Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Far Cry Vengeance – odplata v džungli

  12:00
Recyklace je jistě dobrá věc. Obzvláště v oblastech s křehkým ekosystémem. Vzít ale rok a půl roku starou hru a znovu ji vydat pod novým názvem, to se nejeví jako nejlepší nápad.

Far Cry Vengeance Získání kompletní licence značky Far Cry se evidentně videohernímu gigantu Ubisoft zúročilo. Již čtvrtý konzolový díl se přiřítil tentokrát na Nintendo Wii, samozřejmě s kompletní podporou nových ovladačů. Co však nabízí? Pro vyznavače série opravdu ne příliš. Far Cry: Vengeance je totiž konverze Far Cry Instincts Evolution, obohacená o nové levely a pár těch vylepšení, aby se neřeklo.

Naroubování nových úrovní na ty z FCIE proběhlo v pořádku a hluchých míst se opravdu obávat nemusíte.

Jack Carver je magnet na smůlu. Kromě toho, že ho přitahují tropická prostředí, nikdy nedokázal odolat nabídce krásné ženy. Krásná brunetka Kade však nehraje na rovinu, a proto se Jack brzo ocitá ve víru událostí, které nabírají nebezpečný spád a jediné východisko se nabízí v podobě krvavé cesty, na které se ukáže, jak dokáže Jack využít svoje zbrojní schopnosti a predátorské instinkty. Pro hráče vyznávající pouze konzole Nintenda, bude Far Cry Vengeance pěkný příběhový guláš. Jelikož jde Far Cry Vengeance o předělaný Far Cry Instincts Evolution, který odkazoval v mnohém na předešlý díl, tak bychom se nedivili, kdybyste na celou hru koukali s vytřeštěnýma očima. Chlápek v havajské košili, co trhá lidi občas rukama, problémy mu nedělají ani mílové skoky, který se jen tak objevil kdesi v džungli a nikdo ho nemá rád, bude pro mnohé hráče tak trochu záhadou. Pokud jste zmiňovaný FCIE hráli, tak moc dobře budete vědět, která bije, ale i na vás čeká nějaké to překvapení. Největší změnou bude určitě přítomnost několika málo nových levelů, do kterých se podíváte.

Jelikož jsme dohráli všemožné díly série již několikrát, tak pro nás bylo příjemné zavítat do nových úrovní jako věznice, rýžová pole, hangár, zákop, ropná plošina, nebo horské výšiny. Tyto lokace jsou povedené a jejich přítomnost ve hře je v podstatě největším lákadlem celé hry. Jejich design je, jak už jsme si u série zvykli, z části lineární, z části volnější a mnohdy najdete i nějakou tu alternativní cestu k požadovanému cíli. Prostředí se samozřejmě skládá z největší části z všemožného pralesního porostu, takže se rozhodně nemusíte bát, že byste přišli o oblíbené ukrývání za stromy či plazení v husté trávě. Naroubování Far Cry Vengeance těchto nových úrovní na ty z FCIE proběhlo v pořádku a hluchých míst se opravdu obávat nemusíte. Ty levely, které byly z FCIE zachovány, naštěstí patří k těm nejlepším ze hry, takže se ani nemusíte bát, že byste přišli o oblíbené nelineární souostroví, spalování marihuanového pole, či povedený konec v pohoří, kde se odehraje poslední souboj.

Příběh víceméně kopíruje zmiňovaný díl a odehrává se prostřednictvím několika videosekvencí, které jsou však na Wii zpracovány v naprosto úděsné kvalitě. Setkáte se tak opět s kšeftařkou Kade i pochybným obchodníkem jménem Kien Do. Chybět samozřejmě nemůže ani Semeru, pravděpodobně nejoblíbenější záporná postava série. Právě s ním se dočkáte několika nových videosekvencí, ve kterých na vás tento charismatický vůdce Feral válečníků vychrlí nějaká ta filozofická moudra.

Co se týče konceptu, je hra stále starým dobrým konzolovým Far Cry.

