Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Star Wars: Empire at War – galaxie jako na dlani

  1:30aktualizováno  11:09
Skvělá zpráva pro fanoušky kultovní ságy Star Wars. Empire at War spatřilo světlo světa a pokud nahlédnete do následující recenze, dozvíte se pravdu o tom, jak kvalitní je to hra. Jste zvědaví?
85

Star Wars: Empire at War

Platforma: PC
Výrobce: Petroglyph

Herní karta

Skvělá zpráva pro fanoušky kultovní ságy Star Wars. Empire at War spatřilo světlo světa a pokud nahlédnete do následující recenze, dozvíte se pravdu o tom, jak kvalitní je to hra. Jste zvědaví?

Star Wars: Empire at War Začneme menším pohledem do historie. Her na motivy fenomenálních Hvězdných válek se za posledních několik let urodilo vskutku požehnaně, což jako zarytý fanoušek nejen kvituji s povděkem, ale zároveň před borci z LucasArts smekám pomyslný klobouk, protože téměř každý nový kousek je skvěle hratelná pecka (např. Jedi Academy, Republic Commando, LEGO Star Wars, Battlefront 2 a další). Z drtivé většiny se ale jedná pouze o hry ze žánru simulátorů a stříleček, ale pořádnou strategii aby člověk pohledal. V roce 1998 jsme zde měli první pokus s názvem Rebellion, který ale díru do světa neudělal a i přes některé své nesporné kvality upadl brzy v zapomnění. V roce 2000 to tedy chlapci velkého George zkusili znovu a Force Commander byl na světě. Bohužel tady jim trochu ujela ruka a pro spoustu hráčů se jedná o nejhorší hru ze světa Star Wars vůbec. Kritizováno bylo především strašné audiovisuální zpracování, takže nezbývalo nic jiného, než se odpoutat od 3D a zkusit to znovu. Star Wars: Empire at WarDalší rok nám tedy vývojáři před vánoci nadělili Galactic Battlegrounds, což na jednu stranu byla úspěšná a výtečně hratelná strategie (úspěch byl natolik velký, že o půl roku později vyšel i neméně skvělý datadisk Clone Campaigns), ale na druhou stranu jí bylo oprávněně vytýkáno, že se prakticky jedná pouze o vykradené Age of Empires 2 v hávu Star Wars. Na další strategický pokus jsme si tak museli počkat celých pět let, kdy konečně vychází očekávané Empire at War. No a jak to dopadlo? To se dozvíte, pokud vás ta trocha historie nezmohla a máte sílu číst dál...

A long time ago... však to znáte...
Příběh hry jednoho hráče se začíná odehrávat těsně po skončení filmové Episody III a točí se převážně kolem tajné ultimátní zbraně Impéria, která má zničit všechny Rebely a nastolit v galaxii pořádek. Každý, komu Hvězdné války říkají alespoň něco málo, snad vytušil, že ona zbraň je Hvězda Smrti, schopná zničit i celou planetu. Dobrou zprávou je, že hra není jen o obraně chudáčků Rebelů, ale přítomna je rovněž kampaň za Impérium. Zničíte Hvězdu Smrti a přinesete věčný mír nebo rozprášíte základny Rebelů a podvolíte galaxii pod svoji diktaturu? To vše bude jen a jen na vás a vašem strategickému umu. A jak se to tedy celé hraje?

Star Wars: Empire at War Star Wars: Empire at War Star Wars: Empire at War

Pokud jste četli naše nedávné dojmy z dema, moc nových informací se v následujících několika odstavcích nedočtete, ale opakování je matka moudrosti, takže jdeme na to. Celá hra není jen obyčejná RTS, ale odehrává se ve třech zcela odlišných rovinách. Star Wars: Empire at WarZa prvé tu máme mapu vesmíru, na které vyrábíte vesmírné lodě, obsazujete planety a určujete, jaké budovy budou na povrchu postaveny, sledujete pohyb nepřátelských flotil apod. Druhou rovinou jsou bitvy vesmírných lodí nad planetami a konečně třetí je už skoro klasická RTS na povrchu. Jak jednotlivé složky hry vypadají si popíšeme právě teď.

