Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

WW II Frontline Command

  12:00aktualizováno  10. června 9:14
Někdejší bozi herního průmyslu Bitmap Brothers se vracejí se hrou, která má k jejich dosavadním počinům tak daleko, jako antičtí hrdinové k vojákům zbraní SS. Zažijte Druhou světovou jinak!

WW II: Frontline Command
Výrobce: Bitmap Brothers
Vydavatel: Strategy Firts
Datum vydání: 2. května 2003
WW II: Frontline Command S realtime strategickými hrami jako by se roztrhl pytel. Ještě tu ani pořádně nemáme Blitzkrieg a Bitmap Brothers atakují temné stránky našich duší s vlastním zpracováním největšího válečného konfliktu všech dob. Na první pohled nic extra úžasného, další strategická hra, která staví na efektní grafice v plně 3D prostředí, v případě Bitmap Brothers také možná ještě na dobré pověsti autorů takových pecek jako byl Speedball a Gods pro počítače Amiga nebo strategie "Z" pro PC. Na druhý pohled pořád nic extra úžasného, zůstává efektní grafika s pěkně zpracovanou Fog of War, která se projevuje jako skutečná mlha rozfoukávaná větrem při pohybu jednotek a tím mění jejich linie vidění. Plně 3D prostor zůstává také, ale pohyb kamery není volný jako pták, takže z opravdové blízkosti si textury neprohlédnete. No a pověst Bitmap Brothers je už jen pověst. Tento trochu pesimistický úvod je nutnou daní za nabubřelá očekávání této hry WW II: Frontline Command většinou herních webzinů. Neznamená to ale, že WWII Frontline Command je špatná hra.

Co vlastně WWII: FC nabídne? Kampaň pro jednoho hráče nabízí 25 misí s volbou obtížnosti rekrut a veterán. V závislosti na obtížnosti ale bude možné celou hru projít pouze během 15-20 misí, což dnes opravdu není extrémně mnoho. Mise jsou rozděleny po pěti do různých oblastí – Normandie, severní Francie, Belgie, Nizozemí a Německa. Hra probíhá z pohledu Spojenců od vylodění v Normandii a CHYBÍ v ní možnost hrát za vojska Osy. Cože jsme to říkali o té pověsti Bitmap Brothers? Jediná možnost jak ovládat tigery je v multiplayeru, pro který bude určena řada speciálních map, ale jestli tohle není trochu málo ve chvíli, kdy nedílnou součástí většiny slušných strategických her je i editor?

Hratelnost je kombinací několika faktorů, ovládání, přehlednosti, strategických/taktických možností, grafiky a WW II: Frontline Command tak dále. Podle toho, co jsme zatím měli k dispozici, to nakonec není s hratelností WWII: FC tak špatné. Když budeme srovnávat, a nesrovnávat není možné, s další horkou novinkou, Blitzkriegem, nabízí Frontline Command větší variabilitu, i když na mnohem menším prostoru. Zatímco Blitzkrieg se soustředí na trochu stereotypní zabírání nepřátelských skladů, FC je barvitější. Kromě map s krajinami s několika roztroušenými budovami nabízí také skutečný boj v ulicích, který dává mnoho možností k taktickému uvažování.

Ovládání jednotek je standardní, k dispozici je nabídka formací, postojů a možnost přepnout jednotky do přepadového režimu. Interface je velice čistý, místo standardní lišty s tlačítky lze vyvolat kontextové menu stiskem pravého tlačítka na vybrané jednotce. Výběr jednotek či ukládání skupin nic nového nenesou, ale to se ani nedá očekávat. Novinky však hra nabízí, a poměrně WW II: Frontline Command zajímavé. Ztvárnění Fog of War je opravdu impresivní, ale samo o sobě by nebylo tak zajímavé. Ve hře ale fungují další jinde nevídané věci. Jednou z nich je zavedení nového smyslu – sluchu. Vaše jednotky, a stejně tak i nepřítel, mohou na dálku a mimo přímou viditelnost odhalit nepřítele podle zvuků, které vydává. Nepoznáte tedy přesně, jaké jednotky v jaké síle na vás číhají, ale budete vědět, že si máte dávat pozor. Nebo ještě lépe. Na takto zjištěnou lokaci nepřítele můžete zaměřit nepřímou palbu z minometů.

Hezkým zpestřením hry jsou také „vedlejší škody“. Při střetu tankových skupin se z pěkného městečka může stát celkem pohledná měsíční krajina. Nicméně, co se týká modelu poškození, není to tak slavné. Různá zranitelnost z různých stran je v pořádku, ale grafické ztvárnění je daleko za vzhledem budov, jednotek a objektů ve hře. Prostě smutný příběh.

Ještě je brzy na nějaké zásadní soudy, možná. Zatím ale WWII: FC příliš nepřesvědčuje a pokud nedojde k oznámení editoru misí nebo nějakého jiného taháku, bude lepší volbou Blitzkrieg i s těmi svými nepřátelskými sklady.

Autor:
Témata: Blitzkrieg
  • Nejčtenější

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Summer Game Show ukázal novou Civilizaci i hry ze světa Harry Pottera a Duny

Počátek června platil dlouhé roky za neoficiální svátek hráčů, právě tou dobou se konala výstava...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...