Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mortal Kombat: Deadly Alliance

  12:00aktualizováno  16. ledna 4:50
Ed Boon se probouzí a přichází mezi nás s úžasnou bojovkou. Se kterou se snaží spíše útočit na ostatní konkurenty v žánru, než aby se držel standardu Fatalit, charakteristických zakončení celé série. A daří se mu to dobře, ostatně posuďte sami!

Mortal Kombat: Deadly Alliance

Jiří Rybář: 70%

Když píši recenzi o bojovce pro PlayStation 2, tak si dokážu živě představit hlavní otázky čtenářů typu "Tak co? Je to lepší než Tekken?", "Je to lepší než ten Virtua Fajtr čtyřka?" apod. Víte, každá bojovka má něco do sebe, ať už je to Tekken 4 nebo Virtua Fighter 4, či snad právě zde recenzovaný Mortal Kombat: Deadly Alliance. Pokud ale už z principu MK nesnášíte, MKDA ani tato recenze váš názor nezmění. Jestliže ale souhlasíte s tím, že se zkusíte nechat přesvědčit o kvalitách nového MK, následující řádky jsou právě pro vás.

Uběhlo celých pět let od MK4. Hned v intru se vlastně ze slov Raidena (nebo chcete-li "Raydena") dozvídáme, že Shang Tsung spolu s Quan Chim uzavřeli dohodu. Jakousi alianci, Deadly Alliance. Společně porazili Shao Kahna, který byl kdesi ve vyhnanství a jeho jednotky právě válčily s Kitanou, a Liu Kanga při tréninku, kdy byl Shang Tsung "přemorfován" na Kung Laa a posléze ho s Quan Chim dostali do pekel. "We must defeat this Deadly Alliance!", dovolil jsem si citovat Raidena.

Již na první pohled, tedy v Intru, užasnete nad dokonalou grafikou. On tedy od počátku byl MK po grafické stránce absolutně bezkonkurenční, takže i teď jeho vizuální zpracování Mortal Kombat: Deadly Alliance dodržuje vysoký trend nastavený v minulosti. Postavy se pohybují plynule, jejich chvaty krásně navazují a kolize polygonů jsou jen velmi vzácné. Ještě propracovanější jsou ale pozadí, která jsou jednoznačně nejlepší a na úrovni tohoto žánru nevídaná. Pokud se podíváte pořádně, jistě sem tam nějakou chybičku najdete, ale v porovnání s konkurenčními tituly je tato novinka absolutně za vodou. Například si vzpomeňte na nedokonalé padání sloupů v Tekken 4 - tady kusy mramoru zůstávají a v případě ledu i jeho zbytky tají. Nutno také zmínit jiskry, které padají při bloku zbraně zbraní, což je nádherný efekt hlavně v úrovni s ledem.

Mortal Kombat byl odjakživa tak trochu jinou bojovkou. Byl vždy schopen přijít s něčím originálním a to se teď opakuje. Postavy dostaly tři vyvážené bojové styly, dva klasické (jako Hapkido, Judo, Sambo apod.) a jeden se zbraní. Navíc, styly beze zbraně jsou skvěle vyvážené vůči alternativě se zbraní, takže vytáhnutím zbraně automaticky nekončí soupeřovy šance - boj pokračuje dál a může klidně skončit vítězstvím toho, kdož právě bojuje holýma rukama. Za každý vyhraný souboj v Arcade a Conquestu dostanete peníze, za které lze kupovat alternativní kostýmy postav, nejlepší Fan Arty, výstřižky z MK comicsu, promo rendery a mnoho dalšího materiálu. Celkem máte 676 (26x26) Coffinů (rakví) na Mortal Kombat: Deadly Alliance odemčení, takže se rozhodně v singleplayeru nebudete nudit natolik, jako třeba u Tekken 4. Mincí je šest druhů, od obyčejně šedých až po nejvzácnější modré. Nicméně peníze můžete získat ještě jedním unikátním stylem a to přímou sázkou ve VS, kde vy i soupeř vsadíte libovolný počet mincí (vždy odlišné barvy) a vítěz si již může vybírat, jak je využije.

A aby toho všeho ještě nebylo málo, můžete mezi každými třemi či čtyřmi až deseti (je zde i volba OFF) zápasy VS vyžadovat minihru. Ta se pravidelně střídá. Test Your Sight otestuje vaše oko a na nejvyšší úrovni byste si dokonce neměli dovolit mrknout asi 15 vteřin. Jde o klasickou hru, kdy se schová věc (v tomto případě znak MKDA) do jednoho hrnečku a ten se míchá s ostatními čím dál tím rychleji (dle úrovně). Na nejvyšší úrovni se kamera pohybuje v rádiu 100 stupňů zleva doprava a váš cílený objekt si rychle mění místo za prázdný. Nakonec dostanete možnosti a dle stisknutého tlačítka buď získáte již zmíněné penízky - nebo nic. Je to ve stylu hry "Skořápky". Druhou minihrou je Test Your Might, kde musíte mačkat všechna tlačítka, tedy na PS2 čtvereček, trojúhelník, křížek nebo kolečko, a dostat stoupající zelenou stupnici nad bod rozbitnosti předmětu, kterým je ze začátku bambus, později dřevo a končí to diamantem. Za tuto minihru dostanete peníze také pouze při úspěšném pokusu. Minihry jsou samozřejmě i v singleplayeru, kde doplňují chvilky násilí chvilkami relaxu.

Mortal Kombat: Deadly Alliance

Tekkenovi 4 byla - oproti Virtua Fighterovi 4 - vyčítána hlavně jedna věc. Když si k němu sednul naprostý začátečník, neměl šanci se hru naučit. Tekken byl prostě udělán pro již ostřílené hráče, kteří chtěli jen mnoho nového (což Tekken mimochodem nepřinesl) a mód k naučení by jim byl k ničemu. Ovšem Ed Boon na tuto možnost myslel a výsledkem je mód Conquest, kde zjišťujete, kde se ta která postava naučila ty které údery a je tu převyprávěn příběh. Vše si odzkoušíte a jste tak připraveni ke své cestě hrou. Zůstaňme ale ještě u tahů. Těch má každá postava asi tak 15 v každém stylu. Všechny jsou poměrně jednoduché, včetně komb, při kterých měníte styly. Časem pak narazíte na ještě jiné možnosti a budete tvořit vlastní, mnohem drtivější komba. Úspěšná a silnější komba vedou pochopitelně ke snazší anihilaci soupeře. A čím více úderů do hlavy, tím více mu uděláte modřin.

Ed Boon sice sliboval i trhání kostýmu, ale čas tomu tak chtěl, aby se to nestihlo. Pakliže soupeře porazíte, vaše konání tím nekončí. Tušíte správně a já mám pro vás dobrou a špatnou zprávu. Fatalita tady je, můžete ji nyní provést v jakékoli vzdálenosti od oběti a velice jednoduchými kombinacemi, při kterých si ještě lze postavu "hodit" do stylu Fatality, kdy se nehýbe a nereaguje na stisky tlačítek (pro klidnější a pohodlnější namačkání), což je ta dobrá zpráva. Špatnou je fakt, že Fatalita je jen jedna. Ve hře Mortal Kombat: Deadly Alliance není žádný Pit, ani oblíbený Friendship, Babality, Animality, či Brutality (MK Trilogy). To je to, co mnoho fanoušků nemůže pořád přenést přes srdce, byla to přeci charakteristická vlastnost Mortal Kombatu, takže velké mínus současného dílu. Pohyb byl ale znatelně vylepšen, nyní je kompletně 3D a silně zavání Tekkenem. Držení "nahoru" nebo "dolů" totiž přináší stejný efekt, jen ne tak plynulý, jak můžeme právě v Tekkenovi vidět. Původně byl v plánu i blok držením "dozadu", ale řekněte, to by bylo až příliš nápadné, že? Pohyb je však celkem plynulý a bezchybný, jak již bylo řečeno výše. Vychytanou a opět originalitu vystihující možností je alternativa se všemi postavami provést SPECIAL MOVE, například Power-Up, dobití trocha energie či probodnutí (a následné konstantní ubírání energie jen pohledem na soupeře). Zde bych si dovolil vyčíst Deadly Alliance nemožnost běhu, tedy pokud jste probodnut a soupeř odskakuje (Cheap Style) stále dál, je s vámi zřejmě amen. Škoda, že na toto Ed Boon nemyslel. Zkušení hráči se s tím ale jistě vypořádají...

Na co ale hodně myslel jsou SFX, při výrobě MKDA si třeba nechal pustit deset odlišných detailních zvuků, které měly vystihovat třeba střet zbraně s jinou a vybíral jeden, který bude využit. Hudba je velmi dobře provedená, není na ni dáván nijak vysoký důraz, takže vynikající efekty a "cinkání" (můžeme-li to tak nazvat) o sebe narážejících mečů ještě více podtrhuje výtečnou atmosféru hry. Kterážto jenom sama o sobě vás udrží u gamepadu!

Mortal Kombat: Deadly Alliance

Nicméně je nutno sehnat někoho pro multiplayer, tedy s kým budete trénovat a soupeřů vystřídat co nejvíce. Každý Kombatista totiž hraje trochu jiným stylem a je na vás, jak se s tím vypořádáte.

No a pokud vám hraní samo o sobě nestačí, na DVD lze najít i náhled do kanceláří Midwaye a Boonovo šéfování, též video o historii MK, kde se dozvíme například tolik, že jedna nejmenovaná americká televize řešila násilí ve hrách ve své reportáži o přivezení automatů MK4 apod. Pak je ještě k mání hudební trailer, který se vám bude jistě líbit - skupina Adema.

A nakonec, pokud by vás zajímalo, proč se v Evropě dostane MKDA na trh později než je tomu jinde - není to pro kódování do PALu, nýbrž kvůli novému zákonu o násilí ve hrách ve Velké Británii.

Jestliže by vás cokoli o MK zajímalo, navštivte stránku http://mortalkombat.doupe.cz a potom ještě vězte, že v těchto dnech bylo oficiálně ohlášeno, že hry Mortal Kombat: Deadly Alliance se na všech dostupných formátech již stihlo odprodat na milión kopií!


Michael Mlynář: 80%

Osud a mí šéfové tomu chtěli tak, že v dnešním bojovkářském okénku na mě zbyly až „druhé housle“, respektive „druhá strana mince“. I když v tomto případě půjde o minci hodně podivnou, protože bude mít obě strany velmi podobné. Mortal Kombat: Deadly Alliance (nevím proč, ale mnohem více se mi líbí označení MK5) jsem měl možnost hrát již před jistou dobou a s výše uvedeným textem mohu v podstatě ve všem jen a pouze souhlasit. Hned na úvod ovšem chci předeslat, že MK5 rozhodně nemůžeme srovnávat s tituly jako jsou Tekken 4 nebo Virtua Figter 4. Tahle hra je úplně o něčem jiném. A asi právě proto je tak setsakra dobrá.

Mortal Kombat: Deadly Alliance

Nový Mortal Kombat totiž má všechno, co jsme postrádali u čtvrtého dílu. A co že to je? Zejména tedy hratelnost nastavená na úroveň, na jakou se u téhle série sluší a patří, pořádné využití plně trojrozměrného prostoru a vylepšená práce se zbraněmi. Ty sice již nemůžete házet po soupeřích a znovu zvedat, jelikož se tvůrci rozhodli je bojovníkům „přilepit napevno“, ale o to promyšlenější a propracovanější je nyní jejich využití. Nádherným příkladem budiž komba složená z prvků všech tří stylů dané postavy (zde bych lehce poopravil tvrzení o počtu pohybů - v každém stylu mají postavy tak kolem dvacky technik, což dohromady dává již slušný počet šedesáti až sedmdesáti chvatů). Ovšem co by to bylo za pravidlo, pokud by neexistovaly nějaké ty výjimky. V tomto případě tak některé postavy, bojující s menšími zbraněmi, tyto dokážou do soupeře zapíchnout a ten pak krvácí tak dlouho až vykrvácí úplně, aniž byste potenciálně museli zasadit jediný úder, jak již ostatně bylo v recenzi vyřčeno. Na tomto místě bych ale poněkud zapolemizoval s výše uvedenou tezí, že v tomto případě stačí jen odskakovat. Někdy to samozřejmě stačit může, ale je potřeba mít na paměti, že každá postava má v rejstříku alespoň jeden dalekonosný útok, takže až do své smrti zůstává ve hře každý.

