Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Arthur and the Minimoys

  12:07
Většinou se hry na motivy animovaných filmů nepovedou. Arthur a Minimojové jsou tak velice příjemnou výjimkou, která dokáže zaujmout na dlouhé hodiny - a to nejen dětské publikum!
75

Arthur and the Minimoys

Platforma: PC
Výrobce: Atari

Herní karta

Arthur and Minimoys Herní zpracování filmů stále ještě nemají kýženou pověst, která by jim zaručovala příliv milionů hráčů, aniž by se tito předtím v recenzích nepřesvědčovali o kvalitách projektu. A co si budeme povídat – většinou se jim jen potvrdí léta platné pravidlo, že tenhle kousek klidně mohou vynechat a ještě udělají dobře. Dvojnásob to pak platí o hry, které vznikly na motivy dětských filmů. Je pravdou, že pár kvalitních se sice urodilo a že si je děti rádi zahrají, ovšem naprostá převaha je naprosto příšerných, jakoby děti neměly nárok na slušně odvedenou práci.

Arthur sleduje rady svého zemřelého dědečka, které by ho měly zavést až k tajnému a hodně bohatému pokladu. Přitom chlapec narazí na mikrosvět maličkých Minimojů, kteří žijí na zahradě před jeho domem a jejichž existence je nyní ohrožována hmyzoidní rasou

Nebudeme nic zastírat – Arthur and the Minimoys jsou typickou hrou pro děti, k jejímuž vzniku dal podnět Luc Besson tím, že nejprve napsal stejnojmennou knihu a poté ji převedl do animované filmové podoby. Ne že by měl v zádech takový marketing a očekávání diváků, jakému se pravidelně těší kultovní díla Pixaru, případně Disneyho, avšak s jistotou lze prohlásit, že kniha, film a světě divArthur and Minimoys se – ani hra nejsou žádnými propadáky. Už takové konstatování by samo o sobě stačilo na odšpuntování jedné lahve šampaňského, ale nechme si ji až po recenzi – možná totiž budete nadšeni ještě víc.

Příběh je patřičně milý a lehký, jak se na podobnou hru sluší a patří. Arthur sleduje rady svého zemřelého dědečka, které by ho měly zavést až k tajnému a hodně bohatému pokladu. Přitom chlapec narazí na mikrosvět maličkých Minimojů, kteří žijí na zahradě před jeho domem a jejichž existence je nyní ohrožována hmyzoidní rasou Seidenů. Arthurovi se podaří smrštit se na mini-formát svých nových kamarádů a jeho dalším úkolem se stane pomoci těmto tvorečkům proti mnohem silnějším nepřátelům. A samozřejmě ani poklad nemůže zůstat stranou.

Aby hra byla co možná nejvariabilnější, nevtělíte se pouze do těla Arthurova, ale Arthur and Minimoys rovnou dvakrát si vyzkoušíte, jaké to je být pravým Minimojem. Prvním je princezna Selenia, která je tisíc let stará, což podle překvapivě propracované mytologii zdejšího světa odpovídá deset rokům lidského života. Velmi dobře si rozumí se svým mečem, s nímž dokáže rozkouskovat i nepříjemné překážky. Její malý bratříček se jmenuje Bétameche a ve hře se dozvíme, jak moc ho trápí malá pozornost, která je mu věnována. Chce tedy logicky dokázat něco velkého a pomůže vám především svým malým vzrůstem, a to tehdy, když se budete potřebovat protáhnout nějakým malým a úzkým prostorem. A Arthur? To je především skvělý bojovník používající hlavně pěstí a kopanců. Hráč má za každých okolností pod kontrolou všechny tři, pod přímým ovládáním pochopitelně jen jednoho, ovšem stiskem klávesy se okamžitě přepíná do jiného.

Hráč má za každých okolností pod kontrolou všechny tři, pod přímým ovládáním pochopitelně jen jednoho, ovšem stiskem klávesy se okamžitě přepíná do jiného.

Úrovně jsou stavěny tak, aby bylo skutečně nutné chytře využít speciálních schopností každého z těchto hrdinů. Je jasné, že je hra zacílena především na dětské publikum, tudíž nečekejte žádné složité zádrhely, na druhou stranu je to pro vaše Arthur and Minimoys ratolesti příjemná výzva. Například je nutné zároveň stát na třech platformách, aby se otevřely dveře. Vedou k nim odlišné cesty a hráč tak musí přijít na to, jaká se hodí pro tu kterou postavu. Možná vás napadlo, zda s takovýmto herním systémem hra neobsahuje i kooperativní modus. Hledali jsme ho, ale bohužel nikde nebyl. Je to velká škoda, jelikož hře by kvalitativně pomohl ještě mnohem výš.

