Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jacked - řádění na motorkách

  12:02
Jak se hraje akční motorkářská arkáda, kde neváháte použít pro vítězství v závodě hrubou sílu a případně i soupeřovu motorku, to se dozvíte v dnešním článku.
50

Jacked

Platforma: PC
Výrobce: Sproing Int.

Herní karta

V Jacked, které se notně inspirovalo stařičkou klasikou jménem Road Rush, Jacked si do syta užijete nekalé motorkářské závodění. Dřívější název Torque: Jacked, jež byl, jak vidíte, osekán, naznačuje, že hra bude o tom samém, o čem byl filmový brak Torque: Ohnivá kola. S nadějemi, že Jacked nebude takový šmejd jako film, který patří přesně do té kinematografické škatulky, kterou vůbec nemusím (popcornové bezmyšlenkovité brainwashe), vkládám CD do mechaniky, pouštím instalaci a posléze hru.

Označení arkáda se Jacked drží jako švec svého kopyta. Jacked Jinak si neumím vysvětlit naprosté nedodržování fyzikálních zákonů, kdy se s motorkou vysekáte, jak se sluší a patří a ona neutrpí ani škrábnutí. Absence jakéhokoli destrukčního modelu naznačuje, že s nějakými odlišnými vlastnostmi a chováním různých typů biků taktéž nelze počítat. Rozdíly mezi jednotlivými motorkami zde ale přeci jen nějaké jsou. Se závodním žihladlem se daleko lépe zorientujete na asfaltové silnici, než na blátivé lesní cestě. Na tu se hodí spíš dirt bike, pro kterou je jak stavěný.

A o co tedy jde? Vžijete se do kůže drsného motorkáře (můžete si vybrat ze šesti karikaturovaných avatarů a pojmenovat postavu jak chcete), jehož život se skládá z pachu motorového oleje, nelegálních závodů a adrenalinového boje o vlastní život. Celá hra se skládá z klání v různých nápaditých prostředích – ať už ve vyprahlých pouštích, Jacked amazonském pralese, vysokohorských silnicích nebo urbanizované krajině.

"Dřívější název Torque: Jacked, jež byl, jak vidíte, osekán, naznačuje, že hra bude o tom samém, o čem byl filmový brak Torque: Ohnivá kola."

Jenomže se nejedná o úplně klasické závody dle zažitých pravidel. Tady se může podvádět. Ne – tady se MUSÍ podvádět! Srážení soupeřů z motorek je na denním pořádku, bez toho se neobejdete. Samozřejmě, že to vše jde ruku v ruce dohromady s drsným násilím. Kromě holých rukou (pardon, samozřejmě v rukavicích) lze použít již trochu více praktičtější zbraně, od golfových holí a ocelových tyčí, přes brokovnice a granáty až po elektrošokové paralyzéry a motolotovy koktejly. Poté, co se vám podaří soupeře z motorky shodit, můžete na jeho motorového oře nasednout, čímž obvykle získáte výhodu v podobě lepší mašiny. Pokud s ní navíc úspěšně dojedete do cíle a ještě ke všemu jako první, můžete si na karosérii či stupačkách, hardcore pařani na klávesnici, udělat symbolicky další zářez, protože vám zůstane. Jacked Tím ale vaše práce nekončí. Překvapivě dobrá AI zajistí, že při vašem dalším setkání vám krádež budou chtít oplatit, což se okatě projevuje v jejich zaujatosti a snaze vás co nejvíce „zpacifikovat“.
Mlátit okolo sebe ale není jediný způsob, jak zdravý dojet do cíle. Za různé kaskadérské kousky s motorkou (skoky, přemety) se vám doplňuje nitro. Mně, jakožto nepříliš velkého fandy jednostopých vozidel, toto zůstává záhadou. Kam by se sakra ty nádrže schovaly? No to je jedno, hrajeme přeci arkádu. S aktivací nitra a obrovským zrychlením pak ledabyle dojedete do cíle. Efekt nitra pak ještě po okrajích obrazovky doplňuje motionblur známý z NFS a dalších tuningových počinů.

Protože by čistokrevné závodění s dávkou „unfair-play“ byla dost nuda, tak tvůrci do hry přidali ještě dalších šest módů. V Jack It jde čistě o kradení motorek (jack je slangový výraz pro krádež). V Time Attack závodíte na okruhu a snažíte se zajet rychlejší a rychlejší kola. Jacked V zajímavém a opět takřka neférovém módu Gang Battle pomáháte svému gangu získávat body proti soupeřům. Při závodění v Drop-Outu je na konci každého kola vyřazen ten, který projede cílovou páskou jako poslední z pole závodníků. V nejadrenalinovějším Survivalu je jediným vaším úkolem přežít nápor krvelačných protivníků. A konečně, v posledním módu, Timed Assaultu, jsou protivníci vašimi primárními cíli (oběťmi).
Všechny tyto módy nejsou přístupné od začátku, ale odblokovávají se vaším postupem a úspěchy ve hře.

Co bych na Jacked pochválil, je vcelku dobré grafické zpracování, pokud si ho tedy v Options nastavíte na nejvyšší detaily (v opačném případě vypadá ohyzdně). Již zmíněný motionblur, jemné rozmáznutí obrazu i bez nitra dává hře aspoň trochu šmrnc. Možná až kýčovité vyobrazení jednotlivých prostředí pak dokresluje arkádovou atmosféru.

Verdikt:
Problémem Jacked je,

Klady a zápory

Plus Zajímavý nápad ušitý pro arkádové pojetí
Plus Celkem 7 herních módů

Mínus Monotónní a občas zdlouhavá hratelnost
Mínus Příliš málo nápadů

že se zaměřuje na příliš úzký záběr a suchou formou, takže se po pár chvílích celkem ohraje. Jo, pokud by ve hře byl přítomen fyzikální engine, hned by to bylo o něčem jiném. Sledovat Havocem generované bouračky, kolize a odlétávání kusů karoserie z motorek by tomuto dílu hned přidalo šťávu. Nebo nechat současnou koncepci nepříliš košér závodů na motorkách, ale zaobalit jí do poutavého GTA stylu. Představte si, jak stoupáte v hierarchii rodiny s motorkářským organizovaným zločinem „v krvi“! Ale nic takového se bohužel nekoná. Nezbývá mi nic jiného, než Jacked zařadit mezi průměrné tituly. A to tím nejprůměrnějším hodnocením.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 60 čtenářů

  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

90 %

RECENZE: Ghost of Tsushima na PC je skvělý port ještě skvělejší hry

Po čtyřech letech se konečně PC hráči dočkali jedné z nejlepších her z PlayStationu 4, samurajské...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

Netflix konečně ukázal nového Zaklínače. Vzhled nebude problém, ale co příběh?

Výměna herců v hlavní roli seriálového Zaklínače asi dopadne lépe, než se většina fanoušků obávala....

Známá jména i otravné reklamy. Tyto hry hrají stovky milionů lidí

Hrají je stovky milionů hráčů, přesto se o nich tolik nepíše. Řeč je o mainstreamových mobilních...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...