Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

GT Pro Series - cel-shadová arkáda

  12:00
Na první pohled se může zdát, že díky své ovládací metodě, je konzole Wii pro závodní žánr zemí zaslíbenou. GT Pro Series z tohoto faktu těží do sytosti, ale nabízí i něco jiného?

GT Pro Series Ovládání závodních her wiimotem se ukázalo jako dokonale zábavná záležitost. I naprosto průměrná záležitost Monster 4X4: World Circuit se díky vhodně zvolené ovládací metodě hrála překvapivě příjemně. GT Pro Series přichází s totožným ovládáním i bonusem v podobě přikládaného plastového volantu od Thrustmasteru. Co ale nabízí jiného?

To co dělá hru opravdu zajímavou, je ovládací metoda.

GT Pro Series je závodní hra na okruzích. Jediný povrch po kterém se tedy projedete, budou silnice, popřípadě na chvilku trávník nebo hlína, když se vám nepodaří správně vybrat zatáčku. Oproti druhé aktuální hře s přibaleným volantem toho nabízí již na první pohled mnohem více. Hlavním tahounem celé hry je přitom režim šampionátu, v němž budete postupně rozšiřovat svůj vozový park, který pak budete moci náležitě vylepšit pomocí lehkého tuningu. Šampionát přitom obsahuje pět obtížnostních tříd, kde se zúčastníte několika po sobě jdoucích závodů. Kromě nejlehčí závodní skupiny vyžadují ostatní třídy vždy získání potřebné GT Pro Series licence k zpřístupnění závodů. Ta se skládá vždy z několika úkolů v podobě projetí zatáček, slalomu, ale i složitějších zkoušek. Odměněni pak budete nejenom přístupem do chtěné závodní skupiny, ale i jednou ze tří možných medailí.

Závodů se účastní vždy dvanáct jezdců včetně vás a jedou se na určený počet kol. Přítomna jsou klání jak v denní, tak noční variantě. Jízda je čistě arkádová a nemalou roli v ní hrají ostře střižené smyky. Před každým závodem máte dokonce možnost si zvolit, zda chcete váš vůz nastavit spíše na klasické závodění nebo právě smykování. Při každém startu si při správném načasování můžete přilepšit dočasným zrychlením, které určitě není k zahození. Samotná jízda však přílišné „vzrůšo“ není. I když pojedete s papírově nadupaným vozidlem, tak pocit rychlosti je v podstatě nulový. Je jedno, jestli pojedete v Mitsubishi Lancer Evolution VII GSR nebo Hondě Civic Type R, jediný rozdíl bude v zobrazené číslici na tachometru. Nedomníváme se však, že by to bylo cel-shadovým zpracováním. I takový (který opravdu nebyl nic moc) se s tímto faktorem popral daleko lépe.

GT Pro Series

Po zkušenostech s Monster 4x4: World Circuit jsme od GT Pro Series moc nečekali a proto jsme nebyli až tak moc zklamáni.

Jízdní model je jako takový jednoduchý a připomíná Import Tunner Challenge na ledě. Vyžaduje chvíli na osvojení, ale vyloženě špatný není, i když dobrý také ne. Podstatně hůře je na tom model kolizní. Ve srážkách s okolo jedoucími vozy máte pocit, jako byste nebourali v automobilech, ale v nákupních vozících. Pamětníci si jistě vzpomenou na první díl série NFS a popravdě řečeno, nebudou daleko od pravdy.

To co dělá hru opravdu zajímavou, je ona ovládací metoda. Zatáčení pomocí naklánění wiimotu, umocněné zasazením do volantu, je prostě skvělé a nemůžeme si ho vynachválit. Po tlačítkách na celém ovladači jsou pak rozmístěny základní funkce jako brzda, plyn, pohled dozadu a (ehm) klakson. Na rozdíl od některých ostatních her pro Wii však nemáte problém dosáhnout na libovolné GT Pro Series tlačítko, a to i když jste majitelem dlaní menších rozměrů. Přestože je ovládání veskrze naprosto jednoduché, tak je přesto komplexní a nelze mu nic vytknout. Citlivost je vyvážená a nebýt prapodivného jízdního modelu, tak by vše fungovalo tak, jak má.

Za úspěšné splnění několika závodů jste pak odměněni nejenom novými vozy, ale i novými díly do nich, díky kterým si vozy můžete i lehce vylepšit. Upravit vozidlo si pak můžete v jedenácti následujících kategoriích – motor, výfuk, pérování, brzdy, vzduchový filtr, sedadla, procesor, redukce váhy, klakson, přední světla a barva vozu, což se projeví ve třech jízdních faktorech – akceleraci, maximální rychlosti a ovládání. Alespoň že těch vozů, které můžete ve hře upravovat, je relativně dostatek. GT Pro Series obsahuje přes osmdesátku licencovaných vozů předních asijských automobilek, jako třeba Daihatsu, Honda, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Suzuki či Toyota, ale narazíte zde i na méně známé, jako ASL nebo Mitsuoka. I přes grafické zpracování komixového rázu jsou navíc modely automobilů překvapivě podobné své reálné předloze.

