Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Flanker 2.5 – kobra, kolkol a konev vodky

  12:01aktualizováno  9. července 3:34
Když se předloni v prosinci objevil Flanker 2, okamžitě zvedl neuvěřitelnou vlnu zájmu leteckých nadšenců o ruské stroje. Možnosti, které tato simulace nabízela, v mnohém předstihovaly tehdejší modlu Falcon 4. Po více než roce přichází první podstatné vylepšení se spoustou novinek.

Flanker 2.5

Představovat zde legendu mezi leteckými simulátory s názvem Flanker 2 jistě není nutné – snad každý fanda virtuálního létání již měl možnost setkat se s tímto „ruským Falconem“, který dodnes představuje určitý „standard“ pro dovednostní soutěže na srazech simulátorové komunity. Abyste si udělali představu, jak takové soutěže mohou vypadat – buďto jde o klasické multiplayerové variace na téma deathmatch (ať již normální či týmový) s leteckým kanónem (boj většinou končí taranováním posledního protivníka zoufalým letounem bez nábojů), nebo různé závody v superpřesné pilotáži (průlet úzkým skalním okem, za kterým čekají dvě Šilky, obrat a návrat zpět stejnou cestou). Pánové z SSI se rozhodli, že létání zpříjemní novým „patchem“, který je k dispozici zdarma na internetu (stáhnout si ho můžete odsud). A opravdu je na co se dívat – ostatně následující řádky mohou být výmluvným důkazem.

První změnou, která každého trkne do oka, je přidání dalšího pilotovaného letounu. Populární „Suchary“ tentokrát doplní neméně schopný MiG-29K, námořní (a notně modernizovaná) varianta obávaného ruského stíhače (pamatuji, že když jsem před lety ukázal model 29ky jistému americkému patriotovi, snažil se mne přesvědčit, že taková letadla dokážou vyrobit pouze v USA). Stejně jako u kolegů od Suchoje, i nový MiG disponuje téměř dokonalou konverzí kokpitu i avioniky a létání s ním je (i přes podobnou konstrukci) citelně odlišné od původních Su-27 a 33. Flanker 2.5Příznivci divoké akrobacie se však nemusí bát – oblíbenou kobru či kolkol a další „chuťovky“ uděláte po vzoru slavného Kvočura i s MiGem, přesně jako v reálu. Relativně bezproblémové začlenění dalšího letadla do Flankera je obrovským příslibem pro budoucí Lock On (postavený na stejném enginu) , ve kterém se setkáte s širokou plejádou ruských i amerických strojů.

Další příjemné inovace potkáte, jakmile se odlepíte od země. Po zařazení dalšího námořního stroje se těžiště operací dostalo více nad vodní hladinu, a tak se autoři rozhodli trochu oživit dosavadní „statická“ plavidla. Jednotlivé flotily se konečně přesouvají z místa na místo - často se stane, že po návratu z mise je letadlová loď o notný kus dál oproti původní pozici a vy zažíváte horké chvilky při jejím hledání se stále se tenčícími zásobami paliva (ono je palivo ve Flankeru prevít samo o sobě – vzpomínám si, jak jistému kolegovi, říkejme mu třeba David, po bravurně zalétané sestavě se Su-27 došla šťáva během přiblížení na přistání a milý akrobat skončil v nedůstojné poloze v oranici pár set metrů před přistávací plochou). Zajímavé je i sledování bojové činnosti lodí – protiletadlové střely vypouštěly efektně již v původní verzi, nyní však střílí i rakety protilodní (setkání dvou raketových křižníků se mění v zběsilou přestřelku na stokilometrové vzdálenosti).

