Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Operation Flashpoint: Resistance

  12:00aktualizováno  17. července 2:06
Operation Flashpoint je titul, o němž se dá říci, že vytvořil svůj žánr - simulátor opravdové války. Hra získala mnoho ocenění a nyní v jejích stopách kráčí perfektní datadisk přímo od mistrů z Bohemia Interactive. Je pro nás nachystán nový ostrov, přepracovaná grafika, originální příběh, nové stroje a zbraně i spousta dalších věcí.

Operation Flashpoint: ResistanceNetřeba asi představovat Operaci Flashpoint, světově proslulou hru od českých autorů Bohemia Interactive Studio, která znamenala převrat na poli 3D akčních her. Neznamená však, že by tato hra neměla rezervy a nedostatky - a právě kvůli nim nyní po roce přichází oficiální datadisk. Nejde již pouze o přídavnou kampaň, jako v případě předchozího doplňku Red Hammer, který si samostatně vydali Codemasters a příliš ohlasu nesklidil. Přesně po roce od vydání původního Flashpointu o sobě autoři dávají vědět tímto produktem, který přináší tolik nových možností a nápadných vylepšení, že snad o pouhý "datadisk" ani nejde. Vědělo se již nějakou dobu, že s Resistance přijdou pro Flashpoint vpravdě revoluční věci, jako speciální vozidla, zbraně, grafika, dále že se objeví nové RPG prvky, přenášení výzbroje i vojáků do dalších misí. Skutečnost však předčila veškerá očekávání a Resistance je nadmíru kvalitním produktem, který překvapuje ve všech směrech. Opět vychází také v kompletní české jazykové mutaci, tedy včetně českého dabingu postav. Pojďme se tedy ještě jednou vrátit na fiktivní Maldenské souostroví počátkem 80. let, kdy se nad jedním z jeho ostrovů, Nogově, zatáhly mraky politické krize. Tentokrát se však obyvatelé budou muset vypořádat s rudými agresory téměř sami, protože jejich politici je zradili. Je vůbec někdo, kdo může schopnostmi a autoritou vést lid do boje proti okupantům?

Operation Flashpoint: Resistance

Viktorovi Troskovi se do ničeho takového nechce. Usídlil se tady, aby žil poklidný život soudce na malém městě. Rád by zapomněl na svou minulost příslušníka speciálních jednotek, ale osud chce jinak. Začátek kampaně je inspirován událostmi roku 1968 v tehdejší ČSSR - politici zradí a sami požádají o intervenci Rusy, kteří rádi přispěchají s armádou na "pomoc" v boji proti všem nepohodlným. A nevinní začnou umírat. Svoboda je pryč. Viktor Troska nemůže dlouho zůstat stranou. Ujímá se vedení hrstky partyzánů, kteří se vzepřeli. Naštěstí Nogova skýtá mnohé možnosti pro partyzánský boj - jde o velký ostrov, nahoře pokrytý horami a dole velkými městy, dokonce se tu dá najít i poušť, kde probíhá archeologický výzkum. Nogova má svou minulost. Lze na ní nalézt ruiny dávných budov, zříceninu velkého hradu. Má i přítomnost - úhledná města s paneláky, parčíky, obchody a náměstími, horské vesničky s domky rozhozenými po údolích. Bude mít i budoucnost? To zjistíme ve dvaceti kvalitních misích, napěchovaných akcí, adrenalinem a také součinností s jinými jednotkami. O překvapení nebude nouze, děj se vyvíjí křivolakými uličkami a závěr leckoho překvapí. Příběh je originální a je v něm jen málo veselosti, protože taková je válka. Bude mnoho ztrát a Viktor není žádný superhrdina, k boji ho donutily okolnosti. Zato jeho protivník, tehdy ještě pouhý plukovník, generál Guba z původní hry, je ochoten jít až do extrému. Jaká tedy bude cena za svobodu? Jistě vysoká.

