Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Cesta do Indie – po stopách bohyně Kálí

  12:00aktualizováno  7. července 6:16
Adventura Road to India od francouzských Microids vyšla původně před dvěma lety, ale do ČR se dostává až nyní, zato však v kompletní lokalizaci. A právě o její hodnocení jsme naši původní recenzi doplnili.

| Text recenze anglické verze hry byl původně publikován 21.6. 2001

Road to India Bylo to přesně před dvěma roky… Stejně jako nyní mě i tenkrát z lelkování pod slunečníkem uprostřed extrémně horkého dne „vyrušila“ zásilka s adventurou od francouzské společnosti Microids. Jmenovala se Amerzone a ukousla mi z mého života dvě bezesné noci, během nichž jsem se jako mladý novinář vydal spolu s obrovským vejcem vzácných Bílých ptáků na dobrodružnou cestu do střední Ameriky s cílem zachránit život místním indiánům. I letos se nás Microids rozhodli vyslat na dalekou a nebezpečnou výpravu, tentokrát však na opačnou stranu zeměkoule. Do orientální Indie.

Příběh se točí okolo mladého zamilovaného párečku. On - Fred Reynolds – je klasický americký student. Ona – Anusha – je pohledná Indka s dlouhými tmavými vlasy svázanými do culíku. Jejich společný vztah došel tak daleko, že už začali pomaličku polehoučku pomýšlet na svatbu. A právě proto Freda doslova šokoval dopis, který právě obdržel od Anushy z Indie: „Drahý Frede, opouštím tě. Nesnaž se mě vyhledat, nemělo by to cenu. Sbohem, Anusha.“ Nechápaje důvod, proč by mu něco podobného Anusha napsala, vydává se Fred prvním letadlem do Indie zjistit, co se to tam vlastně stalo. Když potom přijíždí taxíkem k jejímu bytu, stane se přímým svědkem únosu své milované snoubenky. Na rázný zásah je však již pozdě a sledování únosců je taktéž marné – jejich našlapaný sporťák by jen tak obyčejné kocábky, co se loudají po ulicích Dillí, nikdy nedohnaly, navíc Fredův taxikář vzal ze strachu raději do zaječích. Zoufalý mladík se tedy pouští do pátrání zcela od nuly a Road to India stojí na prahu před nepříjemným odhalením, do nějž zapadá bohyně Kálí, její uctívači The Thugs a hlavně ta skutečnost, že tato parta zabijáků unáší mladí dívky jako oběti pro své krvavé rituální obřady.

Hra Road to India na vás již od počátku zapůsobí vskutku monumentálním dojmem, a to nejen svým zajímavým příběhem, ale převážně díky audiovizuálně perfektně zpracovaným animovaným sekvencím. S velkými detaily je v nich zpracováno nejen okolní prostředí, ale hlavně samotné herní postavy a jejich rozpohybování. Protože jsou všechny postavy kompletně 3D (polygonové), byla na ně aplikována technologie motion-capture a výsledek je nad očekávání skvělý. Kupříkladu již zmiňovaný únos Anushy, kdy ji dvě svalnaté gorily násilím soukají do vozidla (mimochodem také perfektně vymodelovaného), je vskutku impresivní podívanou. Zvláštní pozornost byla kladena na detail obličejů a jejich mimiku, takže postavy zvedají obočí, koulejí očima a na jejich tvářích bez problému rozpoznáte údiv, radost nebo strach. Všechna tahle precizní nádhera je samozřejmě doprovázena dynamicky se měnící orchestrální hudbou, která dovršuje onen filmový dojem, jenž ve vás sledování videosekvencí zanechá.

Za kvalitou animací nijak zvlášť nezaostává ani in-game grafika. Ta sice běží pouze v rozlišení 640x480, ale v miliónech barev a navíc podporuje (či vlastně přímo vyžaduje!) Road to India hardwarovou akceleraci, která se postará o likvidaci všech přehnaně velkých pixelů. Podobně jako v Amerzone nebo prakticky ve většině současných adventur se na herní prostředí díváte pohledem z vlastních očí a na všech lokacích se můžete libovolně rozhlížet o 360 stupňů. Je zde ale jedna podstatná novinka – každičký interaktivní předmět, počínaje pohozeným banánem a konče velkými vozy nebo kočáry, je plně trojrozměrný. To s sebou nese dvě obrovské výhody – tou první je ta skutečnost, že všechny 3D modely jsou animované a tím herní prostředí oživují, a ta druhá má vliv na hratelnost, protože je téměř nemožné tyto předměty díky jejich ostrosti oproti mírně rozmazanému 2D pozadí přehlédnout. Ještě je nutno podotknout, že všechny polygonové objekty jsou do hry velmi citlivě implementovány a na rozdíl od Crya (v jejich sérii Legend Collection) designéři z Microids polygony vůbec nešetřili. Kupříkladu při blízkém pohledu na nádherného indického slona jsem nestačil koulet očima.

