Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Mortal Kombat: Unchained

  12:05
Slavná, populární, kontroverzní, krvavá a nyní i přenosná. Řeč je samozřejmě o slavné bojovkové sérii Mortal Kombat, která si prorazila cestu i na handheld PSP. Fight!

Mortal Kombat: Unchained Vzhledem k tomu, že se na PSP objevují především všelijak upravené konverze her z PS2, či jiných konzolí, tak jste i vy nejspíše čekali, že původ Mortal Kombat Unchained (dále jen MKU) bude stejný. Přesně tak, jenže překvapení se nakonec přece jenom koná. MKU totiž není předělávkou posledního dílu s podtitulem Armageddon, nýbrž dva roky starého Deception, který navíc díru do světa zrovna dvakrát neudělal. Každopádně máme sérii MK rádi a zahrát si ji i na PSP nemusí být úplně k zahození.

V Konquestu se setkáte s řadou postav ze série, včetně těch, které nejsou v MKU přítomny v hratelné podobě.

Mortal Kombat: Unchained Hra začíná přesně jako Deception. V dlouhém intru se dozvíte, že po bitce Raidena, Shang Tsunga a Quan-Chiho se náhle všechno semlelo a u moci je Onaga, dračí král, bla bla bla atd. Byť byl příběh celé MK série pokaždé stupidně přeplácaný a nesmyslný, tak nás vždycky dokázal nakopnout k tomu, že jsme hru dohráli za všechny postavy a zjistili, kdo koho vlastně zabil, načež to bylo v dalším díle stejně úplně jinak. Nevadí, hlavní je, že tento správný „drive“ naleznete v MKU také. Přestože jsou ve všech módech na rozdíl od všech ostatních dílů (vyjma Mortal Kombat Trilogy) postavy odemčené hned od začátku, tak přesto máte dostatek motivace k dlouhému hraní. Nevěříte? Nevadí, dostatek herních módů vás donutí změnit názor. Základem všeho je Kombat. V něm si můžete zvolit arkádový mód, vytrvalostní režim a trénink. Arkáda byla v původních 2D dílech série základním zdrojem zábavy a ani po těch letech neztratila nic ze svého lesku. S jedním z třiceti nabouchaných bojovníků se vrhnete na klasicky stroze ztvárněný žebříček symbolizující celý turnaj, završený finálním soubojem s dračím Mortal Kombat: Unchained Onagou. Po jeho poražení se vždy přehraje filmová sekvence, které se však bohužel skládá jen z několika statických obrázků, doplněných psaným i mluveným textem. V tomto směru se má MK od série Tekken co učit. Pokud byste se snažili vzpomenout na mód vytrvalosti, tak vás můžeme ujistit, že byste vzpomínali marně. Endurance je totiž exkluzivním přídavkem MKU a v žádném jiném díle se nevyskytuje. Postavíte se v něm nekonečnému počtu po sobě jdoucích bojovníků, čemuž se v ostatních bojovkách říká Survival. Význam tréninku pak jistě nemusíme popisovat.

O zábavných minihrách z Deception jste jistě již slyšeli. Válečné šachy a krvavá variace na Bust a Move jsou velmi zábavné. Především druhá jmenovaná však vynikne v handheldovém formátu daleko lépe, než na velké konzoli. Ideální záležitost na chvilkové zabavení, či rozptýlení při delším hraní hlavních módů. MK šachy jsou pak překvapivě zábavnou variací na stařičké Mortal Kombat: Unchained Battle Chess z PC (které však měly ke klasickým šachům mnohem blíže), samozřejmě v krvavější podobě. Pokud jste hráli na ICQ kámen, nůžky, papír, tak budete mít též dobrou představu, o co jde.

Boj je drsný, rychlý, krvavý a v neposlední řadě zábavný.

