Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Railroad Tycoon 3 – král se vrátil!

  12:00
Nejlepší budovatelská strategie letošního roku – a dost možná všech dob. Přeháníme? Ne, jedná se o pokračování oblíbené vláčkové hry Railroad Tycoon, hru efektní, roztomilou, přitom komplexní a trvanlivou…

Railroad Tycoon 3 Počátky série Railroad Tycoon sahají až do počátku devadesátých let minulého století, kdy hru tohoto názvu vytvořila vývojářská legenda Sid Meier. Přestože jeho nápad a na svou dobu vcelku komplexní pojetí vláčkové strategie slavilo úspěch, dlouho se nenašel žádný významný pokračovatel. Až v roce 1995 oživil scénu Chris Sawyer se svým Transport Tycoonem, hrou bezesporu úchvatnou, revoluční, ale přece jen svým zaměřením trochu širší a méně osobní. Přece jen, svět vláčků, bafajících parních lokomotiv, či nejnovějších elektrických siláků ladných tvarů, má své těžko popsatelné kouzlo. To se podařilo navrátit až do té doby nepříliš známému týmu Pop Top Software v roce 1998, kdy vrhli na trh Railroad Tycoon 2, přímé pokračování klasiky. K titulu, jenž se řadí mezi svatou trojici svého žánru spolu s již zmíněným Transport a Rollercoaster Tycoonem, netřeba více dodávat. Snad jen, že tvorba pokračování nebyla v tomto případě zdaleka lehkou záležitostí – jak vylepšit něco, co fanoušci považují za dokonalé? Jak si nerozzlobit statisíce fanatických vláčkařů? Jak přinést něco nového a přitom neodvrhnout "staré dobré"? Odpověď přichází, jmenuje se Railroad Tycoon 3 a přes veškerou skepsi směřovanou především k přechodu do kompletně trojrozměrného prostředí se mu daří zahnat veškeré obavy…

Railroad Tycoon 3 Jednoduše nádhera…
Railroad Tycoon 3 je luxusní už jen svou prezentací. Hráče uvítá nádherná FMV sekvence, kdo by ale hádal, že půjde o jediný kousek, zmýlí se. Každičká mise kampaně má ještě svůj vlastní úvod, totéž platí pro speciální scénáře. A nejde o nějaké pětivteřinové skeče, nýbrž o plnohodnotné filmečky ve vysokém rozlišení, které rozehřejí srdce i toho nejzavilejšího nepřítele country hudby, westernových nádražíček a pískajících průvodčích. V rámci kampaně se hráč podívá na americký kontinent, aby v rámci obligátního závodu spojil východní a západní pobřeží jednolitou tratí, ale též do Evropy, vytvoří a poprvé projede si trať Orient Expressu, bude zajišťovat logistickou podporu ve světové válce a vůbec si užije rozmanitých prostředí i úkolů, co hrdlo ráčí. Kreativita autorů prakticky nezná mezí, v řadě misí je hráč určitým způsobem omezen v rozhodování, časově, finančně či jinak a vzniká skoro až nová hra. Typickým případem může být "osívací" scénář, kdy je nutné během dvou dní projet s vlakem rozsévajícím okolo sebe hnojivo co největší část mapy. Málokdo si pak nevzpomene na klasické logické rychlíky jako Pipemania či Locomotion. Zajímavé jsou i poslední, již zdaleka ne realistické mise, jež se odehrávají v budoucnosti a nabízejí zajímavou vizi železnice dnů, které teprve přijdou. Ale samozřejmě je myšleno i na ty, kdo nejrůznějším výzvám zase až tolik neholdují a raději si v poklídku staví – Sandbox mód je určen právě jim.

Railroad Tycoon 3 Koleje nejsou všechno
Na to, jak snadno pochopitelný z hlediska ovládání a orientace Railroad Tycoon 3 je, nabízí neuvěřitelné množství herních možností. Ze začátku půjde především o to na dané mapě pospojovat kolejemi několik měst, nakoupit mašinky a začít provozovat dopravu. Časem se do řetězců zapojí nejrůznější průmyslová centra, farmy, továrny a přístavy, hráč sám získá možnost tyto budovy kupovat a stavět, čímž se povznese na trochu vyšší úroveň, a konečně poslední rovinou jsou tradiční hrátky s akciemi na burze.

Začněme ale od základů. Samotná stavba trati už totiž nabízí docela slušnou zábavu. Mezi jednotlivými městy většinou lze natáhnout přímou linku, mnohem zábavnější je ale zkoušet si různé možnosti, kterak trať zatočit, aby bylo co nejmenší převýšení, a tedy co nejvyšší rychlost. Pro překonávání přírodních překážek se pak velmi hodí možnost budovat mosty a tunely skrze horské masívy. Prodraží se to, ale to je jen zdání – vyšší objem přepravy za menší čas to rychle zaplatí. Samotné kolejnice jsou ale jen základ. Následuje výstavba stanic s určitým akčním rádiem dle velikosti, a dále pak budov, které dříve byly jejich součástí – opravárenských dep a věží, poštovních úřadů, hotelů, restaurací a menších občerstvení, zkrátka veškerého servisu, který může mít cestující na dráze k dispozici. Pak je třeba vybrat jednu z přístupných lokomotiv, nastavit jí dráhu mezi stanicemi, typ nákladu, který poveze, a řadu dalších parametrů, vyslat ji na trať – a penízky se mohou začít hrnout. A nebo taky ne.

Railroad Tycoon 3 Dynamický obchodní model
To, zda se tak stane či nikoliv, ovlivňuje propracovaný ekonomický model. Je krásné sledovat, jak se města v průběhu let rozvíjejí a rozrůstají, vznikají a zanikají určité druhy průmyslu (typicky před válkou roste výroba zbraní a požadavky na jejich přepravu, mír ale učiní konec výnosnému byznysu vojenské logistiky). Ještě úchvatnější je ale implementace skutečného modelu nabídky a poptávky – už nejde jen o prosté převážení materiálu z místa na místo, ekonomika je dynamická, a to v celém významu tohoto slova. Pomáhat si výstavbou vlastních závodů a skupováním ostatních je jen jeden taktický prvek. Ve hře fungují zákony obchodu a kdo se jim nedokáže přízpůsobit, bude jen smutně sledovat, jak se kdysi výnosná trasa mění v ráj poloprázdných vagónů a černou díru na dolary.

Burzovní štikou
Zcela jiná rovina hry se týká samotné hráčem založené firmy a jejích akcií. Na začátku je třeba zvolit jedno ze zaměření (vědecké, konstruktérské apod.), z něhož se odvíjí bonusy a postihy ke stavbě tratí, budov, obchodu, či vynalézání nových lokomotiv. Samotná firma pak po svém založení vstoupí standardně na trh s akciemi, je možné je skupovat od investorů, ve vhodný okamžik naopak prodávat, totéž lze činit u konkurence. Hodnotu akcií pak ovlivňuje spousta změnitelných faktorů, takže zvládnutí pohybu na burze je vlastně další hrou ve hře, obtížnou na zvládnutí, ne nezbytně nutnou, ale zvláště v multiplayeru velmi zábavnou.

Railroad Tycoon 3 Kdo ovládne trh?
U stále zmiňované hry více hráčů bezesporu stojí za to se pozastavit. Je až neuvěřitelné, jak odlišný má náboj od poklidného budování v Sandbox módu, kde si lze zastavit čas, všechno pěkně promyslet, zase jej spustit, sledovat bafající mašinky a bavit se. Multiplayer je drsnou hrou na čas, o to, kdo dřív zabere vhodná místa pro tratě, a zkušenější hráči se nestydí využívat i těch nejšpinavějších triků. Věc jen trochu kazí sice nutné, ale přesto nepříjemné vypnutí buldozerovacích funkcí a funkce Undo, která zruší poslední postavený úsek trati – vznikají tak leckdy ne zrovna ideální spojení mezi stanicemi, s nimiž nejde nic dělat. Nepříjemné též je, že hráči často využívají bugu, kdy je možné zabránit stavbě trati jiné firmě postavením vlastní servisní budovy do cesty. Přesto je multiplayer nejlepším místem pro kompetitivně založené stavitele, kterak ukojit své soutěživé pudy.

Audiovizuální pastva
Na první pohled screenshoty z Railroad Tycoonu 3 nevypadají kdovíjak úžasně, samotná hra ale docela pastvou pro oči je. Především jsou úžasné možnosti enginu, který odkáže odzoomovat a přizoomovat do neuvěřitelných vzdáleností, přičemž se plynule snižují a zvyšují detaily. Modely samotných vláčků jsou pak dostatečně detailní na to, aby byly roztomilé, a krajina při velkém přiblížení také vypadá velmi slušně. Jen škoda, že se šetřilo na městech – zřejmě z výkonnostních důvodů – těch pár baráčků, které představují New York, vypadá až trapně. Na druhou stranu, hardwarové nároky díky tomu nejsou nijak zvlášť přestřelené a zahrají si i majitelé průměrných počítačů. Po stránce zvukové už superlativy použít nelze. Kdo má rád country hudbu, která k železnici tak nějak patří, asi si přijde na své, nicméně takové proslulosti, jakou si vydobyly MIDI skladby Transport Tycoonu hudební stopy Railroad Tycoonu 3 rozhodně nedosáhnou. Doprovodné zvukové efekty jsou pak již zcela standardní a ničím zvlášť pozoruhodné.

