Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. března 2023 Světlana

Heroes of Might & Magic: Winds of War

  12:00
Nejlepší tahová strategie minulého roku podle redakce i čtenářů – to jsou Heroes 4. Není divu, že nás NWC v mezidobí před HOMM 5 zásobují datadisky. Jak dopadl v pořadí druhý, nesoucí atraktivní titul Winds of War?

Slavné město Rylos ve své plné kráse... Vydání Heroes of Might & Magic 4 před rokem provázely trochu rozpaky – hra neobsahovala multiplayer a skalní fanoušci třetího dílu ji ne a ne přijmout. Brblání o nevkusné grafice či zjednodušené hratelnosti již doufejme definitivně odeznělo. Ostatně výsledky redakční i čtenářské volby strategie roku hovoří za vše, i když strategičtí specialisté BonusWebu stále preferují Age of Wonders 2.

Několik tisíc českých hráčů, kteří si koupili HOMM4, jistě nepřehlédlo vydání datadisku The Gathering Storm. Ten nenabídl velké změny ve hře, ale nové mapy a kampaně přinesly velmi slušné prodloužení hrací doby. Nyní se v obchodech objevil přídavek druhý, který nese lákavý název Winds of War. Pojďme nyní společně nahlédnout do zeleně laděné krabice a zhodnotit její obsah…

Vichry války
Stejně jako Gathering Storm má i druhý datadisk šest kampaní, které zastřešuje jeden velký epický příběh marného boje obyvatel království Channon a pyšného hlavního města Rylos proti pěti nájezdnickým armádám.

První kampaň vypráví příběh lehce potrhlého krále Spazze Maticuse. Ten se nedávno chopil vlády nad malou ostrovní zemičkou. Její hranice mu ale přišly už od začátku trochu úzké – a první na cestě za světovládou je právě bohaté království Channon.
Přeživší Megadrak putuje s mrtvolou hrdiny zpět do rodného hradu... Hlavním hrdinou druhé je barbar Mongo, nejstarší bratranec úřadujícího krále. Klade si nároky na trůn, ale je potřeba dokázat svou způsobilost…
Mysterio Velkolepý – tak zní jméno velkého čaroděje, mocného vládce pouštní země Quassar. Jeho moudrost je značná, přesto však Mysteria mučí jedna jediná myšlenka. Chce se stát nesmrtelným: ale kde získat příslušný recept? Říká se, že se nachází v království Channon. Diplomatická jednání o jeho vydání selhávají a Mysteriovi nezbývá, než nasadit hrubou sílu…
Elf Erutan Revol (btw: po přečtení obráceně vyjde Nature Lover – milovník přírody) je rozhořčen na nejvyšší míru. Lidé si klidně devastují milované lesy a druidi s tím nehodlají nic dělat. Nezbývá už jiné než násilné řešení.
Baron Von Tarkin vládne tvrdou rukou své mrtvé zemi. Ale radost ze smrti a zkázy není prosta hořkosti – všude kolem je tolik odporně živých bytostí! A nejhorší jsou ti prokletí kněží života. Baronův kalich hořkosti definitivně přetéká ve stejnou dobu, kdy se odehrávají výše popsané události. Prvním cílem jeho jízdy smrti se tak stává stejně jako u ostatních – Channon.

Teprve po dokončení dobyvatelských příprav, mnoha porážkách pohraničních stráží Channonu a dlouhých hodinách strávených za svítícím monitorem se poctivý hráč dočká otevření finální, šesté kampaně. Ta není ani tak kampaní, jako spíše jednou obří dobyvatelskou misí (i když v pěti variacích podle volby hlavního hrdiny), kde se pětice dobyvatelů střetne o vládu nad pokořenou zemí.

Vítězný obrázek finální kampaně. Design misí
Opět podobně jako u Gathering Storm nelze nepochválit vynikající design misí v kampaních. Dohromady se jedná sice jen o 16 map (přípravné kampaně mají po 3 + 1 velké finále), zato jsou ale propracované, vypiplané a hýří nápady. Jako příklad mohu uvést jednu z misí v barbarské kampani, kdy Monga od nic netušících zemědělských oblasti Channonu dělí obří obdoba Velké čínské zdi: nezbývá než obnovit dávno opuštěné pily a naspořit dostatatek dřeva na výstavbu katapultů, které by na příhodném místě vytvořily průchod. Příkladem druhým budiž kampaň Mysteria Velkolepého, kde čaroděj nejprve jeden po druhém dobývá hrady místních lordů a mučí je za účelem zjištění, kde se nachází recept nesmrtelnosti. Jeden z nich konečně povolí – to ale Mysterio netuší, že ho v další misi čeká nepříjemné překvapení. V označeném kraji se skutečně nachází tajemná a řadou ochranných kouzel opředená starobylá věž. Jenže když se konečně podaří proniknout dovnitř, zjistí Mysterio, že je docela prázdná…

Design je krásný i ve své věrohodnosti v detailech. Doly, pily či zdroje neutrálních nestvůr na mapě nejsou poskládány jen tak hala bala, ale odpovídají prostředí. V zemědelských oblastech se tak nacházejí domy, kde lze rekrutovat sedláky, obklopené poli, obchodními místy či stájemi pro urychlování pohybu hrdiny. V horách nalezne pozorné oko magické věže, doly se vzácnými surovinami či polozapomenuté kláštery. Vrcholem je pak město Rylos, které je chráněno několika úrovněmi hradeb a čtyřmi satelitními městečky.