S příchodem Deadly Alliance se dělal velký humbuk okolo nového Konquest módu. Ten zas tak slavný nebyl, a proto se Midway dušovali, že bude v Deception řádně vylepšený. V MKU je přítomen v nezměněné podobě. My bychom ho nazvali nedodělaným. Jeho základem je 3D svět o několika dimenzích, ve kterých se budete pohybovat s hlavní postavou Shujinkem a plnit nejrůznější úkoly, z nichž část se odehrává přímo v herním světě, ale většina přímo v bojové aréně. V ní se Shujinko nejdříve naučí základy ovládání, potažmo bojování, Mortal Kombat: Unchained takže Konquest slouží zároveň jako vhodný tutoriál, ve kterém si osvojíte vše potřebné. Dále se pak naučíte všemožné taktiky, bojové styly a zúčastníte se mnoha klání se specifickými pravidly. Ta jsou mnohdy náročná. Jedná se o úkoly s omezeným časem, polovinou zdraví apod. Nepřítel má v nich obvykle navíc silnou převahu, takže tyto souboje opravdu prověří vaše schopnosti. V Konquestu se setkáte s řadou postav ze série, včetně těch, které nejsou v MKU přítomny v hratelné podobě. Pro fandy záležitost k nezaplacení.

Bohužel Konquest trpí několika menšími až většími chybami, či spíše nedomyšlenostmi. Špatnou grafiku opomeneme, protože ta nebyla nic moc už i ve verzích pro velké konzole, ale horší je to s ovládáním. Aréna je samozřejmě aréna (míněno klasický boj jeden na jednoho), tam je vše v pořádku, ale ovládání v Konquestu není to pravé. Díky jeho topornému stylu si budete poměrně dlouho zvykat. I cesta z bodu A do bodu B je mnohdy utrpením. A tím se dostáváme k dalšímu problému. Většina úkolů mimo Mortal Kombat: Unchained arénu se právě odehrává stylem dva body a cesta. Svojí roli případně sehraje předmět C. Dalším problémem je design jednotlivých světů. Jsou malé, holé a celkově dosti nudné. Naštěstí obsahuje Konquest i světlé chvilky, kterými jsou především ona setkání s legendárními bojovníky a komunikace s nimi v pozici absolutního nováčka. Do tohoto módu je navíc zakomponován právě onen typický MK příběh, což nepotřebuje další komentář. Snad jen že je režim Konquest právě příběhem spojený se samotnou arkádou.


Mortal Kombat alternativa

Zlaté časy 2D Mortal Kombatu jsou nenávratně fuč, ale nyní máte velmi dobrou příležitost, jak si je připomenout. Na Xbox Live Arcade je za cenu 800 bodů možno stáhnout si kompletní arkádovou verzi Ultimate Mortal Kombat 3. Jde o klasický MK3, doplněný o několik dalších postav, z nichž některé potkáte i v MKU. Navíc je X360 verze obohacena o podporu vysokého rozlišení a online multiplayer s funkcí hlasu. Řekněte sami: Nestojí to za těch pár babek?

Mortal Kombat: Unchained Co je však nejdůležitější, je boj samotný. Ten se nese v duchu všech MK – drsný, rychlý, krvavý a v neposlední řadě zábavný. Po prvním 3D pokusu v podobě MK4 naštěstí doladili v Midway hratelnost a vše je na svém místě. Základem všeho jsou bojovníci. Jak bylo už poznamenáno, tak je jich ve hře přítomna celá třicítka, z nichž šestice se v Deception nevyskytovala. Tedy Goro a Shao Khan ano, ale jen v NTSC verzi pro GameCube. Dalšími postavami pak jsou Jax, Kitana, Frost a Blaze. Stejně jako všichni ostatní válečníci (vyjma Blaze), disponují třemi bojovými styly, z nichž jeden je založen na manipulaci se zbraní. Postavy pak opět disponují dorážecími chvaty (opět vyjma Blazea, ale i Gora), známými jako fatality. Nechybí ani novinka z Deception - harakiri. Hra obsahuje podobně jako série Dead or Alive mnoho poschoďových arén, které zaujmou svojí interaktivností. Některé z nich navíc v sobě skýtají speciální zbraň, kterou lze uchopit a použít. Bohužel se tak činí pomocí tlačítka Select, na které se ve víru boje špatně dosahuje.

