Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Port Royale - pirátem či obchodníkem?

  12:00aktualizováno  28. března 2004 12:29
Dokážete si představit, co se honí hlavou námořníka, když se blíží piráti a na lodi, kde sloužíte, je spousta zlata pro španělskou královnu? A co hůř, jste uprostřed Atlantiku? Ne? To je v podstatě jedno - vy tomu ""jen"" šéfujete!

Port Royale Dokážete si představit, co se honí hlavou námořníka, když se blíží piráti a na lodi kde sloužíte je spousta zlata pro španělskou královnu? A co hůř, jste uprostřed Atlantiku? Ne? To je v podstatě jedno, jelikož vy na té lodi nejste. Ale pokud ono zlato nedopluje, jistě to ovlivní ceny veškerého zboží v koloniích. A to se mě už týká, a proto jsem se rozhodl, jako vedlejšák, stát lovcem pirátů. Sice trochu nebezpečné, ale komu by se chtělo celý dni sedět v kanceláři a vyřizovat obchody?! Nic moc, ale snažil jsem se alespoň trochu nastínit o co jde, poněvadž jestliže vám odstaveček něco připomíná, tak napovím - Patrician II. Nyní přichází pokračování této hry: Port Royale, ovšem tentokrát programátoři Ascaronu umístili dějství do oblasti Karibiku v období kolonizace a koloniálních válek mezi námořními velmocemi.

Hru začínáte jako neznámý mladík v jednom malém městečku v Novém světě. Ve kterém to bude, záleží na Port Royale národnosti – zdali jste Španěl, Angličan, Francouz či Holanďan. V majetku máte drobnou sumu peněz a jednu loď. Od této chvíle Váš osud záleží jen na Vašem rozhodnutí. Celá rozsáhlá oblast Karibiku, která obsahuje na 60 městeček všech národností, funguje zcela samostatně. Noví osadníci přijíždějí do měst, obchod všemožným zbožím probíhá dosti čile, piráti loupí a velmoci mezi sebou občas válčí.

A právě v tom se teprve projevuje adaptabilita Port Royale. To jak zasáhnete do dohoto fungujícího světa je jen na Vás - zda to bude jako obchodník, či jako pirát přepadávající obchodníky a později prodávající uloupené zboží. Nebo jestli se stanete bukanýrem ve službách vlasti, anebo taky jiného národa, a budete lovit nepřátelské lodě a získávat tak respekt a oblibu. Další možností je stát se nájemcem obytných domů a/nebo vlastníkem manufaktur a plantáží. Osobně jsem zvolil kombinaci všeho dříve jmenovaného a k tomu jsem přidal ještě plnění misí zadávaných guvernérem a někdy i náhodně potkávanými „zaměstnavateli“ Port Royale v hostincích. Při hraní ale nikdy nesmíte zapomenout, že všechno co děláte má vliv na Vaši popularitu. Jak u jednotlivých národů (která se dá upravit úplatkem guvernérovi), tak v každém městě. Tam se můžete ukázat v lepším světle uspořádáním oslav, či dovozem nedostatkového zboží. Na oblibu je třeba dávat pozor, není totiž moc příjemné, když po Vašich obchodních kolonách jdou všichni „španělští“ bukanýři, nebo když si na Vás vyšlápne přímo vojenský konvoj. No a ve městech na oblibě záleží, co všechno můžete - jestli vůbec pustí loď do přístavu až po nabídku guvernéra o seznámení se s jeho nádhernou dcerou. Což končí svatbou a užitečným informátorem (manželkou).

Jak rozbíháte své „legální“ aktivity, začínáte také získávat zkušenosti a postupovat po levelech. Čím vyšší, tím náročnější úkoly a lepší lodě Vás čekají. A až dosáhnete toho nejvyššího a pokud budete oblíben, možná, dostanete nabídku na post guvernéra. Tím se splní všechny sny, které vůbec může mladík jako vy mít. Zatím Port Royale to vypadá, že ve hře je tolik činností (a to jsem se ještě nezmínil o boji), že se to nedá vůbec stíhat. Omyl. Většina činností se dá automatizovat – obchodní trasy, výroba, kde, co a za kolik prodat či koupit. A když je dost peněz a času, doporučuji začít budovat válečnou flotilu, se kterou se pustíte do průzkumu Karibiku a činností, kde je potřeba trocha síly (ať už legálních či naopak).

