Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

RECENZE: V Dynasty Warriors 8 bojujete na velkolepých bojištích

aktualizováno 
Dlouholetá akční série inspirující se u klasického románu Romance o Třech královstvích se dočkala přírůstku. Není špatný, ale je to vlastně pořád to stejné. Zamrzí i technické problémy.
65

Dymasty Warriors 8

Platforma: Xbox360
Výrobce: Omega Force

  • Hromada postav
  • Story mód lze hrát ve více lidech
  • Kolísání snímkování u verze pro Xbox 360
  • Základní mechanismy bez větších změn

Slušná řež, jejíž největší problém tkví v tom, že je to vlastně pořád to stejné. Problémy s rychlostí na Xboxu 360 navíc kazí herní zážitek.

Herní karta

První díl Dynasty Warriors se objevil už před šestnácti lety a od té doby jsme si mohli užít nejen tituly z hlavní série, ale také různé herní odbočky jako Warriors Orochi nebo Warriors: Legends of Troy. Nutno poznamenat, že přestože se lišilo prostředí i postavy, které projekty nabízely, herní mechanismy se málokdy dočkaly větší obměny. Ani Dynasty Warriors 8 nepřicházejí s žádnou revoluční novinkou.

Jádro hry zůstává stejné, s vybraným bojovníkem likvidujete stovky protivníků s pomocí silného a slabého úderu, plus několika speciálních útoků, ke kterým potřebujete magickou energii nazývanou Musou. Ta se hromadí díky likvidování nepřátel a každý válečník má k dispozici tři Musou útoky.

Dynasty Warriors 8

Dynasty Warriors 8

Dynasty Warriors 8

Dynasty Warriors 8

Tvůrci si na nich dali záležet, takže nejen, že jsou doprovázeny pěknými vizuálními efekty, ale jsou i natolik účinné, že vás často vytáhnou ze šlamastiky v podobě nepříjemného obklíčení.

Novinky jsou vesměs kosmetického rázu. A je otázkou, zda je to správný krok.

Aktuálně hra nabízí více než 70 hrdinů/záporáků, kdy každý využívá dvě zbraně. Je na vás, které zbraně jim svěříte, ale každý z bojovníků má své oblíbené, se kterými si počíná lépe než ostatní. Dále válečníkům přiřadíte až čtyři specifické vlastnosti, které získáváte díky tomu, že se postavy během hraní vylepšují. Talentů jsou desítky, rozhodně je z čeho vybírat.

Zlikvidujme stohlavé davy

Dynasty Warriors 8 nabízí několik módů. Hlavním je Story mód. V něm si nejdříve zvolíte, za jakou frakci budete bojovat. Každá má svou vlastní kampaň a válečníky.

Před vstupem na bitevní pole si vyberte válečníka; ale ne ze všech, kteří do dané frakce spadají, pouze z tří až čtyř bojovníků. To není úplně nejlepší krok. Není neobvyklé, že si oblíbíte určitého hrdinu, vypilujete si ho a on není podstatnou část kampaně k dispozici. Nic potěšujícího.

Romance o Třech královstvích na filmovém plátně

Román nazývaný Romance o Třech královstvích nebo také Příběhy Tří říší vznikl ve čtrnáctém století a jeho autorem je Luo Kuan-čung. Román se stal vděčným tématem pro herní tvůrce i filmaře a vzniklo nespočet videoherních, televizních i filmových adaptací.

Pokud jde o filmové verze, první se objevila už v roce 1905 a nesla název Dinjung Shan. Mezi neznámější adaptace patří film Daniela Lee z roku 2008 Tři království: Vzkříšení draka a především dvojdílný historický spektákl Krvavé pobřeží Johna Woo taktéž z roku 2008. Zatím poslední film inspirovaný Romancí o Třech královstvích vznikl v minulém roce a jmenuje se The Assassins.

Krvavé pobřeží

Krvavé pobřeží

Mise jsou si velmi podobné: ne vzhledově, ale náplní. V drtivé většině případů je nutné zlikvidovat konkrétního nepřátelského důstojníka a zabránit tomu, aby padl váš velitel. A někdy vás dost tlačí čas. Nezbude vám, než se hnát přes celé bojiště odstranit protivníka a nezabývat se řadovými vojáky, kteří se vám stavějí do cesty.

Je to škoda, protože Dynasty Warriors 8 jsou koncipováni o něco volněji než předchůdci a k ústřednímu rivalovi nevede jen jedna cesta. Narazíte i na postranní mise. Často ovšem nestojí za to se u nich zdržovat, protože tím můžete riskovat to, že někdo mezitím porazí vašeho generála.

Dynasty Warriors 8

Dynasty Warriors 8

Dynasty Warriors 8

Dynasty Warriors 8

Na rozdíl od sedmého dílu, kdy mohla Story mód hrát pouze jedna osoba, Dynasty Warriors 8 dovoluje kooperaci jak dvou lidí u jedné konzole, tak přes internet, což je rozhodně milý přídavek.

