Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Buzz: The Music Quiz – Zabzučte, prosím!

  12:00
Tedy řeknu vám, táhnout se přes půlku Prahy s taškou plnou ovladačů, to už je nějaká oběť. A jít mrazem půl hodiny s tím, že si domů táhnu jakýsi hudební kvíz, to už musí být skutečně bomba.

Buzz: The Music Quiz Podle popisu Buzz žádná bomba není: jednoduchá hříčka, kde hádáte pomocí speciálních ovladačů správné odpovědi. Sice mě trochu uklidnilo, když jsem si všiml autorů, pánů z Relentless Software, ale skepse nadále stoupala exponenciálně s bodem mrazu.

Hlavní roli v této TV show, jak je celá hra pojata, hraje Buzz, trochu úchylný moderátor, kterého dabuje kdysi známý zpěvák Jason Donovan. Je to vtipný a pohotový chlapík, který na rozdíl od jiných vypadá trochu jako kombinace Terrence a Philipa, je vlastně parodií na podobné nagelované chlápky z různých amerických show.

Zvláštností a vlastně i vtipnou ochranou proti pirátům je součást balení. Spolu s hrou se na vás vyvalí hromada drátů na jednom konci spojených do jedné USB koncovky a na druhém ústících do čtyřech „bzučáků“. Jak to jen popsat … jsou to jakési válečky se čtyřmi malými tlačítky na odpovědi a jedním přihlašovacím velkým červeným tlačidlem. Jednoduché, zajímavé, nepostradatelné. Buzz: The Music Quiz

Spolu s hrou se na vás vyvalí hromada drátů na jednom konci spojených a na druhém ústících do čtyř „bzučáků“.

Do studia vchází soutěžící. Trochu bizarní, ale vtipné komiksové postavičky. Každá má svůj styl, svá gesta a chování, od narcistického frajírka přes indiána až po velmi drsnou punkerku. V hlavním menu automaticky volíme svou postavu, barvu kostýmu, přihlašovací zvuk a jméno hráče a volíme „hru pro více hráčů“. Správně, žádný „multiplayer“, Buzz: The Music Quiz je lokalizován. Neříkáme plně a dobře, ale lokalizován. Díky tomu můžete hrát i se svoji babičkou, která z cizích jazyků ovládá maximálně slovenštinu. Spolu s češtinou je na disku také ruština a polština. Zvolit si lze ze tří stupňů délky hry. Krátká obsahuje čtyři kola po šesti otázkách, střední šest kol po šesti otázkách a dlouhá šest kol po deseti otázkách. Tedy aspoň se to nejprve tak jevilo, najednou jsme ale hráli 10 kol, takže to možná ani žádný systém mít nebude :-). O další vtipné vložky se během hry postará i sám moderátor Buzz, který glosuje průběh hry, komentuje úspěchy a Buzz: The Music Quiz neúspěchy a nešetří narážkami i na svoji sličnou asistentku Rose.

Zmínili jsme se o kolech. Každé kolo má jiný styl hry. V jednom kole se musíte správnou odpovědí zbavit tikající bomby, jindy můžete body za správnou odpověď ubrat spoluhráči s vyšším skóre a dále si vyzkoušíte i pohotovost prstů. Pokud jsem dobře počítal, napočítal jsem šest různých módů. Když bereme v potaz údaje vývojářů, počet otázek z hudební branže by se měl pohybovat mezi pěti tisíci, vyleze z toho slušně dlouhá zábava. Pravda je ale ta, že po pár hodinách hraní se některé otázky opakovaly, ale i tak, naučit se všechny kombinace asi nebude nic jednoduchého. Samotné otázky se netýkají pouze názvu skladby, kterou vám Buzz přehraje v jakési remixované verzi (nejspíš si autoři nechtěli lámat hlavu s autorskými právy). Někdy je potřeba znát i obsah písně. Naštěstí jedna z voleb na začátku je druh skladeb, starší nebo novější hity, můžete si zvolit, jaká doba je vám bližší. Skladby mají různý žánr. Někdy se v repertoáru objevily i skutečné novinky, jindy ale i staré americké šlágry, které mi nic neříkaly.

Buzz: The Music Quiz

Je chvályhodné mít zrovna tuto hru v češtině, nicméně nějaké kazy by se našly.

O hře pro jednoho hráče se ani moc bavit nebudeme. Vlastně se jedná jen o nasbírání bodů, a poté formou ukládání bodů za správné odpovědi do banky ala „Nejslabší – máte padáka” je zpeněžíte. Na konci druhého kola dostanete výhru. Je pravda, že výhry jsou vesměs velmi lákavé: někdy dostanete grilované kuře, jindy karavan, jachtu nebo robota-sluhu. Často se mi stalo, že jsem měl rekordní počet bodů a dostal jsem právě zmíněného upečeného ptáka a kolegyně s pár stovkami na účtu luxusní skútr. Prostě zapoměňte na hru pro jednoho a pozvěte pár známých.

