Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Railroad Tycoon II

  12:08aktualizováno  10. července 2001 11:20
Railroad Tycoon II
RailRoad Tycoon 2

Jistě si většina z Vás vzpomene na perfektní pařbu Transport Tycoon Deluxe od firmy Microprose. Vždyť vyšla teprve před 2 roky. Ti starší si jistě také vzpomenou na samotného Transporta Tycoona, ten vyšel někdy na přelomu 1994/1995 a byla to tehdy bomba. (Pro mě nejen tehdy, ale dodnes a TT Deluxe ji dle mého nesahal ani po kotníky - VRECO) Perfektní námět dopravce, na tu dobu úžasná grafiku. Která hra si tehdy mohla dovolit běžet v SVGA rozlišení 640x480 a to vše ještě ve 256 barvách!?! To bylo něco úžasného. Ale pojďme ještě hlouběji do minulosti a to až někdy do, tuším že roku 1992 nebo 1993. Tehdy vyšel otec a matka v jedné hře, starý, dobrý Railroad Tycoon. To byla pařba těžkého kalibru, pro tu se vyplácelo nechodit do školy, lhát rodičům a dělat spoustu věcí, co by jste jinak nikdy neudělali. Co na tom bylo tak geniální? V RT jste vydělávali peníze převozem lidi a nákladu z místa A do místa B. Pod místem A si třeba vybavte Prahu a pod místem B třeba Drážďany. Mělo to skvělou atmosféru tady toto přetahování se o zákazníky se svými soupeři. Pak, jak už jsem psal, vyšel TT, který tomu všemu dodal ještě, kromě vlaku i všechny ostatní hlavní dopravní způsoby. Ale teď už nechejme historii historií a věnujme se pokračování hned té nejstarší hry.

RailRoad Tycoon 2

Vlak číslo 45A přijíždí na 2. Kolej
Ano, je to tak pokračování Railroad Tycoona je na světě, ale tentokrát od pro mne neznámých PopTop Software. To, že tato firma neni nijak známá, však hře vůbec neubralo na kvalitě, rád bych řek, že spíš naopak, ale to by byla jen polopravda. O co tedy vlastně jde? Máte mapu, na které jsou rozmístěna města, továrny, doly, různé farmy a plantáže. Vy si na tomto území založíte svoji firmičku a snažíte se vydělávat. Třeba se Vám nabídne dobrý kšeft ve stylu, kdo první dopraví cestující z jakéhokoli města do města našeho získá prémii 200.000$. Tak Vy samozřejmě neváháte a hned jdete stavět svoji železnici. Ale Vaši protivníci se mají taky k světu a hned se snaží chopit šance za pačesy. A jakmile se Vám podaří jako prvnímu splnit požadavky města, tak se Vám na Vašem kontě objeví slibovaná částka.

Tuto lokomotivu už nechci, je nějak poruchová
Co se mi opravdu líbilo byl fakt, že lokomotivy nejenže jinak vypadají a mají skoro každá jiný zvuk, ale liší se i svojí cenou, spotřebou paliva a spolehlivosti, dokonce autoři dbali i na takové detaily, že při stoupaní se vlak hodně zpomalí a co je nejlepší, při třech promilích jede pořád rychleji, než když je stoupání 12 promilí. Při stavbě kolejnic se musí dbát v úvahu i převýšeni terénu, proto dbejte na vysoké přesnosti stavby Vašich kolejnic, protože každé stoupání znamená odliv peněz z Vaši kapsy. Ze začátku musíte chtě nechtě jezdit jenom v rovinách, protože Vaše slabé mašinky by stěží zvládaly ježdění z kopce do kopce.

RailRoad Tycoon 2

Německý velvyslanče, dovolte mi postavit železnici na Vašem území
Správně již tušíte, že se bude hrát na mapách skutečných. Budete své impérium zvětšovat na úkor obyvatel Evropy, Afriky, USA, ale třeba i Činy nebo Koreji. No a aby jste si vůbec někde v Africe škrtli jinde než na území Anglických držav, tak budete muset zaplatit tučný balík peněz státu vlastnícímu kolonii. Ale někde můžete být tak rozhádání, že Vám prostě daný stát nedovolí postavit ani pranýř Vaší původně plánované železnice za mocí a penězi. A i když Vám dovolí stavět železnice, ještě neni vyhráno, pokud se jim nelíbí Vaše zásobování města požadovaným zbožím a surovinami, tak jednoduše máte po obchodováni.