Flanker 2.5

Vylepšení pocítí i všichni příznivci obtížných leteckých manévrů. Jak již autoři dopředu avizovali, půjde tankovat také s Su-33 a MiG-29K. Samotná procedura leteckého tankování sice není tak propracovaná co se struktury týče jako například ve stařičkém F-22 ADF (tam si vás tanker volá do jednotlivých postavení), ale to jí na náročnosti vůbec neubírá. je třeba se smířit s tím, že bez pořádného joysticku (nejlépe FLCS), pedálů a zdvojeného plynu nemáte šanci zvládnout složité štelování do optimální pozice pro zachycení onoho „košíčku“ visícího na hadici z tankovacího letadla. Další lahůdkou je start a přistání na jedoucí letadlové lodi – konstrukce ruských letadlovek je totiž mírně odlišná od těch amerických, takže veškeré návyky z F-18 musí jít stranou. Neodpustím si však jednu výtku – po hraní Super Hornetu mi přijde paluba Kuzněcova nepřirozeně vylidněná. Naopak s povděkem beru zlepšený boj formací letadel – už se díkybohu nepodobá akčním filmům, kdy nepřátelé sice obstoupí hlavního hrdinu, ale bojují s ním jednotlivě. Absurdní situace, kdy osamocený Su-27 spolehlivě zlikvidovat skupinu čtyřech elitních pilotů F-16, již potkáte velmi, ale opravdu VELMI zřídka.

Grafika Flankera patřila (a stále patří) k tomu nejlepšímu, co lze na monitorech osobních počítačů v této oblasti spatřit. Nabízí se srovnání s neméně zdařilými USAF Jets, které neměly daleko k fotorealistické kvalitě – zatímco hra od Jane’s excelovala co se dokonalých vizuálních modelů týče (a často byl problém rozeznat vyfocenou a „vytípnutou“ A-10), u Flankera již od počátku vidíte, že jde o simulaci. Flanker 2.5To však není na škodu – neuvěřitelné množství všemožných objektů („univermágy“ a kina ve městech, vesnické baráčky, vedení vysokého napětí) vytváří skvělou atmosféru, kdy máte pocit, že skutečně letíte nad kopci Krymu, přes které se líně převalují chomáčky ranní mlhy. I zde došlo k mírnému zlepšení – zejména u výbuchů a všemožných kouřů či obláčků (malé „beránky“ vypadají z výšky doslova kouzelně). Skvělé technické zpracování si však vybírá svou daň v hardware – pro optimální běh Flankera 2.5 doporučuji silný Duron (nebo PIII) se 128 a více MB paměti a rychlou grafickou kartou. Na pomalejším hardwaru se hra stává díky nízkému framerate nehratelnou – pomůže jenom ubrání detailů či zjednodušení letového modelu, což je v tomto případě jenom na škodu.

V tomto případě je finální verdikt jednoznačný – všichni majitelé Flankera 2 by si měli update okamžitě stáhnout a naistalovat, protože posune jejich již-téměř-dokonalý program o další krok směrem k ráji všech virtuálních pilotů. A ti co ještě Flankera nemají? To jsou buďto zarytí Falconisté (a odmítají uznat cokoliv jiného než zastaralý vysavač s křídly), notoričtí „civilové“ (ty necháme s Boeingem čekat ve frontě na start na LAX), nebo to s hraním bojových simulátorů nemyslí vážně. Flanker 2.5 si prostě tak vysoké hodnocení zaslouží – nic lepšího na PC není a ještě dlouho nebude. Do vydání Lock On tak máme o zábavu postaráno.

P.S.: Jedna poznámka na závěr - pokud chcete létat tréninkové mise, musíte si kvůli nekompatibilitě s původní verzí stáhnout více než stomegový balík, který obsahuje všechny dosavadní mise a pár nových, jejichž autory jsou fanoušci Flankera.

Flanker 2.5
Výrobce: Flying Legends
Vydavatel: SSI
Distribuce v ČR: volně ke stažení na BonusWeb.cz
Oficiální homepage: www.flanker2.com
Minimální konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM, 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 800 MHz, 128 MB RAM, GeForce
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Skvělý bezplatný add-on k nejlepšímu leteckému simulátoru současnosti.
Hodnocení 94%

Autor:
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....