Několik menších, ale zajímavých novinek

Dynasty Warriors 8 se chlubí přídavkem nazvaným Commander Affinity. Ten je založen na faktu, že každá zbraň spadá do jedné ze tří kategorií (Heaven, Earth a Man). A k čemu to je dobré? Jednoduše se pracuje s tím, že jedna kategorie je účinnější vůči druhé kategorii a současně méně účinná vůči třetí kategorii. Jinak řečeno princip ve stylu kámen, nůžky, papír.

Nad hlavami nepřátelských důstojníků poletují ikony, které vás upozorní na to, jak efektivní bude váš útok, a je vám tak dovoleno zvolit si kousek poskytující výhodu. Alespoň teoreticky by to mělo fungovat, ale prakticky se k tomu asi nebudete příliš často uchylovat, protože hra je příliš zběsilá a není čas pečlivě střídat zbraně.

A navíc to vysloveně není potřeba, protože vám vhodný kousek sice poskytne určitou výhodu (nejen v podobě větší účinnosti, ale také možnosti aktivovat unikátní útok), ale zase ne tak velkou, aby vám stálo za to před každým střetem s důstojníkem vyměnit meč za luk a podobně.

Dynasty Warriors 8

Dynasty Warriors 8

Z pátého dílu se vrátil Rage systém. Během akce se nenaplňuje jen ukazatel Musou, ale získáváte i energii Rage. Ta umožňuje na moment vylepšit útok, obranu a další specifikace vaší postavy a vyvolat extrémně účinný speciální úder.

Dalšími změnami je například snadnější nasednutí na koně, upravený systém vylepšování zbraní a pár dalších novinek. Velmi často jsou to drobnosti nebo recyklování již viděného. Na druhou stranu je možno tvůrce pochválit za to, že i když nehodlají zasahovat do základních herních mechanismů, tak alespoň chtějí nabídnout určitá zpestření.

Troška budovatelské strategie

Pravděpodobně nejvýraznější novinkou je mód nazvaný Ambition. V něm je vaším úkolem vytvořit natolik lákavou věž, aby vás císař Xian poctil svou návštěvou. K tomu je potřeba obstarat si dostatek materiálů pro stavbu několika budov, získat určité množství spojenců a stát se proslulým.

Fotogalerie

Asi vás nepřekvapí, že metodou, jak tohoto docílit, jsou boje, které se ničím neliší od těch standardních, tedy až na to, že jste za ně odměňováni zmíněnými materiály, spojenci a slávou. Nečekejte žádné větší taktizování a strategické hrátky, alfou a omegou je opět likvidování stovek protivníků.

To je ostatně jedním z hlavních taháků série, možnost porazit obrovské množství vojáků, kteří se ocitnou v jednu chvíli na bojišti. Stále to má své kouzlo, alespoň na Playstation 3, ale v případě Xboxu 360 se objevují technické problémy, se kterými jsme se setkali už u některých předchozích dílů, a to výrazné kolísání snímkování.

Dá se pochopit, že pokud se na obrazovce prohánějí stovky protivníků, může se to snímkování projevit, ale na Xboxu 360 je obraz v určitých chvílích zpomalený docela dost a narušuje to dynamiku. Omega Force ale slibuje nápravu, tak k ní snad dojde v nejbližší možné době.

Grafika nikdy nebyla silnou stránkou série a platí to i nyní, i když k určitému zlepšení, především v případě animace a detailnosti postav, došlo. Textury prostředí ale stále zůstávají přinejlepším průměrné. Hudba a zvuk nezklamou, jde o slušnou práci, přestože někteří dabingoví herci příliš tlačí na pilu.

Osmička je povedenější než předchozí díl, ale užili bychom si ji mnohem více, kdyby ji tvůrci lépe optimalizovali pro Xbox 360. Výrazné zpomalování obrazu není nic, co by nás potěšilo.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 36 čtenářů

Témata: Playstation 3, Xbox
  • Nejčtenější

Utratil jmění za virtuální postavu, kamarád mu ji omylem prodal za drobné

Kvůli nešťastnému ukliknutí přišel čínský hráč o svoji vypiplanou herní postavu v hodnotě 1,4 milionu dolarů. Půjčil ji...

Profesionální hráč Fortnite sklidil posměch za kritiku sportovců

Aktuálně nejpopulárnější hráč na světě Tyler „Ninja“ Blevins se na svém twitterovém profilu posmíval profesionálním...

Na nový Half-Life čekal dvanáct let. Oznámení novinky slavil v slzách

Jeden z největších fanoušků série Half-Life, Tyler McVicker, si na své zálibě vybudoval kariéru. Ačkoliv studio Valve...

Premium

Šikana panuje i ve hře Fortnite, bez nových oblečků jsou děti „out“

Oblíbená počítačová hra Fortnite je sice každému k dispozici zcela zdarma, dají se v ní však utrácet i skutečné peníze....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli nevhodné poznámce odstranili Van Bastena ze hry FIFA 20

Provozovatelé fotbalové simulace FIFA 20 odstranili ze hry všechny zmínky o legendárním fotbalistovi Marco van...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz