Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

FIFA Manager 09 - velmi povedený fotbalový manažer

  0:01
Začíná doba fotbalových manažerů. Dnes se dostal na řadu závodník od vývojářů z EA Sports.
80

FIFA Manager 09

Platforma: PC
Výrobce: EA

  • přístupnost a propracovanost
  • dobrá hratelnost
  • spousta licencí
  • mírná těžkopádnost
  • fanoušky konkurence nejspíš neosloví

Zdařilý titul, který si jistě najde řadu fanoušků. Svým pojetím jistě uspokojí jak začátečníky, tak zkušenější hráče.

Herní karta

FIFA Manager 09 (PC)

 FIFA Manager 09 (PC)
 Textový režim v celé své kráse.

Fotbalové manažery – mnohými nepochopený žánr. Kdekdo vidí pouze tabulky, jejich selektování a následné vytvoření sestavy vašeho týmu. Poté přijde na zápas a oni trpí představou, že tohle by nehráli ani za zlatou husu.

Necítí to napětí, ten hřejivý pocit, když váš tým dá gól. Těm ale tato recenze určena není, dnes přišel na řadu fotbalový manažer, který se setkává se spoustou předsudků.

Není to způsobeno ničím jiným, než slovem FIFA v názvu. Výraz, který mnohým PC hráčům ve spojení s fotbalovou hrou nahání husí kůži – nutno podotknout, že ne tu příjemnou. Musím však hned na úvod říci, že zde jsou předsudky zbytečné. FIFA Manager se za svou podobu a obsah nemusí stydět, byť srdce fandů Football Manageru od vývojářů ze Sports Interactive k větší aktivitě nejspíš nevybudí.

Jak to již bývá u manažerů zvykem, naším úkolem bude pečovat o vybraný tým. A to nejen o to, aby naši svěřenci makali při tréninku, ale budeme se starat i o stadion a stav týmové kasy. Neznamená to však, že bychom měli zametat plastové kelímky a vytírat obsahy žaludků fanoušků. Spíš nás bude zajímat, kde svatostánek rozšířit o nové sedačky a tak podobně.

To jsem ale vzal trochu zeširoka. Začněme starostmi o tým a třeba i úplným úvodem, kterým je vytvoření naší postavy. FIFA Manager 09 (PC) Opět zde máme možnost určit si, jestli budeme mít partnerku nebo manželku a případně i nějaké ratolesti.

Pokud si na začátku žádnou z variant nezvolíte, tak to hře příliš nevadí a nějakou tu partnerku vám stejně postupem času najde. Takže nutnosti si s ní někam vyrazit stejně neuniknete.

Teď už ale skutečně k týmům. Těch je na výběr opravdu velké množství a ligy na tom nejsou v poměru o moc hůře. Nechybí ani naše liga s odpovídajícími soupiskami. Bohužel je přítomna jen nejvyšší soutěž a ty nižší opět chybí.

Základem všeho úspěchu je pečlivý přístup k jednotlivým oblastem. Pokud špatně hrajete, nemají o vás zájem sponzoři a tím pádem nemáte potřebné finance. Jako první na řadě je trénink. Pokud vaše ovečky netrénují, tak toho moc neukopou.

"Každému hráči můžete taktéž přidělit jeden atribut, na jehož zlepšování bude pracovat."

Od loňska se možnosti v této oblasti nezměnily. Maximálně můžete mít tři tréninkové skupiny, u kterých určujete, jakému aspektu se budou zrovna věnovat. Samozřejmě nechybí speciální skupiny pro hráče po zranění nebo pro brankáře.

Každému hráči můžete taktéž přidělit jeden atribut, na jehož zlepšování bude pracovat. Pokud tedy máte útočníka, který má sílu střely pětiletého dítěte, tak je jasné, co asi bude nejlepší vypilovat.

FIFA Manager 09 (PC)  
Jedno z "vylepšení" - menu úpravy  týmových taktik.

Pokud hráči trénují, jak potřebujeme, tak přistoupíme k taktikám a rozestavení v týmu. Tak a tady již máme jisté změny. Leč převážně kosmetické, avšak nebo právě proto vedoucí k nepřehlednosti. Klasické posuvníky nahradily obrázky a to mi nepřijde zrovna šťastné.

Loni bylo vše o mnoho přehlednější. Chtěl jsem přímé přihrávky po zemi a dvěma posunutími jsem dosáhl svého.