Railroad Tycoon 3 Co všechno skrývá krabice
Railroad Tycoon 3 přichází k hráčům v až neuvěřitelně luxusním balení. Krom samotné výtečné hry nabízí ještě bonusové CD se spoustou materiálů. Mimojiné se na něm najde editor, který nelze přejít jen tak – jde o velmi komplexní nástroj umožňující vytvořit či vygenerovat vše o terénu po rozmístění měst, průmyslu a samozřejmě vytvořit pravidla pro vlastní scénář. Dá se předpokládat, že toho nadšení fanoušci velice brzy využijí a rozšíří tak nabídku hry o pěkných pár opravdu propracovaných map. Bonusy tím ale zdaleka nekončí. Když pomineme veškerou velmi podrobnou dokumentaci, potěší ještě dvě plné hry, které nejsou nijak inzerovány. První z nich je Railroad Tycoon 3 minigame, marketingová Flashovka, jež byla uvolněna současně s vydáním i na webových stránkách hry. Jde o variaci na Locomotion, jednoduché skládání tratí v časovém limitu před projíždějící vlak tak, aby dojel do cílové stanice. Příjemný přídavek, ale nic, co by nějak výrazněji ovlivnilo hodnocení. To už se ale nedá říci o titulu druhém, který znalce české herní scény určitě překvapí. Jedná se totiž o Loco Commotion, prvotinu dnes v souvislosti s Commandos-klonem Korea skloňovaných Plastic Reality Technologies, budgetovka, kterou vydali ještě pod křídly Take 2. Námět je opět velmi podobný, jde o logický rychlík, kde cílem je dovést mašinky na správná nádraží vhodným přehazováním výhybek a tvorbou trati, aniž by se srazily. Trojrozměrné, možná trochu levné, ale rozhodně ne ošklivé grafické zpracování pak posunuje hru na přece jen výrazně vyšší úroveň, než u prosté RT3 minigame.

Railroad Tycoon 3 Railroad Tycoon 3 nabízí skutečně pro každého něco. Přemýšliví jedinci a milovníci logických rychlíků se vyřádí u přiložených bonusových her a netradičních scénářů či misí v kampani, drsní magnáti si zamilují souboje s vůbec ne špatnou počítačovou AI ve volných mapách, či ještě lépe s živými protivníky přes GameSpy Arcade a prostý žebříčkový systém, který zajišťuje řazení stejně výkonných hráčů k sobě, no a pohodoví mašinfírové a stavitelé-piplátoři mají svůj Sandbox mód, spoustu rozmanitých a historicky věrných map, lokomotiv, či postav železničních magnátů. A kdyby je snad přece nabídka nepotěšila tak docela, mohou si ji snadno dotvořit v editorech sami.

Zkrátka a dobře, splnilo se přesně to, co od Railroad Tycoonu 3 očekávali všichni optimisté. Zachoval a v lecčems zlepšil hratelnost původní předlohy, nabídl přitažlivé trojrozměrné grafické zpracování s efektní změnou denní doby a počasí, ještě komplexnější ekonomický model a interface, který zpřístupní všechny nutné akce na pár kliknutí a nijak hráče neomezuje. Obrovské možnosti čekají hráče, kteří do tohoto titulu investují své prasátkové úspory. Tento rok je zatím nemohli využít lépe.

Railroad Tycoon 3
Minimum: CPU 450 MHz, 128 MB RAM
Optimum: CPU 1000 MHz, 256 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: RT3 minigame / hratelné demo / intro video / wallpapery / screenshoty
Výrobce/distributor: Pop Top Siftware / Take 2
Distributor v ČR: Cenega
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Nejlepší budovatelská strategie letošního roku. Bez diskuse.
Hodnocení: 88%
Autor:
Témata: logistika, software, Vlak
  • Nejčtenější

Nemá to konce. Herec se musí omlouvat, že účinkuje v kouzelnické hře

Herec, který namluvil jednu z hlavních rolí ve hře Hogwarts Legacy, se nyní veřejně omlouvá za to, že se do projektu...

Hon na čarodějnice? O hře ze světa Harryho Pottera už se nesmí ani diskutovat

Známá herní diskusní fóra ResetEra zakázala jakoukoliv diskusi o připravované hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

KVÍZ: Zima je tady. Poznáte hry zasypané sněhem?

Letošní zima je mimořádně teplá a pokud se chceme dosytosti vydovádět ve sněhu, musíme se uchýlit buď do zahraničí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Splněný sen fandů Harryho Pottera. Nová ukázka z Hogwarts Legacy je skvělá

Již jen pár týdnů zbývá do vydání další hry ze světa Harryho Pottera a reklamní kampaň běží naplno. Nová filmová ukázka...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...