Vyrobte mi tak 20 Star Destroyerů, dík...
Na galaktické mapě, přestože to možná tak nevypadá, se dělají ta nejdůležitější strategická rozhodnutí a vše se bude odvíjet podle toho, jak chytře zde budete jednat. Právě zde se totiž provádějí přípravy na invaze nepřátel, obsazují planety a vyrábějí flotily. Můžete stavět u planet vesmírné základny a postupně je vylepšovat, takže v případném boji nejen že vydrží víc, ale jsou také více vyzbrojeni, jejich hangár pojme více letek, což je neopomenutelná výhoda a také dovolí stavět pokročilé vesmírné lodě. Bohužel výstavba vyspělejší základny není zrovna levná záležitost a také docela dlouho trvá. Star Wars: Empire at WarDůležitým strategickým prvek je rovněž stavba budov na povrchu planet. Není lepší pocit než postavit iontové dělo a v průběhu vesmírné bitvy dát rozkaz k jeho použití. Na mapě galaxie se rovněž provádějí nejrůznější špionáže, krádeže technologií a další intriky, takže tuto herní část rozhodně nepodceňujte.

Důležitým faktorem je obsazování planet, z čehož plyne větší příjem, nějaký bonus konkrétní pro danou planetu a také rychlejší cestování po galaxii. Samozřejmě ne každá planeta se nechá obsadit jako by se nechumelilo, takže v tuto chvíli nastupují na scénu vesmírné bitvy. Těch si ve hře užijete víc než dost a jsou zpracovány na jedničku. Ale nemyslete si, že vyrobíte obrovskou flotilu plnou těch nejlepších bitevních křižníků a rozmáznete s nimi enemáče jako máslo na chlebu. Na každou misi je totiž dána maximální kapacita lodí, takže si musíte vystačit pouze s tím, co momentálně máte. Pokud vám nepřítel nějaký křižník zničí, můžete poslat pro posily a stavy doplnit, ale nikdy nejde překročit kapacitní limit na danou misi. Star Wars: Empire at War Nutno podotknout, že každá loď schramstne z kapacitního limitu různě velké sousto, takže zatímco letka X-Wingů si vezme pouze minimum, mohutný Calamari Cruiser už je dost znát. Je tedy otázka, jestli okamžitě poslat pro posily v podobě několika menších lodí nebo počkat, až ztráty budou větší a poslat pro velký křižník. Ne vždy se ale hodí největší lodě, které velice pomalu manévrují. Většina plavidel má navíc některé speciální vlastnosti, které vám mohou hodně pomoci (protonová torpéda u Y-Wingů, obnovení štítů u Nebulonských B-fregat, dočasné zvýšení účinnosti zbraní u křižníků apod.). Výtečné zpestření bitev je zaměření útoku na jednotlivé části větších lodí. Chcete nejprve vyřadit laserová děla nebo raději motory, aby cíl nikam neutekl? Není problém, stačí pouze jedno kliknutí na danou část lodi a je to. Dobrou funkcí je i „auto resolve“, což není nic jiného, než okamžité vyřešení bitvy bez vašeho zásahu. Nemusíte se tak zdržovat s každou bitvou, ale některé menší se vyplatí takto přeskočit a ušetřit čas.

Hvězda Smrti v akci.

Star Wars: Empire at WarNo a teď už je na čase se podívat na poslední složku Empire at War a tou jsou pozemní souboje. Ty sice podle obrázků vypadají jako v každé jiné RTS, ale i zde je několik netradičních prvků. Za prvé se nemusíte starat o žádnou stavbu základny, tu jste si měli postavit na mapě galaxie když byl čas, stejně jako vycvičit vojáky/vyrobit techniku. Stavět lze pouze malé stavby jako obranné věže, ale ne všude, ale pouze na předem daných místech, kterých většinou na mapě moc není. Počet jednotek je opět omezený, stejně jako ve vesmírných bitvách, s tím, že lze opět přivolat posily, ale seslat se dají pouze pokud kontrolujete alespoň jedno stanoviště, kterých bývá na mapě většinou několik a čím více jich je pod vaší kontrolou, tím rychleji narůstají kredity. Co se týká jednotek, najdete tu klasické kousky od Stormtrooperů, přes AT-ST až po gigantické kolosy AT-AT, ale i některé nové, jako třeba lehké a rychlé tanky Mauler. Star Wars: Empire at WarVelký přínos je i přítomnost hrdinů, kterých je celkem dost a kromě klasických jmen jako Han Solo, Darth Vader nebo Chewbacca se setkáte i s méně známými jako Kyle Katarn nebo Mara Jade. Jako třešnička na dortu je možnost v jedné misi ovládat samotného Emperora! Na to, že naše rozkazy poslouchal třeba sám Darth Vader, jsme si zvykli už v Galactic Battlegrounds, ale sám císař, tomu říkám něco. Když jsem tedy klikal na jeho ikonku, přepadla mě až posvátná úcta, žádné:“Hele, Palpatin, ser si to támdle k tý skupince zmetků a usmaž je bleskama!“ :-)