Megadrak je hoden svého jména - posuďte sami pohledem na jeho detailní vlastnosti. Další bonusové mapy
Samotné kampaně by hladovým hráčům asi nestačily. NWC tak do krabice s WoW přihodili ještě cca dvacítku samostatných map. Ovšem ne jen tak ledajakých – jedná se povětšinou o mapy vytvořené v rámci fanouškovské soutěže – a pochopitelně, že se nelovilo ze spodních míst žebříčku. Přiznám se, že jsem nezkoušel všechny, ale těch pár, které jsem stihl odehrát, rozhodně nezklamalo očekávání.

Megadrak a spol., s.r.o.
Nového města či jiných radikálních zlepšení se NWC báli. Jediným dalším bonusem, který stojí za řeč, je tak trojice nových nestvůr, které v kampani číhají za každým druhým bukem. Bezesporu nejsilnější je obří zelený Megadrak. Nemá sice tak dobrý útok jako jeho černý protějšek, ale zasáhne dvakrát tolik polí a především: má rovných tisíc životů, takže poradit si s ním není žádná legrace. Jeho využití pro dobývání hradů je ale pofidérní: neumí létat a je poměrně nešikovný ve shluku vlastních jednotek.
Dále se ve hře objeví poměrně nenápadný, ale smrtící katapult. Nejde o inovativní ani kdovíjak hezky zpracovanou jednotku, ale proklatě silný, to tedy je. Svými střelami navíc zasáhne cca 3x3 pole, takže stojí-li nepřátelské jednotky blízko u sebe, je v domácím táboře veselo :o)
Poslední je obtížně přeložitelný Frenzied Gnasher. To je pro změnu zcela originální divoký netvor, kterého není možné nijak ovládat. Když na něj dojde řada v boji, jednoduše vyrazí za nejsilnějším nepřítelem a opře se do něj svou ohyzdnou tlamou s pořádně nabroušenými tesáky. Obrázek ze zelení oplývající kampaně Erutana Revola. Taktické nedostatky vyvažuje síla a tři stovky v kolonce hit points.

Vylepšení v editoru
Poslední skupina změn se týká editoru misí. Po pravdě, nové vymoženosti jako zjednodušené hledání jen tak tak vyvažují nekompatibilitu s předchozími verzemi. Jediné, co stojí za zmínku, je takzvaný customizable object painter, kdy stačí vybrat několik objektů a označit určité území, kam je program sám náhodně rozmístí. Skupinu je možné si uložit a pak použít jinde, vcelku jde ale o menší přínos, než se podle velkohubých prohlášení NWC dalo očekávat.

Tak mám si to koupit nebo ne?
Takovou otázku si před čtením posledního odstavce pokládá čtenář asi u každé recenze, u datadisků je ale obvzláště ožehavá. Winds of War přinášejí slušnou nabídku šestnácti map vynikající kampaně, dalších map samostatných, tří nových potvor a zlepšení v editoru. Škoda jen, že technicky hra zůstává stále na svém, že nová hudba hraje pouze v menu a ve finální kampani (ta stará už je přeci jen trochu oposlouchaná) a že nebylo změněno poněkud problematické dobývání hradů. I tak jsou ale válečné větry pro majitele HOMM 4 dobrou investicí – dokonce ještě o trochu lepší než Gathering Storm.

Další názor – Ondřej Zach
Ano, v pořadí již druhé rozšíření představuje jasnou volbu pro skalní hráče – kvalitní zpracování kampaní jde na ruku nezbytnému minimu inovací, s nimiž tvůrci přicházejí. Avšak napodruhé se už přeci jenom vkrádá myšlenka, zdalipak nejde o klasickou "nastavovanou kaši". Porovnáme-li nabídnuté novinky s koncovou cenou (599 Kč), nezbývá než konstatovat, že už jsme se setkali s odvážnějšími datadisky...
Hodnocení: 60%

Heroes of Might & Magic 4: Winds of War
Minimum: procesor 300 MHz, 128 MB RAM
Optimum: procesor 450 MHz, 192 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: wallpapery
Výrobce/distributor: New World Computing / 3DO
Distributor v ČR: CD Projekt, kompletně v češtině
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Pěkné nové kampaně a mapy, ale žádné změny ve hře samotné.
Hodnocení: 70%
Autor:
  • Nejčtenější

Umyjte se, prosí dabérka slavné herní postavy před setkáním s fanoušky

Populární japonská herečka a zpěvačka Rie Takahašiová, známá hráčům počítačových her díky své roli v populárním Genshin...

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Upadající češtiny ve hrách by mohla zachránit umělá inteligence

Oficiální české lokalizace her jsou dnes vzácností a hráči, kteří neumí žádný světový jazyk, jsou odkázáni na...

Star Citizen udělal významný krok k dokončení, i tak ale budeme čekat roky

Vývoj ambiciozní vesmírného simulátoru Star Citizen už spolkl více než 12 miliard korun, vydání je však stále v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůrci The Last of Us si neumí představit pokračování bez Belly Ramseyové

První sezona aktuálního seriálového hitu The Last of Us je za námi a nejen znalci herní předlohy jsou zvědavi, jak...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...