Letos je toto ztíženo. Současně ale přibyla položka „General Orders“, která umožňuje nastavovat jednotlivé herní instrukce – jak individuálně, tak pro tým jako celek. Tam je právě k nalezení i výše zmíněná možnost a samozřejmě i několik dalších.

Musím ocenit, že je například možné vybrat útočníky a všem najednou přiřadit potřebné instrukce. Přesto si nemůžu pomoci, ale klasické posuvníky mám raději.

Tip

Savy ve hře zabírají poměrně hodně místa na vašem HDD. Proto doporučujeme ukládat s rozmyslem. Navíc se rychlá uložení nepřepisují, ale vždy se vytvoří nové.

Rozestavení hráčů je taktéž důležitou částí našeho ladění týmu. Zde je rozhodování zjednodušeno díky tomu, že můžeme vidět celkovou úroveň hráče.

Pokud tedy dáme čistokrevného útočníka na pozici stopera, tak ihned vidíme, že to nebude pravé ořechové. Ti, co toto ulehčení nechtějí, ho prostě nezapnou a hotovo. Hra jim ho nijak nenutí.

Důležitým aspektem je také morálka, týmová důvěra a sebedůvěra. S tím jsou spojeny rozhovory s hráči, a teď myslím ty mimo zápas. Vašemu oblíbenci tak můžete například slíbit, že bude příští rok kapitánem a naopak rebelantovi říci, že s ním v prvním týmu nepočítáte. Klesne jeho důvěra ve vás a pochopitelně i morálka. Aspoň pak máte důvod se ho zbavit.

FIFA Manager 09 (PC) Dále nechybí klasická promluva, která ovlivňuje právě morálku. S tou jsem během hraní neměl výraznější problémy. Atmosféru v týmu se můžete pokusit zlepšit i tím, že váš tým vytáhnete do zábavního parku nebo navštívíte restauraci.

Další cesty našeho manažerování se budou ubírat směrem k zelenému pažitu. Zde je několik možností zobrazení. Od prostého vyplivnutí hotového výsledku až po 3D režim, se kterým je tato série spjata. Začnu tím trojrozměrným bodem programu.

Opět s ním totiž nejsem plně spokojen. Pokud si dáme průběh celého zápasu v reálném čase, tak je vše celkem fajn. Hráči reagují na vaše povely, které jim můžete zadávat a celkově se na hru i dobře kouká – je použit grafický kabátek z FIFY 09. Horší situace nastane, když si zapneme pouze zobrazování jednotlivých šancí.

Odhad zápasů
FIFA Manager 09 (PC) Zajímavá novinka, která by se dala nazvat „manažerským sandbox modem“. Zadáte si dva týmy, jejichž souboj chcete odhadnout a hra to za vás udělá. Buď vám rovnou vyplivne výsledek, nebo se můžete na zápas kouknout v 3d režimu. Navíc máte možnost libovolně upravovat jejich taktiky a dělat promluvy během poločasové přestávky.

V tomto případě se 3D zobrazení kombinuje se jednoduchým textovým režimem. Vše je pak podivně zbrklé. Trojrozměrné zobrazení akce uteče rychleji, než se člověk vzpamatuje a tempo hry celkově není ideální a to ani v případě, že jedeme na nejnižší možnou rychlost.

 FIFA Manager 09 (PC)
 Poločasová rozmluva s hráči.
Příjemné je, že letos už nemusíte chodit do speciálních menu během zápasu, abyste upravili taktiky nebo sestavu. Vše můžete dělat přímo při hře.

Možná se jedná pouze o moji subjektivní antipatii, ale 3D režim mi nevyhovuje a nikdy moc nevyhovoval. Nehledě na to, že se objevují obskurní situace, které rozhodně nepůsobí fotbalově.

Mé cesty se tedy vždy nakonec ubíraly k textovému modu, ten se také dočkal změn k lepšímu. Věřte tomu nebo ne, ale je napínavější než přeplácaný kolega se třemi rozměry. Letos si na něj opět nemohu stěžovat a byl jsem s ním velmi spokojen. Navíc vám váš asistent čas od času sdělí nějakou tu tezi, co by chtělo na vaší hře změnit.

"V půli zápasu vždy dostanete možnost projevit se."

