Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Age of Empires II: The Conquerors

  12:00aktualizováno  9. července 2001 1:37
Pokud patříte mezi milovníky historicky laděných RTS, určitě doma máte hru Age of Empires II: Age of Kings a přemýšlíte, zda se vám vyplatí koupit si k ní datadisk, který nese název The Conquerors. My jsme se na něj podívali a nyní se můžete dočíst, k jakému verdiktu jsme dospěli.

Age of Empires II: The ConquerorsPokud se jen trošku zajímáte o realtimové strategie, tak vám zajisté není zapotřebí připomínat, co spojuje společnosti Microsoft a Ensemble Studios. Ano, je to série historicky laděných RTS Age of... Jako první spatřila světlo světa hra Age of Empires, na což po nezbytném expansion packu navazoval druhý díl s podtitulem Age of Kings. A jak už to ve světě počítačových her bývá, protože i toto pokračování si získalo srdce mnohých hráčů, dočkalo se i ono nezbytného datadisku. Ten nese hrdý název Age of Empires II: The Conquerors, tedy Dobyvatelé. Tato recenze se vám pokusí přiblížit, co nového vám rozšiřující disk přináší a na co se můžete těšit.

Zástupci Microsoftu tvrdí, že The Conquerors Expansion Pack není pouhým datadiskem, ale že přináší i zlepšení herního komfortu Age of Empires. To je sice jistým způsobem pravda, ale... raději řekněme, že Dobyvatelé datadiskem jsou. Pokud by na ně bylo nahlíženo jiným způsobem, jejich hodnocení by bylo zcela pochopitelně mnohem nižší, protože nejde říci, že by těchto vylepšení bylo dost na to, aby mohl být nový produkt považován za samostatnou hru.

Age of Empires II: The ConquerorsNejdůležitějším obsahem The Conquerors jsou bezpochyby kampaně. Ty nám tvůrci připravili celkem čtyři a stejně jako v původní hře i zde jste postaveni do pozice jisté historické postavy a v jednotlivých misích plníte úkoly, se kterými se museli potýkat i vaši historičtí předchůdci. Těmi jsou konkrétně Atila Hun, El Cid a Montezuma. Od tří lineárních kampaní, ve kterých figurují zmínění velikáni, se poněkud odlišuje kampaň poslední. Ta je sérií rekonstrukcí historických bitev, které mezi sebou nejsou nijak propojeny.

Ve všech kampaních je vaším protivníkem pochopitelně počítač. Způsob boje s ním se ale od časů Age of King přeci jen trošku změnil. Tvůrci hry si totiž dali práci s vylepšením (a zhoršením) umělé inteligence nepřátel, takže je možné ji více přizpůsobit vlastním potřebám. Začátečníci mají nyní větší šanci uspět v řadě jinak velice obtížných misí, zatímco zkušení hráči mohou v počítači konečně nalézt alespoň trochu zdatného protivníka, který rychle a efektivně vytěží veškeré zdroje ve svém dosahu a vzápětí si vybuduje silnou a diverzifikovanou armádu, kterou není snadné pokořit.

Age of Empires II: The ConquerorsNové kampaně ale znamenají také nové národy a nové jednotky. Ano, i toho se zde dočkáte. Každá z nových ras, kterých je celkem pět, má své vlastní bojové jednotky, budovy a vývojový strom technologií. Tomu jsou také přizpůsobeny způsoby boje, protože každá z nich se opírá o jiné prvky. Aztékové o brutální sílu svých pěšáků, Mayové oproti tomu více spoléhají na své lučištníky. Hunové ve hře zase nezapřou svůj nomádský původ, protože oni sami domy příliš nepotřebují (počet obyvatel může přesáhnout ubytovací kapacitu domů), a tak neváhají ničit i budovy svých protivníků. Korejci zase budují velice kvalitní obranné věže a Španělé mají své conquistadory s jejich střelnými zbraněmi, proti kterým obstojí jen málokterý nepřítel.

