Grand Theft Auto: Liberty City Stories

  12:00aktualizováno  10. listopadu 1:32
Prodeje PSP den ode dne rostou. Nic nenasvědčuje tomu, že by se na tomto faktu mělo v dohledné době cokoliv měnit. Jeden z nejočekávanějších titulů je zde!

BonusWeb HIT Grand Theft Auto Liberty City Stories Vzhledem k tomu, že se donedávna vyhřívalo Grand Theft Auto Liberty City Stories (GTALCS) na předních příčkách žebříčků nejočekávanějších her současnosti, si nedovolím začít recenzi na tuto očekávanou bombu nějakými okecávačkami. Hezky rovnou k věci, tak jak to mají hoši z Rockstaru nejraději.

Město je stejně jako v GTA III rozděleno do tří částí, které se vám po úspěšném plnění misí postupně zpřístupní.

Grand Theft Auto Liberty City Stories GTALCS není žádná předělávka předchozího dílu, jedná se o plnohodnotný díl s originálním příběhem i postavami, odehrávající se ve starém známém Liberty City z GTA III. Již po několika minutách hraní vás chytnou ty nejdojemnější vzpomínky. Pár minut v ulicích Liberty City a hned máte před očima obraz prvního důchodce, kterého jste umlátili baseballovou pálkou, první přepadení obchodu se zbraněmi či nezapomenutelnou první soulož s třetiligovou prostitutkou na hlavní třídě Red Light District ve špatně zaparkovaném autě. To vše se vám nezapomenutelně vrylo do paměti a teď se hrne zpět přes vaše zavařené mozkové závity.

Tvůrci si chytře zvolili Liberty City jako dějiště GTALCS. Ptáte se proč? Tak když si odmyslíme již jmenované vzpomínky, tak nám vyjde rozlohou nejmenší 3D město ze série GTA na současné generaci konzolí. Což je pro první pokus o převedení Grand Theft Auto Liberty City Stories plnohodnotného trojrozměrného GTA na PSP ten nejrozumnější nápad. Byl bych ale velmi nerad, kdybyste nabyli dojmu, že je město ve GTALCS pouze malou vesničkou. To v žádném případě! Je to staré známé Liberty City, ve kterém jste si před několika lety užívali téměř nekonečnou možnost volnosti a zábavy. Jistě, při předělávání LC pro PSP došlo k pár kompromisům a některé lokace byly pozměněny, ale nebál bych se říci, že celkově vypadá LC o třídu lépe ve GTALCS, nežli ve třetím dílu pro PS2 (verze pro Xbox byla přeci jenom někde jinde i díky tomu, že vyšla více než o rok později).

Zajisté tomu napomáhá větší počet odlesků (vozidla, budovy), detailnější chodci a hlavně větší hustota provozu. Překvapivě je i viditelnost na vysoké úrovni. Občas se nějaký ten baráček vynoří ze tmy, ale při velikosti celého herního města se není čemu divit. Hlavně si musíte uvědomit, že mluvíme o hře pro handheld! Framerate občas též zakolísá, ale jinak je na tom kvalitativně podobně jako viditelnost.

Grand Theft Auto Liberty City Stories

Suma sumárum je GTALCS plnohodnotným přírůstkem do rozvětvené rodiny GTA.

Příběh je klasicky „gétéáčkový“. Toni Cipriani se vrací do svého rodného Liberty City, kde se při jeho absenci rozmohl konkurenční gang. Tonimu tedy nezbývá nic jiného než vzít (ne)spravedlnost do svých rukou a navrátit městu jeho původní tvář. Postupem času se ve hře potkáte s celou řadou bizarních postav, tolik typických pro sérii GTA. Některé tváře vám budou též povědomé. Řada z nich se totiž (stejně jako hlavní hrdina) objevila již v GTA III. Samozřejmě máte na výběr z několika mafiánských bossů, pro které budete vykonávat špinavou práci. Čím známějším se váš obličej stane v podsvětí, tím více získáte kontaktů a samozřejmě i větší výběr misí.

Město je stejně jako v GTA III rozděleno do tří částí, které se vám po úspěšném plnění misí postupně Grand Theft Auto Liberty City Stories zpřístupní. Celý koncept hry vám bude od začátku důvěrně známý. Pro jednu skupinu hráčů to bude jistě významné plus, ale na druhou stranu čelí většina titulů pro PSP kritice za neoriginalitu a GTALCS tak bude dokonalým argumentem pro většinu odpůrců soňáckého handheldu, kteří se ohánějí již zmiňovaným tvrzením.

