Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Heist – těžký život amerického zločince

  12:00aktualizováno  9. července 4:26
Heist je velmi originální hra, která vás staví do role mozku zločineckého týmu. Jedná se o jakýsi mix mezi herními žánry, nejblíže má ke strategiím, obsahuje však i prvky adventury a akce. Zkuste naplánovat velké bankovní loupeže, zkontaktovat důležité informátory, zlikvidovat konkurenci a vymyslet způsob, jak se dostat do přísně střeženého skladiště!

Heist Vykrádání obchodů, přestřelky s policisty, tajné schůzky s pochybnými osobami, ilegální nákupy zbraní, bankovní loupeže – to je denní chléb osob stojících mimo zákon. Většina normálních smrtelníků se s takovýmito eskapádami může setkat leda v knížkách nebo ve filmech, ale také třeba v počítačových hrách. A jednou z takovýchto her je právě novinka Heist od společnosti Virgin Interactive Entertainment. Jedná se o hru poměrně originální, která sice přebírá mnohé prvky z některých starších her (Syndicate, GTA, Gangsters), ale přináší i spoustu nových nápadů.

Hráč je postaven do role zločince, za nějž právě neznámá osoba zaplatila vysokou kauci a ušetřila ho tak mnohaletého vězení. Samozřejmě to ale není jen tak pro nic za nic, takže musíte svému dobrodinci vše splatit v podobě protislužby. Jak už vám asi došlo, nebude se jednat o zalévání jahod na zahrádce, ale o zatraceně nelegální činnost. Děj hry se odehrává v USA a je rozdělen na jednotlivé mise, ve kterých je nutno plnit specifické úkoly. Před každou misí vás čeká briefing, po němž je potřeba vybrat postavy a vybavení do následující akce. Do první mise nastupuje jen vaše základní postava, ale nebojte se, brzy k ní přibudou další osoby - vesměs pochybná individua. Ve hře se můžete setkat jednak s univerzály (Wiseguy), válečnými veterány (Veteran) a rváči (Gangbangers), ale také s decentnějšími Heist vrahy (Assassin) a hackery (Hacker). Každý z charakterů se hodí na jiné akce, což souvisí s úrovní jejich dovedností. Každá postava má specifické schopnosti používat zbraně, odemykat zámky a pracovat s elektronikou. Postavy se navíc navzájem liší svou rychlostí a zdravím. Časem najmete, vysvobodíte z vězení či jinak získáte ke spolupráci poměrně slušné množství osob. Do každé mise však může jít maximálně pět postav, takže před každou akcí si budete muset důkladně rozvážit, koho asi budete nejvíce potřebovat. Úkoly, které budete muset plnit, jsou poměrně rozmanité – od shánění peněz přes ukradení konkrétní věci a získávání kompromitujících materiálů až po vyřizování účtů mezi znepřátelenými zločineckými skupinami. Mise probíhají v reálném čase, navíc podle běžícího času se mění i podmínky v daném sektoru. Nejen že se v noci setmí, ale také se změní ostraha objektů. Jeden příklad za všechny – přes den je v obchodě prodavač, na noc je aktivováno poplašné zařízení. Ve většině misí máte velmi omezený časový limit, ve kterém je nutno všechny úkoly splnit. Je však pravda, že hru lze kdykoli zastavit, ve vzniklé pauze si prohlédnout všechny důležité údaje a podle nich naplánovat další činnost.

A co všechno vlastně ve hře Heist můžete dělat ? Velmi důležitou činností je shánění informací a plánování celé operace. Informace o jednotlivých budovách (které musíte Heist vyloupit nebo z nich třeba někoho zachránit) získáte jejich pečlivým průzkumem. Stačí poslat některou z postav do budovy a zadat příslušný příkaz. Po chvilce zkoumání se dozvíte potřebné informace týkající se obyvatel domu, zabezpečení i potenciální kořisti. Může se však stát, že údaje nebudou dostatečné nebo se dokonce vaše postava bude chovat tak podezřele, že bude z domu vyhozena. Vše záleží na počtu osob, které na průzkum vyšlete, a jejich vlastnostech. Pokud znáte informace o objektu, je nezbytné vybrat správné členy týmu, vybavit je potřebnými nástroji a budovu pěkně vybílit. Na typu zabezpečení budovy, na vlastnostech vašich postav a na jejich vybavení závisí, jak dlouho loupež potrvá. Může se lehce stát, že budovu nestačíte vybrat dostatečně rychle a na loupež bude upozorněna policie. Pokud je poblíž policejní stanice, budou u vás poldové coby dup a začne pěkná mela. Strážci zákona však budou na pozoru i v jiných situacích – pokud najdou na ulici mrtvolu, když se budete promenádovat se zbraní v ruce nebo když potkají panikařící obyvatele, které vyděsíte střelbou či krádeží.

Hra se snaží co nejvíce přiblížit realitě a celkem se jí to daří. Přispívá k tomu i velké množství lupičských nástrojů a dalšího vybavení. Všechny věci jsou rozděleny do čtyř kategorií – zbraně, elektronika, „zámečnické“ hračičky a ostatní předměty. Zbraně využijete nejen jako Heist donucovací prostředek při samotných loupežích, ale také při přestřelkách s policisty či konkurenčními gangy. Na začátku asi budete mít jen tonfu, pistoli či brokovnici, časem se však dostanete i k takovým legráckám, jako je ostřelovací puška nebo raketomet. Důležitou roli ve vybavení vašich týpků mají i nástroje pro překonávání zámků – od klasického páčidla přes různé druhy paklíčů až po laserový řezák a další vymoženosti. Hacker ve vašem týmu určitě ocení pomůcky jako je rušička alarmu, dveřní dekodér nebo zařízení na odposlech policejních frekvencí. Ve hře je i velké množství nezařaditelných (ostatních) předmětů. Mezi ně patří například tlumič, neprůstřelná vesta, infračervené brýle, TNT, plynová maska, ale také plány některých budov, různé převleky (nemyslím tím kostým Santa Klause, ale třeba policejní uniformu), kamera, pytle na lup a mnoho dalších. Každá z těchto věcí, je-li ve správných rukou, ušetří vašemu týmu mnoho námahy.

Možná by se z dosavadního popisu mohlo zdát, že dohrát misi znamená jen pobíhat od budovy k budově, každou z nich prozkoumat a poté vykrást. To by však byl velký omyl. Cesta k úspěchu totiž vede přes kontakty s různými osobami, které vám za malé protislužby poskytnou cenné informace nebo další kontakt. Dost často je velmi důležité všechny akce dobře načasovat a operovat naráz na několika různých místech. Hraní některých misí se může Heist protáhnout na docela slušnou dobu, během které promluvíte s mnoha lidmi, splníte několik úkolů a ještě stihnete přestřelku s policií a místním gangem. Hra Heist je poměrně obtížná a málokomu se asi podaří nějakou misi dohrát na první pokus. Navíc během mise nelze ukládat hru, funkce save a load jsou přístupné jen v menu mezi jednotlivými scénáři. Jelikož k tomu všemu autoři ještě přidali nelítostný časový limit, může se lehce stát, že některé mise budete hrát i desetkrát (a i vícekrát - pozn. by mondy) dokola. Nevím, jestli to byl úmysl, ale spíš bych řekl, že celková obtížnost je trochu přestřelená. Věřte mi, že dělat poněkolikáté úplně to samé, na konci mise provést něco trochu jinak, než by bylo ideální, a kvůli tomu restartovat, to je skutečně docela opruz.

Ovládání je řešeno docela chytře (v podstatě pouze myší), ale autoři se bohužel nevyvarovali několika nedostatků. Členy svého týmu můžete libovolně seskupovat, škoda jen, že skupiny nelze uložit pod klávesové zkratky. Činnosti v budovách jsou zautomatizované, stačí jen vybrat správnou ikonu z nabídky přístupné pravým tlačítkem myši. Problém s ovládáním nastává při přestřelkách, kdy nelze zadat automatickou střelbu, ale je nutno provést každý výstřel kliknutím na cíl.

Heist Řekněme si také něco k technickému provedení. Hra je zpracována v izometrickém pohledu a běží v rozlišení 800x600. Krajina včetně budov a dalších doplňků je velmi vydařená a detailní. O něco horší je to se zpracováním postav. Jejich animace by mohla být o něco lepší, navíc jsou postavy tak drobné, že dost často nastane nepřehledná situace. Nejhorší je to při již zmíněných přestřelkách, kdy často místo na nepřítele (na kterého chcete vystřelit) kliknete na člena svého týmu, čímž ztratíte cenné vteřiny. Ozvučení hry je kvalitní, hudba sice není nikterak výrazná, ale zvukové efekty a namluvení všech dialogů je věrné. Jen škoda, že policisté mají občas dost nelogické hlášky, ale spíš než o zvukovou vadu se asi jedná o chybu v programu.

A jak dopadlo celkové hodnocení hry? Originalita a pestrost hry je na velmi vysoké úrovni, rovněž technické zpracování je nadprůměrné. Autoři však trochu přehnali obtížnost (související i s napjatým časovým limitem a nemožností ukládat hru během akce), což některé hráče odradí již během prvních misí. Navíc je ve hře několik zbytečných chyb, které nejspíš vznikly uspěcháním celého projektu nebo nedostatečným testováním. Přes všechny výhrady se však jedná o hru nadprůměrnou, která může trpělivějším a zkušenějším hráčům přinést jedinečnou zábavu.

Heist
Výrobce: Virgin Interactive
Vydavatel: Virgin Interactive
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: heist.vie.co.uk
Minimální konfigurace: procesor 233 MHz, 64 MB RAM, 120 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 128 MB RAM, 440 MB HDD
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Originální zločinecká strategie, která je však až příliš obtížná a obsahuje několik zbytečných chyb.
Hodnocení 79%

Autor:
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...