Star Trek: Legacy

  12:10aktualizováno  11:14
Mrzí vás, že fenomén Star Treku nezadržitelně upadá? Pak by vás mohla zajímat nová hra na jeho obšírné motivy. Nejprve si však raději přečtěte naší kritickou recenzi, která váš názor dost možná změní!

Star Trek: Legacy Pokud bychom se pídili po nejdelších sériích, trůnil by Star Trek na jednom z prvních míst. Nejenže obsáhl takřka nekonečný seriál, nemalý počet filmů, ale ani mezi počítačovými hrami se nedržel zrovna zkrátka. Naopak, již desítky let se na našich obrazovkách můžeme setkávat s celou plejádou jeho hrdinů. Jeden pokus střídal druhý, jenže skutečně konzistentní kvalitu, kterou by si herní Star Trek udržel po dobu delší než krátkou, se mu získat nepodařilo. Nebudeme ani popírat, že několik her v jeho jménu nás zaujalo, ale ve výsledku byl dojem přeci jen spíše průměrný, místy až negativní. Nyní značka Star Trek nezadržitelně upadá – vlastník licence, mediální koncern Viacom, už dávno stopnul natáčení dalších epizod seriálu a nechystá ani další vesmírná dobrodružství na plátna kin. Přestože se objevily nějaké ty spekulace nad novým snímkem, skutečnost je takový, že Star Trek je s největší pravděpodobností mrtvý. Jako poslední to evidentně pochopili tvůrci her a snaží se ze známé značky vyvářet dál. Jenže tak trochu jim ušlo, že zatímco dříve dokázali prodat i mizerné produkty díky renomé, tentokrát se budou muset spolehnout čistě na vlastní schopnosti. Star Trek: Legacy dokazuje, že na tuto změnu Star Trek: Legacy ještě zřejmě nebyli připraveni, protože tenhle kousek patří jednoznačně k tomu horšímu (ale zase ne nejhoršímu), co se pod značkou kdy urodilo, a to přes veškeré sliby vývojářů (poměrně zkušený tým Mad Doc Software), které místy působily i důvěryhodně.

Ano, slovem povrchní by se Legacy dala vystihnout zřejmě nejlépe.

Star Trek: Legacy je pochopitelně každým coulem vesmírnou záležitostí, která navazuje na odkaz velmi povedeného Bridge Commanderu a o něco méně povedené, přesto však pořád solidní Armady, přičemž prvky obou těchto titulů kombinuje v nepříliš chutný mix, který si z každého bere to méně zábavné až povrchní. Ano, slovem povrchní by se Legacy dala vystihnout zřejmě nejlépe. Z předchozího přirovnání vyplývá, že půjde o taktickou akci s prvky strategie, ale tyto slibné pojmy berte prosím s velkou rezervou. Možnosti ve hře jsou ze všech stran až příliš omezené, aby bez problémů šlo vyslovit jméno jednoho žánru, zároveň však škatulka ani jednoho z nich není ani z poloviny naplněná.

Prokletí Star Trek her

Ani velmi dobré startrekovské tituly to nemají jednoduché. Vezměme si třeba ten dost možná nejlepší– Star Trek Voyager: Elite Force 2. „Na krabici jsme Star-Trek logo natiskli co možná nejmenším písmem, abychom nikoho neodradili“, vzpomíná zakladatel a president studia Ritual Software, Tom Mustaine. Recenze byly dobré, titul se dokonce dobře prodával. „Ale zrovna tehdy přišel náš vydavatel, společnost Activision, na nápad zažalovat Paramount za nedostatečnou kvalitu nových filmových a televizních předloh. Výsledkem bylo mimo jiné to, že nové kusy hry už nemohly být dolisovány.“ Je to skutečně prokletí?

Star Trek: Legacy Konkrétně řečeno to znamená, že ovládáte skupinu lodí (nejprve jednu, rychle se však začnete rozrůstat), v níž mohou být až čtyři kousky (máte pravdu, to opravdu není žádná sláva). Zatímco tři z nich jsou ovládány umělou inteligencí, kterou lze omezeně ovlivnit pomocí několika příkazů (nebo to bylo aspoň zamýšleno), tak jedné velíte přímo. Bohatě k tomu stačí čtyři směrové šipky, jimiž ovládáte pohyb plavidla a myš (kolečkem korigujete rychlost, levým tlačítkem probíhá interakce s prostředím a pravým pak spustíte „warp“). Na požádání se dostanete na vesmírnou mapu, na které byste se bez pomocné šipky vedoucí k aktuálním úkolu ani nezorientovali, ale takhle zde máte alespoň možnost zadat cíl a nemusíte tak loď ovládat přímo. Stačí se jen dívat, jak letí na vámi určené místo strohým, nezajímavým a doslova mrtvým vesmírem. Pokud byste chtěli létat normální rychlostí, připravte se na časté pauzičky nejen na kávu, naštěstí tu je onen „warp“, který pohyb o několik set procent zrychlí, čímž se dostane na přijatelnou úroveň.

