče, hrbícího se nad The World Ends with Youhandheldem, minuty běží jen postavám hry, ale nikoli nám – hurá.

Hru táhne vpřed adventurně a hlavně excelentně prezentovaný tajemný příběh.

Rovněž v ukládání postupu na naši žel jedinou pozici na cartridgi nejsme omezováni. Brouzdání ulicemi tedy není nijak stresující, jen je třeba mydlit početné nepřátele, zvané The Noise, Hluk. Ač se na nás zpočátku sami vrhají, záhy přejdou do neviditelné ilegality, kde většinou zůstávají, takže je musíte na ulicích vyhmátnout speciálním skenem. Tedy zpravidla ani nemusíte, ale měli byste, protože potřebujete levelovat postavy. Občas je však masáž určitého počtu démonů povinná, to abyste nějaké ty bodíky nahrabali bez ohledu na vlastní pohodlnost.

The World Ends with YouA teď to úplně hlavní: boj. Ten je nejoriginálnějším prvkem titulu a odehrává se na obou displejích, přičemž máte ovládat oba hrdiny. Spodního stylusem, horního D-padem, leváci tlačítky. Byť rozděleni, bojují oba s touž várkou nepřátel a dělí se o totéž zdraví. Ač Neku dle hry používá „psychické síly“, v praxi jednoduše kosí potvory řadou volitelných způsobů, o nichž rozhoduje to, co mu hráč zrovna vybral do limitovaných slotů.

Každý způsob zabíjení je reprezentován speciálním žetonem, pinem, a na hráči záleží, jakou kombinaci likvidačních metod považuje pro danou sebranku za optimální. Používáním se samozřejmě piny levelují, takže by se mělo myslet i na to, rozvíjet jich víc rovnoměrně, protože každý se může na něco a někoho ideálně hodit.

The World Ends with YouNějaké potíže s bojovým systémem? Nemusely by být, kdyby byla lepší výuková část hry. Nové prvky se vysvětlují za chodu a to způsobem sice graficky efektním, avšak nikoli pedagogicky efektivním. Ovládání spodního hrdiny pochopíte snadno, byť musíte střídat řadu snadno zaměnitelných stylů, od škrtání stylusem, přes rychlé ťukání do displeje, až po přitisknutí a držení; ke slovu přijde i mikrofon.

Horší je to s komby, která máte provozovat na horním displeji D-padem. Tam je k dispozici jakási karetní nápověda, zobrazující ideální sled komb: ten vede ke speciálnímu útoku. Vzhledem k tomu, kolik pozornosti vyžaduje práce se stylusem na spodním displeji, na sledování horního moc prostoru nezbývá, takže se to často smrskne na prosté mačkání D-padu v horizontálním směru, podle toho, kde koutkem oka vidíte stát protivníka. Moc se ale neradujte: soupeři se svižně přemisťují. To je The World Ends with Youvšak pouhý začátek.

Dále se po vás totiž chce, abyste boj na obou displejích „synchronizovali“, což váš útok opět dramaticky posiluje. Mezi displeji běhá něco jako zelený kulový blesk, který zvyšuje pádnost útoků z místa, kde se právě nachází: předáváte-li si ho, aniž byste dostávali na budku, jeho běh se zrychluje, což má na protivníky čím dál hutnější dopad. Nepřátel je ale hodně a jsou značně pohybliví, zatímco váš pohyb je dost omezený a přehled, jak už bylo řečeno, skřípe. Trénink je ovšem základem zlepšování.

Klika je, že poněkud chaotickému bojovému systému odpovídá přijatelná odolnost nepřátel. I souboje s bossy jsou náročné hlavně časově, ale na druhou stranu se zapotíte už tou délkou. Kdybyste však přece jen nestíhali, lze si snížit obtížnost The World Ends with Youz Normal na Easy, za cenu horších odměn za vítězství: méně peněz, slabší nové žetony a tak dále. Většina ale asi k této potupné degradaci nepřikročí, protože to neshledá nutným. Je tu však opět jeden nemilý vedlejší efekt: po nějaké době to začne být poněkud jednotvárné. Člověka to totiž komba nekomba svádí držet se osvědčeného postupu a skladby pinů - a levelovat jako kolovrátek.

Naštěstí hru drží řada jiných věcí. Například se vám průběžně odhalují další nápomocné vychytávky, takže nikdy nemáte pocit, že už jste všechno viděli a nic vás nepřekvapí. Ať už jde o vnukání myšlenek kolemjdoucím nebo možnost honit módu a správnou kombinací nakupovaných tretek dosahovat maximálního bojového výkonu, osvěží to a potěší.

