Sobota 6. března 2021, svátek má Miroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. března 2021 Miroslav

Mortal Kombat: Unchained

  12:05
Slavná, populární, kontroverzní, krvavá a nyní i přenosná. Řeč je samozřejmě o slavné bojovkové sérii Mortal Kombat, která si prorazila cestu i na handheld PSP. Fight!

Mortal Kombat: Unchained Vzhledem k tomu, že se na PSP objevují především všelijak upravené konverze her z PS2, či jiných konzolí, tak jste i vy nejspíše čekali, že původ Mortal Kombat Unchained (dále jen MKU) bude stejný. Přesně tak, jenže překvapení se nakonec přece jenom koná. MKU totiž není předělávkou posledního dílu s podtitulem Armageddon, nýbrž dva roky starého Deception, který navíc díru do světa zrovna dvakrát neudělal. Každopádně máme sérii MK rádi a zahrát si ji i na PSP nemusí být úplně k zahození.

V Konquestu se setkáte s řadou postav ze série, včetně těch, které nejsou v MKU přítomny v hratelné podobě.

Mortal Kombat: Unchained Hra začíná přesně jako Deception. V dlouhém intru se dozvíte, že po bitce Raidena, Shang Tsunga a Quan-Chiho se náhle všechno semlelo a u moci je Onaga, dračí král, bla bla bla atd. Byť byl příběh celé MK série pokaždé stupidně přeplácaný a nesmyslný, tak nás vždycky dokázal nakopnout k tomu, že jsme hru dohráli za všechny postavy a zjistili, kdo koho vlastně zabil, načež to bylo v dalším díle stejně úplně jinak. Nevadí, hlavní je, že tento správný „drive“ naleznete v MKU také. Přestože jsou ve všech módech na rozdíl od všech ostatních dílů (vyjma Mortal Kombat Trilogy) postavy odemčené hned od začátku, tak přesto máte dostatek motivace k dlouhému hraní. Nevěříte? Nevadí, dostatek herních módů vás donutí změnit názor. Základem všeho je Kombat. V něm si můžete zvolit arkádový mód, vytrvalostní režim a trénink. Arkáda byla v původních 2D dílech série základním zdrojem zábavy a ani po těch letech neztratila nic ze svého lesku. S jedním z třiceti nabouchaných bojovníků se vrhnete na klasicky stroze ztvárněný žebříček symbolizující celý turnaj, završený finálním soubojem s dračím Mortal Kombat: Unchained Onagou. Po jeho poražení se vždy přehraje filmová sekvence, které se však bohužel skládá jen z několika statických obrázků, doplněných psaným i mluveným textem. V tomto směru se má MK od série Tekken co učit. Pokud byste se snažili vzpomenout na mód vytrvalosti, tak vás můžeme ujistit, že byste vzpomínali marně. Endurance je totiž exkluzivním přídavkem MKU a v žádném jiném díle se nevyskytuje. Postavíte se v něm nekonečnému počtu po sobě jdoucích bojovníků, čemuž se v ostatních bojovkách říká Survival. Význam tréninku pak jistě nemusíme popisovat.

O zábavných minihrách z Deception jste jistě již slyšeli. Válečné šachy a krvavá variace na Bust a Move jsou velmi zábavné. Především druhá jmenovaná však vynikne v handheldovém formátu daleko lépe, než na velké konzoli. Ideální záležitost na chvilkové zabavení, či rozptýlení při delším hraní hlavních módů. MK šachy jsou pak překvapivě zábavnou variací na stařičké Mortal Kombat: Unchained Battle Chess z PC (které však měly ke klasickým šachům mnohem blíže), samozřejmě v krvavější podobě. Pokud jste hráli na ICQ kámen, nůžky, papír, tak budete mít též dobrou představu, o co jde.

Boj je drsný, rychlý, krvavý a v neposlední řadě zábavný.