V přístavech se také dá narazit na opilé piráty, kteří Vám „dají“ hádanku; návod jak se dostat k pokladu. Nebo část mapy, podle které se dá najít úkryt - váš vlastní, o kterém nikdo neví a kde si můžete začít budovat své vlastní město a nechat opravit lodě, zdarma. A ještě jeden bonus: V průběhu celé hry Vás provází strašlivá minulost rodiny a pirát za to odpovědný – legendární Axemith. Jak to dopadne, zjistíte během hry sami (ať Vás má alespoň co překvapit po přečtení recenze).

Port Royale Konečně se dostáváme k boji, který je nedílnou součástí všedního života každého obchodníka. Bohužel vývojáři se mu nevěnovali až tak, kolik by si zasloužil. Námořní bitvy se odehrávají v real time modu s tím, že jdou zastavit kvůli příkazům pro lodě. Ovšem, pokud máte víc než dvě lodě, stává se takřka nemožným úkolem řídit je efektivně. Takže přichází na řadu počítač a umělá inteligence Vašeho kapitána, závisející na jeho zkušenostech. Ale abych zas tak moc nekritizoval, existují tři druhy munice. Na trupy lodí, na plachtoví a v neposlední řadě na posádku. To je asi nejdůležitější, aby bylo možno nepřátelské lodě obsazovat, což zní lukrativněji. Další možností je o nic se nestarat a nechat vše rovnou vypočítat. Jedna rada, před každou bitvou se ujistěte, že máte dostatek námořníků a munice.

Boj o město je druhou možností, jak prověřit bojové schopnosti. Útočit se dá z moře, pak vše Port Royale probíhá úplně stejně jako námořní bitva, akorát proti kanónům v přístavu. Nebo zaútočit z pevniny. Tady pouze zvolíte jestli námořníky ozbrojíte šavlemi či mušketami a jestli budou útočit agresivně nebo opatrně. Vše je pak znázorněno pouze ikonami námořníků a sloupečkem ukazujícím morálku. Kdo je větší srab, ten prohrává. Grafiku můžete posoudit z obrázků - odpovídá žánru hry i prostředí, nabízí detailní pohled na scénu (takový ten typicky německý, že - pozn. redakce) a je pěkně dokreslená hudbou. Na závěr můžu říct, že jsem u hry strávil spoustu docela příjemných hodin (poté, co jsem asi patnáctkrát zkrachoval, než se mi podařilo hru docela dobře rozjet). A určitě to stojí za zkoušku, i když po získání guvernérského titulu již toho není mnoho nového, co by hra mohla napodruhé nabídnout.

Port Royale
Minimum: CPU 450, 64 MB RAM
Optimum: CPU 900, 128 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: demo / screeny / trailer / trainer na peníze
Výrobce/distributor: Ascaron / Ascaron
Distributor v ČR: TOP Distributor
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Pěkná strategicko-obchodně dobrodružná hra. Ovšem ne pro každého.
Hodnocení: 75%
Autor:
Témata: Loď, seznámení
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

Chceme víc menších oceňovaných her, řekli a zavřeli dvě malá oceňovaná studia

Rozpuštění respektovaných studií Tango Gameworks a Arkane Austin sice mateřskému Microsoftu nejspíš...

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Hráči se smějí novému portrétu Karla III., vypadá prý jak videoherní boss

Nový portrét krále Karla III., který namaloval namaloval britský portrétista Jonathan Yeo, se kvůli...

Nevíte, co s volným časem? Stáhněte si zdarma skvělý Dragon Age: Inquisition

Digitální obchod s hrami Epic Store si tento týden pro hráče připravil opravdu hodnotný dárek....

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...