Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prince of Persia: The Sands of Time

  12:00
Perský princ je zpátky a je odhodlanější a nebezpečnější než kdy dřív, vládne totiž časem. Vítejte v novém, originálně koncipovaném dobrodružství, které ani v kapesní podobě neztrácí nic ze svého kouzla!

Prince of Persia: The Sands of Time

Představovat tuhle hru nemá vůbec smysl. Jediné, co je k zamyšlení je skutečnost, proč nejnovější dobrodružství perského prince trvalo tak dlouho a proč se na handheldu neobjevila žádná z předchozích kapitol. Nu což, čekali jsme sice hodně dlouho, ale zato jsme se dočkali opravdu důstojného nástupce série, obohaceného o spoustu zajímavých prvků vylepšujících významným způsobem hratelnost. Přejděme rovnou k věci.

STARÝ PRINC, NOVÉ DOVEDNOSTI.
Hlavní hrdina vždy disponoval akurátními pohyby, které i dnes zaslouží úctu. Ale doba pokročila a se základními činnostmi z minulosti byste si v současném komplikovaném princově světě nevystačili. Vzhledem k tomu, kolik druhů pohybů budete provádět, musím smeknout před jednoduchostí celkového ovládání. Skoky, šplhání, vytahování na plošinky, ručkování, balancování na římsách, kotouly, vyběhnutí po zdech, skákání po zdech, salta vpřed a vzad a samozřejmě boj s mečem. Vše naprosto přesné a bez zádrhelu. Jedinou výtku mám k soubojům, které mi na rozdíl od starších dílů připadají velmi primitivní a postrádají tak Prince of Persia: The Sands of Time atmosféru. Přeci jen neustálé vyvolávání jednoho úderu mi přijde zbytečně strohé. Na straně druhé musím vyzdvihnout různorodost a AI protivníků. Oponentů je několik druhů a jestli chcete přežít bez újmy na zdraví, musíte přijít na určitou taktiku.
Pohybových aktivit je skutečně spousta, ale až v závislosti na zisku příslušného svitku - ať už skrze poražení bosse a nebo nalezení pergamenu získáte další dovednost. Tím se dostáváme k tomu, že hra využívá jednoduchých RPG prvků. Nejedná se jen o nové pohybové kreace, ale i o zvyšování vaší energie a síly a především o originální možnost, o níž více vypovídá samotný podnázev - mluvíme o regulaci běhu času.

PÁN VEŠKERÉHO ČASU.
Čas je velmi ošemetná věc, to všichni moc dobře víme. A mít možnost alespoň na chvíli jej ovlivnit by si přál snad každý. S princem to lze. Základní dovednost máte již od samého počátku a to jednu z nejzajímavějších. Vrácení času budete ve hře využívat asi nejvíce a působí také nejefektivněji. Když si vezmete, že máte šanci uniknout kdejaké pasti, propasti a tím se vyhnout jinak jisté smrti, uzříte v tom jistou genialitu. A co víc. Po celém zdejším světě jsou roztroušené amulety, jež musíte posbírat, jenže k tomu, abyste tyto mohli získat, musíte právě použít uvedený trik s časem. Prince of Persia: The Sands of Time V pozdějších fázích hry naleznete dva prsteny a každý z nich disponuje jiným způsobem ovlivňování času. První vám dovolí čas zpomalit, což nejvíce využijete při bojích, a druhý vám jej zastaví úplně, díky čemuž máte možnost projít uzavřené pasti. Jenže vaše energie času není bezedná a tak k jejímu doplnění musíte odpravit pár protivníků, nalézt nějaké láhve do zásoby anebo objevit fontánky, kde lze doplnit její hodnotu.
Čas je tady skutečně nejdůležitější ingrediencí herního dobrodružství, nicméně lze využívat i jiných parametrů. Některé lokace jsou přímo koncipované pro aplikování dočasné neviditelnosti. Zde ovšem mám mírné výhrady, neboť neviditelný je princ i pro oko hráče. Je to pouze na vaší dovednosti a zvládnout se to nakonec dá.

PASTI, PASTIČKY A RŮZNÉ ZÁLUDNOSTI.
Dalším charakteristickým rysem minulých princových eskapád byly a jsou různé nástrahy a tak se na ně podíváme trochu blíže.
Máme tu od všeho něco. Od klasických propastí, ostnů, ozubených kol, ohňů až po logicky řešená puzzle a ovládání dvou postav. Prince of Persia: The Sands of Time Některé pasti můžete dokonce zničit, na jiné použít osvědčený fígl s časem a na další upotřebíte zase svůj sluch. Na všechny ale budete potřebovat nějakou tu dovednost a pevnou ruku.

Dokonalým zpestřením je pak hra za jinou postavu, která využívá luk a dokáže tak aktivovat spínače, ke kterým byste se jinak nedostali. Díky postupnému získávání dovedností se budete moci navracet do předchozích úrovní a objevovat nové cesty se zcela novými nástrahami, které jsou na vás nachystány. Úrovně jsou dostatečně velké a hlavně skvěle navržené, nikdy se nemůže stát, že byste hráli to samé. A díky kompletně otevřenému světu a možnosti se vracet se nadějete více cest směřujících kupředu. Bludiště je to tedy pořádné a připomíná to hry z dob minulých. Vyzdvihnout musím i skvěle vytvořené a podrobné menu, do něhož se zapisuje úplně vše. Od mapování světa, přes sběr svitků až po všechny důležité zlikvidované protivníky.

STARÝ ČI NOVÝ, POŘÁD JE DOBRÝ.
Po grafické stránce skutečně nemám sebemenších výtek a rozhodně nic ani proti animaci, počítaje v to i vaše nepřátele. Vše je Prince of Persia: The Sands of Time naprosto skvěle rozpohybováno a navrženo, včetně povedených statických obrázků doprovázejících příběh. Jenže se neubráním subjektivnímu dojmu, že by přeci jen téhle legendě více slušela kreslená grafika, ale jak říkám, je to čistě můj osobní názor vycházející z jisté nostalgie při hraní této hry. Jejíž délka je na rozdíl od předchozích dílů mnohem větší, pochopitelně také díky avizované možnosti se vracet. Takže další plus!

A co říci na závěr? Několika slovy - Prince of Persia se skutečně povedl a opět mám na jazyku přání na další hru, která by si rozhodně podobné vzkříšení zasloužila a na GBA by se vyjímala více než důstojně. Neboli chceme Flashback!

Prince of Persia: The Sands of Time
Výrobce/Distributor Ubi Soft
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Prince of Persia se nám vrátil ve formě, která se hned tak nevidí, jen tak dál!
Hodnocení: 85% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Vývojáři omylem použili v reklamě fotografii skutečné katastrofy raketoplánu

V online válečné hře War Thunder se na krátkou chvíli objevil tematický obrázek leteckého souboje,...

RECENZE: Luigi’s Mansion 2 HD přichází na Switch, lovení duchů pořád baví

Remaster vynikajícího druhého dílu duchařské akce Luigi’s Mansion, který debutoval na handheldu...

Slavný streamer byl vyhozen ze studia, které sám pomáhal zakládat

Osobitý herní streamer Dr Disrespect má na kontě další skandál. Kvůli údajné sexuální komunikaci s...

Rozšíření Elden Ringu u PC hráčů nepochodilo. Je prý rozbité a moc těžké

Shadow of the Erdtree je parádní dodatek do oblíbené soulsovky Elden Ring, vlastně jeden z...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...