Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Tropico 2: Pirate's Cove - země na obzoru!

  12:00
Vezměte zákon do vlastních rukou a vybudujte si, coby nemilosrdný karibský diktátor, vlastní banánovou republiku v pokračování originální strategie. Tak neváhejte a vydejte se s námi do hlubin pirátského doupěte!

Tropico 2

TROPICO 2:
PIRATE'S COVE
Výrobce: Frog City
Vydavatel: GOD/Take 2
Datum vydání: Q1 2003
homepage

V době, kdy se to jen hemží desítkami stále stejných tycoon klonů beze špetky nápadu, zapůsobila budovatelská strategie Tropico jako blesk z čistého nebe. Na malém karibském ostrůvku jste se stali diktátorem a budovali banánovou republiku. K udržení v křesle vedla řada cest – od kapitalistického turistického ráje, až po Castrovskou tvrdou diktaturu s armádou a tajnou policií. Je tedy nasnadě, že po datadisku Paradise Island, který sklidil taktéž velký úspěch, marketingoví šéfové v Take 2 odklepli druhý díl. Jenže – Pop Top Software, kteří vyrobili jedničku, se již mezitím dali do práce na Railroad Tycoonu 3. Co dělat? Hádáte správně – svěřit Tropico 2 jinému týmu. Tím se stala malá devítičlenná firmička Frog City, která má zatím na svědomí jen nepříliš vydařenou strategii Trade Empires.

Pod černou vlajkou
Prostředí, do kterého se ve hře Tropico 2: Pirate's Cove podíváme, bude diametrálně odlišné. Vaším já bude totiž nikoliv nemilosrdný karibský diktátor, ale pirátský král v sedmnáctém století. Tropico 2 Proč takový tématický skok? "V září minulého roku jsme byli vyzváni k tvorbě Tropica 2. Všichni jsme přemýšleli o Karibiku, když tu najednou hlavní programátor Mark Palange řekl: "A co takhle piráti?" Všichni hned souhlasili, že je to výborný nápad…" říká Bill Spieth, hlavní designer.

O co půjde?
Vaše role bude podobná jako v Tropicu. Hrát budete moci buď náhodně generovaný ostrov, kampaň skládající se z několika na sebe navazujících scénárií, nebo samotné mise. V nich budete plnit potřeby obyvatelstva, stavět budovy a vydávat nejrůznější edikty. Na první pohled to vypadá jako stejná hra v novém kabátě, ale není tomu úplně tak. "Obě hry jsou značně podobné, ale nesnažíme se je spojit příběhem. Navíc pozorný hráč postřehne značné rozdíly v ekonomickém a populačním systému."

Kdesi v Karibiku…
Jak vypadá dobrý pirátský ostrov? Musí nabízet řadu zásadních služeb nutných pro provozování pirátského řemesla – nesmí chybět zbrojíř, puškař, loďař a další řemeslníci, pochopitelně též musíte posádkám zajistit dostatek jídla a pití na další výpravy. Tropico 2 Druhou věcí jsou pak budovy sloužící pro odreagování pirátů po náročné výpravě a místa, kde mohou utratit své peníze (typicky hospody). "Po výpravě se piráti chtějí bavit. Je tedy třeba postavit hned u doků příslušné budovy a dodat do nich nezbytný alkohol. Pak je třeba doplnit zásoby lodi, opravit ji a připravit na další cestu…"

Plunder-based economy
Ekonomický systém nazývají autoři trefně - plunder-based economy - tedy ekonomika založená na okrádání okolo plujících lodí. Zatímco v Tropicu jste si vydělávali turistikou, obchodem apod., zde peníze získáte vypravováním lodí a kradením. Samotné lodě ovládat nemůžete, ale poměrně zásadním způsobem můžete přispět k jejich úspěšnosti. "Vydáváním příslušných ediktů můžete přilákat lepší kapitány s lepšími loděmi – ale budou vás stát více peněz, takže si musíte rozmyslet, zda na to máte. Nové síly mezi námořníky můžete získat najmutím, nebo můžete nabídnout přeživší posádce vyplundrované lodi, aby se k vám přidala. Často tak její členové učiní a vy tak získáte novou pracovní sílu, kterou můžete vycvičit v pirátské škole. Velkou roli hraje i zkušenost, kterou piráti nabírají po úspěšných přepadech."

Zajímavé odkazy

Frog City - Oficiální stránky vývojářského týmu Frog City.

Tropico 2 - Oficiální stránky hry Tropico 2: Pirate's Cove

Tropico - Recenze původní hry Tropico na BonusWebu.

Tropico: Paradise Island - Recenze datadisku Paradise Island na BonusWebu.

CG preview - obsáhlý mnohastránkový článek časopisu Computer Games.

GameSpot Q&A - rozhovor s autory na serveru GameSpot.

Tropico 2 Já mám kocábku náram- náram- náram-
Jak již vyplývá z předchozích řádků, musíte se hodně starat o svou posádku. Najmout dobré muže ale nestačí – je potřeba je také nasáčkovat do patřičně bytelné, rychlé a vybavené kocábky. Těch bude v Tropicu 2 celá řada, od rychlých a hbitých plachetnic vyzbrojených lehkými děly, až po obtloustlejší, pomalejší, ale smrtícím arzenálem disponující bitevní křižníky. "Každá loď má několik slotů pro posádku, kam jednoduše nasázíte vybrané piráty z těch, kteří se u vás na ostrově usídlili. Pak loď vybavíte jídlem, pitím, děly, mušketami, šavlemi a nezbytnou municí. Posledním krokem je nastavení chování lodi na výpravě – vyberete národnosti, na které budou vaši piráti útočit, nastavíte styl přepadání (budete útočit spíše zdálky, zblízka nebo se rovnou vylodíte na protivníkovu palubu?) a kolik procent kořisti si bude posádka smět ponechat. To vše ovlivňuje její spokojenost – a vy to musíte vyvážit tak, aby byla co nejvyšší, ale vy zároveň neprodělávali."

