Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dynasty Warriors 4

  12:00
Bojovek, v nichž pobíhají po obrazovce desítky vzteklých Číňanů ozbrojených chladnými zbraněmi, není mnoho. Jediným a dominantním zástupcem tohoto „masového“ žánru je série Dynasty Warriors.

Dynasty Warriors 4

Již od druhého dílu Dynasty Warriors pečlivě sleduji vývoj této ságy, kterážto mi právě tímto připomněla okamžiky strávené u výborného, v časech hlubokého komunismu promítaného čínského historického filmu „Zrada a pomsta“. Pro mladší pařany zcela neznámá záležitost, pro staré páky kované osmibity, pachtící se se zmuchlanými kazetami u Atari 800 či notoricky proslulého „gumáče“ to bylo první seznámení s vydařeným zpracováním starých čínských bojových umění. Haldy komparsu účastnící se monumentálních bitev starých dynastií a hlavně přehlídka toho, jak se to ještě dělalo, když nebyly atomové zbraně a vše spočívalo na šikovnosti oficírů při manipulaci s chladnou zbraní. Hektolitry krve prolité při hrdinských činech bezejmenných bojovníků v poli padlých. A tak by se zhruba dal shrnout i každý díl herní série, na jejíž čtvrtou kapitolu jsme se dnes zaměřili….

O co tedy jde? Princip základního módu hry je jasný. Vyberete si dynastii, za kterou budete bojovat. Následuje volba jednoho z hrdinů, tedy herně řečeno „oficírů“ a rázem se stanete svědky a zároveň strůjci reálných dějin. Dynasty Wariors vyjma prvního dílu, kterýžto byl vlastně klasickou bojovkou á la Soul Blade, totiž kopírují historické dění staré Číny - konkrétně pády dynastií Han, Shu, Wei a Wu a vzestup vůdce Cao Cao. Herní princip spočívá v tom, že budete nejprve nuceni nastudovat historické události před danou bitvou, poté Dynasty Warriors 4 kompletní náčrt rozestavění jednotek vašich i nepřátelských na bitevním poli, případně si přiřadíte bodyguardy nebo se vybavíte různými předměty, zlepšujícími jednotlivé atributy vámi vybrané postavy a hrr na ně!

Neznalci série možná budou ohromeni, fanoušci však nikoliv. Pohyb tolika jednotek na obrazovce se totiž běžně na PS2 nevidí. Obzvláště v akční bojové hře. Vy v té vřavě se svou postavou pobíháte po bojišti, následován dvěma bodyguardy. Samozřejmostí je také vzájemná podpora vašeho vojska, závisející na vaší hodnosti a bojové situaci. Kromě běhání můžete využít i klasický dopravní prostředek. Na koně hrdina vleze hlavně z toho důvodu, že se bude moci přesunovat podstatně vyšší rychlostí, než po vlastních. Bitvy se totiž odehrávají na opravdu velké rozloze a někdy je třeba přemístit se na odlehlý konec mapy, kde svádí spřátelená jednotka marný boj a její velitel nesmí v žádném případě padnout. Další devizou kromě většího rozhledu a sympaticky prkenného posedu na tomto zvířeti je rozrážení davů na krev nadrbnutých enemies. Ale nemyslete si, že Dynasty Warriors strávíte toliko na hřbetu koňském. Oni vás svým výskokem totiž nepřátelé mohou pěkně svižně sundat na matičku zemi. Nemluvě o tom, že vaše pajtlovací snahy (rozuměj schopností ovládnutí zbraně za účelem vykostění podlých zástupců té druhé strany) jednoruč - držíce druhou rukou uzdu nebohého zvířátka - nedosahují takového efektu, jako na vlastních okončetinách a obouruč. Dynasty Warriors 4 K tomu vám dopomáhej levý analog, čtvereček, trojúhelník, kolečko, R1, L1 a bůh! Jedno tlačítko slouží ke klasickému úderu, druhé k úderu drtivějšímu a obě můžete kombinovat do poměrně účinných komb. K tomuto kombení ještě samozřejmě lze přidat i výskoky. R1 neslouží k ničemu jinému, než přepnutí do vlastního výhledu za účelem lukostřelby. V toulci ale máte omezený počet šípů a proto neopomeňte sbírat tyto po zhynulých nepřátelích. L1 způsobuje poměrně účinný kryt. Kolečko je devizou Dynasty Warriors. Pod ukazatelem množství vaší energie se totiž nachází tzv. Musou bar. Ten se doplňuje postupným klácením davů a po jeho naplnění můžete způsobit zmíněným tlačítkem davovou pohromu. Musou útok spočívá většinou v naprosto děsivém roztočení zbraně po dobu mnoha vteřin. Vy tak způsobíte oslnivé efekty, kdy nepřátelé vytvářejí geometrické obrazce á la akvabely na suchu, odlétávajíc do všech světových stran. Tato rozhazující technika bývá většinou poplatná situaci, kdy se ocitnete v nepříjemném obležení nepřátel a nemáte šanci se z něj dostat standardním postupem. Všechna tato bitevní akce je zpestřena rozbíjením krabic a sbíráním předmětů, dočasně zvyšujících některé vlastnosti postavy (útok, obrana, musou, rychlost ad.). Permanentního navýšení atributů docílíte pouze sebráním předmětu, vypadnuvšího z poraženého nepřátelského oficíra. Rozhodně to za to pachtění a někdy až nechutně nerovné bitvy stojí - bastleři a boosteři postaviček si jistě užijí své…