Drift-Combo

Je jedním z těch více zábavných režimů ze hry. Jeho základní náplní je jízda po okruhu v časovém limitu, ve kterém musíte vytvořit co nejdelší kombo sekvenci, skládající se ze smyků. Zpočátku se nejspíše nebudete vůbec chytat, ale posléze budete řezat jednu zatáčku za druhou a vytvářet tak efektní smyky. Tento mód je na krátkodobé hraní ideální, protože po více jak třiceti minutách začne nepříjemně nudit. Ostatně jako celá hra.

GT Pro Series GT Pro Series pak dále obsahuje i několik méně obsáhlých módů. Především pro cvičný závod je vhodný režim rychlé jízdy, zatímco Time Attack prověří vaše schopnosti zajet zvolený okruh v co nejlepším čase. Nechybí ani multiplayer až pro čtyři hráče ve formě rozdělené obrazovky. GT Pro Series je po většinu času docela nudnou hrou a multiplayer přináší alespoň chvilkové rozptýlení, i když trpí všemi mouchami hry jednoho hráče. O posledním přítomném módu se dozvíte vše v infoboxu.

Technické zpracování většiny launch titulů pro Wii příliš neoslnilo, ale u GT Pro Series nás hrubě zklamalo. Proti cel-shadingu nic nenamítáme, ale i tato forma grafiky lze zpracovat velmi pěkně, ne jako v případě této hry. Modely vozů jsou sice podobné reálným automobilům a jakž takž ujdou, ale zpracování tratí (kterých je ve hře celkem pomálu) je naprosto ubohé ve všech směrech. Okolí je chudé, textury rozmazané a celkově působí tratě příšerně fádním dojmem. Díky neumnému zpracování okolních travních ploch, skal a stromů jsme chvílemi nabývali dojmu, že hrajeme hru pro N64. Upřesňujeme ještě, že se v žádném případě GT Pro Series nejedná o vtip.

Hůře je na tom snad jen hudba a zvuky. Songy ze hry ve mě osobně evokovaly dobu, kdy jsem na PSone hrál na poškrábaném CD Ridge Racer Revolution, kde se díky špatnému stavu média hudba sekala. Proti hudebnímu žánru Rave nic nenamítám (na rozdíl od zbytku redakce, která mě donutila pořídit si sluchátka k PC), ale tracky ze hry jsou prostě ubohé a připomínají dětské diskotéky z druhé poloviny devadesátých let, kdy zrovna frčely cover-verze tehdejších hitů v podání Šmoulů. Navíc jsme si nejednou mysleli, že se disk v mechanice zasekl, načež jsme vzápětí zjistili, že se nejedná o chybu disku, ale hudební záměr. Zvuky jsou též prachbídné. Ozvučení automobilů se ještě dá vydržet, tedy pokud nemáte nic proti sekačkám na trávu, ale nárazy do svodidel či ostatních vozů jsou nesnesitelné. Navíc se při nahrávaní těchto zvuků dopustili ve studiu mnoha chyb a z několika efektů je patrný šum. A to je v novodobém věku věc doslova neslýchaná.

Klady a zápory

Plus Super ovládací metoda
Plus 82 licencovaných aut
Plus Ideální zábava na chvilku

Mínus Otřesná grafika, hudba i zvuky
Mínus Pochybný jízdní a kolizní model
Mínus Brzy začne nudit

Po zkušenostech s Monster 4x4: World Circuit jsme od GT Pro Series moc nečekali a proto jsme nebyli až tak moc zklamáni. Pokud však od hry očekáváte více než jen opravdu povedené ovládání, které si vyzkoušíte v některém z přítomných módů, tak právě zklamáni se stoprocentní jistotou budete. Přítomnost mnoha vozů potěší, stejně jako krátkodobě hraní šampionátu či Drift-Combo módu, ale bavit se budete především díky onomu povedenému ovládání a přiloženému volantu.

GT Pro Series
Výrobce/Vydavatel MTO/Ubisoft
Platforma Wii
Multiplayer: 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1 blok
Verdikt: Poměrně špatná závodní hra dává v kombinaci s výbornou ovládací metodou přinejlepším rozpačitý výsledek.
Hodnocení: 60% (info)

Témata: jízdné, Ubisoft, Vtip
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...