Vraťme se ale k podstatě hry. Její děj je rozložen do tří herních dnů a každý z nich pak ještě na dvě části – skutečnost a sen. Ve skutečnosti pátráte po unesené Anushe nejdříve v nočních a později denních ulicích města Dillí, ve snech se pak procházíte v přímo pohádkovém císařském paláci a jeho okolí. Náplň obou částí je klasická adventurní, čeká vás tedy jak sbírání předmětů, tak i konverzace s NPC postavami. Snová část je pak ještě obohacena o Road to India několik jednoduchých logických puzzlíků. Když už jsme u té jednoduchosti, tak tato vlastnost je bohužel přisouzena téměř všem úkolům ve hře. Pravda - děj má sice místy až drtivý spád, nicméně náročnějším hráčům nemusí být přílišná jednoduchost hry zrovna po chuti. I přesto zde ale narazíte na několik pozoruhodných originalitek, mezi než patří například další novátorský způsob, jak se dostat ven z vězení. Zde tak učiníte za pomoci chytré opičky, kterou nejdříve díky banánu přilákáte přes okno do cely a posléze jí prostřednictvím správné posloupnosti příkazů „Eeek“, „Hoo“, „Gnee“ a „Whahee“ zadáte úkol sebrat z místnůstky se spícím strážným klíč od vaší cely.

Jinak samotné hratelnosti v podstatě nemám co vytknout – hlavně díky dobré grafice a napínavému ději má hra dobrou atmosféru, jež je základem kvalitní zábavy. Snad jedině k hudbě a dabingu se nemohu vyjádřit zrovna lichotivě. Přestože během animovaných sekvencí hudba graduje a je vskutku výtečná, během samotné hry zaznívají pouze nevýrazné a stále se opakující melodie.

Tak. Kdybych měl hru v tuto chvíli ohodnotit podle toho, co o ní bylo řečeno výše, zasloužila by si určitě minimálně 80% a samozřejmě i mé vřelé doporučení. Jenže jak jste si již určitě všimli, výsledné hodnocení je o 20% nižší… a to kvůli jednomu jedinému, ale Road to India naprosto fatálnímu nedostatku. Je jím krátká hrací doba. Hodně krátká hrací doba. Ba co víc – Road to India je rozhodně vůbec nejkratší adventura, jakou jsem letos hrál, a to počítám i braky jako Erotica Island či Adventure at the Chateau d’Or. Bez sebemenšího problému nebo zákysu se mi ji podařilo dokončit během pouhých čtyř (!!!) hodin, což mě mrzí obzvláště když si uvědomím, jaký skvělý dojem na mě zpočátku udělala. Jenomže když ty čtyři hodiny srovnám s třicetihodinovou pařbou The Longest Journey nebo Gabriela Knighta 3, jsem nucen zařadit Road to India do kategorie béčkových titulů, na něž si za pár měsíců nikdo ani nevzpomene.

A to je velká škoda. Road to India má příběh, jenž by se dal zužitkovat v opravdu špičkovou dobrodružnou hru. Road to India má grafiku a animace na úrovni, která by takové výborné hře právem příslušela. Ale ta „rozsáhlost“, to je jedno obrovské zklamání. Pokud však máte peněz na rozhazování a nezdráháte se je utratit za jeden večer strávený před monitorem, učiňte tak. Zaručuji vám, že ty čtyři hodiny se budete opravdu dobře bavit. Jenomže zvlášť v naší vlasti je pro většinu hráčů každá korunka dobrá, a právě z tohoto pohledu nelze Road to India považovat za příliš dobrou investici.

Cesta do Indie

Recenze lokalizace (18.5.2003):

Od vydání anglické verze hry a napsání předchozích řádků uplynuly přesně dva roky, a teprve nyní tato zajímavá adventura dorazila do České republiky. Pod názvem Cesta do Indie ji ve své zlevněné edici vydává společnost CD Projekt a to kompletně v češtině, včetně dabingu.

