Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

CSI: Crime Scene Investigation - recenze češtiny

Hra vyšla před lety, letos ale přichází znovu - v české verzi. A moc nepovedla.
55

CSI: Crime Scene Investigation

Platforma: PC
Výrobce: 369 Interactive

  • Licenece seriálu
  • Zastaralé technické zpracování
  • Otřesná úroveň lokalizace bez diakritiky
  • Rychle omrzí

Herní karta

- Číst dobovou recenzi
- Přeskočit na recenzi češtiny

CSI: Crime Scene Investigation S křížkem po funuse. I tak by se dalo komentovat vydaní naší recenze na adventuru CSI, která obchody nejen v Americe okupuje již bazmála tři čtvrtě roku. Vina ale tentokráte není tak úplně na naší straně. Každý, komu se tento titul dostal do rukou, jistě ví, jak problémové je hru spustit se správně zobrazovanými texty.

CSI totiž vyžaduje nastavené americké sady znaků ve Windows, čehož například pod českými W98 vůbec není možné dosáhnout. A právě z tohoto důvodu se Playman, český zástupce společnosti Ubisoft, rozhodl hru v ČR vůbec neprodávat. Chceme vám tedy dát alespoň příležitost dozvědět se, zdali je čeho litovat, nebo není.

CSI patří do speciální skupinky dobrodružných her, které v podstatě simulují práci vyšetřovatele, popřípadě právního zástupce. Hrát tento typ her je někdy vskutku dobrodružství, bohužel však takové, na nějž byste nejraději rychle zapomněli. Zářným příkladem jsou výtvory společnosti Legacy Interactive, která se na veřejnosti představila prachmizernou břečkou Pursuit of Justice a v posledních dvou letech vydává obdobné tituly s licencí amerického seriálu Law and Order (na BonusWebu nerecenzováno). CSI: Crime Scene Investigation

V tomto ohledu je na tom CSI obdobně – nejen že spadá do stejné žánrové škatulky, ale je taktéž vytvořena na motivy stejnojmenného a velmi populárního amerického seriálu.

Ten se sice v ČR prozatím nevysílá, což mi ale nezabránilo v tom stáhnout si jednu (náhodně vybranou) epizodu z internetu a zjistit, nakolik si je hra se svojí předlohou podobná.

O podobnosti hry se seriálem se během této recenze zmíním ještě několikrát. Pro začátek stačí uvést, že po vzoru své předlohy je hra rozdělena na několik (pět) epizod, které představují jednotlivé případy a lze je hrát pouze v předem určeném pořadí. Hlavním hrdinou se stává neznámý nováček v CSI týmu, jemuž však budou při ruce zkušení vyšetřovatelé, známí z TV seriálu.

Ti jsou svým živým kolegům vzhledově více méně podobní a i o namluvení se postarali skuteční protagonisté seriálu, takže v tomto směru je o autentičnost postaráno. Stejně tak vyšetřovací postupy jsou obdobné, i když v jejich zpracování už lze naleznout zásadnější rozdíly, které – bohužel – hovoří více ve prospěch seriálu než počítačové hry.

Seriálová předloha

Kriminální seriál CSI běží již třetím rokem každý čtvrtek v 9:00 večer na americké stanici CBS. Příběhy jednotlivých dílů se točí kolem týmu kriminalistů z Las Vegas, který řeší nejrůznější případy (vraždy, únosy, krádeže) pečlivým studováním důkazů, jako například analyzováním stop po krvi nebo porovnáváním otisků prstů. Šéfem týmu je Gil Grissom (William Petersen), pro nějž je tato práce smyslem života. Jeho podřízenými jsou Catherine Willows (Marg Helgenberger), bývalá striptérka, nyní svobodná matka žonglující mezi prací a svojí dcerou, humorní mladíci Nick Stokes (George Eads) a Warrick Brown (Gary Dourdan), vůbec nejmladší členka týmu Sara Sidel (Jorja Fox), a big boss - kapitán Jim Grass (Paul Guilfoyle). Po ruce ještě mají laboratorního technika Grega Sanderse a patologa Dr. Robbinse. Tvůrcem seriálu je Anthony Zuiker, jehož k nápadu přivedla závislost jeho ženy na realistických krimi-show v kabelových televizích. Po několikatýdenní spolupráci s policejním oddělením v Las Vegas nabídl televizní stanici CBS scénáře, které ve spojení s dobrými hereckými výkony dokáží přilákat týden co týden k TV obrazovkám 15 milionů diváků. Seriál se nyní vysílá v mnoha zemích celého světa, leč Česká republika k nim prozatím nepatří.
Podrobné informace o seriálu naleznete na této oficiální stránce.