Šéfe, tak máme ty krávy poslat na ty jatka nebo ne
Perfektní je i možnost najímání manažerů. Tyto osoby jsou z historie známé osobnosti. Jsou to lidi, kteří, když jim zaplatíte, tak zlepší Vašim strojům spolehlivost či třeba zlevní náklady na provoz elektrifikované tratě. Můžete hrát buď scénář nebo kampaň. Scénář to je klasické zvolení mapy a pak už jenom pokusné splnění úkolu daného scénářem. A kampaň to je taky klasika, několik misí na postup, kde každá mise se jeví jako malý scénář. A kdybyste toho všeho měli málo, tak není problém udělat si v přiloženém editoru mapu vlastní. A jsem si taky jist, že brzo bude na Internetu velké množství různých map. Takže můžete hrát až do aleluja.

RailRoad Tycoon 2

A jak to všechno vypadá, pane strojvedoucí?
Lidičky, ta grafika je nádherná, strašně malá. Vše běží jen v rozlišení 1024x768 bodů a to v HiColoru. Je to vcelku zátěž na grafickou kartu. Na mé G200 se s větším oddálením dalo pozorovat trhaní ve scrollingu. Ale zpět k samotnému provedení. Povrch je trojrozměrný, kopce jsou kopce a údolí je údolí. Všechny domečky jsou precizně udělané. Jen jednu výtku bych měl. Pokud si bude chtít vychutnat detaily vláčku, tak si bude muset na zoomovat největší přiblížení. Již při 2. stupni oddálení jsou detaily málo zřetelné. Mapou samozřejmě můžete libovolně točit dokola.

I ve skvostu se najdou chyby...
Jsou tu dvě nechutné srážeče kvality. První je, že když Vám zruší nějakou továrnu nebo důl, kam jste dováželi suroviny, nikdo Vám o tom neřekne. Ono je potom nechutné když se jednou za čas podíváte, kolik Vám který vlak vydělává a vy zjistíte, že je tu vlak, který vám už prodělal hezkou řádku tisíců. Hra Vám oznamuje zásadně jen dvě zprávy.

Railroad Tycoon II
Výrobce: PopTop Software
Distributor: Take 2/GOD
Minimální konfigurace: P133, 16 MB RAM
Doporučená konfigurace: Pentium 200 MHz, 32 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Po delší době zase další skvělý přírůstek do rodiny Tycoonů, to by Vám řekla každá správná socka...
Hodnocení 8/10
První je kladná a to, že někde začali přijímat nový druh zboží a pak tu je záporná zprava a to, že než něco někam dovezete, tak se to musí zastavit ve zpracovatelském závodě. A teď se pojďme podívat na druhou vážnou chybu. Čas od času se stane, že Vám vlak vybuchne! Co se dá dělat, musíme koupit novou mašinku a vše bude v pořádku, myslíte si. Chyba! Hra Vám řekne, že se vlak vyboural a víc se o něj nezajímá. Vy než zjistíte co odkud převážel, tak už vrak vlaku zmizí. Osobně bych čekal, že mi hra nabídne, jestli chci vlak nahradit novou soupravou, ale ono nic. No neva, strhneme ji to z počtu bodů. Nebýt těchto dvou chyb neváhal bych s hodnocením 9/10. Protože jiné chyby se znegují s kladnými vlastnostmi. Třeba vysoké hardwarové požadavky s výzkumem nových mašinek. Hra, i když má pár drobných ašibek, je pořad velmi dobrá. Doporučuji si ji zahrát. Je to dobré zahrát si něco uklidňujícího mezi těmi všemi 3D akcemi. Ne že bych proti nim něco měl. Zapařte to během dlouhých zimních večerů a uvidíte, že se budete královsky bavit.

Autor:
Témata: software, Vlak
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

Remaster Beyond Good & Evil vyjde už příští týden. Na dvojce se pracuje

Oblíbenou, avšak komerčně nepříliš úspěšnou akční adventuru Beyond Good & Evil si budeme moct díky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...