Prezentace příběhu totiž veškeré atmosférické choutky doslova odstranila.

Star Trek: Legacy Pojďme se mrknout na příběh, který bude celou bandu Trekkies zajímat dost možná nejvíce. Zde se autorům kupodivu dařilo. Aniž bychom chtěli prozradit zajímavý děj, nesmíme opomenout fakt, že se hra prolíná takřka celou startrekovskou historií (nakonec proč nevyužít licenci až do mrtě) i s jejími více či méně známými postavami. Jejího vychutnání si však na pozadí honby za vulkanickou zloduškou příliš neužijete. Prezentace příběhu totiž veškeré atmosférické choutky doslova odstranila. Netěšte se na propracované sekvence (ani v enginu hry), které by vás čekaly za odměnu po každé splněné misi a raději se smiřte s prostými zápisky. Sice jsou psány dobře, ale kde to jsme? V knihovně, nebo v počítačové hře? Útěchou vám budiž, že dostanete velení nad flotilami Jonathana Archera, Jamese T. Kirka i nezaměnitelného Jean-Luca Picarda. Posledně jmenovaný k vám občas dokonce promluví hlasem svého reálného představitele. Trochu slabá útěcha, ale budiž.

Star Trek: Legacy Nebudeme zastírat, že gró hry spočívá v soubojích. Ty jsou naneštěstí provedeny hodně diletantsky. Ovládání je, jak už bylo řečeno, poměrně jednoduché a pochopitelné, ale ani kdybyste se sebevíc snažili, mnoho s ním nevykouzlíte. Bitvy mají spíše komorní charakter, kdy většinou stojíte proti jednotkám nepřátelských plavidel, což je i z podstaty Star Treku dobře, ale nelze se zkrátka ubránit nudě. Nejen kvůli nedostatku cílů – především kvůli příšerně těžkopádnému řízení lodi. Ta se totiž strašně líně hýbe a pokud manévruje i váš nepřítel, což je samozřejmě pravidlem, tak se potyčky mění v několikaminutová martýria. Ani když šikovně střídáte fázové a výbušné zbraně podle aktuální situace, není to o mnoho lepší. Některé mise jsou navíc navrženy tak, že je jinak než metodou pokus-omyl jednoduše nevyřešíte. Umělá inteligence se totiž ráda občas zblázní a bývá to většinou v ten nejnevhodnější okamžik. Klidně vás vůbec neposlechne a vřítí se do záhuby. Na kritických místech tak dojdete k závěru, že je lepší převést přes ně každou loď ručně. Stejně je dobré se zachovat ve chvíli, kdy některé z plavidel utrpělo vážná poškození a hrozí jeho ztráta. Lepší je s ním odletět někam do ústraní a nechat mu zde postupně dobít štíty.

Klady a zápory

Plus Dobře napsaný příběh
Plus Prolnutí celé historie Star Treku

Mínus Těžkopádná hratelnost
Mínus Umělá inteligence

Cena 1399 Kč
EN Anglicky

Vesmír není nijak náročné prostředí na zpracování, o to více jsme čekali detailů na viditelných objektech. Bohužel jsme se jich nedočkali. Lodě jsou strohé, obalené do špatných textur, efekty výbuchů a střel zase jako kdyby je někdo namaloval v oblíbeném prográmku Malování. Orchestrální hudba ve stylu Star Treku se povedla, byť nepříjemný audiovizuální dojem sama o sobě nemůže vyvážit.

Ovládání je, jak už bylo řečeno, poměrně jednoduché a pochopitelné, ale ani kdybyste se sebevíc snažili, mnoho s ním nevykouzlíte.

Přestože jsme od Star Trek: Legacy nečekali divy, výsledek nás jednoznačně zklamal. Jde o záležitost pouze pro ortodoxní Trekkies, kteří překousnou desítky vad, jen proto, aby se zase na několik hodin mohli ponořit do svého oblíbeného světa. Budiž, budou to mít těžké, ale zřejmě jim to nevymluvíme. Vás ostatní ale varujeme, na trhu je bezpočet lepších her, tahle je přinejlepším průměrná.

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz