Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Pro Evolution Soccer 4

  12:01
Nejlepší sportovní hra roku je tady. Pro Evolution Soccer 4 znovu potvrzuje svou extratřídu a nejen díky hratelnosti a bohatému spektru herních voleb je ideálním titulem nejen na vánoční dovolenou, ale i na celý rok. Více v recenzi.

Pro Evolution Soccer 4Ani ne po roce vychází další díl nejlepší sportovní série napříč všemi platformami. Pro Evolution Soccer opět potvrzuje svou kvalitu a celkem bez problémů si udržuje titul nejlepší virtuální fotbalové simulace.

Co je nového?
Engin, herní volby a další parametry autoři zachovali tak, aby naplnili své heslo, že jdou cestou postupného vylepšování. PES 4 tedy čítá tradiční přátelské utkání, trénink, Master league a možnost uspořádat vlastní ligu nebo turnaj. Nezapomnělo se ani na tolik chtěný multiplayer, který však nefunguje úplně správně a bude třeba počkat na patch, aby jej vyladil.

Nejdůležitější změny přichází přímo v zápase. První markantní vylepšení je v určování síly přihrávky. Delším držením tlačítka vykouzlí hráč silnější pas, což se hodí třeba u nahrávek do běhu, kde tak rychlíci dobíhají i dále letící balóny. S přihrávkami trošku souvisí poziční hra celého mužstva, která se právě díky volitelným pasům dá libovolně roztahovat po celém hřišti, přenášet ze strany na stranu nebo schválně zahušťovat. Ostatně, to u PES důvěrně známe – něco tak geniálně variabilního a plastického není snad ani ve skutečném fotbale. Spoluhráči si inteligentně nabíhají, vykrývají prostor, chodí do volných míst a celá souhra Pro Evolution Soccer 4vůbec, ale vůbec nepůsobí strojově nebo stereotypně. Byť o tom propagační materiály nemluvily, zdá se, že právě poziční hra doznala takových úprav, aby ještě více reflektovala nastavenou taktiku a přání hráče.

“Engin, herní volby a další parametry autoři zachovali tak, aby naplnili své heslo, že jdou cestou postupného vylepšování.“

Co se naopak nezměnilo
Desítek řádků dlouhý seznam klávesových kombinací pro ovládání napovídá, že bez duálního desetitlačítkového gamepadu to opravdu nejde. Platilo to minule, platí to i nyní. Luxusní hra si prostě žádá luxusní gamepad. Ostatně třeba zmiňovaná banální přihrávka do běhu (v sérii FIFA proveditelná jedním tlačítkem) vyžaduje souhru tří kláves, přičemž poslední z nich může mít dvě varianty pro zpětnou přihrávku vzduchem nebo po zemi. Právě tyto a další různé kombinace si hráč musí navolit tak, aby vše zvládnul a aby

Master League

Pro Evolution Soccer 4 Byť už hráč v Master League, neboli kariéře, nemusí začínat s úplnými kopyty a může si vzít lepší mužstvo, stále mistrovské lize neschází schopnost motivovat člověka a procvičit jej jak v samotné hře, tak v trénování nebo handlování s financemi. Předzápasové rozbory a ladění formy nikoho nepřekvapí, zajímavější je určitě postupné zlepšování atributů fotbalistů v rámci průchodu sezónami (toto kariéra z FIFY 2005 postrádá). Výchova talentů a investice do nadějného mládí je už proto realitou a doplňuje kolotoč určování sestavy, nábor posil a x dalších věcí, které člověka společně s již tak výbornými zápasy chytnou klidně i na několik měsíců.

neměl situačně spojená tlačítka daleko od sebe. Celý systém prověřený roky a roky zkušeností má tu výhodu, že se výrazně nemění a hráč tudíž ví, kam šáhnout a co která funkce dělá.

Profil hry se v návaznosti na identické ovládání nikam neposunul – a to je dobře. Znovu před sebou máme naprosto čistou podobu hratelnosti zabalenou do poctivého přístupu a rodičovské lásky autorů ke hře. S každým dalším zápasem člověk objevuje nové a nové věci; začátečník, odkojený sérií FIFA, zjistí, že při sólu na gólmana jej může jemně přehodit obloučkem, nebo mu udělat kličku a ve vhodný okamžik vyskočit, aby se mu nesápal po nohách. Pokročilý zase s úžasem zjistí, jak perfektně fungují centry s křídel do vápna, kde probíhají bezvadně zpracované hlavičkové souboje s tak realistickým výskokem, načasováním a precizním pohybem míče, že se tomu nechce věřit. Geniální fyzika míče, který se dá napalovat z první nebo s různou intenzitou přihrávat a střílet, je právě jeden z pilířů celé série. Balón se odráží tu a tam, jde tečovat, olíznout hlavičkou při stříleném centru a s různou falší, přesností a intenzitou střílet kamkoli do branky.

Dalším z již osvědčených klasik je trenérské nastavení. Dá se říct, že v tomto dílu ještě o fous více funguje provázanost teoretické volby a praktického účinku v utkání. Jen pro doplnění můžeme třeba uvést, že u každého fotbalisty jde mimo jiné navolit, kam si bude nabíhat, jak moc se bude stahovat nebo v jakém prostoru má přesně operovat. Výborné je, že všechno funguje a společně s velkou plasticitou dělá každý zápas jiným, unikátní, a proto i vyzývavým.

Umělá inteligence
V PES 4 se premiérově představuje rozhodčí přímo ve hře. Ne, že by to byla věc bůhvíjak důležitá, jeho implementace je ale potvrzením zručnosti programátorů: neplete se pod nohy a smysluplně běhá tak, jako by pískal skutečný zápas. Ostatně celá AI prošla opětovným vylepšením, nová šestá obtížnost (která se musí Pro Evolution Soccer 4nejprve odemknout v PESshopu) je pořádná porce i pro ty nejzkušenější. S rostoucí náročností při přepínaní na vyšší stupně počítač nutí hráče, aby se zlepšoval. To, co platí na nejjednodušší obtížnost, už nefunguje na tu další – je potřeba ke svému stylu hru něco přidat, vyzkoušet nové kombinace, mrknou na taktiku a sestavu, zamyslet se nad svou hrou... Tímto způsobem PES 4 nabádá zvládnut veškeré kombinace kláves a všechny své možnosti. V AI se ale bohužel objevila taková menší chybka – počítač při velkém pressingu dost často odkopává balón a nejlépe ještě co nejdál. Vždy ovšem nějak podivně přesně na hrotového útočníka, jenž se tím lehce a někdy nečekaně dostává do brejkových situací.

“Geniální fyzika míče, který se dá napalovat z první nebo s různou intenzitou přihrávat a střílet, je právě jeden z pilířů celé série.“

Standardní situace a další drobnůstky
Pro Evolution Soccer 4Pokud jde o další na první pohled viditelné změny, tou nejzajímavější určitě bude volitelná rozehrávka standardních situací dvěmi hráči. Není ještě úplně doladěná, ale jako zpestření funguje dobře. Stejně tak pro radost pracuje pohled kamery z ptačí perspektivy kolmo na hřiště. Na koukání je bezva, s takové výšky ale člověk docela ztrácí odhad vzdálenosti a přesnost. Konami v tomto díle taky investovalo nějaké ty peníze do licencí. Hratelnost to nijak neovlivňuje, každopádně potěší, že týmy první španělské, italské a nizozemské ligy mají své skutečné názvy, a dokonce i autentické hráče se svými jmény a tvářemi. Zbytek na tom tak slavně není, a kdo by třeba rád naše hochy, musí si skočit do editoru a z Balouma si udělat Baroše a z Galaeka Galáska. Ochotní fandové na internetu už ale takové neoficiální patche kutí, jen si je potřeba dát pozor na někdy zcestné opravy atributů. Ty se oproti loňsku povedlo nastřelit jednotlivým borcům poměrně přesně; a asi by bylo zbytečné říkat, že rozdíly v kvalitách fotbalistů jsou opravdu vidět a je potřeba s nimi počítat.

Trénink

Pro Evolution Soccer 4 Stejně jako minule i tentokrát ve hře vystupuje pestrý trénink. Už samotná bodovaná výzva, která v jednotlivých oblastech (útok, držení míče, střelba...) postupně zvyšuje obtížnost, je světem pro sebe a dovede člověka výborně zabavit. Například krátké přihrávky se trénují tak, že se kope bago a hráč se snaží, aby mu soupeř při tom neuzmul balón. Když se to povede, nastupuje vyšší obtížnost s více protihráči a tak postupně dále. Vhod taky přijde textové vysvětlení různých herních situací nebo možnost vyzkoušet si je s podrobnými popisky v praxi.