Far Cry Vengeance Základem Far Cry byly odjakživa zbraně a s příchodem konzolových dílů pak také zvířecí schopnosti, kterými hlavní hrdina disponoval. Ve Vengeance nechybí ani jedno, ale zpracování oněch predátorských instinktů na tom není až tak dobře, jako u minulých dílů. Predátoří energie je znázorněna v levém rohu obrazovky v kruhu okolo pařátu. Její nashromáždění můžete získat pouze tak, že buďto zabijete někoho kulkou přímo do hlavy, nebo naopak útokem z blízka. Ten se však (až na pár výjimek především v závěru hry) neprovádí pomocích holých rukou, ale pomocí mačety, která nikdy nechybí ve vaší základní výbavě. Nepřátele tak budete obšťastňovat jedním seknutím do krku za druhým. Ke speciálním schopnostem, kterými Jack oplývá pak samozřejmě patří obvyklá výhoda skákat neuvěřitelně daleko a vysoko, lezení po strmých plochách, predátorský pohled a další. Při používání většiny těchto nadlidských schopností vám samozřejmě bude predátorská síla ubývat.

Využít ji však budete moci i k léčení, protože lékárničky jsou ve Far Cry Vengeance nedostatkovým zbožím. Naštěstí, protože Far Cry Vengeance všude se povalující balíčky s rudým křížem by v prostředí tropické džungle nepůsobily zrovna dvakrát nejreálnějším dojmem. Bohužel se však léčba neprovádí zrovna nejlepším možným způsobem. K použití predátorské energie k uzdravení totiž musíte horizontálně zamávat nunchukem. Na tom by nebylo noc moc zvláštního a špatného, jenže bohužel se vertikálním zamáváním přídavného ovladače skáče. V zápalu boje samozřejmě nejste schopni rozlišit naprosto přesně směr pohybu, takže pokud se chcete při přestřelce uzdravit, tak zároveň i skáčete a naopak.

Zbrojní výbava je klasického ražení. U sebe můžete vždy nosit tři druhy zbraní z kast „pistole“, „kulomet, brokovnice“ a „raketomet, odstřelovačka, foukačka“. Ovládání je příjemné a na rozdíl od Red Steel vás nepeskuje pokaždé, když nemíříte úplně přesně. Poloautomatické zaměřování se ve výsledku ukázalo jako velmi dobrá volba, která usnadňuje příjemně hraní. Samotné ovládání je ale jinak totožné se všemi ostatními wiičkovými FPS, ovládanými kombinací wiimote plus nunchuk.

Karma

Tak praví tetování, které má Jack Carver na levém předloktí. Při použití logického uvažování jsme se dovtípili, že tím není míněna chorvatská senzace diskoték let 2002 – 2005. Karma je etický přírodní zákon příčiny a následku. Celá tato filozofie vychází z buddhismu. Dle Karmy je čin vykonaný se záměrem nebo vědomým motivem následován odpovídajícím následkem tohoto činu, postihujícím zpětně aktéra samotného. No, co k tomu říci závěrem? Jack Carver hodně pije, takže si zbytek jistě domyslíte.

Far Cry Vengeance Jediným problémem kromě výše uvedených komplikací při léčení jsme zaznamenali při zoomování. To se totiž provádí pomocí rychlého škubnutí wiimotem kupředu. Odzoomování pak přesně opačně. Nejenom, že k provedení takovéto akce potřebujete relativně hodně prostoru, ale navíc nejde o zrovna pohodlný způsob, jak zoomu docílit. Naštěstí však obsahuje ovládání i zábavné okamžiky, kupříkladu házení granátu pomocí stisknutí tlačítka Z a provedení příslušné imitace pohybu hození granátu. Far Cry Vengeance je navíc díky šikovné funkci zacentrování obrazu jediná FPS pro Wii, kterou lze hrát v pohodlí i vleže, což jsme sami moc ochotně prozkoušeli.

