Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Football Manager 2009 – opět nejlepší ve svém žánru

  0:04
Série manažerů od vývojářů ze Sports Interactive se vždy těšila velké přízni. Jak ze strany hráčů, tak kritiků. Letošní ročník nebude výjimkou.
90

Football Manager 2009

Platforma: PC
Výrobce: Sports Interacitve

  • skvělá hratelnost
  • rozsáhlá databáze
  • propracovanost
  • třetí rozměr se povedl
  • drobné chybky
  • skromné ozvučení

Skvěle hratelný titul. Letos jsme se opět dočkali drobných i větších změn. Co je povzbudivé, že žádná z nich hře nijak neškodí. Naopak, jsou svěžím větrem, který je nezbytný a žádoucí.

Herní karta

Football Manager 09

Football Manager 2009 (PC)Série fotbalových manažerů od pánů a dam ze Sports Interactive má jednu obrovskou výhodu – je postavena na nesmírně kvalitním základu. To se pak dělají další a další díly. Hlavně jsou tyto nové přírůstky velmi dobře přijímány.

Dá se s jistotou říci, že ten letošní nebude výjimkou. Nejedná se sice o žádnou revoluci, nýbrž o velmi dobře vyzrálou a vypilovanou evoluci. Drobných změn, které přímo zasahují do hraní je mnoho, ale musíme pochopitelně vyzdvihnout hlavní tahák tohoto dílu – 3D zobrazení zápasů.

Tím však nezačnu, bylo by to, jako bych u rozboru jídla popsal jen maso, které jsem si nechal na konec. Jenom zatím prozradím, že jsem měl z třetího rozměru trochu obavy, které však nebyly naplněny.

Letošní ročník se v základu co do hratelnosti nezměnil. Naštěstí se drží v kolejích položených předchozími díly a nijak přehnaně neexperimentuje. Pouze přidává čerstvé, svěže vonící koření.

Naše snažení o postup hrou tak není v zásadě jiné, jen je opět o něco zajímavější.

Football Manager 2009 (PC)Znovu se chopíme jednoho z mnoha týmů a dovedeme ho, jak daleko to půjde. Světových soutěží je ve hře nepřeberné množství a nechybí ani naše česká liga – první i druhá, plus spousta nezařazených týmů. Zábava tu rozhodně nekončí po jedné sezóně, a pokud se do hry plně dostanete, tak už jejím spárům jen těžko uniknete.

Naším středobodem bude opět hlavně tým, myšleno ta část, která se předvádí svými výkony na hřišti.

V zásadě tak bude hlavním úkolem vhodný trénink, nastavování všemožných taktik a rozestavení týmu.

Hra vás neodvádí od této části zbytečnostmi a my se tak nemusíme starat o moc věcí okolo. V tomto směru nabízí trochu jiný pohled na věc, než třeba FIFA Manager a rozhodně to není špatně, ba naopak, hráč se se svou rolí daleko více sžije.

Football Manager 2009 (PC)První, čeho si vždy člověk všimne, je nový skin. Zůstal věrný stylu z let předchozích, takže žádnou zásadní změnu nečekejte. Trošku větší novotou je potom ukazování vhodnosti hráče na daný post v menu taktiky. Semaforové barvičky nám nyní indikují, jestli hráč něco ukope na vybrané pozici (červená-špatné; oranžová-neutrální a dva odstíny zelené-hodící se).

Nelze říci, že by mi tato novinka úplně sedla. Sice se mi stávalo, že hráč na „červeném fleku“ podával dobré výkony, ale stejně mě vnitřně něco nahlodávalo. Člověk si pak podvědomě omezuje možné taktiky, protože třeba nemá hráče, které do rozestavení sednou.

V podstatě se ale jedná pouze o informaci. Hra vám totiž rovnou ukazuje pouze to, co již bylo dříve a stále je k nalezení v hráčově profilu.

To ještě není z menu taktik, potažmo sestavy vše. Nově není umožněno nabíhání do stran, anebo přes dvě pozice. Klasické šipečky tak letos směřují pouze dopředu nebo dozadu. Nevím, co autory vedlo k jejich zrušení. Já jsem si vždy liboval až v obskurním nastavení této možnosti. Škoda.

Football Manager 2009 (PC)Pro celkově lepší přehled o výkonech hráčů nyní přibyly barevné sloupečky u formy. Klasická čísla, ta jsou nyní zobrazena v barvách. Číselné vyjádření však nezmizelo. Pro přehlednost a hráčovo pohodlí jsou však barevné „kartičky“ lepší.

