Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

WarCraft 3: Frozen Throne

  12:00aktualizováno  4. července 11:15
Mnoho měsíců minulo od poslední bitvy - porážky Burning Legion. V zpustošené zemi však zůstávají zárodky temnoty, zlo znovu povstává... mocnější, prohnanější. Bojovníci všech stran očekávají, až znovu uslyší zvuk polnice.

WarCraft 3: Frozen Throne To co všichni tušili a s nadšením očekávali, bylo oznámeno 21. ledna - Blizzard pracuje na datadisku k WarCraftu III. Někteří možná budou mít to štěstí, že je Blizzard vylosuje a vyzkouší si únorovou betu, ale většina zřejmě ne. Pojďme si tedy shrnout, co bylo oznámeno a co uniklo informačnímu embargu… Pro čtenáře, kteří původní hru ještě nedohráli připomínám, že následující řádky pojednávají o ději "po velké bitvě", čili pokud si nechtějí zkazit závěr kampaně...

Uběhlo několik měsíců po poražení „Hořící legie“ (Burning Legion) a arcidémona Archimonda. Nebyli by to ovšem Blizzardi, kdyby vítězům dobra nenechali jejich triumf pořádně zhořknout. Elfové se pod vedením arcidruida Furiona a kněžky Tyrandy vracejí do svého válkou a utrpením poznamenaného domova Ashenvale, aby svými silami přírody uzdravili zkázu, kterou po sobě Legie zanechala. Thrall, idealistický vůdce orků, se usídlil se svými válečníky v Kalimdorských pustinách a založili novou zemi, zvanou Durotar. Přeživší ze zničeného Lordareonu, v čele s čarodějkou Jainou, se též zabydleli na pobřeží Kalimdoru a postavili ostrovní pevnost Theramore, která bude chránit poslední chatrné zbytky Lidské aliance.

WarCraft 3: Frozen Throne Ale zlo ze světa Azerothu rozhodně nezmizelo. Nemrtvá metla (Undead scourge) a její vůdce Ner’Zhul jsou po zničení Legie volní a jako mor se šíří jejich hnilobný vliv… Lich King je sice volný od nadvlády legie, ale stále je uvězněn v Ledovém Trůnu (odtud název expanze) bez fyzické formy. Kdopak bude tím hostitelem… Arthas, nový král Lordareonu, mezitím se svými nemrtvými vyhlazuje poslední náznak odporu, který by se snad pokoušel bránit jeho nadvládě. Je tu však ještě jedna bytost - démonickou silou posedlý Illidan Stormrage ještě neřekl svoje poslední slovo.

Co nás tedy čeká nového, kromě dokončení příběhu? Samozřejmě nové mapy, animace, hudba a jednotky. Ovšem i některé původní získají další schopnosti a kromě těch nových získá každá rasa i nového hrdinu! Potkáme nové neutrální jednotky (creepy) - např. mořské obry, obří želvy, nebo kostlivé orky! Co je (alespoň pro mě) jednou z nejatraktivnějších věcí, jsou úplně nové funkce, nebo možnosti, které posouvají hru více k RPG. Nyní si každá rasa bude moci dělat obchody s unikátními předměty - orkové kompenzují slabé léčení koupí lektvarů a Noční elfové zase utrácejí peníze za měsíční kameny, které změní den v noc! A navíc půjde najímat v neutrální Hospodě nové unikátní hrdiny, nicméně jejich maximální počet zatěžká limit.

Tím se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu, novým jednotkám a hrdinům každé rasy. Přestože ještě nebyly oznámeny všechny nové jednotky, ani některé dovednosti hrdinů, víme toho již dostatek.

LIDÉ
Jak už určitě víte, novým hrdinou Aliance bude Blood mage, zástupce „blood elfů“ - takto se nazvaly pozůstatky High elfů, které přísahaly odplatu Hořící Legii i nemrtvým. Jejich mág, podobně jako Demon Hunter, používá proti zlu jeho vlastní zbraně a dostává se na pokraj obrovské moci, ale i šílenství (další krmivo pro Lich Kinga :-/).

 • Jeho první dovednosti bude Flamestrike (Ohnivý úder), silné útočné kouzlo s velkým polem působení (Area of Effect – oblast působnosti, dále jen AoE). Vypadá jako efektní sloup ohně.
 • Dále tu máme Mana flare (vzplanutí many). Vytvoří v místě účinku disk, který na každého, kdo by chtěl použít manu (včetně hrdinů), sešle blesky.
 • Poté tu je kouzlo Banish (zahnat, zapudit…), jehož funkce není stoprocentně jistá. Jisté ale je, že bude možno ho seslat na přítele i nepřítele. Proslýchá se něco ve smyslu, že nepříteli zabrání útočit a příteli ostávat zranění… Uvidíme.
 • A nakonec Mark of fire (znamení ohně), které kteroukoliv přátelskou jednotku přemění v tuhého démona s útokem na blízko. Vypadá trochu jako Infernal, co vy na to?

  K jednotkám: lidé dostanou svojí mužnější verzi dryády, SpellBreakera. Jak jste asi pochopili, je to anti-kouzelník. Kolem jeho dovednosti Spell Immunity se také vedou diskuse, ale myslím, že na internetu o ní koluje fáma plynoucí ze špatného pochopení. V jednom preview byla tato schopnost, která tvoří AoE imunitu proti dispell kouzlům (tzv. de-buffům), popsána jako aura!!! Čili neomezeně silná. Ve skutečnosti se jedná normální kouzlo, které bude ale i tak dost silné ve spojitosti s dovedností Spell Steal. Tato auto-sesílací schopnost totiž ukradne pozitivní efekt nepříteli a daruje ho příteli.