Čas od času dojde i na boj proti patřičně zle vyhlížejícím Seidenům. Jak už bylo řečeno, každý z hrdinů používá jiný styl boje, ale v tomto případě se důsledky příliš neliší. Zkrátka mlátíte a většinou bez problémů vyhrajete. Pouze Bétameche je křehčí a útočí tak zdálky. Bojujete jen s jedním charakterem, ostatní jsou poměrně schopně ovládání umělou inteligencí. Ta funguje sice dobře, ale poražení zloduši musí být ještě doděláni finálním úderem, který můžete trochu nepochopitelně provést jen vy. Je sice pravdou, že se tak stáváte jasně rozhodujícím elementem ve hře, kdy se nestane, že byste jen přihlíželi práci parťáků, ale časem to začne mírně otravovat. Naštěstí nejde o velký problém, který by kazil zážitekArthur and Minimoys ze hry, jako spíše o mini problém.

Vedle bojů, které přeci jen nejsou hlavní náplní hry, vás nebo vaše děti čekají rozličné úkoly. Jsou tu třeba zajímavé minihry, balancování nad propastí, pasáže, ve kterých si dosyta zaskáčete, obří hmyz, proti němuž musíte nasadit speciální taktiku, znemožňovat útok drtivým katapultům (ty místo šutrů házejí maliny a kapky vody – i ty jsou ovšem pro Minimoje nebezpečné), propracované hádanky využívající hry světla a stínu atd. Hra je v tomto směru nesmírně atraktivní a troufám si tvrdit, že svým důvtipem dokáže zaujmout i odrostlejší hráče.

O něco méně nás potěšilo ovládání. Kamera často (ne)reaguje trhavě a umožňuje tak jen velmi omezený pohled na dění. Někdy tak skončíte ne svou vlastní vinou u posledního checkpointu. Ty jsou naštěstí rozmístěny inteligentně. Přesto si občas jinak velice dobří designéři levelů neodpustili průběh celou lokací až na začátek, případně zařadili nepříjemné prosekávání se hustým houštím. To hře podle nás ubírá na tempu, ale opět – o žádnou tragédii se nejedná. Grafika se dá pochválit, a to i přesto, že prostředí mohlo být rozhodně živější, ovšem vysoce detailní modely roztomilých postaviček nelze přehlédnout. Hra navíc funguje i na hodně obstarožních počítačích.

Klady a zápory

Plus Nápaditá hratelnost
Plus Tři odlišné postavy

Mínus Horší kamera
Mínus Předloha není příliš silná

Cena 35 Euro
EN Anglicky

Vedle bojů, které přeci jen nejsou hlavní náplní hry, vás nebo vaše děti čekají rozličné úkoly.

Jak je tedy vidno, Arthur a Minimojové nedopadli vůbec špatně, ba právě naopak. Ačkoliv předlohou nebyl žádný kasovní trhák, když se kritici celkem svorně shodli, že „na Pixar to zkrátka nemá“, je herní výsledek mnohem lepší než naprostá většina virtuálních zpracování dětských animovaných snímků. Oceňujeme především to, že hra je hodně chytrá, dobře nadesignovaná a hlavně je s ní i po několika hodinách zábava. Pochopitelně, dospělé přepadne stereotyp o něco dříve než děti, ale i tak pro ně hra stojí za zkoušku. Vedle dobře vymyšlených úkolů obsahuje totiž i taktický element, jelikož je zapotřebí kombinovat schopnosti tří odlišných hrdinů. Bohužel hru zatím do České republiky nikdo nedováží a tím pádem ani nepřekládá, což je velká škoda, jelikož i příjemně vyprávěný příběh stojí za vstřebání.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 40 čtenářů

  • Nejčtenější

Předávání herních cen se obejde bez neustálého opakování fráze „world premiere“

Letošní ročník předávání prestižních cen Game Awards bude mít stejný formát jako v předchozích...

Sleva katapultovala počet hráčů Red Dead Redemption 2 na Steamu

Počet hráčů čtyři roky staré kovbojky Red Dead Redemption 2 na Steamu rapidně vzrostl. Může za to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přidejte si zdarma do knihovny jeden z nejhorších dílů Assassin’s Creed

Vydavatelství Ubisoft rozdává v časově omezené akci hru Assassin’s Creed: Syndicate. Ndetailně...

70 %

RECENZE: Máte na to žaludek? V asasínském Nexusu vás čekají i skoky z výšky

Virtuální realitu objevují další velké značky her. Svůj debut si v této formě odbyl nyní také...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teenagerské drama Life is Strange už vyzkoušelo přes 20 milionů hráčů

I když se v interaktivním seriálu Life is Strange po většinu času jen mluví, dokázala hra oslovit i...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Předávání herních cen se obejde bez neustálého opakování fráze „world premiere“

Letošní ročník předávání prestižních cen Game Awards bude mít stejný formát jako v předchozích...

Sleva katapultovala počet hráčů Red Dead Redemption 2 na Steamu

Počet hráčů čtyři roky staré kovbojky Red Dead Redemption 2 na Steamu rapidně vzrostl. Může za to...

Přidejte si zdarma do knihovny jeden z nejhorších dílů Assassin’s Creed

Vydavatelství Ubisoft rozdává v časově omezené akci hru Assassin’s Creed: Syndicate. Ndetailně...

70 %

RECENZE: Máte na to žaludek? V asasínském Nexusu vás čekají i skoky z výšky

Virtuální realitu objevují další velké značky her. Svůj debut si v této formě odbyl nyní také...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...