Tady se jednoznačně rozdělí hráči na dvě skupiny - fanoušky a odpůrce prahnoucí po větším počtu inovací. Nedivil bych se tedy příliš, kdyby se dole přítomná diskuze dočkala většího počtu příspěvků:-). A propos, jestli se vám předchozí díly GTA nelíbily, či přímo hnusily (i tací lidé se najdou), tak na GTALCS rovnou zapomeňte! Lehce stereotypní náplň GTALCS popřít nelze, ale do jisté míry je tento faktor dán povahou hráče. Chcete pouze chodit nesmyslně po ulicích a bezmyšlenkovitě mlátit do chodců? Vaše Grand Theft Auto Liberty City Stories volba. Chcete plnit příběhové mise které posunují příběh kupředu? Vaše volba. Chcete plnit vedlejší mise a hledat tajné předměty? I to může být vaše volba. Doporučuji strategii postupu hrou často měnit, jinak se může čas od času dostavit onen zmiňovaný stereotyp.

Vozový park je vskutku obsáhlý. Byť jsou klasicky všechny dopravní prostředky bez licence, dočkáme se osobních automobilů, pick-upů, dodávek, autobusů a dokonce i tahačů. Mile mě překvapila nabídka motocyklů. Ty se v GTA III nevyskytovaly vůbec a jejich přítomnost je velmi potěšující a dokazuje, že je GTALCS více než jen obyčejnou konverzí řadového třetího dílu. Na výběr je řada crossových a silničních motocyklů i choperů. Navíc se na nich lze velmi zábavně vyřádit. Různé kaskadérské parádičky budete mít za chvilku v ruce a budete si jimi zpříjemňovat cestu po šedých silnicích.

První GTA pro handheldy? Ani náhodou!

Možná by se to tak na první pohled mohlo zdát, ale GTALCS není v žádném případě premiéra série GTA na přenosných konzolích. První dva díly se dočkaly solidní konverze pro Game Boy Color a speciálně pro Game Boy Advance byl vytvořený unikátní díl s originálním příběhem i postavami. GTA Advance si získalo obrovskou popularitu i přes svoje čistě 2D vzezření. Doporučuji vyzkoušet!

Grand Theft Auto Liberty City Stories Bohužel se RPG prvek z GTA: San Andreas v podobě upgradování postavy do přenosné verze nevešel. Atributy vašeho hlavního hrdiny jsou tak předem nadefinovány a vy s tím bohužel nic neuděláte. Možnost obměňovat váš šatník zde sice přítomna je, ale připomíná spíše Vice City než San Andreas, kde jste mohli vybavovat svou postavu jednotlivými kusy ošacení. Na výběr máte tedy několik již předem hotových kompletů. Zdůrazňuji, že v GTA San Andreas šlo čistě o kosmetický prvek, nijak neovlivňující hratelnost. Na rozdíl od upgradů.

Hudební výběr je jako vždy fenomenální. Staré známé rádiové stanice doplňuje zástup nových. VŠECHNY hrají nové skladby a mají nově nahrané dialogy, samozřejmě kypící černým humorem a budou vás provázet veškerým děním v celé hře, tedy pokud si nevypnete rádio :-).

Grand Theft Auto Liberty City Stories Novým prvkem v sérii GTA je zcela jistě multiplayer. Ano částečně byl přítomný i v San Andreas, ale nedal se nazvat vlastně ani o doplňkovým módem. Spíše by se dal označit za minihru. Oproti tomu je multiplayer ve GTLCS plnohodnotnou součástí hry. Je přístupný až šesti hráčům (Wi-Fi) a obsahuje neuvěřitelný počet herních módů. Celých sedm. Většina z nich jsou různé variace na téma deathmatch, ale najdeme tu i módy založené na závodech či dokonce podobné PC modle Battlefield. Jsou neuvěřitelně propracované a zábavné. Vydržíte u nich překvapivě dlouho a skvěle se u nich rozptýlíte, např. když nebudete moci splnit některou misi ve story módu. Celkově je obtížnost spíše vyšší, což ale v žádném případě nepovažuji za zápor.

Klady a zápory

Plus Téměř bezchybné technické zpracování
Plus Staré známé prostředí v novém kabátě
Plus Dokonalá hudba, jako vždy
Plus To všechno na přenosné konzoli!

Mínus Profláknutý koncept
Mínus Občasný pocit déja vu

Suma sumárum je GTALCS plnohodnotným přírůstkem do rozvětvené rodiny GTA. Při hraní vás budou přepadat krásné vzpomínky na GTA III, stejně jako lehký pocit déja vu. Jako handheldový titul uspělo GTALCS na jedničku. Téměř bezchybné technické zpracování, které doplňuje klasická hratelnost jsou kombinací, která dělá ze hry jasný megahit. Stejně mám ale takový pocit, že i kdyby bylo výsledné hodnocení na nule tak by to na prodejních výsledcích nic neměnilo. Vy víte co máte dělat. Počkat … k čemu je ta baseballka?

Grand Theft Auto: Liberty City Stories
Výrobce/Distributor Rockstar North / Rockstar
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: 256 kB
Multiplayer: ano, 6 hráčů
Verdikt: Kultovní série se konečně dočkala i zpracování pro PSP. Všechno zůstalo při starém, včetně kvality.
Hodnocení: 90% (info)

 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

Najdete na iDNES.cz