Drobků už ale bylo dost. Novinky se samozřejmě nedrží jen v této minimalistické rovině. Najdeme i větší a zásadnější vylepšení.

Velmi propíranou novinkou byl větší důraz na média. Jak to vypadá ve skutečnosti, se nyní pokusím popsat. Tiskové konference jsou asi tak nejdůležitější v této oblasti. Novináři vám vždy položí sérii otázek a vy na ně odpovídáte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Hráči sice reagují na některé komentáře, ale že by vaše slova ihned měnila všeobecné mínění, to se říct nedá. Novináři jsou dost často velmi dotěrní a dávají vám otázky, na které jste v některé z předchozích tiskovek nedokázal odpovědět dost uspokojivě. Postupem času si ale tak jako utvoříte nějakou pověst, která se vás bude držet.

Přestupové spekulace jsou dalším zástupcem nových funkcí médií. Týkají se jak hráčů vašich, tak hráčů, o které se zajímáte. Tedy, třeba ani nezajímáte, ale některý z pisálků to kdesi zjevně zveřejnil. Spekulace pak mají formu jednoduchého výpisu a často mohou přivést vaši pozornost na zajímavého hráče.

Football Manager 2009 (PC)Krom toho, pokud se objeví přestupový drb o vašem hráči, tak máte možnost okamžitě reagovat. Pochopitelně můžete vůči spekulaci zaujmout negativní i pozitivní postoj. Takže i když se třeba jedná o blábol, můžete prohlásit, že hráče prodáte za určitou cenu.

Samotné hraní letošního ročníku je pak velmi návykové a lahodné. Není však úplně bez chyb. Například náchylnost hráčů vůči zraněním je až přehnaně vysoká. Alespoň ze začátku jsem v průměru neměl pod čtyři zraněné hráče.

To je ale asi tak nejvýraznější problém, na který jsem narazil. Navíc není jisté, že se projeví u každého. Samotný průchod manažerem je pak klasicky vynikající.

Hráči jsou nevyzpytatelní, žádají o přestup, pokud nehrají a jsou třeba i nespokojení se stavem týmu. To samé lze říci v opačném gardu i o ideálním stavu.

Letos přibyla možnost požádat hráče o drobné změny v jeho herním stylu. Pokud máte pocit, že se často chytá do ofsajdové pasti, tak mu můžete říci, ať se to pokusí změnit. Buď se to časem povede nebo ne.

VIDEO

Vedení týmu pak rozhodně nezůstává stranou. Průběžně vás informuje o své spokojenosti, a když je potřeba, tak zasáhne i do vašeho manažerování.

Jednou jsem dostal nabídku na odkoupení obránce, která se prostě neodmítá. Sám bych jí nejspíš přijal, ale protože jsem tohoto hráče již dříve za nižší nabídky neprodal, tak se do věci zapojilo vedení. Tonda Panenka chopil, coby předseda Bohemky 1905, věci do svých rukou a transfer hráče vyřídil sám.

Databáze

Football Manager 2009 (PC)U FM jsme si zvykli na obrovskou databázi všeho potřebného. Ani tento rok nebude výjimkou. Oficiální čísla hovoří o více než 5000 hratelných klubů ve více než 50 zemích. Číslo hráčů a všemožného personálu pak přesahuje 350000.

To je jen jeden z případů, který dokazuje obrovskou propracovanost, komplexnost a nevyzpytatelnost Football Manageru. Během hraní si nemůže být člověk jistý opravdu ničím. Třeba to, když hraje zápas proti slabšímu týmu, nemusí nutně znamenat, že nedostane na zadek.

To samé se dá říci i o nákupu hráčů. Talentovaný špílmachr nemusí stát miliony, ale dá se sehnat i za úplný pakatel. Jen to chce hledat, sledovat a dedukovat.

"Zápasy můžeme sledovat ve dvojím zobrazení – klasické a televizní."

Konečně se dostáváme k tomu zásadnímu, a tím je 3D režim. Sice není nejdokonalejší, ale svůj účel plní naprosto bravurně. Byť se v zásadě stále jedná pouze o ty tečky s tím rozdílem, že vidíte, jak kmitají nohama a rukama, a jak jsou neschopní v obírání protihráčů o míč.

Football Manager 2009 (PC)Zápasy můžeme sledovat ve dvojím zobrazení – klasickém a televizním. První jmenované se drží v kolejích z let předchozích. Nabízí jak možnost klasického 2D zobrazení, tak nového trojrozměrného. Jeho výhodou je nepochybně to, že vše máme ihned po ruce.

To televizní zobrazení je sice efektnější, ale méně praktické. Sice ihned vidíme hráčovu kondici a můžeme si zapnout zobrazení oken s četnými informacemi, ale ani tak to není ono. Zase na druhou stranu máme zvětšenou hrací plochu, takže věci sledujeme trochu detailněji.

Třetí rozměr hře rozhodně nijak neškodí. Akce můžeme vidět i z jiných pohledů. Navíc je trojrozměrné zobrazení sice jednoduché, ale nedá se říci, že by bylo ošklivé. Hlavně je funkčnější, než to z FIFA Manageru.

Není 3D jako tři dé

Football Manager 2009 (PC)U fotbalových manažerů jsem nikdy velkým zastáncem třetího rozměru nebyl. Už jen proto, že když jsem se s něčím takovým setkal, psal se rok 2002. Tehdá jsem hrával Total Club Manager 2003.

Engine použitý pro zobrazení zápasů tam byl převzat z FIFY 2002. Na svou dobu se na něj sice hezky koukalo, ale zároveň byl krutě nefotbalový. U této série jsem pak vždy jen zkouknul, co se u 3D režimu změnilo a mé cesty se následně uchýlily k textovému režimu.

Leč má jistě třetí rozměr u FIFA Manageru (jak se tato série TCM již nějaký ten pátek jmenuje) spoustu zastánců, tak na mě působí pouze jako pozlátko, lákadlo na zákazníky. Ono se na to opravdu pěkně kouká, ale prostě to není ono.

Proto jsem se 3D zápasů u Football Manageru trochu obával. Zde krásu nahrazuje účelnost. Ano, hráči nemají ultrarealistické pohyby a připomínají spíš Sensible Soccer, ale co naplat, působí to fotbalově.

Sice se čas od času objeví nějaká nepravděpodobná situace, která zavání umělotinou, ale i tak věříte tomu, co se na hřišti děje.

Ani tak se však nevyvaruje občasným excesům. To, že se hráči válí na zemi po skluzu jako lemry velmi dlouho bych ještě odpustil. Ovšem fakt, že zápas skončí remízou 1:1, přičemž oba góly jsou vlastňáky z malé domů, to už je trošku zarážející.

Football Manager 2009 (PC)Neříkám, že by se to nemohlo stát v reálu, ale pokud hráč přihrává z dvaceti metrů od brány a gólman není schopen se hnout z místa, aby si přihrávku převzal, tak to už je trochu podivné.

To je však jen drobná vada na kráse, která rozhodně není pravidelná. Ještě jsem nezmínil novou časovou osu společnou pro oba režimy, na které si můžeme okamžitě najít určitou akci a znova si ji zobrazit.

Se zápasy opět souvisí také úloha vašeho asistenta. Ten za vás může už z dřívějška odříkat týmové pohovory a hlavně nově podává i týmové hlášení během zápasu. Dozvíte se tak, kteří hráči mají problémy se začleněním se do týmu, nebo třeba co by chtělo změnit na vaší taktice. Neznamená to však, že pak nutně vyhrajete. Tuto novou vlastnost oceňuji.

Výtka bude opět směřovat ke zvukům. Opět totiž skoro chybí. V zápase se sice ozývá hučení ochozů a kopání do míče, ale pořád to nějak není ono. Menu je pak úplně němé.

Football Manager 2009 (PC)Letošní Football Manager se rozhodně povedl. Přinesl výraznější změny a zároveň si zachoval vše dobré z předchozích dílů. Jestliže jste fanouškem fotbalových manažerů, tak je pro vás toto „must have“ titul, který ve vaší sbírce nesmí chybět.

Trošku stranou si mohou přijít nováčci, kteří i přes četnou nápovědu nebudou mít vstup do titulu nejlehčí. Ovšem pokud se přehoupnou přes počáteční nezdary a hře plně propadnou, tak už se od ní jen tak neodtrhnou.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 794 čtenářů

  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Hráči se smějí novému portrétu Karla III., vypadá prý jak videoherní boss

Nový portrét krále Karla III., který namaloval namaloval britský portrétista Jonathan Yeo, se kvůli...

Nevíte, co s volným časem? Stáhněte si zdarma skvělý Dragon Age: Inquisition

Digitální obchod s hrami Epic Store si tento týden pro hráče připravil opravdu hodnotný dárek....

Grand Theft Auto 6 vyjde na podzim roku 2025

Vydavatel nejočekávanější hry posledních let upřesnil během prezentace hospodářských výsledků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...