S příchodem Deadly Alliance se dělal velký humbuk okolo nového Konquest módu. Ten zas tak slavný nebyl, a proto se Midway dušovali, že bude v Deception řádně vylepšený. V MKU je přítomen v nezměněné podobě. My bychom ho nazvali nedodělaným. Jeho základem je 3D svět o několika dimenzích, ve kterých se budete pohybovat s hlavní postavou Shujinkem a plnit nejrůznější úkoly, z nichž část se odehrává přímo v herním světě, ale většina přímo v bojové aréně. V ní se Shujinko nejdříve naučí základy ovládání, potažmo bojování, Mortal Kombat: Unchained takže Konquest slouží zároveň jako vhodný tutoriál, ve kterém si osvojíte vše potřebné. Dále se pak naučíte všemožné taktiky, bojové styly a zúčastníte se mnoha klání se specifickými pravidly. Ta jsou mnohdy náročná. Jedná se o úkoly s omezeným časem, polovinou zdraví apod. Nepřítel má v nich obvykle navíc silnou převahu, takže tyto souboje opravdu prověří vaše schopnosti. V Konquestu se setkáte s řadou postav ze série, včetně těch, které nejsou v MKU přítomny v hratelné podobě. Pro fandy záležitost k nezaplacení.

Bohužel Konquest trpí několika menšími až většími chybami, či spíše nedomyšlenostmi. Špatnou grafiku opomeneme, protože ta nebyla nic moc už i ve verzích pro velké konzole, ale horší je to s ovládáním. Aréna je samozřejmě aréna (míněno klasický boj jeden na jednoho), tam je vše v pořádku, ale ovládání v Konquestu není to pravé. Díky jeho topornému stylu si budete poměrně dlouho zvykat. I cesta z bodu A do bodu B je mnohdy utrpením. A tím se dostáváme k dalšímu problému. Většina úkolů mimo Mortal Kombat: Unchained arénu se právě odehrává stylem dva body a cesta. Svojí roli případně sehraje předmět C. Dalším problémem je design jednotlivých světů. Jsou malé, holé a celkově dosti nudné. Naštěstí obsahuje Konquest i světlé chvilky, kterými jsou především ona setkání s legendárními bojovníky a komunikace s nimi v pozici absolutního nováčka. Do tohoto módu je navíc zakomponován právě onen typický MK příběh, což nepotřebuje další komentář. Snad jen že je režim Konquest právě příběhem spojený se samotnou arkádou.


Mortal Kombat alternativa

Zlaté časy 2D Mortal Kombatu jsou nenávratně fuč, ale nyní máte velmi dobrou příležitost, jak si je připomenout. Na Xbox Live Arcade je za cenu 800 bodů možno stáhnout si kompletní arkádovou verzi Ultimate Mortal Kombat 3. Jde o klasický MK3, doplněný o několik dalších postav, z nichž některé potkáte i v MKU. Navíc je X360 verze obohacena o podporu vysokého rozlišení a online multiplayer s funkcí hlasu. Řekněte sami: Nestojí to za těch pár babek?

Mortal Kombat: Unchained Co je však nejdůležitější, je boj samotný. Ten se nese v duchu všech MK – drsný, rychlý, krvavý a v neposlední řadě zábavný. Po prvním 3D pokusu v podobě MK4 naštěstí doladili v Midway hratelnost a vše je na svém místě. Základem všeho jsou bojovníci. Jak bylo už poznamenáno, tak je jich ve hře přítomna celá třicítka, z nichž šestice se v Deception nevyskytovala. Tedy Goro a Shao Khan ano, ale jen v NTSC verzi pro GameCube. Dalšími postavami pak jsou Jax, Kitana, Frost a Blaze. Stejně jako všichni ostatní válečníci (vyjma Blaze), disponují třemi bojovými styly, z nichž jeden je založen na manipulaci se zbraní. Postavy pak opět disponují dorážecími chvaty (opět vyjma Blazea, ale i Gora), známými jako fatality. Nechybí ani novinka z Deception - harakiri. Hra obsahuje podobně jako série Dead or Alive mnoho poschoďových arén, které zaujmou svojí interaktivností. Některé z nich navíc v sobě skýtají speciální zbraň, kterou lze uchopit a použít. Bohužel se tak činí pomocí tlačítka Select, na které se ve víru boje špatně dosahuje.