The World Ends with YouPředevším však titul táhne vpřed adventurně a hlavně excelentně prezentovaný tajemný příběh, plus s ním související jakostní atmosféra. Navíc lze děj vnímat v různých rovinách: třeba ztracenost hrdinů v hypermoderním městě s jeho anonymními davy je velice působivá. A jako ne třešnička, nýbrž krém v dortu: postavy a postavičky, projevující se kromě textů na displeji jen roztomilými zvuky, jsou prostě nezapomenutelné a doufám, že se s nimi v budoucnu opět shledáme.

Černá jí sluší

The World Ends with You kupodivu tentokrát v Japonsku nevyšel jako Davodendosu Vidoju, nýbrž jako Subarashiki Kono Sekai, což je v překladu do angličtiny This Wonderful World, nebo též It´s a Wonderful World. Ať už jde o odkaz na megahit proslavený Louisem Armstrongem, či nikoli, česky to znamená „Je to báječný svět“ a ironický význam názvu je zřejmý. Proti tomu finální název pro Západ poněkud ztrácí lehkost, byť na první pohled vyhlíží záhadněji, až filozoficky.

The World Ends with YouV příběhovém ohledu tedy prakticky není výtek, snad jen anglického textu je opravdu značné – a důležité – množství, takže se může dostavovat pocit, že se tu víc čte než bojuje, plus to chce ony jazykové znalosti. Dialogy však nejsou bláboly – a kromě toho udržují složitý rytmus příběhu a nedovolí, aby souboje znudily nad míru.

Hra obsahuje symbolický wireless multiplayer s jednou sušší abstraktní hříčkou Tin Pin Slammer, kde se snažíte narážet svými žetony do žetonů až tří protivníků a opanovat tak hrací pole. Plus je přítomna obvyklá možnost výměny zpráv a předmětů.

Zvláštní zmínku si zaslouží hudba, jejímž autorem je Takeharu Ishimoto. Hlavním hudebním tématem je „Lullaby For You“ japonské zpěvačky korejského původu Jyongri Cho, známé jako Jyongri, avšak, protože většině nejspíš její jméno mnoho The World Ends with Youneřekne (stejně jako jména dalších místních hvězdiček jako Sawa, Makiko Noda, Leah, Ayuko Tanaka, Mai Matsuda, Wakako a další), je podstatnější říci, že svěží a nápadité skladby, kombinující chytrý pop s elektronikou, fungují i mimo rámec hry. Což rozhodně nebývá pravidlem – ostatně to ani není nutné, pokud hudba dobře plní herní roli. Není tedy divu, že soundtrack vyšel hned v několika verzích, které v Bontonlandu mít nebudou, ale lze je zakoupit přes internet.

Když se na závěr podíváme na celek střízlivým okem – což je těžké – máme zde titul, který technicky s výjimkou soubojů víc originálně vypadá, než doopravdy je. Pod grafickým ohňostrojem třeba pohyb po 2D městě vyhlíží navlas stejně jako u megahrůz typu Yakuza Fury. Modely protivníků rovněž nejsou nic moc a – raději toho střízlivého pitvání nechme a šlehněme si jednu herní dávku. Tahle záležitost prostě bude ve vaší sbírce VYČNÍVAT. Tedy – ocitne se tam, že ano?

Vstoupit do diskuse (11 příspěvků)

iDNES.cz

87%

Čtenáři

74% Ohodnoťte hru

Pro ohodnocení se musíte přihlásit

%

Nejčtenější

KVÍZ: Jak dobře znáte svět PlayStationu? Hraje se o pecky na PS5

The Last of Us Part I na PS5 Pro

Značka PlayStation se nesmazatelně zapsala do populární kultury, svého času byla symbolem hraní v obýváku. Na výslunní se drží dodnes. Pojďme si pomocí kvízu připomenout některé milníky, postavy a...

Kingdom Come prestižního herního Oscara nedostal, cenám dominoval favorit

Clair Obscur: Expedition 33

V americkém Los Angeles se uskutečnilo předávání prestižních cen Game Awards, což je taková videoherní obdoba filmových Oscarů. Mezi nominanty se letos poprvé objevila i česká hra, historické RPG...

Lara se vrací k sexy vzhledu, ukáže se jako mladá i zkušená

Tomb Raider: Legacy of Atlantis

Poslední herní dobrodružství se slavnou archeoložkou Larou Croft vyšlo v roce 2018. Herní ikona ovšem chystá návrat hned ve dvou nových hrách a v přípravě je i hraný seriál.

