Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mad Dog McCree - neočekávaný návrat

  12:00
Na scénu se vrací vylepšená verze akční hry Mad Dog, která na PC spatřila světlo světa před necelými deseti lety. O tom, jak to všechno dopadlo a jak se věci skutečně mají, pojednává dnešní recenze...

Mad Dog Jistě se to občas stane každému z nás. Člověk se zastaví a začne vzpomínat na dobu před několika roky, kdy nebylo třeba výkonných 3D karet a kdy se takt procesorů pohyboval na hranici, jíž dneska dosahují snad už i obyčejné kalkulátory. V té době ve světě ještě stále víceméně kralovala Amiga a PC se teprve začalo více prosazovat. Ještě horší to bylo s tehdy úžasným multimediálním doplňkem - CD-ROM mechanikou. Dnes naprosto běžná a nepostradatelná část každého PC byla tehdy spolu se zvukovou kartou nadstandardním vybavením. I to byl důvod proč se v našem piráty ovládaném trhu příliš nerozšířila původně automatová hra od American Laser Games - Mad Dog McCree. Byla totiž stejně jako ostatní tituly této společnosti určena výhradně pro majitele CD-ROM mechanik. Dalším důvodem, respektive hřebíkem do rakve, pak byly negativně laděné recenze v herních magazínech, jenž tehdy u nás vycházely. Pamětníci si jistě na averzi, lépe řečeno svatou válku, Score vůči podobným multimediálním hrám vzpomenou. Doba o které mluvíme je však už dávno pryč. Dnes je Cd-ROM mechanika naprosto běžným vybavením a multimediálních her jako je Mad Dog McCree jsou doslova stovky i freewarových. Protože však nedávno vyšla nová verze této hry, neváhali jsme ji pro vás podstoupit značné peripetie a zajistit ji. A jak nakonec moderní verze oproti té staré obstála? Čtěte dále.

Mad Dog Hned na začátku je třeba vědět, že obsahově je přepracovaná verze shodná s verzí původní. Nic není přidáno, nic nechybí, zkrátka je stejná, tedy i po stránce příběhové. Pokud vás to překvapilo, tak tahle hra – film skutečně příběh nepostrádá. Hráč v roli nebojácného kovboje přijíždí do města, jež obsadila a stále okupuje banda desperátů v čele s šíleným zloduchem McCreem. Starosta i s dcerou jim slouží jako rukojmí a šerif je zavřený v cele na vlastní stanici. Situace s zdá býti bezvýchodnou zejména pro místní obyvatele, kteří čelí teroru a sami nic nezmůžou. Ale jejich záchrana se blíží. Čirou náhodou totiž přijíždí hráč na svém koni a hned jak z něj seskočí, všechno začíná.

Přitočí se k vám podivný stařík a prosí vás o pomoc. Až skončí, stačí nabít pravým tlačítkem myší kolt a pustit se do likvidace padouchů v jednotlivých částech města. Konkrétně jde o Saloon, kancelář místního šerifa, banku a několik dalších, k nimž s však nelze na rozdíl od výše jmenovaných dostat rovnou od začátku. Je nutné se k nim prostřílet a jediné co si dovolím vyzradit je skutečnost, že mezi nimi nechybí ani tajný ukryt šíleného McCreeho. I přesto však lokací není mnoho a pokud vaše reflexy nejsou zcela zakrnělé, nebude problém se za poměrně krátký čas prostřílet až na konec. Nepomůže ani volba obtížnosti, která vás pouze nutí střílet o setinku rychleji.