Mortal Kombat: Unchained Za všechny vyhrané souboje ve všech módech jste odměněni různobarevnými mincemi, které můžete utratit v kryptě. Ta obsahuje stovky rakví, ve kterých se skrývají nejrůznější bonusy. Můžete v nich narazit na nové kostýmy, biografie, videa či artworky apod. Mnohdy se ale v rakvích můžete setkat s dalšími mincemi nebo holým nic. V kobce se projevuje jeden z největších technických problémů hry a ostatně problém většiny PSP titulů – ukrutně dlouhé nahrávací časy. Právě v kobce, kde se hra načítá po každém otevření a mnohdy i automaticky ukládá, jsou loadingy k nevydržení. I mezi jednotlivými souboji v arkádovém režimu se hra mnohdy načítá okolo dvaceti vteřin i více.

Otázkou pro mnohé bylo i to, jak dopadne MKU z grafického hlediska. Hovořit v tomto směru můžeme o lehkém nadprůměru.

Klady a zápory

Plus Kvanta postav, včetně šesti nových
Plus Spousta herních módů
Plus Všechny novinky v MKU

Mínus Opět konverze
Mínus Ukrutně dlouhý loading

Modely postav jsou relativně málo detailní a občas z nich trčí i nějaký ten polygon, ale animace je na solidní úrovni. Obludně vypadají jen stíny bojovníků, které připomínají Tetris. Hudba a zvuky jsou jako ostatně vždy skvělé a navozují tu pravou atmosféru. A nejlepší je opět hlasatel, to se musí prostě nechat – excelent!

Recenzi máme v podstatě celou za sebou, celá MK bandička se nám sešla v hojném počtu a zase se tak nějak všichni pomleli, ale v podstatě nikdo neumřel a když ano, tak v příštím díle zcela jistě obživne. MKU je sice „pouze“ obohacenou konverzí Deception, ale v přímém srovnání MKU/Deception s největším konkurentem na platformě v podobě Tekken: Dark Resurrection/Tekken 5, nabízí daleko více změn. Navíc solidně zabaví na překvapivě dlouho.

Mortal Kombat: Unchained
Výrobce/Distributor Climax / Midway
Platforma PSP
Ukládání pozic: 336 kB
Multiplayer: 2 hráči wi-fi
Verdikt: Mortal Kombat: Unchained nezklamal. Jedná se sice opět o další PSP konverzi, ale ony v recenzi zmiňované přídavky jsou povedené a hra se hraje celkově velmi dobře.
Hodnocení: 70% (info)

Témata: bitka, Interaktivní, Xbox
  • Nejčtenější

Sběratelova noční můra. Vzácný herní automat odpočíval roky v polích

Na odlehlé farmě v Irsku nalezli vzácný videoherní automat Sega R360 ve zcela dezolátním stavu. Jde o sběratelský...

Hra ze světa Harryho Pottera couvla před aktivisty. Těm je to stále málo

Poté, co se na internetu objevilo pozdvižení ohledně výroků J. K. Rowlingové a také konzervativního vývojáře...

Hra ze světa Harryho Pottera dráždí aktivisty, zakázali o ní i diskutovat

Kontroverze okolo hry na motivy příběhů J.K. Rowlingové nebere konce. Internetoví aktivisté tentokrát obvinili jednoho...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

V březnu si přijdou na své fandové strategií. Budeme dobývat hrady, ale také si budovat svoji tajnou padoušskou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Říká vám něco Mortal Kombat? Pozor, obtížnost je hardcore

Souboj na život a na smrt. Souboj, při kterém létají vzduchem vnitřnosti, zní děsivé zvuky lámajících se kostí a krev...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...