To však není všechno, co vám datadisk přináší. Je zde také množství drobných vylepšení, kterými se vyhlazují některé nedostatky, jimiž trpěla původní hra. Jako příklad zde mohou sloužit například pěšáci, které se od určitého stupně vývoje nevyplatilo vytvářet - neměli rychlost rytířů či jiných jízdních jednotek, ani nebyli schopni útoku na dálku jako lučištníci. Do velkého hromadného útoku se tedy příliš nehodili. Stejně tak byla znevýhodněna i beranidla, protože Age of Empires II: The Conquerorsjsou taktéž schopna jen útoku zblízka. Hra tak byla od určité chvíle ochuzena o jisté prvky, které bylo zapotřebí dostat zpět. Tento problém vyřešili tvůrci s jednoduchostí a grácií, kterou jim může kdekdo závidět - pěchota se nyní může "schovat" v beranidlech, kde je chráněna před nepřátelskými lučištníky a může se tak bez problémů dostat až na místo určení. Beranidla obsahující další jednotky jsou navíc rychlejší než dříve, takže již na místo střetnutí nedorazí až dlouho po ostatních, jak tomu bylo předtím.

Vyřešen byl i problém s mangonelami, které se občas stávaly nejen hrozbou pro nepřátelské jednotky, ale hlavně pro vlastní řady. Tato mohutná zbraň vrhající kameny měla dříve v oblibě ostřelovat nepřátelskou jednotku obklopenou vašimi vojáky, což mělo za následek, že ztráty byly na vaší straně podstatně větší, než u vašeho protivníka. Nyní si již imaginární obsluha této obléhací zbraně dává pozor, aby nezpůsobovala ztráty ve vlastních řadách.

Za nejdůležitější vylepšení považuji zavedení nové vlastnosti hry, kterou jsem si pojmenoval API. Ne, není to to, co si myslíte. Je to "Artificial Peasant Intelligence" - umělá Age of Empires II: The Conquerorsinteligence vesničanů. Ano skutečně se začínají chovat téměř inteligentně. Ještě sice nejsou schopni nezávislého efektivního uvažování, ale je zde zřetelný určitý pokrok. Nyní když vyšlete skupinu dělníků postavit důl či pilu, sami ihned po dokončení stavby začnou těžit kámen či zlato, případně kácet dříví. Není zde již ani problém s neustálým obnovováním farem, které může být nepříjemné zvláště ve chvílích, kdy táhnete se svou pracně vybudovanou armádou na nepřítele. Máte možnost zadat obnovování farem, takže ihned po jejím vyčerpání příslušný vesničan vytvoří novou a začne opět sklízet. Kromě toho peasanti pracují o poznání rychleji, což se projeví v rychlejším shromažďování zdrojů.

Závěrem je možné říci, že The Conquerors Expansion Pack tvoří poměrně zdařilé rozšíření původní hry Age of Empires II: The Age of Kings. Pokud tedy tento titul vlastníte a už jste odehráli vše, co vám mohl nabídnout, ale stále jste se ještě nenabažili herního systému jako takového, jsou Dobyvatelé určeni právě pro vás.

Age of Empires II: The Conquerors
Výrobce: Ensemble Studios
Distributor: Microsoft
Minimální konfigurace: Pentium 166 MHz, 32 MB RAM, 100 MB HDD
Doporučená konfigurace: Pentium 233 MHz, 64 MB RAM, 100 MB HDD
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Datadisk k velice dobré hře, který kromě nových misí přináší i jisté vylepšení původního herního systému.
Hodnocení: 85%

Autor:
  • Nejčtenější

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

Máme se obávat? Nejočekávanější hra údajně nemusí být tak dobrá

Bývalý vývojář ze studia Rockstar odhaduje, že příští díl série Grand Theft Auto nebude zas takový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Nobody Wants to Die je kyberpunková detektivka jako řemen

Sci-fi adventura Nobody Wants to Die je poctou mnoha filmovým i herním klasikám, zároveň ale...

Roblox má problém s pedofily, přiznávají už i jeho provozovatelé

Rozsáhlý článek magazínu Bloomberg poodhalil odvrácenou stranu populární herní platformy Roblox,...

Fortnite zmizí z obchodu Samsungu, objeví se ovšem jinde na iOS i androidu

Společnost Epic, která provozuje komerční megahit Fortnite, se podělila o své plány ohledně...

Vyšla obří modifikace Falloutu 4, fanoušci na ní dělali přes pět let

Po mnoha odkladech vyšel neoficiální datadisk pro hru Fallout 4. Poprvé v historii série se v něm...

Máme se obávat? Nejočekávanější hra údajně nemusí být tak dobrá

Bývalý vývojář ze studia Rockstar odhaduje, že příští díl série Grand Theft Auto nebude zas takový...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....