Mortal Kombat: Unchained Za všechny vyhrané souboje ve všech módech jste odměněni různobarevnými mincemi, které můžete utratit v kryptě. Ta obsahuje stovky rakví, ve kterých se skrývají nejrůznější bonusy. Můžete v nich narazit na nové kostýmy, biografie, videa či artworky apod. Mnohdy se ale v rakvích můžete setkat s dalšími mincemi nebo holým nic. V kobce se projevuje jeden z největších technických problémů hry a ostatně problém většiny PSP titulů – ukrutně dlouhé nahrávací časy. Právě v kobce, kde se hra načítá po každém otevření a mnohdy i automaticky ukládá, jsou loadingy k nevydržení. I mezi jednotlivými souboji v arkádovém režimu se hra mnohdy načítá okolo dvaceti vteřin i více.

Otázkou pro mnohé bylo i to, jak dopadne MKU z grafického hlediska. Hovořit v tomto směru můžeme o lehkém nadprůměru.

Klady a zápory

Plus Kvanta postav, včetně šesti nových
Plus Spousta herních módů
Plus Všechny novinky v MKU

Mínus Opět konverze
Mínus Ukrutně dlouhý loading

Modely postav jsou relativně málo detailní a občas z nich trčí i nějaký ten polygon, ale animace je na solidní úrovni. Obludně vypadají jen stíny bojovníků, které připomínají Tetris. Hudba a zvuky jsou jako ostatně vždy skvělé a navozují tu pravou atmosféru. A nejlepší je opět hlasatel, to se musí prostě nechat – excelent!

Recenzi máme v podstatě celou za sebou, celá MK bandička se nám sešla v hojném počtu a zase se tak nějak všichni pomleli, ale v podstatě nikdo neumřel a když ano, tak v příštím díle zcela jistě obživne. MKU je sice „pouze“ obohacenou konverzí Deception, ale v přímém srovnání MKU/Deception s největším konkurentem na platformě v podobě Tekken: Dark Resurrection/Tekken 5, nabízí daleko více změn. Navíc solidně zabaví na překvapivě dlouho.

Mortal Kombat: Unchained
Výrobce/Distributor Climax / Midway
Platforma PSP
Ukládání pozic: 336 kB
Multiplayer: 2 hráči wi-fi
Verdikt: Mortal Kombat: Unchained nezklamal. Jedná se sice opět o další PSP konverzi, ale ony v recenzi zmiňované přídavky jsou povedené a hra se hraje celkově velmi dobře.
Hodnocení: 70% (info)

Témata: bitka, Interaktivní, Xbox
  • Nejčtenější

Zažalovali youtubera o miliony, má z něj být odstrašující případ

Po úspěšném soudním tažení proti výrobcům cheatů se nyní právníci společnosti Bungie pustili do boje s youtuberem...

Postavil si pařící doupě za 700 tisíc, vypadá jako kokpit vesmírné lodi

Populární thajský youtuber vystupující pod přezdívkou Bankii je tak velikým fanouškem vesmírného simulátoru Star...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší herní krádež, hackeři ukradli virtuální předměty za 50 milionů

Z privátního steamového účtu byly ukradeny vzácné sběratelské skiny z počítačové střílečky CS:GO v hodnotě přesahující...

KVÍZ: Politici ve hrách jsou často zlí a zkorumpovaní. Kolik jich poznáte?

Stejně jako ve skutečnosti jsou i politici v počítačových hrách zpravidla zdrojem starostí. Schválně na kolik z těch...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybíráme nejlepší letošní hry, které jsou ty vaše?

První polovina roku 2022 je téměř za námi, pojďme se proto podívat, které letošní hry v nás zanechaly ten nejlepší...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...