Galactic Conquest & Skirmish mise
Bohužel obě singleplayerové kampaně jsou velice krátké a za den dva se dají s klidem dohrát. Naštěstí tím zábava nekončí, protože můžete vyzkoušet mód Galactic Conquest nebo Skirmish mise. Co je Galactic Conquest? Prakticky další kampaně (k dispozici jich je osm), ale bez příběhu, pouze s hlavním úkolem zničit nepřítele (plus několik dalších menších – smrt Císaře, Mon Mothma musí přežít apod.). Star Wars: Empire at WarNa počátku je předem daný vesmír, tzn. ne všechny planety jsou třeba přístupné, spousta už jich je pod vaší kontrolou, k dispozici je velká flotila, ale rovněž nepřítel nejede od nuly, takže bude jen na vás, jak si s tím poradíte.

Skirmish misí je k dispozici celkem dost a zahrnují jak pozemní bitvy, tak bitvy ve vesmíru a prakticky okamžitě si tak můžete zahrát přesně to, na co máte náladu. Ve výběru misí samozřejmě nechybí známé bitvy z filmové ságy (např. legendární bitva na ledové planetě Hoth), takže skalní fanoušci mohou jásat.

No a pokud už vás to samotné nebaví, můžete zkusit štěstí v multiplayeru buď s kamarády v kooperaci proti počítači nebo sami proti sobě. Oblíbenost tohoto čerstvého titulu ukáže až čas, ale zatím to vypadá velice slibně a troufám si tvrdit, že se kolem této hry shlukne celkem velká komunita hráčů, což je jedině dobře.

Hvězdné války u vás v pokoji
Po grafické stránce vypadá hra skutečně parádně a nemám, co bych jí v této oblasti vytkl. Všechno se prostě hýbá tak, jak by mělo a za celou dobu hraní jsem nenarazil na nic, co by mi do hry nesedlo.

Klady a zápory

Plus Propletení tří rovin
Plus Audiovisuální zpracování
Plus Galactic Conquest a Skirmish mise

Mínus Velice krátké SP kampaně
Mínus Trochu hardwarově náročné

Hardwarové nároky by sice mohly být trošičku menší, ale není to nic zas tak hrozného. Ve vesmírných bitvách většího množství lodí se obraz sice občas trošku zacuká, ale pokud nepotřebujete všechny detaily na svých maximech, nemělo by se to stávat moc často. Všechny jednotky jsou vymodelovány parádně a lze zoomnout až těsně k nim. Do hry byla navíc implementována parádička simulující filmovou kameru. Kliknutím na patřičnou ikonku začne kamera zobrazovat detailní záběry na bojující jednotky a prolétat mezi nimi, což je ve vesmíru obzvláště efektivní. Během tohoto sledování ale nemůžete dělat vůbec nic, pouze rotovat kamerou, takže zas tak častého využití tato funkce nemá, ale potěší. Zvuková stránka je rovněž perfektní, namluvení profesionální a o geniální hudbě Johna Williamse snad dnes už nepochybuje nikdo.

Verdikt: Star Wars: Empire at War se prostě povedlo. Čekání bylo sice dlouhé, ale nakonec se bohatě vyplatilo a LucasArts vypustili do světa parádní strategii, která kloubí dohromady management galaxie, vesmírné bitvy i pozemní výsadky a to všechno v parádním audiovisuálním kabátku. Pro fanoušky světa Star Wars je tato hra naprostá nutnost, ostatní by měli vyzkoušet alespoň demoverzi.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

92 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 876 čtenářů

  • Nejčtenější

Podívejte, jaké to je ztratit během pár sekund jedenáct let postupu hrou

Streamer vystupující pod přezdívkou btecbill_ přišel kvůli chvilkové nepozornosti o rekordní uloženou pozici ve hře...

Viceprezident PlayStationu uvázl v youtubové obdobě dokumentu V síti

Senior viceprezident online služeb herních konzolí PlayStation George Cacioppo dostal výpověď kvůli kompromitujícímu...

Videohra o znásilňování indiánek ukončila éru herní bezstarostnosti

Příští rok to bude čtyřicet let od okamžiku, co spatřila světlo světa jedna z nejkontroverznějších videoher historie. V...

Kdo je miliardář Bobby Kotick a proč ho hráči nemohou vystát?

Pozice generálního ředitele společnosti Activision Blizzard je v ohrožení, sám Bobby Kotick připustil, že by mohl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam se hrabe Hollywood, světem Fortnite otřásla obrovská bitva

Jedna z nejpopulárnějších videoher současnosti vstoupila do nové éry. Přechod do třetí sezóny byl korunovaný epickou...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...