  A nakonec se setkáváme se staronovým Dragon Hawk, kterého jsme v Reign of Chaos sice měli možnost zabít, ale ne řídit. Dostane do vínku zajímavou Fog (mlha), která by měla fungovat, stejně jako Disruption web u Corsaira v SC: Brood War - tzn. AoE kouzlo, které znemožňuje jednotkám i budovám útočit!

  ELFOVÉ
  Hráče elfů čeká další ještě agilnější a ještě fyzicky slabší hrdina než Demon Hunter (no, on vlastně tak slabý není…) - údajně elfí ninja, elfka s již použitým skinem Assasinky, Warden. Známé schopnosti jsou tyto: Blink, okamžitý teleport na krátké vzdálenosti, Fan of Knives (vějíř z nožů), kterým Warden zraní všechny kolem sebe a nakonec zajímavý ultimate Spirit of Vengeance (duch msty). Ten totiž bude použit až po hrdinčině smrti, protože zabije toho, kdo jí dal poslední ránu. Tahle funkce mi přijde nedořešená, ale budiž.

 • Zatím oznámenou jednotkou je Mountain giant, obr, který má chránit slabší jednotky (jako třeba huntressky :-)). K tomu mu bude sloužit jedna aktivní a jedna pasivní schopnost.
 • Taunt (posměch) může mít dvě funkce. Buďto přitáhne soupeřovy jednotky v okolí k sobě, nebo je donutí, aby na nějaký čas útočili jen na obra.
 • Ten ale může získat pasivní Stone Skin (kamenná kůže), která bude redukovat získané zranění.

  ORKOVÉ
  Z dob pre-bety nebo dokonce alfy se vrací trollí hrdina Shadow Hunter a jistě mnozí hráči ocení, že bude doplňovat jednu ze dvou nejslabších stránek orků - léčení.
 • K tomu mu bude sloužit dovednost Healing Wawe (léčivá vlna) fungující podobně jako Farseerův řetězový blesk. Totiž odrážející se kouzlo, ovšem s léčivým efektem.
 • Dalším kouzlem je Hex (?), které promění cíl v náhodného crittera, takže to bude takový silnější polymorph.
 • K defenzivnímu charakteru přispívají i poslední dvě kouzla - Serpent tower (Hadí věž), což bude „instantní“ ;) obranná věž a ultimate, pravděpodobně Null Ward, který učiní všechny jednotky v dosahu nesmrtelné! Podobně jako ostatní silnější AoE kouzla i toto bude potřebovat „udržovat“, tzn. stačí jeden Storm Bolt, Sleep a je po všem…

  Většina orčích hráčů si stěžuje na nedostatečné možnosti protivzdušné obrany. A tady by měl nastoupit Troll Batrider, což kromě názvu a vzhledu je vše, co víme.

  NEMRTVÍ
  Z vládců Ner’Zhulem poražené podzemní říše inteligentních „pavoukoidů“ Azjol-Nerub se bude rekrutovat nový hrdina Crypt Lord. Vypadá velmi stylově.
 • Mezi jeho dovednosti patří Impale (probodnout), útočná schopnost, která zároveň jednotku odhodí dozadu.
 • Dále pasivní Thorn shield (trnový štít).
 • První automaticky sesílané vyvolávání Summon Scarabs (Vyvolat chrobáky).
 • A nakonec pravděpodobný (tzn. nepotvrzený) ultimate Locust Swarm (roj sarančat), který bude poškozovat cílovou jednotku i ty, které ji obklopují.

  I když nebyly oznámeny žádné nové jednotky, víme, že nemrtví budou moci oživovat Skeletal mages a Crypt Fiendi se budou moci zakopávat do země jako staří dobří zergové ze StarCraft.

  Doufejme, že se v éteru nic nepokazí, a že podobně jako Brood War u StarCraftu bude i Frozen Throne téměř novou hrou. Minimálně v multiplayeru se opravdu bude od ostatních RTS lišit natolik, že označení RPS (role-playing strategy) je opravdu na místě - jako označení nového žánru. Koneckonců, o výsledku se přesvědčíme již toto léto!

 • Autor:
  • Nejčtenější

  Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

  Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

  Bojíte se hororů? Skutečnost je často ještě divnější a děsivější

  Věta „inspirováno skutečností“ se za léta nadužívání stala jen prázdnou marketingovou frází. Ne,...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

  Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

  Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

  Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Shrot je česká kopírka Duny 2, ve které bojujeme o chmel. K dispozici je demo

  Autor povedené retro střílečky Hrot ukázal svůj další projekt. Shrot bude real-time strategie ze...

  Hráči se smějí novému portrétu Karla III., vypadá prý jak videoherní boss

  Nový portrét krále Karla III., který namaloval namaloval britský portrétista Jonathan Yeo, se kvůli...

  Nevíte, co s volným časem? Stáhněte si zdarma skvělý Dragon Age: Inquisition

  Digitální obchod s hrami Epic Store si tento týden pro hráče připravil opravdu hodnotný dárek....

  Grand Theft Auto 6 vyjde na podzim roku 2025

  Vydavatel nejočekávanější hry posledních let upřesnil během prezentace hospodářských výsledků...

  Černoch samuraj budí vášně

  Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

  Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

  Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

  Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

  Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

  Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

  Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

  Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

  Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

  Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

  Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...