Dynasty Warriors 4

Podmínky pro vyhranou bitvu různě variují i během jejího průběhu. Většinou se ale finále skládá z porážky hlavního generála. Pokud se náhodou neorientujete, stačí stiskem Startu přejít na mapu, kde se zaznamenává průběh celé bitvy a zjistit, kde se nachází vaše, či nepřátelské jednotky. Jednoduché a při někdy až zběsilé práci kamery velice užitečné. Zajímavou vložkou jsou v tomto dílu tzv. duely. To když takhle prosvištíte kolem nepřátelského generála na koni, zařve tento na vás cosi o usoplencích, dementech a retardovaných trotlech a vy jej můžete stiskem křížku přesvědčit, že všechna tato přízviska by měl spíše aplikovat na sebe. Po krátké enginové animaci a slovní přestřelce totiž následuje přepnutí hry do uzavřené arény, kde si to rozdáte ve dvou pěkně sami. Vcelku sympatické… Již několikrát jsem se zmínil o atributech postav. Jemného RPG ladění se dočkáte i při zvyšování zkušenostních bodů po úspěšně završené bitvě. Vylepšují se jak jednotlivé parametry postavy (útok, obrana, musou, převleky, nošené předměty ad.), tak vaše zbraň (možnost lepších a početnějších komb), či vlastnosti bodyguardů. Aby toho nebylo málo, můžete si ještě z hlavního menu naeditovat pomocníky vlastní, či přímo „user“ postavu včetně vzhledu i jména. Není nad to, když po boku generála Cao Cao bojuje takový Pepa Máselník, že?

V herních módech najdete již kromě zmíněného příběhového musou, který se pro každou Dynasty Warriors 4 dynastii liší pořadím i umístěním některých bitev, free mód (jedna bitva na odreagování), challenge (časovka na pobití 100 nepřátel; survival - kdo jich sejme větší haldu, než to s ním šlehne; hromadná destrukce krabic na čas atd.), či versus pro dva hráče na rozdělené obrazovce. Bibliofily a dějepisce by mohla zaujmout položka encyklopedie, kde si mohou nastudovat historický podklad pro hru, jednotlivá jména a činy všemožných reálně podložených oficírů, či popis každičké zbraně, vyskytující se ve hře… Graficky se hra opět posunula kousek kupředu, neočekávejte však animace a vzezření postav jako střižených např. ze Soul Caliburu 2 či Mortal Kombatu 5. Dynasty si drží takový svůj stylový průměrně vyhlížející hábit. Postavy jsou animované méně přirozeně, počet jejich polygonů je poměrně slušný a jsme zde i svědky o zachování dobových oblečků. Menším nedostatkem budiž naprostá uniformita všech jednotek, i když na druhou stranu nebudete mít problémy rozlišit vaše kumpány od těch druhých… Modří proti rudým, žlutí proti fialovým, atd. Při výskytu příliš velkého počtu bojovníků zapracuje milosrdná mlha a jejich postupné objevování se a mizení v této. Ale už i tak PS2 předvádí poměrně nevídané výpočetní orgie bez jediného zaškobrtnutí frameratu; což budiž připočteno ke kladům enginu. FMV dosahují slušných kvalit a opět drží atmosféru; kromě k občas poněkud prkenně vyhlížejícím pohybům některých postav nemám výtek k jejich zpracování.

Nejslabší stránkou je asi zvuková, tedy spíše hudební část hry. I jako Evropan si dokáži Dynasty Warriors 4 představit, kterak by mě při hře zasazené do historické atmosféry potěšila snová, ale přesto klasická čínská hudba z filmu Tygr a Drak, případně Hero. Ale to, co na vás hlučí z reprosoustav, je opravdové šílenství. Zběsilé kytarové grify, které se nedají zařadit do žádné škatulky. Nevkusné, nevýrazné a dynamiku postrádající. Na hardcorový nářez plný hlubokých dunivých zvukových kulis, či nabušený speed metal rovnou zapomeňte! Škoda, hned by se nám o pěkných pár procent mohlo zvednout závěrečné hodnocení… Proti dabingu postav není námitek, angličtina působí vcelku věrohodně a není zas až tolik křečovitá a intonaci postrádající, jako v jiných titulech východního ražení.

Jak bychom si to tedy mohli shrnout? Máme před sebou „simulaci“ boje uprostřed velkého množství nepřátel, vyzbrojených sečnými, bodnými a občas i střelnými zbraněmi. Na třetí pokračování série nepříliš markantní vylepšení grafiky (jedná se zřejmě o velmi málo doladěný identický engine) a příběhové linie. Vadou na kráse budiž naprosto nevhodně zvolená, nevýrazná a místy až odpudivá hudba. Obohacením jsou na prvním místě rozšířené možnosti vylepšování postav, další módy hry a hlavně tuny dalších zbraní. Kdo se tedy chce odreagovat a nevlastní jeden z předešlých dílů série, může si pořídit bazarovku. Do nové hry bych za těžce vydělané peníze rozhodně neinvestoval. Tak a teď si jdu přepulírovat můj zakrvácený obouručák a navrátit Dynasty do redakce…

Dynasty Warriors 4
Výrobce/Vydavatel Koei
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: ano, 150kB
Verdikt: Bojová hra s velkým množstvím postav na obrazovce a následným velkým množstvím mrtvol, rozplývajících se na obrovských bitevních plochách. Průměrná grafika hýřící světelnými efekty a barvami na mundúrech vojínů. Slabá hudba a slušné FX. Dobrá hratelnost a téměř nekonečná výdrž při boostování RPG parametrů postav, sbírání speciálních předmětů a zbraní vytahují tento titul do lehčího nadprůměru. Kdy už se konečně dočkáme něčeho, kde budeme kosit nepřátele po tunách, aby se na to skvěle dívalo a abychom u toho zažívali díky scénické hudbě příjemné autentické prožitky?
Hodnocení: 60% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

Shadow of the Erdtree je nejlépe hodnoceným herním přídavkem všech dob

Dlouho očekávaný přídavek k oceňovanému RPG Elden Ring až na vzácné výjimky sbírá skvělá hodnocení...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

„Komunistické Sim City“ je hotové. Vývoj Workers & Resources nebyl snadný

Slovenská budovatelská strategie Workers & Resources: Soviet Republic opouští po pěti letech režim...

PlayStation Portal přidává vylepšení. Mezi nejhranější hry patří Fortnite

PlayStation Portal, který umožňuje streamovat hry z konzole PlayStation 5 na dedikovaný handheld s...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...