Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fullmetal Alchemist 2: Curse of the Crimson Elixir

  12:01
První díl se mi do rukou sice nedostal, neviděl jsem ani seriál, který sloužil jako předloha, i tak jsem se, ale bavil. A o to přece jde. Nebo snad ne?

Fullmetal Alchemist 2: Curse of the Crimson Elixir Už první pohled na hru (nebo na okolní obrázky) stačí, aby vám ihned došlo, že tato hra nevznikla ani u nás, ani v Rusku nebo Německu. Oči přes půl hlavy, očividný manga styl, nemusíte být specialista na exotické kultury, aby vám bylo jasné, že Fullmetal Alchemist je dílem asijských šikulů. Tituly vznikající v jejich rukou jsou buďto tak bizarní (alespoň pro nás), že po jejich spuštění nevíme, co a jak a po pár marných pokusech pochopíme, že to stejně asi nezjistíme, nebo jsou to hitovky, které osloví všechny bez ohledu na barvu pleti, šířku očí a národní jídlo. Recenzovaný projekt možná nebude trhat žebříčky prodejnosti, ale s jeho hraním by neměly být problémy na žádném kontinentě.

Jsou zde určité prvky RPG, ale spíše jde o klasickou beat´em up mlátičku.

Hlavní zápletka, to je asi z názvu docela odhadnutelné, se točí kolem alchymie. Zatímco my si alchymisty představujeme jako Fullmetal Alchemist 2: Curse of the Crimson Elixir šedivé, lehce podivínské staříky, jejichž jedinou životní partnerkou je skleněná baňka, autoři hry mají trošku jiné ideje. Jimi (respektive tvůrci kresleného seriálu) vytvořený svět z části připomíná naši současnost, ale alchymie zde hraje velkou roli. Žije mnoho lidí, kteří tímto uměním vládnou. Díky tomu jsou schopni transformovat různé předměty podle své libosti a schopností. Mezi velmi nadané jedince patří bratři Edward a Alphonse Elricovi. Ti ovšem poruší několik pravidel, když pomáhají své umírající matce a to si vyžádá postih. Zatímco Ed přijde o ruku a nohu, Ala stojí jeho počínání více. Jeho duše je přenesena do kovového brnění. Nyní nezbývá než najít legendární Kámen mudrců, který by snad mohl pomoci získat bratrům to, co ztratili. Al by totiž nerad na stará kolena zrezivěl.

Jenže jak se zdá, nejste sami, protože po tomto artefaktu pase i dalších pár nepříjemných osob. Vy se ujmete Eda, ale neustále vás bude doprovázet i Al, kterého můžete částečně ovládat. Tedy, můžete ho požádat o pomoc (pomůže vám skočit výše, bez něj byste neprovedli speciální úder), ukázat mu, kterou zbraň má sebrat, plus několik málo dalších činností. Kromě toho ho také můžete vybavit dvěma předměty, léčit ho nebo mu přerozdělovat body do tří vlastností (život, odolnost, útok). Vy máte ještě o Fullmetal Alchemist 2: Curse of the Crimson Elixir jeden atribut více – alchymii. Podle toho, jak vysokou tuto vlastnost máte, jsou účinné vaše speciální útoky.

Fullmetal Alchemist 2 není nějak obtížný titul, ale savepointy jsou rozmístěny daleko od sebe.

Jsou zde určité prvky RPG, ale spíše jde o klasickou beat´em up mlátičku. S nepřáteli se budete vypořádávat s pomocí holých rukou. Prostě a jednoduše je řezat jako žito. Časem získáte také tři zbraně – oštěp, meč a kladivo. Ty budete moci kdykoliv vyvolat. Zatímco meč a kopí jsou vhodné pro rychlé údery následující za sebou, kladivo je určené pro silné (a pomalé) devastující útoky. To ale není vše. Všude po levelech se povaluje různé harampádí, které můžete přeměnit v různé, pro vás užitečné předměty. A není jich vůbec málo. Je sice pravda, že transformovat lze jen předem určené objekty a pouze v předem určené objekty (jejichž ikona se nad danou lokací zjeví), ale to zábavu příliš nekazí. Vytvořit můžete různá děla (která jsou buďto automatická nebo je můžete přímo ovládat), elixíry (zvyšující zdraví i další atributy), zbraně (katany, tyče, shurikeny atd.), dokonce Fullmetal Alchemist 2: Curse of the Crimson Elixir i malé traktory nebo pochodující loutky či vybuchující myši. Je jich mnoho a jejich pomoc se vám bude hodit. Navíc hodně pomáhají proti stereotypu, který se téměř nedostavuje.