Hurá do světa!
Svět je v Tropicu 2 rozdělen do dvaceti zón. Ze začátku máte přístup pouze do první z nich, která přímo obklopuje váš ostrov, ale postupem času vaše lodě prozkoumají i vzdálenější sektory Tropico 2 a vy tak získáte alespoň hrubou představu o rozmístění pevnin a dalších ostrovů. Časem tak nebudete muset zadávat příkazy k libovolnému plundrování, ale sami si vyberete příslušný cíl.

Nejlepší jsou španělské kurtizány
Krom kořisti přivážejí navracející se posádky ještě jednu důležitou věc: zajatce. Už jsme se zmínili, že ty zkušenější z nich můžete najmout jako členy posádky a doplnit tak neustále se snižující počty. "Pak jsou tu ale specializovaní zajatci, kteří ovládají různá užitečná řemesla. Teprve když je zajmete, zpřístupní se vám dané budovy a nové možnosti." Abychom byli konkrétní – chcete-li si na ostrově pálit kořalku, musíte nejprve zajmout alespoň trochu zkušeného hospodského. Teprve pak se vám zpřístupní budova palírny. Samozřejmě se musíte strategicky rozhodovat podle toho, koho potřebujete. "Když chcete dobrého kuchaře, útočte na francouzské lodě, dobrého obchodníka najdete na anglické lodi a hádejte, kde se nacházejí ty nejlepší kurtizány? Přece na španělských lodích!" Ne všichni zajatci jsou ale vycvičení specialisté. Co s těmi ostatními? "Pokaždé potřebujete někoho na černou práci – kopáčů, zedníků a nosičů není nikdy dost."

Tropico 2 The great escape
Když postavíte dost užitečných budov, je poměrě zřejmé, proč se na ostrov rádi vracejí námořníci z pirátských posádek. Proč by zde ale měli zůstávat zajatci? "Musíte zajistit, aby se vás co nejvíc báli, aby si mysleli, že útěk není možný, že piráti jsou mocní, silní a krutí. Ale čas od času je taky musíte krmit, jinak se pokusí o útěk, protože pochopitelně nechtějí umřít hladem." Každé místo má určitou hodnotu bezpečnosti, kterou můžete zvýšit například postavením pirátské hlídky. Můžete je také oblbnout pomocí kostelů, kde jim podplacení kněží vysvětlí jejich podřízenou roli ve světě (piráti jsou jinak samozřejmě neznabozi a stánky boží jsou jim k ničemu). A když už se někomu útěk podaří, můžete preventivně potrestat všechny ostatní a na nějakou dobu zvýšit dohled, aby je "hříšné" myšlenky zase pěkně přešly.

Odstavec, který by vás nemusel zajímat
Bude totiž o změnách v technickém zpracování, které by pro vás měly být maximálně druhotnou záležitostí. Nicméně: Tropico 2 poběží pod stejným enginem a na první pohled vypadá dost podobně. Změny se odehrály spíše uvnitř technologie, takže bychom se měli dočkat konečně funčkních cest a zlepšeného pathfindingu. A pochopitelně se můžeme těšit na kompletně novou hudbu s pirátskou tématikou.

Závěr bude jednoduchý a stručný: Tropico 2: Pirate's Cove se tváří jako atraktivní nástupce originálního a zábavného prvního dílu s pirátskou tématikou a lehce pozměněnými herními principy. Navíc hardwarové nároky by měly být víc než jen snesitelné. Máme se opravdu na co těšit.

Stručná historie týmu Frog City

Společnost Frog City Inc. má sídlo ve městě San Francisco. Založena byla v roce 1995 a ihned se vrhla do práce na svém prvním titulu – komplikované, ale povedené strategii Imperialism. Zakladatelé byli dva designeři a jeden programátor a engine-manager. V průběhu sedmi let existence se připojilo k týmu dalších šest lidí a jejich počet se tak ustálil na současných devíti. Po vydání Imperialismu v roce 1997 následovalo podobně vydařené pokračování v roce 1999, o další dva roky později se pak objevila trochu (značně) rozporuplná strategie Trade Empires (BonusWeb: Solidní obchodní strategie, ale existují i lepší. Hodnocení: 75% (Jiří Sládek)). V současné době věnují vývojáři z Frog City všechen svůj pracovní čas Tropicu 2.

Autor:
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu

V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...

RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu

Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doom už funguje i v teletextu. Před dvaceti lety by to byla velká věc

Oddaný fanoušek rozběhal klasickou střílečku Doom i skrz zastaralou technologii teletextu. Dokonce ho lze nyní ovládat...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Hráli jsme remake hororového Sherlocka Holmese. Originál v něm nepoznáte

Navzdory válce nepřestává ukrajinské studio Frogwares dělat hry. Chystaný Sherlock Holmes: Awakened je sice „jen“...

Další průšvih na obzoru? Demo Forspoken je spíš varování než reklama

Konečně jsme dostali možnost zahrát si několikrát odloženou hru Forspoken, příliš radosti nám to ale neudělalo. Její...

PRVNÍ DOJMY: Hráli jsme God of War a je přesně tak dobrý, jak jsme čekali

God of War: Ragnarok vychází již počátkem listopadu a bez debaty bude jedním z hlavních kandidátů na titul hra roku. Po...

Diablo 4 je výrazně lepší, než jsme čekali. Snad to Blizzard ještě nepokazí

Kdysi zbožňované studio Blizzard pod nadvládou Activisionu téměř zkolabovalo a v posledních letech se nedokáže...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....