Operation Flashpoint: Resistance

I přes hrůzy krvavého konfliktu, je se na ostrově stále na co se koukat. Grafika je jednou z nejpodstatnějších kvalit správné 3D akce a Flashpoint měl v tomto ohledu značné rezervy. Autoři u Resistance odvedli dobrou práci a výsledek je fascinující. Textury mají až čtyřnásobně vyšší rozlišení, než tomu bylo v původní hře, přibyla spousta nových detailů. Zde je nutné vyzdvihnout úpravy terénu a stromů - prostředí ostrova již není složeno jen ze šikmých plošin, nyní jde o skutečný povrch s hrboly a výmoly, což dává vizuálnímu dojmu z okolí jiný rozměr. Také stromy vypadají velmi dobře, nejen že jsou graficky "zjemněny" a lépe provedeny, přibyly také nové druhy. Příroda je opravdu líbivá a to samé platí i o městech a vesnicích. Tam je grafických vylepšení nejvíce - stavby jsou detailněji provedeny, přičemž jejich škála sahá od horských pastoušek až po desetiposchoďové domy. Budovy celkově narostly do výšky a získaly nové možnosti, jako například otevírání a zavírání dveří, mnoho pater přístupných schodišti, balkóny. Je dokonce možné vylézt výtahovou šachtou v paneláku až na střechu a zaujmout tak ideální odstřelovací pozici. Na náměstích se také objevily dlažební kostky a vysázené stromky, autobusové zastávky, přes řeku se tyčí velký most, v horách fičí vítr v rozvalinách velkého hradu - toto všechno je nutné vidět na vlastní oči. Celkově vzato je přínos Resistance nejvýznamnější a nejzřetelnější právě po grafické stránce - nároky na Operation Flashpoint: Resistancehardware však stouply jen neznatelně.

U prostředí ostrova se ještě chvíli zastavme, protože právě ono je tím, co hru velmi oživuje. Charakteristický rukopis autorů z BIS, kteří si pohrávají se spoustou objektů a přitom neztrácejí smysl pro humor, se nezapře ani zde - na první pohled si tedy všimneme názvů sídel na ostrově - Neveklov, Davle, Mokropsy, Kvilda evokující existující místa u nás, zatímco vesnice jako "Vidlákov" a "Dolní Lhota" působí ve spojení s popisem bojových operací humorně. Stejně tak lze v hlavním městě najít hospodu "U nudle" s křídou načmáraným nápojovým lístkem, vesnickou diskotéku, benzínovou pumpu "Blazena" s humorným poutačem, prasátko načmárané na jízdním řádu či graffiti, stěny zříceniny hradu popsané nerozumnými turisty, Mírov se známou věznicí vedle. Na druhé straně však zase najdeme opuštěnou vesnici v horách, ze které jde až úzko, uprostřed pouště nás překvapí vykopávky, u stěn hradu je lešení, právě se opravuje, kolonáda na pobřeží, vyhlídková věž s vysílačem - to vše prostředí obrovsky oživuje. Již nejde jen o jakousi iluzi reality, jako v původní hře - zde je okolí tak reálné, až se ho hráč chce dotknout. Silnice už nejsou jen úzké šedivé cesty, nyní jsou to krásné široké asfaltky s bílými krajnicemi. Projížďka autobusem touto krajinou se pak stává až virtuálně reálným zážitkem, Operation Flashpoint: Resistancekdy se koukáte z okna a myslíte na to, co vás ten den asi čeká, zatímco cestující kolem se baví o politice. Přibyly i nové postavy civilistů, zejména pohledné dívky v "džínskách".

U misí v kampani se podařilo udržet obtížnost v únosné míře, jsou zábavné a originální. Je jich dvacet a perfekně nás prvedou všemi záludnostmi partyzánského boje. Důležité tedy bude získávat munici a těžkou techniku od nepřátel, přepadat ze zálohy a pak opět mizet do skrytu lesa. Ovšem dojde i na přepady měst, to až se podaří nasbírat dost techniky i mužů - útok na města je pak velkolepý, když pojíždíte s tankem mezi paneláky a boje probíhají v urbanizovaném prostředí. Nemine nás ani velká tanková bitva na rozlehlých pláních, která je dokonalou zkouškou taktiky a manévrování. Významnou změnou je vložení RPG prvků. Vojáci získávají bojem lepší schopnosti a spolu se zbraněmi s vámi přecházejí do dalších misí. Velice se tedy vyplatí udržovat zkušené spolubojovníky naživu a sbírat účinné zbraně jak od nepřátel, tak od vlastních padlých. Ve většině misí budeme odkázáni na zbraně i munici, které jsme získali předtím. Další inovace je neméně výrazná - konečně můžeme pokládat zbraně i munici a přikazovat to také ostatním vojákům. Nyní můžeme získávat výzbroj i od jiných a hodně se zvýšila vaše přepravní kapacita tím, že lze ukládat zbraně a munici do vozidel a beden. To poskytuje Operation Flashpoint: Resistancenepřeberné možnosti a jednotka se tak stává mnohem soběstačnější. Je velkou výzvou pro zkušeného hráče, nepřezbrojovat se mezi misemi vůbec a napodobovat tak realitu - ne vždy je přece dostupná nová munice.

Základní rysy hry změnily i nové přídavky zbraní - přichází nová třída pistolí, u kterých máme na výběr ze čtyř druhů (ČZ-75, Glock, Beretta 92F, Tokarev T33) a ve stejné třídě je také Uzi a Škorpion české výroby. Můžeme si tedy vzít jednu z těchto zbraní jako příruční a to je obzvlášť výhodné, pokud například neseme odstřelovací pušku, nevhodnou pro boj na blízko. Potom se dá zažít vzrušující situace, kdy se po náhlém obklíčení Rusy zoufalý hráč schovává do statku a dotírající útočníky v přesile vítají krátké štěky z pistole. Takovou situaci dokáže život zahrát stejně jako Flashpoint a ten adrenalin je pak neuvěřitelný. Dalšími přídavky ve formě zbraní je například puška FN-FAL či HK G3A, k vozidlům přibyly autobus, motocykl a trochu cize vyhlížející policejní jeep, ruská strana obdržela ještě bojový vrtulník V-80 Kamov. Ke zvětšení počtu lidských jednotek došlo pouze na straně civilistů - máme zde policisty v klasických zelených uniformách s červenými výložkami, zmíněné pohledné ženy a muže v košilích plážového střihu, pod kterými nosí tričko s nápisem "Operation Flashpoint". Dalším zlepšením hry je multiplayer, který nyní umožňuje více funkcí, jako je vyhledávání serverů ze seznamu Operation Flashpoint: Resistancedle zadaných kritérií a podpora hraní přes sockety, také síťový kód byl zdokonalen, stále ovšem nebyla odstraněna bolístka hry přes Internet - nemožnost připojit se do probíhající hry.

Po dohrání kampaně by se obvykle naskytla otázka, co dál. V datadisku je obsaženo pět samostatných misí pro jednoho hráče a další pro multiplayer. To znamená dalších několik hodin zábavy, kupříkladu jedna ze "single" misí výborně simuluje obranu pobřeží proti invazi. Ještě je tu však editor, což je veliká výhoda Flashpointu. Nejen, že po roce od vydání hry již mise tvoří spousta nadaných a schopných autorů, ale nyní s vydáním Resistance mají spoustu nových možností pro vytváření dalších skvělých a zábavných misí. Editoru přibyly kromě nového ostrova, který sám o sobě již poskytuje mnoho prostoru pro válčení, také několik nových funkcí - například zobrazování textur na příslušné části ostrova, ve které editujeme. Je tedy jisté, že dohráním kampaně zábava s datadiskem neskončí, nové mise si vyrobí sami hráči a dostupné budou zdarma. Z hlediska multiplayeru se ostrov nemohl vydařit lépe, neboť obsahuje několik optimálních lokalit, které byly zjevně vytvořeny právě s ohledem na umístění bojů po síti - města se nabízejí sama o sobě, rovněž i zbořený hrad je plný úkrytů, zídek, je možné stoupat na hradby a lešení. Boje ve městech se živými protivníky budou k nezapomenutí, odstřelovačské pozice Operation Flashpoint: Resistancena střechách a balkónech se stanou realitou, jako je tomu v jiných hrách. Další velké plus pro Resistance.

Závěrem ještě zmínka o zvucích a hudebních motivech - přibylo 13 nových skladeb včetně tvrdého rocku od interpreta Seventh, který vtiskl typickou hudební tvář původnímu OFP s hitem Lifeless, byly upraveny také zvuky zbraní jako AK a M16 - více se tak blíží realitě. Český dabing je kvalitní a namluvených hlášek a rozhovorů jsou v Resistance spousty, videa mezi misemi jsou dlouhá a dobře sestříhaná, radost se koukat. Opravdu nenajdeme nic, co by se tomuto přídavku dalo vytknout - jedná se o vysoce kvalitní záležitost, kterou autoři Flashpointu opět dokázali své schopnosti, jež svět ocenil již v původní hře. U Resistance si člověk místy připadá jako v jiné hře, tak velký je kvalitativní skok dopředu. A jelikož již Flashpoint byl revoluční hrou, je Resistance briliantovou jehlicí v kravatě originálního nápadu a výborného zpracování. Nelze než doporučit všem. Jde o skvělou zábavu a ještě více, dokonalý prožitek z hraní, taktiky, boje a vítězství. A při tom všem si ještě sami uvědomíme, jak špatná je válka. Za těch pár slz na konci se na hráče nikdo zlobit nemůže.

Operation Flashpoint: Resistance
Výrobce: Bohemia Interactive Studio
Vydavatel: Codemasters
Distribuce v ČR: Cenega, předběžná cena 599,- Kč
Stáhněte si: screenshoty, trailer
Oficiální homepage: http://www.bistudio.com/resistance/
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 96 MB RAM, 16 MB 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 700 MHz, 256 MB RAM, 32 MB 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Nový Flashpoint v líbivém kabátku, který kvalitativně poskočil o obrovský kus kupředu.
Hodnocení 81%

Autor:
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...