O překlad se postarala Jana Lahovská, známá spíše jako Divoška Jája, která se mimo jiné podílela na překladech RPG série Icewind Dale nebo strategie Disciples II. Narozdíl od zmíněných projektů však tentokráte mnoho práce neměla, neb Cesta do Indie patří ke hrám, které na dialogy příliš nevsázejí, a když nepočítám krátké textové informace v elektronickém diáři, nedosahují rozhovory v mluvené formě ani dvaceti minut. Samotný překlad textů mohu označit jako vcelku povedený. Vše je přeloženo fakticky správně, bez žádných nesmyslností, pravopisných chyb či překlepů, a především oceňuji uváženou volbu mezi tykáním a vykáním, což bývá u překladů častým problémem. Když opomenu pár drobností, tak jediné, co bych překladu vytkl, je zbytečné použití spisovné češtiny i u postav, u nichž byste to nečekali. Ať už se jedná o chudého starého žebráka na ulici nebo hlavního hrdinu Freda - všichni mluví jako kniha, což místy působí nepřirozeně (Pravda - Fred je sice studentem vysoké školy, ale to já taky a jako kněz rozhodně nemluvím :o)).

Cesta do Indie

Ve hře se vyskytuje pouze devět interaktivních postav a ty jsou nadabovány sedmi herci. Variabilita hlasů je tedy vysoká, nicméně nesetkáte se s žádným známějším jménem. Jako obvykle je namluvení některých postav perfektní (Anusha, mladý klučina Hanuman), u jiných naopak působí méně vhodným dojmem, což platí i pro hlavního hrdinu Freda, který se mi svým hlasem zprotivil hned od počátku (i když přiznávám, že jsem si postupem času zvykl - co jiného mi taky zbylo, že :o)). Celkově by patřila úroveň dabingu k mírnému nadprůměru, nebýt jistého "detailu", který CD Projekt "přehlédl". V původní verzi totiž všechny postavy, s výjimkou Američana Freda a Anushe, která též studovala v USA, mluví více či méně lámanou angličtinou s typickým přízvukem, který dává jasně najevo, že nejsou rodilí Američané. Na to se ale v CZ verzi nebral absolutně žádný zřetel a každá postava hovoří překrásně česky. Výsledek? Jednoznačný úpadek atmosféry.

Suma sumárum lokalizace nedopadla špatně, ale bohužel ani tak dobře, jak jsem očekával, a to především kvůli dabingu. Přiznávám se, že patřím mezi zastánce českého dabingu ve hrách, ale v tomto případě musím uznat, že by bylo moudřejší lokalizovat pouze titulky. Souhlasím sice s tvrzením lokalizačního manažera CD Projektu Milana Czarnowského, že běžný hráč absenci přízvuků v dabingu nepozná, ale to nic nemění na faktu, že jsou o něj čeští hráči ochuzeni. Přesto - Cesta do Indie stále zůstává docela dobrou hrou, která stojí za zvážení, ovšem taktéž, a nato velký pozor, ZATRACENĚ KRÁTKOU!

Hodnocení lokalizace: 65%

PS: Návod na hru naleznete zde, ovšem je přístupný pouze uživatelům sekce PROFI.

Cesta do Indie
Minimum: CPU 266, 64 MB RAM, 350 MB HDD
Optimum: CPU 350, 128 MB RAM
Multiplayer: ne
Další informace: návod
Výrobce/distributor: Microids
Distributor v ČR: CD Projekt
Oficiální stránka: n/a
Verdikt: Zábavná dobrodružná hra, k jejímuž dohrání ale postačí jediný poklidný letní podvečer.
Hodnocení: 60%

Autor:
  • Nejčtenější

Nadšenec již 40 let hraje jednu hru na hrdiny, přestavěl kvůli tomu dům

Hry na hrdiny jsou oblíbenou kratochvílí milionů lidí napříč celým světem, jen málokdo je jim však oddán tak jako...

Hráči mají nového hrdinu, tajemný bojovník jim nezištně pomáhá s bossy

Zatímco pro většinu hráčů je letošní hit Elden RIng opravdovou výzvou, která je často nad jejich schopnosti, člověk s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ví, že ji stejně ukradnou, tak tvůrce sám připravil pirátskou verzi

Tvůrce nádherně vypadajícího logického rychlíku Please Fix The Road ví, že hra se bude pirátit tak jako tak, chystá...

Hlavní roli měla mít černoška, stěžují si autoři úspěšné Star Wars hry

Na konci roku 2019 slavila značka Star Wars úspěchy se hrou Jedi: Fallen Order, která nejenom zvládla skvěle hratelnost...

Takovou věc snad ani nechceme. Při hraní vám polezou pavouci po obličeji

Nové experimentální zařízení přidá do hraní ve virtuální realitě zcela novou rovinu. Haptickou odezvu nasměruje na náš...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...