Zásadní problém CSI hry je v podstatě jen jeden - již od samého počátku je znát, že je stavěná pro širokou hráčskou veřejnost. Jinými slovy: tvůrci to s jednoduchostí krapet přehnali. Například úvod prvního případu je zpracován formou tutoriálu, jemuž se nelze vyhnout. Je sice pravda, že se tak člověk ve hře a jejím ovládání dokonale zorientuje, jenže téhož lze docílit i po pročtení manuálu. Nebýt příjemného ženského hlasu, který mi neustále vnucoval, že nyní musím kliknout právě zde a nikam jinam, měl bych sto chutí CD se hrou prohodit oknem.

Tutoriál oficiálně končí v okamžiku, kdy na místě činu skončíte s prohledáváním mrtvého ženského těla, uvázaného k posteli v hotelovém pokoji. Neoficiálně však hráče provází během celé hry ve formě nevyžádaných nápověd od CSI kolegů. Během každého případu našemu nováčkovi asistuje jeden z CSI veteránů, který má potřebu všechny činnosti hráče komentovat a nezřídka kdy poradit, co s daným nalezeným důkazem provést.

Dá se tedy říci, že jedinou významnější výzvou pro hráče je nalezení některých důkladně skrytých stop či předmětů na lokacích. Jejich následná analýza nebo lineární vyslýchání svědků je již prakticky triviální záležitostí.

CSI: Crime Scene Investigation

A jak vlastně takové vyšetřování v podání CSI týmu vypadá? Každý případ začíná logicky na místě činu. Zločiny jsou zde docela různorodé – od žhářství přes zmizelé osoby až po vraždy. Prvořadým úkolem je, kromě rozhovoru se svědkem nebo poškozeným, lokalitu dokonale prohledat a zabezpečit všechny stopy a důkazy.

Nalezení důkazů není nic složitého (pokud se tedy nejedná o předmět velikosti jednoho pixelu) – stačí rejdit kurzorem myši po obrazovce a když změní barvu na zelenou, máme vyhráno. Stopu je pak třeba zajistit pomocí některé pomůcky ze sady nářadí, kam patří například rukavice, pinzeta, štětec na otisky prstů, sádra na odlévání otisků v půdě, ale i různé technologické vymoženosti, jako je ultrafialové světlo, termodynamický detektor nebo detektor plynů.

Veškeré ukořistěné stopy a důkazy se pak řadí do vlastní sekce modrého panelu v dolní části obrazovky, jehož součástí je i zmíněné nářadí a taktéž sekce s lokacemi.

Lokací ve hře není nikdy příliš mnoho. Kromě místa činu a tří místností v sídle CSI (velitelství, márnice a laboratoř) navštívíme během každého případu dvě až čtyři jiné lokality, zpravidla sídla podezřelých osob. Ze všech nejdůležitější je laboratoř CSI, kde je nám dovoleno pod mikroskopem zkoumat vzorky vlasů či tkanin, CSI: Crime Scene Investigation nebo v počítačové databázi porovnávat otisky prstů, vzorky pneumatik, a tak podobně.

Bohužel, většinu stop neanalyzujeme sami, ale svěříme je do rukou prostořekého technika Grega Sanderse, který analýzy provede za nás. Což je velká škoda, neb alespoň mě by provádění různých chemických nebo jiných rozborů docela bavilo.

Dále pak následuje výslech podezřelých formou lineárních dialogů (i když možnost volby otázek zde existuje), prohledání jejich příbytků, analýza dalších důkazů, a na závěr pochopitelně odhalení a obvinění pachatele. K dobru musím hře přičíst fakt, že vše je zpracováno a uspořádáno velmi přehledně – ať už se jedná o zmíněný ovládací panel, nebo o „case file“, což je složka s portréty podezřelých, kam se automaticky zapisují všechny nově nabyté informace a hráč tak má o každé osobě neustále perfektní přehled.