Rivalové jsou ze začátku z řad lidí, ale postupem času se budete stále častěji setkávat s golemy. Ti jsou výsledkem alchymistických pokusů vašeho hlavního protivníka, který se s jejich pomocí snaží vzkřísit mrtvou milovanou. Jenže golemové už jednou zničili celou civilizaci a klidně by se to mohlo opakovat. Přestože jde o akční hru (dobře, akční RPG), tak tu příběh hraje podstatnou roli. Dokonce se k vám na čas připojují i další postavy (ty nedirigujete vůbec, ale ony si docela dobře poradí i bez vašeho prudění), které pomáhají rozplétat určité nitky děje. Problémem ale je, že hra je až moc ukecaná. Skoro bych řekl, že soubojů je o něco méně než dialogů. Ze začátku vás bude bavit je louskat, protože jsou docela vtipné. Ovšem po pár hodinách hraní už je budete přeskakovat, protože animace (buďto v in-game grafice nebo kreslené) vám zhruba naznačí, co se vlastně děje. A i kdyby vás příběh nezajímal vůbec, tak filmečky přeskočit nejdou, takže je stejně budete muset shlédnout (jenže před Fullmetal Alchemist 2: Curse of the Crimson Elixir každým soubojem s bossem vás čeká delší animace, kterou nelze „odmáčknout“).

Grafické zpracování zůstává věrné své inspiraci. Je sice ve 3D, ale zachovává si komiksový styl, především díky silným černým konturám. Ty zvýrazňují jak postavy, tak prostředí. Pohybovat se budete po několika městech, ale také se dostanete do liduprázdné vesnice nebo do gigantického paláce. Design misí je vcelku povedený, zabloudit nemůžete – nenápadně jste navigováni směrem, který je potřeba pro další pokračování ve hře. Vyzdvihl bych ovšem i hudbu. Ta se opravdu povedla. Především pak jedna melodie doslova vyvolá mrazení v zádech. Přestože se titul nebojí humoru, během cesty po vesnici, kde jsou na každém kroku krvavé skvrny a ozývá se tato hudba, vás čeká tísnivá atmosféra, která si nezadá se survival horory.

Seriálová předloha

Seriál, který nese název Hagane no Renkinjutsushi vznikl v letech 2003 – 2004. Režie se ujal Seiji Mizushima. Scénář má na svědomí Sho Aikawa (anglickou verzi Joel Bergen, Jared Hedges a Mike McFarland). Hlasy hlavním hrdinů (opět v anglické verzi) propůjčili Vic Mignogna a Aaron Dismuke. Více informací najdete na stránce www.fullmetalalchemist.com – kromě příběhu, přehledu postav a dalších detailů, tu najdete i obchod s různými zajímavými předměty.

Klady a zápory

Plus Propracovaný bojový systém
Plus Stylové animace
Plus Možnost transformace předmětů

Mínus Až příliš dialogů
Mínus Sporadické rozmístění savepointů

Fullmetal Alchemist 2 není nějak obtížný titul, ale savepointy jsou rozmístěny daleko od sebe, takže když vás náhodou popadnou zažívací problémy a vy si budete chtít odskočit, tak budete muset ještě na dlouhou dobu využít svěračů a zběsile hledat další lokaci k ukládání. Je to opravdu nepříjemné, protože levely jsou docela rozsáhlé a i bez bloudění v nich strávíte pěkných pár minut. To ale neznamená, že by hra byla nějak dlouhá. Dobu, kterou u ní strávíte odhaduji na něco kolem 7 – 9 hodin.

Hra je příjemnou a hlavně originální bojovkou, která skrývá velký potenciál a téměř dokonale ho využívá. Nápad s možností transformovat předměty je opravdu dobrý, množství různých předmětů (obě postavy mohou u sebe mít jen dva naráz), svižná hratelnost a povedené kreslené animace, to vše určitě potěší. Méně radosti už vyvolá průměrná délka hry, až přílišné množství dialogů a velmi málo savepointů. Markantní vliv na hratelnost ale tyto neduhy nemají. Tím pádem zvedám palce vzhůru a volám vás, abyste pomohli při hledání Kamene mudrců. Už ho hledal puberťák Harry Potter, proč ne my?

Fullmetal Alchemist 2: Curse of the Crimson Elixir
Výrobce/Vydavatel Racjin/Square Enix
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 303 kB
Verdikt: Zábavná bojovka s lehkým nádechem RPG a několika dobrými nápady.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:
Témata: Humor
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...