Těchto 25 her bojuje o titul Hra roku 2025. Je mezi nimi i váš favorit?

Kingdom Come: Deliverance 2

I na základě vašich nominací, za něž vám děkujeme, jsme vybrali 25 her, které se utkají v anketě o titul Hra roku 2025. Zahrnuli jsme tak velké blockbustery, tak menší, ale neméně úspěšné nezávislé...

Boj o herní Oscary je tady. Znáte předchozí vítěze?

Baldur’s Gate 3

V noci ze čtvrtka na pátek se koná předávání videoherních Oscarů na ceremoniálu The Game Awards. Pojďme si tedy připomenout tituly, které ovládly předchozí ročníky udílení těchto cen.

Saros

Saros

vydáno 16. prosince 2025  11:25,  aktualizováno  11:27

Diablo IV: Lord of Hatred

Diablo IV: Lord of Hatred

vydáno 16. prosince 2025  11:20

Vykřešou z toho hit? Sci-fi střílečka Marathon vyjde v březnu

Marathon

Žánr extrakčních stříleček zažívá v poslední době rozkvět a na rok 2026 se chystá hned několik dalších her, včetně sci-fi Marathon od zkušeného studia Bungie.

16. prosince 2025  10:10 0

RECENZE: Terminator 2D: No Fate je skvělý. Škoda, že skončí tak rychle

80 %
Terminator 2: NO FATE

Terminator 2D: No Fate je 2D akční hra inspirovaná dnes již legendárním filmem Terminator 2: Judgment Day od Jamese Camerona. Zároveň je to pocta klasickým arkádovým hrám z osmdesátých a devadesátých...

PS5
16. prosince 2025 4

Slídící Vontové i epický souboj na závěr. Tvůrce představuje deskovku s Rychlými šípy

Premium
Stínadla a jejich tvůrce Vladimír Chvátil

Vladimír Chvátil je známý český vývojář a designér deskových a počítačových her. Aktuálně je na pultech obchodů k sehnání jeho deskovka Stínadla s tematikou Rychlých Šípů, jejíž obsah přibližuje v...

16. prosince 2025 0

Jako japonská školačka učarovala milionům, prvního streamu se bála

Konatsu Kato

Japonská herečka a modelka Konatsu Kato se stala tváří hororu Silent Hill f. Herní postavě propůjčila nejenom svůj hlas, ale i tvář a pohyby. A ačkoli nemá s hraním a streamováním žádné zkušenosti,...

15. prosince 2025  12:25 4

Mario Tennis Fever

Nintendo Direct - září 2025

vydáno 15. prosince 2025  10:16,  aktualizováno  10:17

RETRO: Dvacet nejzásadnějších her roku 2005. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry 2005

Dvacet let vypadá jako dlouhá doba, na mnohé hity tehdejší doby ovšem vzpomínáme dodnes. Světlo světa tehdy spatřila například milionová série Guitar Hero, graficky revoluční střílečky F.E.A.R. a...

15. prosince 2025 20

KVÍZ: Jak dobře znáte svět PlayStationu? Hraje se o pecky na PS5

The Last of Us Part I na PS5 Pro

Značka PlayStation se nesmazatelně zapsala do populární kultury, svého času byla symbolem hraní v obýváku. Na výslunní se drží dodnes. Pojďme si pomocí kvízu připomenout některé milníky, postavy a...

vydáno 14. prosince 2025

Lara se vrací k sexy vzhledu, ukáže se jako mladá i zkušená

Tomb Raider: Legacy of Atlantis

Poslední herní dobrodružství se slavnou archeoložkou Larou Croft vyšlo v roce 2018. Herní ikona ovšem chystá návrat hned ve dvou nových hrách a v přípravě je i hraný seriál.

13. prosince 2025 15

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Boom Star Wars her. Dva nové tituly mají ohromný potenciál

Star Wars Fate of the Old Republic

Kultovní svět Star Wars našel v posledních letech nový dech ve světě videoher. V rámci udílení herních ocenění The Game Awards byly oznámeny dvě zásadní novinky, které se přidávají k již tak hodně...

13. prosince 2025 1

Diablo 4 ukázalo rozšíření. Nové povolání už je ve hře, má to však háček

Diablo IV:  Lord of Hatred

Během předávání cen The Game Awards došlo k odhalení v pořadí již druhé expanze pro Diablo 4. Nese podtitul Lord of Hatred a láká na novou postavu.

12. prosince 2025  10:53 11
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.