Co se týče konceptu, je hra stále starým dobrým konzolovým Far Cry. Obrácená hra na kočku a myš, ve které se stává kořist lovcem stále funguje více než dobře. Nechybí ani vozidla, včetně jednoho nového. Tím je Jeep Patriot, který je dobrý v tom, že, ehm, no prostě vás dokáže dostat z bodu A do bodu B. Ničím jiným opravdu nevyniká. Dále narazíte i na obrněné vozidlo, ale to mezi nová vozidla nepočítáme, protože se posadíte pouze za jeho statický kulomet. Far Cry Vengeance

Velkým plusem každého dílu byl online multiplayer. Jak už jistě tušíte, tak Far Cry Vengeance nic takového neobsahuje. Hra více hráčů v offline režimu sice přítomná je, ale přestože obsahuje jeden nový režim, tak nestojí díky svému zpracování za nic. Navíc je určen pouze maximálně dvou hráčům.

Technické zpracování je u Wii her věc prapodivná. Přestože je výkon této konzole papírově větší, než u pomalu končící generace konzolí, tak hry o moc lépe nevypadají. U Far Cry Vengeance je to ještě horší. Hra vypadá hůře, než FCIE na starý Xbox. Pozadí se dokresluje, anizotropní filtrování stojí za starou belu a textury i modely postav i vozidel jsou ohyzdné. Prostě grafický humus. Bohužel se dočkáte po technické stránce i dalších neduhů. Hra neustále trhá, framerate je stabilní jako mrakodrapy při zemětřesení a horizontální synchronizace je vypnutá. Víc už k tomu asi říkat nemusíme.

Klady a zápory

Plus Nové levely
Plus Vcelku bezproblémové ovládání
Plus Koncept hry stále funguje

Mínus Úděsné technické zpracování
Mínus Znatelně chybí online multiplayer
Mínus Způsob zoomu a uzdravování

Far Cry Vengeance nelze označit jako právoplatného člena rodiny celé herní série, ale stejně tak nelze popřít, že dokáže na nějakou dobu zabavit. Vzhledem k tomu, že hru dohrajete za víkend, tak není sice moc dlouhá, ale zato je herní zážitek docela intenzivní. Nové prvky ve hře také potěší, ale vzhledem k tomu, že jich není až tolik, tak si mnohdy budete jako my říkat, zdali to tam vlastně dříve už bylo nebo ne. Naprosto jsme si třeba nebyli jisti, jestli šlo už ve FCIE Kade na konci pořádně zfackovat, nebo ne. Formule běhání po džungli s tuctem zbraní a zvířecími schopnostmi ještě naštěstí funguje, ale jinak je Far Cry Vengeance opravdu nejhorším dílem série. A jednou z nejlepších FPS pro Wii :-).

Hru zapůjčila firma Gamehouse.

Far Cry Vengeance
Výrobce/Vydavatel Ubisoft/Ubisoft
Platforma Wii
Multiplayer: 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 41 bloků
Verdikt: Běhání po džungli se spoustou zbraní a zvířecími schopnostmi nás ještě neomrzelo, ale jednoznačně se jedná o nejhorší díl série a to hned kvůli několika faktorům.
Hodnocení: 67% (info)

  • Nejčtenější

Do Age of Empires 2 přibudou Češi, v kampani si zahrajeme za Žižku

Legendární strategie Age of Empires 2 chytla díky nedávnému remasteru druhý dech a autoři ji postupně rozšiřují o další...

Ubisoft ukázal boj proti mimozemšťanům. Jedno překvapení uniklo předčasně

Ubisoft láká na týmovku Rainbow Six Extraction, v níž se tři hráči utkají s mimozemskými mutanty. Překvapením večera je...

Jedna pecka za druhou. Microsoft ukázal Starfield, Halo i novou Forzu

Tradiční velká konference Microsoftu je letos ještě napěchovanější novinkami díky jeho rostoucímu seznamu vlastních...

Tak to je super překvapení. Epic rozdává na PC herní hit Control

Z tajemné hry, kterou Epic rozdává zdarma, se tento týden vyklubalo velmi příjemné překvapení: parádní akce Control od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Take Two hráče zklamalo, místo představení novinek poučovalo o toleranci

Herní vydavatelství Take Two nevyužilo svůj prostor na výstavě E3 k předvedení chystaných novinek, ale uspořádalo...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Parkinson má v počátcích nemoci nenápadné příznaky. Co vás může varovat?

Obávaná nemoc spojená s nezvladatelným třesem přichází pomalu a nepozorovaně, takže řada postižených mnohdy vůbec...