V porovnání se seriálem je však hra jen slabším odvarem. Přestože scénář napsal údajně jeden z autorů seriálu, hra postrádá napětí, které se seriálem prolíná takřka neustále, a i když tu a tam narazíme na nějakou tu vtipnou hlášku uvolňující atmosféru, ani zdaleka se nevyrovná peprným rozhovorům mezi neustále se špičkujícími detektivy. CSI: Crime Scene Investigation

K tomu je třeba připočíst fakt, že na rozdíl od seriálu si ve hře zahrajeme za pouhého „poskoka“, jehož úkolem je hledat stopy a jen tu a tam je mu dovoleno některou z nich analyzovat.

Jeho kolegové, CSI veteráni, mu neustále stojí za zády a radí jako malému dítěti, čímž klesá obtížnost hodně hluboko a ve výsledku je vyřešení každého případu záležitostí hodinky, nanejvýš hodinky a půl. Což znamená, že lze celou hru dokončit za pouhé jedno odpoledne. A znovuhratelnost?

Pravda – za počet objevených stop a bezchybnost v postupu vyšetřování je hráč v závěru oceněn procentuálním hodnocením, ale přiznejme si to na rovinu – kolik z nás by chtělo řešit tytéž případy znova a znova, jen abychom ve finále dosáhli hodnoty 100%?

Netvrdím však, že jsem se během hraní vůbec nebavil. Při sledování seriálu jsem se ale bavil o poznání víc. Nebýt krátkosti, jednoduchosti a omezených možností hlavního hrdiny, mohli jsme mít před sebou poměrně slušnou detektivní hru. Kdo ví – třeba se jí dočkáme v příštím díle, na němž Ubi Soft již pilně pracuje. Tentokráte ale není příliš o co stát, tím méně za situace, kdy je hlavním lákadlem ke koupi hry stejnojmenný seriál, který v České republice téměř nikdo nezná.

Honza Srp - recenze češtiny

S křížkem po funuse. Tak začínal svou recenzi Petr Ticháček a stejná slova mohu použít i nyní. Po více než pěti (!!!) letech se distribuční společnost Cenega rozhodla u nás toto dílo vydat. Nějaký půlmozek ve vedení si patrně teprve teď povšiml, že tento seriál běží už i u nás, a rozhodl se napakovat na důvěřivcích, kteří o této hře ještě nikdy neslyšeli. Jenže 5 let je dlouhá doba a v herním průmyslu to platí dvojnásob. Opravdu nevidím jediný důvod vracet se k něčemu, co dostalo průměrné hodnocení již tenkrát.

Ale což, řeknou si ti největší fanoušci seriálu, lepší pozdě než nikdy. Důležité přeci je, že si to budeme moci vychutnat v češtině. Nebudete. Kvalita překladu je někde na úrovni čtrnáctiletých nadšenců, kteří hru překládali během hodiny volna ve škole s pomocí slovníku pro lehce pokročilé. A aby toho nebylo málo, texty neobsahují diakritiku!!! Kdybych neměl v rukou originální obal, nevěřil bych, že si něco takového vůbec někdo dovolí vydat. Celé tohle obskurní dílko vám stejně s největší pravděpodobností ani nebude fungovat, jelikož si nerozumí s novějšími verzemi přehrávače Quicktime.
Každopádně chvíle, kdy jsem ho složitě odinstalovával, byly stejně ta největší zábava, kterou jsem u hry zažil. O tom, jak to udělat, se samozřejmě v manuálu nedočtete ani řádku. Hlavně, že se z něj dozvíte, že štěteček na snímání otisků prstů se vyrábí z veverčích chlupů.
Nedávno jsme se v anketě ptali vás čtenářů, kterýpak český distributor je podle vás nejhorší. Pokud by se snad někdo divil, proč vyhrála společnost Cenega, tady má jasnou odpověď. I budgetová cena 299 Kč je za tenhle paskvil příliš. Radši si počkejte na připravovaný CSI New York, který nabídne krásnou kreslenou grafiku a možnost hrát přímo za známé postavy ze seriálu.

Hodnocení české verze: 25%

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

55 %

Čtenáři

55 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 223 čtenářů

Témata: Hodinky, Slovník, Ubisoft
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...