Co se týče zpracování, asi mu skutečně nelze nic vytknout. Je potřeba ale počítat s tím, že pohyb postav je zde typicky mortalkombatovský, tudíž poněkud prkenný či strojový. Prostě nečekejte ani ladnost a plynulost známou z Tekkena, natož pak realistickou věrnost bojových technik a zejména jejich užití, které jsme si tak oblíbili u Virtua Fightera 4. Zkrátka a dobře, Mortal Kombat: Deadly Alliance kdo už někdy nějaký Mortal Kombat hrál, ten se na „pětku“ podívá a je mu jasné, že jde o MK. A to je dobře. Na druhou stranu je ale na grafice potřeba vyzdvihnout dvě věci. Vedle nádherných slečinek s nádhernými … ehm … pohyby, je to i krásná maličkost v podobě poškození ciferníku. Jistě, původně jsme se měli dočkat i trhání oděvů (hlavně na ty slečinky jsem se těšil), ale i tak rozhodně potěší vidět tuhle věc aspoň na obličejích. Takže pokud zvítězíte levou zadní, nic se neděje, ale po těsné výhře se pro potoky krve ani sami nepoznáte.

Omílat znovu, co už jednou o hratelnosti bylo napsáno asi nemá smysl, takže pouze telegraficky. MK5 je vynikající a zábavná hra, která je přístupná i nováčkům a bavit musí snad každého. Navíc díky množství věcí poskrývaných v rakvích se jedná jednoznačně o bojovku s nejtrvanlivějším singleplayerem. Množství nejrůznějších bonusů a doplňků je tak velké, až jsme si s kolegou Robinem u pivka říkali, zda náhodou nejde o poslední díl série (alespoň tedy na hodně dlouhou dobu). Tomu ale odporuje přítomnost pouze jedné fatalitky u každé postavy. Takže s naprosto klidným vědomím můžete jít pařit a odemykat bonusy. Než odemknete všechny postavy (pozor, jsou také schované v rakvích), naučíte se je všechny ovládat, namasterujete všechny fatality a co já vím co všechno, jistě se už začne pracovat na dílu novém. Momentálně si ale u Midway můžou klidně dáchnout. Po MK6 jen tak brzy volat nebudeme. MK5 je totiž fakticky výborná hra! Hodně poctivá osmdesátka a v podstatě doteď nevím, zda jsem neměl ještě „búra“ přihodit. Děkuji za pozornost.

P.S: Zklamáni určitě budou fandové Liu Kanga, kterého tvůrci v rámci toku příběhu nechali zemřít. Podle slov samotného Eda Boona to bylo snad nejtěžší rozhodnutí při tvorbě hry, nicméně nakonec se tak stalo. Ale nebojte, ty slečinky vám to časem (herně) vynahradí.

Mortal Kombat: Deadly Alliance
Výrobce/Vydavatel Midway
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano, 71kB
Verdikt: Jirka: MKDA má výbornou grafiku, hodně postav, řadu nových prvků, je originální, leč má i své chyby. Stavím jej proto do stejné roviny s Tekken 4 a Virtua Fighter 4, přičemž zmíněný VF4 by si tak dle mého zasloužil o něco méně procent, než u nás získal!
Miky: Tahle hra je hratelná, zábavná, krvavá, brutální, nechutná, odporná … prostě přesně taková, jakou jsme ji všichni chtěli mít. No, možná škoda toho neroztrhaného oblečení na bojovnicích.
Hodnocení: Jirka: 70%
Miky: 80% (info)

Autor:
Témata: Herny
  • Nejčtenější

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Začala úspěšně, ale po třech letech je onlinovka od Amazonu v problémech

Onlinovka New World od Amazonu začala úspěšně, v průběhu tří let však zájem o ní výrazně poklesl....

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...