Z hlavního menu si můžeme vybrat i další doplňující režimy. Jedním z nich je Mistr kvizu. V tomto režimu nejsou potřeba otázky. Je to vlastně moderovaná soutěž na otázky, které ostatním položí zvolený moderátor. Ten pak vyhodnotí správnost a udělí body vítězi. Omezeni jste pouze fantazií vámi zvoleného moderátora mezi hráči. Poslední režim je tzv. Kviz rychlé střelby, což je vlastně Buzz: The Music Quiz jen jeden vytažený režim ze hry samostatně. Jako bonus si můžeme pustit video, kde moderátor Buzz anoncuje další díl kvizu, který by měl mít širší záběr a nezůstat jen u hudebních znalolstí, ale o tom v samostatném rámečku poblíž.

Téměř na konec jsem si nechal samotnou lokalizaci. Je chvályhodné mít zrovna tuto hru v češtině, přece jen tomu rozumí každý, a tím pádem máme rozšířenou volbu spoluhráčů. Nicméně nějaké kazy by se našly. Z textů je vidět, že autoři měli problém se znakem pevné mezery z Wordu, takže jednopísmenné předložky jsou spojené s následujícím slovem. Překlad některých vysvětlivek, co v následujícím kole dělat, je místy nesmyslný, což je dáno tím, že překladatelé neměli evidentně ještě k dispozici hru v době překladu a nikdo nekontroloval finální lokalizovaný produkt (překlad fotoaparátu, v angličtině camera, jako kamera je toho důkazem).

Buzz: The BIG Quiz na obzoru

Při psaní této recenze se již na netu objevily zprávy, že už v květnu se dočkáme pokračování této společenské hry. Bude se jmenovat Buzz: The BIG Quiz a bude se jednat převážně o rozšíření otázek o další oblasti sportu, hudby a filmů včetně videoukázek a obrázků, přibudou nové režimy a hrát bude moci až osm hráčů. Přestože netušíme, jestli bude titul opět v češtině, apelujeme na vývojáře v prvé řadě, aby v případě ovladačů pouvažovali o výhodách wireless technologie :-).

Buzz: The Music Quiz Přestože to vypadá, že se jedná o srandu k popukání, i tato hra má své chybičky. Častou stížností hráčů bylo omezené zaměření hry na hudbu, ale toto už autoři řeší pokračováním, na kterém pilně pracují. Kvalita přehrávaných skladeb je různá, občas se nedalo poznat, o co se jedná, protože nehrají originály. Nedočkáme se žádných odemykacích bonusů, nových postav, oblečků nebo zvuků a hlasů, takže veškerá zábava je závislá na atmosféře, jakou si vytvoříte. Někoho by mohly pobouřit ceny neadekvátní počtu bodů, ale to už si skutečně dělám legraci. Na druhou stranu mě mile zaujalo několik věcí. Hra je návykově hratelná tím, že je svižná. Ani první volby postavy a jejich atributů nejsou nudné a hra má rozhodně spád. Navíc se do paměťové karty ukládá nastavení pro každou postavu, takže není nutné při každém spouštění znovu zadávat jméno postavy. Velkou výhodou je také možnost kohokoli přihlásit se kdykoli během hry, takže není nutno čekat, až kamarádi dohrají. Možná někoho
Klady a zápory

Plus Svižná a návyková hratelnost
Plus Vtipný moderátor
Plus Ovladače
Plus Čeština

Mínus Čtyři ovladače rovná se móóóóc kabelů
Mínus Špatně rozeznatelné songy
Mínus Zbytečné chyby v lokalizaci

zaujme používání různých pohybů postav, frajerských póz a uražených gest pomocí joypadu. Na konci po dohrání hry se vedle credits můžete pobavit „nepovedenými záběry“ při natáčení soutěže s Buzzem.

Hra Buzz: The Music Quiz má snad jen jednu nevýhodu: je nesmyslné hrát ji sám bez přátel. Když seženete pár kamarádů, máte na několik hodin o zábavu postaráno. Jako třešnička na dortu tu figuruje čtveřice speciálních ovladačů, které hře dodávají na atraktivnosti. Prostě je to zábava. Tečka.


Buzz: The Music Quiz
Výrobce/Vydavatel Sony/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ne/ne
Paměťová karta: 153 kB
Verdikt: Nedejte na první dojem, tohle je skutečně zábava!
Hodnocení: 85% (info)

Autor:
Témata: Karavan, Kvíz, Robot, software
  • Nejčtenější

Elon Musk zaměstnal člověka, který hacknul PS3, má pomoci zachránit Twitter

Společnost Twitter zaměstnala George „GeoHot“ Hotze, aby jí během pouhých tří měsíců pomohl opravit nedostatečně...

Amouranth se po skandálu vrátila na Twitch, místo svlékání zase hraje hry

Jedna z nejpopulárnějších streamerek světa v říjnu šokovala své fanoušky, když oznámila rozchod se svým manželem, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nastává velký herní svátek, vycházejí rovnou tři netrpělivě očekávané hry

Předvánoční herní smršť se pomalu chýlí ke konci, ale dnešní den patří k těm vůbec nejvýživnějším z celého roku....

Čeští vývojáři radí, jak rozeznat skutečné záběry z války od své videohry

Vývojáři z českého studia Bohemia Interactive vytáhli do boje proti dezinformacím. Jejich videohru ArmA 3 totiž někteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jakou herní konzoli koupit k Vánocům? Poradíme podle typu hráče

Výběry dárků k Vánocům nebývají často lehké a týká se to i případů, kdy byste chtěli někoho potěšit novou herní...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...