Mad Dog Dlouhá trvanlivost však určitě nebude tím pravým důvodem k hraní Mad Doga. Spousta hráčů si jej bude chtíti připomenou už jenom z nostalgie a někteří možná i kvůli celému filmovému vzezření hry. Prostě se budou koukat na velmi jednoduchou kovbojku a občas si do něčeho vystřelí. Naštěstí autoři právě na kvalitě samotného filmu autoři dost zapracovali. Automatová verze z roku 1990 totiž byla z pohledu dnešního konzument navyklého na DVD kvalitu, opravdu otřesná. Záměrně jsem si pustil i PC verzi z roku 1994, jež přesně odpovídá výše jmenované automatové a byl to opravdu šok. Na obrazovce se míhaly rozmazané hovořící šmouhy a celé to vůbec bylo spíše k smíchu, možná k pláči, ale určitě ne ke koukání, natož pak hraní.

Verze z roku 2002 je naštěstí přepracovaná a film samotný je presentován v DVD kvalitě. Vše navíc běží na vysokorychlostních mechanikách plynule a neseká se jako tomu bylo dříve u dvourychlostních mechanik zvykem. Zkrátka doba pokročila a tak jediné co by někomu mohlo chybět jsou titulky. Použitá angličtina je sice poměrně jednoduchá, ale spousta lidí bude určitě mít problémy s přízvukem herců a tudíž i s rychlým překladem toho co jednotlivé postavičky příběhu říkají, či na vás jako střelce z povzdálí pokřikují. Jistě nejde o žádné monology na úrovni Shakespearových her, ale když u má být zážitek kompletní, tak by titulky chybět neměly. Nicméně tato výtka je nepodstatná, protože do ČR se Mad Dog McCree, respektive jeho současná verze jistě nedostane. Což je škoda. Jediné v co lze doufat, že se jednou objeví v levných knihách, kde se čas od času dají sehnat hry jinak v Evropě zcela neznámé.

Mad Dog Nakonec musím společnosti American Laser Games, popřípadě Digital Leisure, jež se o novou verzi postarala, poděkovat. Velice příjemně jsem si zavzpomínal na dobu před takřka 10 lety. Jako hra samozřejmě Mad Dog McCree stále nabízí velmi málo. Ovšem jako zábavný interaktivní film naději na úspěch má. Nevidím tedy jiné východisko než nechat recenzi bez číselného hodnocení. Zkrátka pokud budete mít stejně jako já šanci si tento titul zahrát, tak neváhejte a berte. Alespoň poznáte další z mrtvých vývojových stádií herního průmyslu.

Na samotný závěr bych chtěl připomenout, že přepracovaná verze Mad Dog McCree se vedle CD-ROM verze distribuuje také na DVD, které je možné přehrát na jakékoli DVD mechanice. Stejnou verzi tedy mohou hrát majitelé PS2, Xboxu, PC s DVD mechanikou a zkrátka nepřijdou dokonce ani majitelé stolního DVD přehrávače, kde je k hraní nutné použít dálkový ovladač. A pokud vás podobné hry/interaktivní filmy z jakéhokoli důvodu zajímají, máte se v budoucích měsících nač těšit. Digital Leisure totiž chystají remake hned několika podobných titulů. Konkrétně se jedná o další dílka od ALG - Drug Wars, Who Shot Johny Rock a z dalších známých titulů je možné vybrat například originální Dragon’s Lair a Dragon’s Lair II.

Autor:
Témata: Interaktivní
  • Nejčtenější

IKEA otvírá pobočku v Robloxu, zaměstnancům nabízí 340 korun za hodinu

Švédská společnost IKEA chce oslovit i mladé zákazníky a tak se jim snaží přiblížit skrz populární...

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

85 %

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

Velká herní loupež dobře dopadla, konzole za miliony se vrátily k majitelům

Výrobci kapesní retroherní konzole Playdate kvůli chybě přepravní společnosti FedEx málem přišli o...

VIDEO: Seriál Arcane druhou sezonou skončí. Podívejte se na první trailer

Ještě letos by měla vyjít druhá sezona skvěle hodnoceného animovaného seriálu Arcane ze světa...

Herní streamer Agraelus se stal oficiálním ambasadorem fotbalového Liberce

Populární streamer Vojtěch Fišar vystupující pod přezdívkou Agraelus bude nově kromě hraní her i...

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...