Následující vyřčené platí pro oba režimy. V půli zápasu vždy dostanete možnost projevit se. Buď střídáním, nebo třeba promluvou k hráčům. FIFA Manager 09 (PC) Ta je zde řešena jednoduše a máte k ní pět možností. Můžete svým povzbuzením (či kritikou) potěšit jak jednotlivce, tak celý tým. Střídat pak můžete pochopitelně i během zápasu a to samé platí i o taktikách.

V modech „Videotext“ (trošku zbytečnost, ale co) a „Instant Results“ jsou možnosti během průběhu poločasu značně omezeny. Poločasová chvilka filozofie však nechybí.

Třešinkou na dortu je potom fakt, že si můžete zvolit režim kariéry hráče a zápas odčutat přímo na hřišti v dresu jednoho vašeho svěřence. Pokud jste manažerem do určitého věku, tak můžete být hrajícím koučem a zápas odkopat přímo za sebe.

Tím bych prozatím uzavřel záležitosti okolo zeleného porostu. FIFA Manager totiž nabízí i poměrně hutnou omáčku okolo.

 FIFA Manager 09 (PC)
 Pozápasové shrnutí.
Kdo je tedy spíše mamonem, než manažerem, tak si také přijde z části na své. Můžete totiž poměrně detailním způsobem sledovat týmové finance, nastavovat ceny vstupenek nebo třeba uzavírat smlouvy se sponzory.

Dost podstatným výdělkem může být i prodej suvenýrů, přičemž si můžete postavit i pobočku v zahraničí.

Opětovně nechybí 3D editor stadionu, který umožňuje přidat téměř vše, co vás napadne. Tedy alespoň mně vystačil, lidi s větší fantazií možná pocit uspokojení nezaplaví.

Ve hře jsem ocenil také to, že pokud nechcete něco dělat, tak to skutečně dělat nemusíte. Jestliže vás tedy finance nezajímají, nevadí – seženete si personál, který tuto oblast zvládne za vás. A to platí téměř o všech činnostech ve hře. Tedy vyjma partnerky a starosti o váš osobní život obecně.

FIFA Manager 09 (PC) FIFA Manager 09 má rozhodně co nabídnout. V žádném případě se nejedná o konkurenta v proděravěném saku. Možností nabízí opravdu hodně. Drobnosti jako to, že si vás jednou za čas odchytí reportéři nějakého deníku a položí vám otázku na tělo, jen dokreslují pocit, že jste opravdu součástí dění.

Nechybí ani možnost převzít otěže týmu mladíků a hledat v něm talenty, nebo se postarat o tým rezerv.

Problémem FIFA Manageru 09 je stále určitá těžkopádnost a v jistých ohledech nekomfortnost. Kolikrát by člověk chtěl udělat nějakou věc, která se nabízí a ono to tak docela nejde. Tyto případy sice nijak výrazně nekazí celkový dojem ze hry, ale nejpříjemnější také nejsou. Takhle podáno to zní dosti neprůkazně a diskutabilně, ale zmíněného pocitu jsem se nemohl během testování zbavit.

 FIFA Manager 09 (PC)
 Herní obrazovka se zobrazenými panýlky - v rozlišení 1280x1024.
Ještě krátce k novinkám. To, že si můžete nyní pořídit podstatně více personálu do týmu, není nijak převratná věc. Také nový widget systém, neboli panýlky v dolní části obrazovky jsou sice dobrý nápad, ale k jejich neustálému zobrazení je nutné vyšší rozlišení.

Každopádně, FIFA Manager 09 se povedl a své fanoušky si jistě najde. Nabízí trošku jiný pohled na věc, než konkurence od Sports Interactive.

Hra má příjemný kabátek, přibyl nový světlý skin a navíc umožňuje nastavení obtížnost, které novým hráčům jistě přijde vhod.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 479 čtenářů

  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Nová zbraň do Call of Duty stojí více než samotná hra

V rámci propagace posledního filmu o obřím opičíkovi King Kongovi přibyla do populární hry Call of...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dohrání hry by mělo být možné dát spropitné, navrhuje exšéf Blizzardu

Bývalý šéf slavného studia Blizzard sdílel na sociální síti X myšlenku, že by příběhové hry měly po...

Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

Druhá sezona Falloutu potvrzena, seriál masivně zvýšil zájem o hry

Seriál Fallout od Amazonu, který vznikl na motivy známé herní postapokalyptické série, se dočká...

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední, slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...