Konzolové rysy
„Konzolový duch“ by mohl navádět k tomu, že PES 4 bude v řadě neherních věcí jednodušší. To však není pravda. Na rozdíl od FIFY má člověk po ruce řadu užitečných nástrojů, které mu usnadňují sebezlepšování a dávají mu klíč k pochopení své hry. Po každém zápase následuje zevrubný přehled, v jaké oblasti hřiště se ten který fotbalista pohyboval, kam a komu přihrával, jak byl úspěšný ve střelbě a tak dále. K čemu to? Je to přece dobrá zpětná vazba, co dělat lépe, jak poskládat sestavu nebo které hráče na který post dát (což se hodí především do módu Master League). Hoří jedna ze stran a dostává se po ní soupeř do šancí? Žádný problém! Šup do statistik a tam si už každý vyzkoumá, proč to nefunguje.

“PES 4 je sportovním vyvrcholením letošního roku.“

Pravda zase je, že PES 4 selhává v prezentaci a podobné užitečné funkce zůstávají překryté nešťastným konzolovým zpracováním menu. To letos tvoří jakýsi pás s nabídkami pro různé typy hry. Je to sice přehlednější než minule, nikoli ale více funkční. A nemožnost použít myš taky ničemu nepřidá. Všechno prostě vychází z „konzolovosti“. Pokud to ale hráč překousne a zvykne si na celkovou pomatenost a zmatečnost, najde možná i jistý řád. A body k dobru pro toho, kdo zná předchozí PES 3. Řada obrazovek je v podstatě stejná.

Pro Evolution Soccer 4 Pro Evolution Soccer 4 Pro Evolution Soccer 4

Technické zpracování
PES 4 nese znaky svého původu i v grafice samotné. Těžko ji hodnotit ve vztahu k poslednímu dílu série FIFA. Tady hrají roli osobní preference každého, nicméně PES 4 má od FIFY 2005 minimálně jednoletý odstup dozadu. Proč? Tak třeba zpracování stadionů, vykreslení různých drobností (kopačky, diváci...), pohyby hráčů, obličeje atd. Je to trochu zvláštní – FIFA 2005 rozhodně nepracuje s tak širokými variacemi přihrávek, sprintů Pro Evolution Soccer 4nebo kopů jako PES 4, ve srovnání s ním ale umí všechno toto po vizuální stránce rekonstruovat věrněji (až na některé výjimky, třeba ve zmiňovaných hlavičkách, které FIFA naprosto fláká). V zásadě ale platí, že grafika rozhodně není špatná, a je úplně putna, že Ronaldino nevypadá úplně jako Ronaldino. Podobě ani nevadí výkon komentátorské dvojky Peter Brackley a Trevor Brooking, jejichž řeči každý raději vypne (trefně to vyjádřil Honza Spáčil v recenzi konzolové verze: „Trevorovo ´Is plaeasure to be here, Peter´ je snad starší než redakční PS2 a stejně tak obehrané.“).

Verdikt: Co vymyslet na závěr? Stejně to každý ví – PES 4 je sportovním vyvrcholením letošního roku. Ne náhodou přišel v tento předvánoční čas, ne náhodou nechal FIFU 2005, ať ukáže, co umí, a pak ji převálcoval. Až na grafiku úplně ve všem. PES 4 už ale není tím božským vnuknutím jako předchozí díl. PC hráči věděli, co mají od tohoto geniálního simulátoru čekat, proto se toto pokračování nemusí všem jevit jako taková bomba. Ale jen jako skoro dokonalý počítačový fotbal.

Autor:
  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unreal ukázal budoucnost počítačové grafiky, hry jsou však ještě daleko

Společnost Epic Games představila v rámci konference GDC možnosti svého herního enginu Unreal 5. Ukázky působily...

U stařičkého Half-Lifu se zapotí i moderní PC. Stačí jedna modifikace

Ačkoliv to bude od vydání prvního Half-Lifu letos 25 let, stále se najdou způsoby, jak původní hru modernizovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deep fake porno se streamerkám hnusí, na Twitchi prý nehrozí

Streamovací platforma Twitch vydala prohlášení ke kauze takzvané deepfake pornografie, kdy jsou herečkám z filmů pro...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...